Dorade na Roco JŽ 361 lokomotivama

nik

Veteran foruma
Da započnem i temu o ovim, najstarijim, velikoserijskim modelima JŽ lokomotiva.

Za početak još nedovršena prerada lokomotive 361-102. Zasad joj je promijenjen frem (zajedno sa krajnjim postoljima, radi iste nijanse boje) onim od 361-007 koji ima kompresor. Također su dodane ralice (od Roco FS E636 modela) te imitacija prednjeg kvačila i spojnica/kabel elektrogrijanja a sve to je, kao i kompletni odbojnici, ofarbano u tamnosmeđu boju frema. U crveno su ofarbane slavine i spojnice kočionog voda.
IMG_2749.JPG
IMG_2753.JPG
IMG_2750.JPG
IMG_2751.JPG
Na modelu još treba zamijeniti sirove Roco pantografe mnogo boljim Rivarossi pantografima (od FS E428 modela) što znači i 'seljenje' nosača izolatora na krovu (a onda se i cijeli krov farba u srebrno). Također treba 'skratiti' čeone lampe, dodati bočne dijagonalne cijevi za pijesak i naljepnicu JŽ grba zamijeniti metalnim jetkanim (radi ga KlubBaat) koji se prije toga ofarba u odgovarajuće boje. Isto tako na karoseriji lokomotive treba odgovarajućom bojom ofarbati razne detalje (brisači, okviri bočnih prozora kabine, 'odliveni' rukohvati na 'nosevima', okviri lampi itd.).

Najveći 'zahvat' na ovom modelu će biti zamjena bočnih rešetki (na obje strane) odgovarajućima (onima sa 361-007) pa će ova 361-102 konačno gotovo u potpunosi odgovarati originalu.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Bočne rešetke su, kao i frem sa kompresorom (i krajnja postolja), uzete sa 'kasirane' Roco 361-007 (kojoj su se od 'upotrebe' izlizali skoro svi bočni natpisi a imala je i poneko oštećenje). Rešetke će u jednom komadu biti precizno obrezane po vanjskom rubu nakon čega će biti umetnute u odgovarajuće otvore na bokovima karoserije (koji također trebaju biti precizno prorezani).
IMG_4004.JPG
Između oba Roco modela (361-007 i 361-102) postoje određene razlike u nijansama obje osnovne boje (tamnosmeđa i 'senfasta') pa će se te razlike vidjeti i na ovom modelu koji je 'sklopljen' od dijelova obje. Namjeravam te razlike 'sakriti' umjerenim weatheringom.
 

nik

Veteran foruma
Maloprije sam ofarbao i mesingane KlubBaat jetkane grbove u tri boje od ukupno četiri. Ofarbana je petokraka u crveno (Revell SM 330), vijenac u zeleno (Revell SM 365) i kotač sa krilima u srebrno (Humbrol 11) a još treba ofarbati i donju traku u, vjerojatno, bijelo (Revell SM 301); u stvarnosti je ta taka trobojnica ali u 1:87 mi je to neizvedivo pa se trebam odlučiti za samo jednu boju a dvoumim se između bijele i plave (Roco je na svom modelu, na naljepnici, tu upotrijebio bijelu).
IMG_4009.JPG
Za farbanje sam koristio Revell kist sa slike ('No1') i rezultate naknadno provjeravao povećalom te radio potrebne korekcije. Skoro su mi oči ispale...
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Nik, očeš promjeniti i prozore na bokima kao na pravoj lokomotivi, naravno poslije neke revizije (ko zna koje...) Prema fotki 102 imaš jedne rukohvate na čelima previše i možda budeš morao malkice provjeriti i krov.

JZ 361-102 (borna).jpg
Slika JŽ 361-102, objavio borna na Riječkom forumu ako se dobro sjećam...

Evo još dve fotografije krova, možda će pomoći...
JZ 361-xxx (Kobler).jpg
Fotografija nepoznate 361 iz Rijeke, sliku objavio Kobler na Riječkom forumu

JZ 361¸-106, 2012-03-18, Blizu Logatca (Goran)_285.JPG

JZ 361¸-106, 2012-03-18, Blizu Logatca (Goran)_286.JPG
JŽ 361-106, blizu Logateca, 18. mart 2012 putem selidbe iz muzeja u Ilirsku Bistricu
 

nik

Veteran foruma
Biti će dovoljne i ove nužne minimalističke modifikacije koje sam nabrojao; ako Željko Halambek, koji je vlasnik ovog modela, želi više može to napraviti u vlastitoj režiji. Uz ovu 361-102 imam za dovršiti i 361-007 istog vlasnika koja je također 'napola gotova' (ali 'obratno' od ove; ima pofarban krov i zamijenjene pantografe te dodane cijevi pjeskara ali joj treba još staviti ralice i jetkani grb.). Osim toga trebam mu srediti i E61-015 'Marjan' (popravak savinutog pantografa i natučenog ugla krova te ugradnja nekakvog modelarskog kvačila) pa mi je radova na 'Bredi' i više nego dosta.
 

nik

Veteran foruma
Maloprije sam ofarbao i mesingane KlubBaat jetkane grbove u tri boje od ukupno četiri. Ofarbana je petokraka u crveno (Revell SM 330), vijenac u zeleno (Revell SM 365) i kotač sa krilima u srebrno (Humbrol 11) a još treba ofarbati i donju traku u, vjerojatno, bijelo (Revell SM 301); u stvarnosti je ta taka trobojnica ali u 1:87 mi je to neizvedivo pa se trebam odlučiti za samo jednu boju a dvoumim se između bijele i plave (Roco je na svom modelu, na naljepnici, tu upotrijebio bijelu).
View attachment 45510
Za farbanje sam koristio Revell kist sa slike ('No1') i rezultate naknadno provjeravao povećalom te radio potrebne korekcije. Skoro su mi oči ispale...
Ovo je grb na muzejskoj 361-106 u Ilirskoj Bistrici. To je jedna od mogućih shema farbanja ovog metalnog grba (koristio ju je i Roco za svoje modele) ali prema povijesnim fotografijama moguće su i drugačije sheme, sa više srebrne boje (možda samo sa crveno ofarbanom petokrakom). Ja sam se, eto, odlučio za ovu 'šarenu' varijantu...
rijeka-in-ilirska-bistri.jpg

http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=2&start=165&t=33
 

Damir

 
Osoblje foruma
@nik svaka čast na projektu! Pošto i sam imam ovaj model lokomotive nebih se baš upuštao u izradu ili nabavku tih sitnica što ih spominješ. Mislim da je sve to usmjereni pogled u jaje sa "dlakom",ali nemoj ovaj post krivo konstatirati već nastavi dalje sa svojim izlaganjem baš me zanima kako će to sve završiti!?:respect:
 

nik

Veteran foruma
@nik svaka čast na projektu! Pošto i sam imam ovaj model lokomotive nebih se baš upuštao u izradu ili nabavku tih sitnica što ih spominješ. Mislim da je sve to usmjereni pogled u jaje sa "dlakom",ali nemoj ovaj post krivo konstatirati već nastavi dalje sa svojim izlaganjem baš me zanima kako će to sve završiti!?:respect:
3254783363_601d01fd96.jpg

:D
 

željko halambek

Veteran foruma
Nik, očeš promjeniti i prozore na bokima kao na pravoj lokomotivi, naravno poslije neke revizije (ko zna koje...) Prema fotki 102 imaš jedne rukohvate na čelima previše i možda budeš morao malkice provjeriti i krov.

Osim što su niži prozori i bočne stranice su gladke. Nestale su vertikalne trake. Tako da će se ta modifikacija izbjeći.
 

nik

Veteran foruma
E61-002 odnosno kasnije 361-102 je već '61. imala glatku karoseriju sa spuštenim prozorima što znači da je kao 361 od početka (od '62.) bila takva.
jdze61-002.JPG

E61-011 odnosno kasnije 361-007 je '61. još bila u nemodificiranom izdanju pa je takva najvjerojatnije ostala i kao 361 (od '62.), vjerojatno do kraja upotrebe.
jdze61-011.JPG

http://www.pospichal.net/lokstatistik/21621-jz361.htm
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Željko, nisam ni primjetio glatke stranice.
U svakom slućaju modifikovana lokomotiva bude puno bolja od original Roco. Samo naprijed ;)

P.S: Nik, koje boje si upotrbio za bojanje grbova, izgledaju jako dobro.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Ergh... Gledam slike, malo manje tekst :crvenilo::andjel::glup
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh