Fleischmann OBB 1043

mehano

Član foruma
Kupio sam Fleischmann aseu 1043 i imam male nedoumice oko nekih stvari pa bi molio pomoć od vas koji ih već imate ili znate nešto o njima:
1.Za šta služi ovaj crveni kolut ispod (lijevo dole), vidim da se može okrenut u položaj 0-1?
2.Što je ovaj svijetli okrugli gumb na sredini postolja između osovina, ima oprugu ispod sebe?
3.Da li se mogu dignuti pantografi u Zrak kod vožnje?
4. Kabina i svjetla svjetle samo na jednoj strani, jel to tvornički tako napravljeno?
5.Kako se skida kabina sa frema, postolja i ostalo s obzirom da je lokomotiva za preradu u HŽ?
20131229_133559.jpg
 

Damir

 
Osoblje foruma
Kupio sam Fleischmann aseu 1043 i imam male nedoumice oko nekih stvari pa bi molio pomoć od vas koji ih već imate ili znate nešto o njima:
1.Za šta služi ovaj crveni kolut ispod (lijevo dole), vidim da se može okrenut u položaj 0-1?
2.Što je ovaj svijetli okrugli gumb na sredini postolja između osovina, ima oprugu ispod sebe?
3.Da li se mogu dignuti pantografi u Zrak kod vožnje?
4. Kabina i svjetla svjetle samo na jednoj strani, jel to tvornički tako napravljeno?
5.Kako se skida kabina sa frema, postolja i ostalo s obzirom da je lokomotiva za preradu u HŽ?

1.Crveni kolut: Okretom biraš da li loksa hvata struju sa pantografa (vrijedi ako imaš na maketi funkconalan gornji ili kontaktni vod) ili da hvata sa osovina.
2.Okrugli gumb sa federom ima veze sa čišćenjem osovina na modelu (neznam kako funkcionira) trebao bi pročitati uputstva.
3.Naravno da se može,sa strane imaju jednu kukicu pa malo gurni u kontra smjeru da se otkače i podignu.
4.Trebalo bi svjetliti na obje strane. Možda je s jedne strane izgorjela žarulja ili je samo zašmercala pa ju treba promrdati.
5.I to bi trebalo biti u upustvima ilustrirano (nactrano),najvjerojatnije prstima obaju ruku malo razmakneš kabinu od postolja pa kabina odskoči i otvori se od postolja?!
 

damir661

Veteran foruma
Ova okrugla kao pečurka (gumb) na postolju služi i za neki kontakt, to je neki stari Fleischmanov sistem
 

MrVirus

Poznati forumaš
ne mogu se oteti dojmu da je to magnet, neodimijski, koji je služio kao "okidač" reed releja koji je služio nečemu. vjerojatno kod davanja informacije o zauzeća kolosijeka. to je naknadno ugrađivano, jer se vidi mjesto za poklopac koji je u originalu dolazio. no, siguran sam da ima još kolega ovdje koji bi to konkretnije objasnili...
 

chachak

Član foruma
Ta ' metalna pecurka' kako kazete, je kod starog Flm sistema (pre uvodjenja rid kontakata i magneta i davno pre digitala) sluzila da napravi kontakt na odredjenom mestu na posebnim sinama koje je FLM imao u svom sistemu, otprilike kao prekidac, i okine odgovarajuci rele. Dakle kada je bilo automatike na maketama. Posle su uveli rid kontekte i magnete koji se postavljaju ispod kola ili lokomotiva i to je imalo istu funkciju: okinuti odgovarajuci rele i td.....
Da bi skinuo kaputazu, neophodno je odviti zavrtanj koji se nalazi malo pored onog crvenog preklopnika, a ne vidi se na fotografiji.
 

MrVirus

Poznati forumaš
Ta ' metalna pecurka' kako kazete, je kod starog Flm sistema (pre uvodjenja rid kontakata i magneta i davno pre digitala) sluzila da napravi kontakt na odredjenom mestu na posebnim sinama koje je FLM imao u svom sistemu, otprilike kao prekidac, i okine odgovarajuci rele. Dakle kada je bilo automatike na maketama. Posle su uveli rid kontekte i magnete koji se postavljaju ispod kola ili lokomotiva i to je imalo istu funkciju: okinuti odgovarajuci rele i td.....
Da bi skinuo kaputazu, neophodno je odviti zavrtanj koji se nalazi malo pored onog crvenog preklopnika, a ne vidi se na fotografiji.

znači da nisam bio daleko od istine... :)
 

mehano

Član foruma
Imenjače evo proba sam pantografe, kuka je s prve strane i radi perfektno! Problem je što nemam upute jer je kupljen rabljeni model pa zato i pitam ako netko ima tko je radio da je siguran da ne bi šta polomio. Proba sam kabinu malo promrdat i ide malo lijevo-desno ali nisam siguran da nije negdje još zašarafljeno. Ova gljiva bi mogla bit kao magnet ali po meni nema neku specijalnu svrhu, i nije mi jasno zašto ispod ima oprugu tako da bi moga bit i kontakt kao kod marklina!
 

1borna

Veteran foruma
Eee moj Damire razočarao si me! (2.Okrugli gumb sa federom ima veze sa čišćenjem osovina na modelu (neznam kako funkcionira) trebao bi pročitati uputstva.)
JEDAN iz povijesti (Fleischmanna) !!!
Još 50-ih godina je Fl patentirao svoj način za davanje kontakata od lokomotive za promjenu skretnica, signala itd.
Za pragove bi se na desnoj strani bliže šini zakopčala kratki limić na koji bi nasjela ta Pečurka te dala kontakt (struja sa desne strane vožnje, to znači +)
Za drugi smjer je limić trebao biti bliže lijevoj strani.
Jednostavno, jeftino, zgodno i Efikasno!
(da ga se makne ne smeta)
 

1borna

Veteran foruma
Kad stignem, pronađem stavit ću poneku sliku pruge sa tim kontaktom (ako me netko ne pretekne)
Jednostavno je da si i sam čovjek napravi.
 

mehano

Član foruma
Ništa,ne diraj to! Moji svi FLM modeli ih imaju i to ne smeta ničemu.
Ime hvala na informaciji, jel ti možda imaš ovakvu aseu? Gleda sam na hoby pointu šta je Thommo radio digitalizaciju slike skinute kabine pa mi izgleda da je zakačena samo na 4 ušice!
 

Damir

 
Osoblje foruma
Eee moj Damire razočarao si me! (2.Okrugli gumb sa federom ima veze sa čišćenjem osovina na modelu (neznam kako funkcionira)
Nisam se niti trudio da pročitam,ali tako me se nešto taklo uha u jednom od razgovora (nemam pojma s kim).
Moj bad!:fp:
 

1borna

Veteran foruma
Loše opravdanje ne može ispraviti ocjenu! Imat ćeš popravni, počinjemo sa 50-im godinama na ovamo.....(zadnje desetljeće te neću pitati).
Kad ispraviš Fl. idemo na Roco, pa Trix, pa Lima, Riva., Liliput Klainbahn...itd još podosta!
 

1borna

Veteran foruma
Evo nešto slika iz Fl.kataloga- jedna tračnica sa kontaktom (nekad se radio tako da se samo umetne između pragova)
11743.jpg

Kontaktna šina koja reagira na magnet
11746.jpg

i nešto za ljubitelje lanterni
5458.jpg
45238.jpg

(ali papreno skupo, 17 i 12 E)
Nije mi jasno zašto nema slika, kad hoću urediti vidim ih! Uostalom koga zanima neka pogleda
na http://www.fleischmann.de/de/productsearch/0-0-0-1-1-0-0-005006/products.html
 

1borna

Veteran foruma
Našao slike i na drugom mjestu (ove gore su iz novog kataloga pa se valjda zato ne mogu prikazati)
8491568bpu.jpg
8491587qdb.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh