Film o vrtnoj željeznici

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Zeljko,ne znam nista o ovakvom merilu pa da te pitam jel se ovi modeli izradjuju rucno mislim da sami kolekcionari izradjuju ili postoje firme koje prave ova cudovista??

Ako imas neki link od prodaje ovakvih modela,jako me zanimaju detalji i cene!:palci_gore:
 

željko halambek

Veteran foruma
Zeljko,ne znam nista o ovakvom merilu pa da te pitam jel se ovi modeli izradjuju rucno mislim da sami kolekcionari izradjuju ili postoje firme koje prave ova cudovista??

Ako imas neki link od prodaje ovakvih modela,jako me zanimaju detalji i cene!:palci_gore:

Uglavnom ljudi sami izrađuju modele međutim postoji bez broj firmi koje rade pojedinačne dijelove, lokomotive u kitu i gotove završene modele.

Jedna od takvih firmi je i Maxitrak:
http://www.maxitrak.com/

planet1.jpg



5 Inch Planet


Planet is based on the 2ft gauge light industrial locomotives manufactured by F.C. Hibbard and Co at their Park Royal works in London. The model features an all steel bonnet and full cab and incorporates the distinctive Planet radiator and makers plates.

These engines were common in industrial service, both narrow and standard gauge, and were found at many naval dockyards. Our locomotive has a twelve volt car battery housed under the bonnet, driving two low speed high torque motors on each axle through an all gear drive giving 120watts per axle!

It is also fitted with spring suspension, full electronic control and a wealth of detail.

  • NEXT BATCH DUE April-May 2016
  • Send us an email to register your interest!
Credit terms available, 12,24,36 & 48 monthly installments, terms and conditions apply, UK residents only, contact us for full details, Maxitrak limited is Authorised and regulated by the Financial Conduct Authority.



PRICE: £950 painted kit complete
Izvor: http://www.maxitrak.com/locomotive_item.php?id=63

Film o tvornici Maxitark:


Što se tiće tračnica Dražen je svojevremeno napisao:
http://www.malezeljeznice.net/forum...nje-u-kabini-na-vrtnoj-željeznici.7923/page-3

treba početi sa jednostavnim i skromnim stvarima jer u suprotnom stavr zapnen na npočetku iz tehničkih i financijskih razloga...
u svakom slučaju bilo bi lijepo da nesto napravis. Šteta nedavno smo bili u Lipiku pa da smo znali mogli smo prodiskutirati....

Inače imaš 2-3 načina za tračnice:
1. neusporedivo najjednostavniji, najpraktiučniji i najjeftiniji kojeg koristi većina ozbiljnijih parkova vrtne željeznice u europi(bez UK)
a to je da koristiš obično plosnato željezo npr 10x20mm i variš na pragove od nekog profila("U", "T", "L"...)
to se lako savija lako popravlja i trajno je.
Nedostatak:izgled koji nije najrealniji, ali kad pruga bude zasipana i izraste okolna vegetacija to i nije toliko bitno.

2.sistem koji se koristi u UK i na "boljim" željeznicama: koristi čelični profil koji odgovarab obliku pravih tračnica i drvene impregnirane pragove a sve na tucaniku, dakle kao i "velika " željeznica što je vizualno prednost.
Problemi i nedostaci: navedenih profila nema za kupiti u HR i okolnim zemljama, visoka cijena, potreban poseban alat za savijanje, pojačano održavanje zbog pragova (pričvrsna oprema, impregnacija....), te opasnost da pragovi i pričvrsna oprema oštete podvozje vozila prilikom iskakanja iz tračnica (provjereno!)
Primjer ovakve pruge je u Sloveniji, Raka kod Krškog

3. Hibridni sistem koji koristi profile iz točke 2 ali sa montažom po principu iz točke 1 (varenje ili šrafljenje na metalne pragove


eh da , za sad nema niti jedne gotove iako se planira nešto. Ja i Željko radimo mali ispitni poligon za širinu kolosjeka 5 i 7 cola, sa jednim nepravilnim krugom i skretnicom sa ravnom dionicom u produžetku ali sve u ukupnoj duljini od nekih 70m, što je dovoljno za probavanja ali premalo za neke ozbiljne vožnje, pa ako te zanima možemo se jednom dogovoriti da pogledaš...
Bilo bi dobro kada bi se u HR sakupio neki broj ljudi (bar 5-6), koji bi se uhvatili tog hobija.
U Sloveniji trenutno ima oko 20 osoba koji se bave vrtnim zeljeznicam.Većima ih nema svoju prugu već samo vozila ali su zato organizirani pa su izgradili na 3-4 lokacije pruge koje su za zajedničko korištenje i koa atrakcija za javnost kada imaju nekoliko puta godišnje "otvorene dane"

Suprotno predrasudama , financijski teret za bavljenje ovim hobijem nemora biti astronomski u usporedbi sa npr HO kolekcionarima i modelarima.
Naime jednostavnija vozila (elktro vučna vozila i vagoni) se mogu napraviti skoro u rangu cijena boljih HO modela, naravno parnjače su priča za sebe i one su daleko skuplje i kompleksnije. Trošak izrade neke upotrebljive pruhe također nije previsok.
Pod uvijetom da se ima teren/lokacija, svi troškovi pruge i postavljanja , transporta i zemljanih radova za dionicu od npr 100m nisu veći od 6000-7000kn, pa ako se to podijeli na recimo 6 dijelova ispada da se sa prilogom recimo 150eura, mogu sakupiti ti novci , a to je manje od neke polovne HO parnjače ili nove HO elektre....




 

željko halambek

Veteran foruma
Zeljko,ne znam nista o ovakvom merilu pa da te pitam jel se ovi modeli izradjuju rucno mislim da sami kolekcionari izradjuju ili postoje firme koje prave ova cudovista??

Ako imas neki link od prodaje ovakvih modela,jako me zanimaju detalji i cene!:palci_gore:

A što Amerikanci rade?

Evo jedan link sa popisom proizvođača i oglasa polovnih vrtnih vozila:


http://discoverlivesteam.com/discoverforsale/rollingstock.html

TRAIN WORKS
http://thetrainworks.com/

SD45%205333%20&%205404%20at%20NEWX%204%20Aug%202013%20016%20resize.jpg




Locomotive Pricing

  • GP38 Gas $12,899 Electric $14,499
  • GP9 Gas $12,999 Electric $14,599
  • GP60 Gas $13,099 Electric $14,699
  • SW-1500 Gas $8,599
  • C-415 Gas $12,999 Electric $14,599
  • SD70 Gas $13,999 Electric $14,899
  • Powerd Slug $4,599
  • SD45/40 Gas $14,399 Electric $15,899
  • Alco PA Gas $16,899 Electric $18,499
  • F Units Gas $16,899 Electric $18,499
  • Australian Y Class Switcher $10,899
  • Train Master Gas $19,899
  • Bloomberg Trucks $2,899
  • Road Engine frame for your do it your self guys $4,599
  • Road Engine body for your do it your self guys $4,799
 

željko halambek

Veteran foruma
Još jedan proizvođač specializiran za velike vrtne željeznice odnosno parkovne željeznice.

Swannee River Railroad Company

http://www.swanneeriver.net/construction_photos

IMG_0042_2.155195438_std.JPG


diesel_KDW1003-26_1HP-001.54185839_std.jpg


F Unit Specifications



Length-120"

Width-32” with details

Weight – Approximately appx 2000 lbs

Height- 35”

Gauge- 15” or specify

Diesel / Hydrostatic - Commerical Operation

3 cylinder Liquid Cooled Kohler Diesel, commercial piston pump, a hydraulic motor on each axle and 4140 steel wheels.

The all-new Swannee River F3 Diesel is now powered by a 1028cc Kohler 3 cylinder overhead cam liquid cooled engine. This proven, high performance diesel engine utilizes indirect injection that delivers smooth power and reduced combustion noise. The automotive overhead camshaft design also reduces mechanical drivetrain noise.





 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh