Faller Car System (FCS)

A

ARKUS

Guest
Pitanjce.
Koji je minimalni radijus u FCS-u? Na maketi bi imao nešto kao serpentine,pa me zanima.
Da li je potrebno da žica koja je u "asfaltu" zatvara neki strujni krug,ili može biti point to point?

ARKUS
 

torrente

Poznati forumaš
Re: FCS

za radijuse ne znam. ali mislim da zica mora biti spojena. naime ona sluzi samo da je hvata magnet. a vozila imaju svoja napajanja, bateriju. morao bi rucno okretati vozila u slucaju point to point.
evo ti dva primjera "nazovi" point to point. u prvom slucaju ravni, je dvosmjerna cesta koja se racva na krajevima. u drugom imas samo jednu traku a crvene fleke su "skretnice" neznam kako ih faller zove.

u svakom slucaju prva varijanta je bolja jer mozes voziti vise vozila.
 

Attachments

  • Graphic1.jpg
    Graphic1.jpg
    76 KB · Pregleda: 739
A

Anonymous

Guest
Re: FCS

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Nije pošteno. Ovo moj godišnji proračun ne može izdržati!


Koja je ovo ludnica.
 

NClight

Hybernated
Re: FCS

Za point-to-point je onaj prvi primjer bolji (ako je cesta sa dva traka), ali ako želiš više vozila, onda bi trebalo pripaziti jer svako vozilo ima drugačiju (konstantnu) brzinu, pa se sustižu.
Riješenje je da se napravi nekoliko STOP sekcija za održavanje razmaka vozila da nebi bilo sudara i "naguženja" >:D: .
Svaka stop sekcija trebala bi imati elektromagnet za zaustavljanje i sistem prekidača koji aktivira vozilo ispred/ili iza na određenoj udaljenosti od stop-magneta.

Faller radi i sve dodatne dijelove, uključujući skretanje za autobusnu stanicu, skretnice, stop-magnete itd... pa valja prošalabajzati po katalogu. Ima i uradi-sam điđa, pa malko prosurfajte netom.

KŽMZ ima na maketi "Zabok" veliki dvosmjerni FCS oval (cijelom dužinom makete), pokušati ću iskopati sličice i filmiće, iz vremena dok je bio u izradi.

Eh, da... serpentine zaboravite, FCS koristi mikromotore male snage koji baš ne vole uzbrdice. Dok je ravno, ili sa minimalnim usponom većina će voziti, malo veći uspon i možete zaboraviti vožnju na velikom broju modela kamiona-šlepera.

Žica koja se ugrađuje je čelična magnetizirana, i nemora se spajati zbog zatvaranja strujnog kruga, jer struja kroz nju ne prolazi! Mora biti spojena kako bi se osigurala sigurna putanja vozila jer magnet koji okreće prednje upravljačke osovine prati žicu. Upravljačke osovine su jako "mekane" i ne drže smjer ako nema žice koju će pratiti.
Kod povratne petlje kao na drugoj slici, skretnica najčešće nije potrebna, ali se može dogoditi da je izbor putanje nesiguran (to se da popraviti sa malim, minimalnim, razmakom žice u povratu)
 
A

ARKUS

Guest
Re: FCS

Ustvari,serpentine,na ravnom.Prije liči na zmiju :D
Zbog toga me i zanima radijus... Ima li netko iskustva?
Tnx
 

NClight

Hybernated
Re: FCS

Prema http://www.midlandred.info/fcs.shtml

Specifikacije {prototip u stvarnom svijetu}:
Minimum radijus (za Bus) 150mm cca. - {13m}
Preporučeni razmak za vozila (suprotni smjerovi) 53mm - {4.6m}
Minimalni razmak žice za vođenje (isti smjer) 4mm - {0.35m}
Minimum radijus (tvornički) 18.5cm - {16m}
Maksimalni uspon (za laka vozila) 7% - ovo uzeti sa veeelikoom rezervom!
Prosječna brzina 22cm/s {ispadne cca. 70km/h} - varira značajno od modela do modela!

Prema http://wsim.cs.ehime-u.ac.jp/~shimizu/f ... er01E.html
Mali osobni automobili mogu ići i na 80mm radijus pa čak i na 50mm - ovo uzeti sa velikom rezervom!

Prema http://www.hobbylinc.com/prods/uhh_fal.htm
Manji šleper-tegljač ide po 6" tj. 150mm minimalnom radijusu.

Nažalost, Faller nema objavljene podatke, a stranica je malkice u banani (ili samo meni šteka?) :??:
Najsigurnije je ići na 150mm i malo širu cestu u zavoju ili 180mm ako se voze kamioni sa prikolicama (tegljači-šleperi) zbog putanje, bježanja i prevjesa prikolice.

U KŽMZ su zavoji veći ako se ne varam, no ima i jedan manji, pokušati ću saznati ili izmjeriti prvom prilikom koliki je.
Na KŽMZ maketi je također i cestovni prijelaz preko pruge, postavljen u koso; neki puta pojedina vozila skrenu sa ceste na tračnice... preporuka je da se tračnice sijeku sa cestom pod pravim kutem kako magnet nebi počeo pratiti tračnicu! >:)
 

Mr.Joe

R.I.P.
Ako nekoga interesuje Fallerova autocesta imam.Kao i Mehanove.Nekad sam planirao da ću praviti maketu sa automobilima ali sam prešao na vozove.Može zamena nešto što je vezan za željeznicu.
Evo slika šta imam od Fallera.Od Mehanove imam jedan komplet i par rani deo.
Možda idemo na berzu u subotu pa bi mogao odneti.
Nije bio postavljen na maketu, par puta je proban.
 

Attachments

  • PB150001.JPG
    PB150001.JPG
    72.2 KB · Pregleda: 352

NClight

Hybernated
Mr.Joe, ovo je više za onu drugu temu... o pistama za autiće nego za novi FCS.
Kopirati ću post i kopiju prebaciti tamo gdje treba ;)
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Jučer se na Susretima KZMZ-a mogla vidjeti prezentacija FCS-a, ali u digitalnom obliku. Daklem, autobusi i kamioni imaju slijedeće funkcije: Unutarnja rasvjeta, farovi, žmmigavci, i stop svjetla koja se aktviraju kad se vozilo zaustavlja. Ljudi MRAAAAAAK!!! Nevjerojatno efektno i realistično.
Uzelo me!!!
 

NClight

Hybernated
Wile E Coyote kaže:
Jučer se na Susretima KZMZ-a mogla vidjeti prezentacija FCS-a, ali u digitalnom obliku. Daklem, autobusi i kamioni imaju slijedeće funkcije: Unutarnja rasvjeta, farovi, žmmigavci, i stop svjetla koja se aktviraju kad se vozilo zaustavlja. Ljudi MRAAAAAAK!!! Nevjerojatno efektno i realistično.
Uzelo me!!!

Snimljeno u video formatu, i napravljen interview sa vlasnikom ;)
Uskoro će biti (nakon montaže) u posebnoj temi koju smo već najavili :citaj:
<a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=41&t=495" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=41&t=495</a>
 
A

Anonymous

Guest
Koja milina...vlak je uvijek brži
:prof:
&feature=related
 

hyperion

Veteran foruma
Brklje se prebrzo spuštaju, od trenutka kad se upale crvena svjetla pa do puštanja brklji prođe premalo vremena, vlak dođe odmah nakon što se brklje spuste, a i cestovna vozila se u trenu zaustavljaju i krenu. Ali dobro, ipak je to 1:87.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Interesantna zamisao.
Bilo bi jos bolje kad bi se malo smanjila brzina kamion prilikom ukrcavanja
i kad bi kamioni malo mekse kocili i zaustavljali se a ne onako naglo.

&feature=player_embedded
 

Damir

 
Osoblje foruma
Ford Tranzit - Brekina [161587] za FCS

1013511_492916104116985_294462538_n.jpg


969862_492916100783652_1823484759_n.jpg
 

ninoantoncic

Član foruma
moja želja je oduvijek bila imati FCS i ta želja mi se je ispunila 161403 no moram priznati da sam se jaaaaako, jaaaaako razočarao. nakupovao se svega i svačega, raznih žica, elektronike, stopera ovoga-onoga sve to pospajao na maketu i onda. . . . .BUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUM BOMBA taj bus niti je svijetlio, niti štop svijetla niti, znaći di rezalicom izrežeš pa staviš žicu pospajaš i busić vozi ko mujo bezbrenze, e moram priznati to me je malo pogodilo i razočaralo sad je opet taj modelić u kutiji i čeka lijepše dane
Razočaranje je bilo zato jer sam puno očekivao od njega (prednja zadnja svijetla),a sve je počelo kad sam kupio one predivne autiće od BUSCHA koji svijetle i tu sam mislio da je i faller takav
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh