Fontovi (slova i natpisi) na domaćim vozilima

NClight

Hybernated
Natpisi su bitan dio svakog modela, pa bi bilo zanimljivo pronaći odgovarajuće fontove... ili ih možda čak i izraditi?
Koji fontovi su korišteni u preiodu JŽ tj. sa kojima se može napraviti zamjena?
 

asalat

Član foruma
Na JŽ-u je korišćen, a na ŽS se još uvek koristi DIN 1451 font. Proguglaj malo. Može da se vidi izgled, a i da se skine sa dosta mesta.
 

NClight

Hybernated
Za latinične natpise je to OK (korišten je i u doba DRG-a tj. njemačke epohe2), ali što je sa ćirilićnim natpisima? Kako znamo, večina natpisa je bila pisana ćirilicom i latinicom... pa tako i osnovne pločice na lokomotivama, natpisi na vagonima itd... Koja je ćirilićna alternativa tj najsličniji font?
 

asalat

Član foruma
Nema. Na osnovu postojećih slova tog fonta može se napraviti ostalih 16 ćiriličnih koja fale. Mislim da se čak ni sva ćirilična ne pojavljuju u upotrebi, jer ih jednostavno nema u terminima.
 

NClight

Hybernated
Naletjeh na slijedeći font (nažalost nema ga besplatnog) pa molim provjeru koliko je ćirilićna verzija u redu za naše potrebe... Naravno, ćirilićno Ž ne odgovara onom stiliziranom na pločicama lokomotiva, ali dalo bi se srediti nešto... Bitan je ostatak...
 

Attachments

  • 0-3-1-fontchirilica.jpg
    0-3-1-fontchirilica.jpg
    132.5 KB · Pregleda: 306

asalat

Član foruma
Nije loš. Možda Slova "L", "LJ" "l", lj", "ć", i "đ" nisu baš originalna, ali ostala mogu da prođu. Kako se zove font?
 

NClight

Hybernated
Khmmm... vidjeti ćemo što se može na(pr/b)aviti >:)

Usputno, ako netko ima dimenzije JŽ pločica za lokse, i uz to poneku fotku, bio bih zahvalan... :plaza:
 

NClight

Hybernated
Kako stoje stvari sa modernijim voznim parkom i V epohom? HŽ je mijenjao nekoliko puta već stil natpisa (najviše na loksama), a i ostali operateri nisu zostajali ako se ne varam...
Što se da napraviti sa novim natpisima, koji fontovi odgovaraju?
 

alsbgd

Član foruma
Pozdrav,dimenzije plocice JŽ-ЈЖ 443 X 158mm, ovo su dim sa dizel lok,
a mislm da su bile iste na svim lokomotivama....

Da neces mozda da ih ecujes? >:)



Pozdrav!
 

Attachments

  • DSCN2694_resize.JPG
    DSCN2694_resize.JPG
    191 KB · Pregleda: 101
A

Anonymous

Guest
Ne znam kako ćete dalje, ali vam mogu ovo odraditi u AutoCADu ako se nitko ne nudi. Takva može poslužiti za bilo koju namjenu. Decali svih mjerila, jetkanje...bla bla
 

NClight

Hybernated
Jetkanje? Zašto ne... jednoga dana sigurno! :plaza:
Autocad kao master je super, no manje upotrebljiv većini. Možda export u populerne formate tipa PNG, WMF ili master u Corelu?
 
A

Anonymous

Guest
Naravno da nikome ne bih dao AutoCAD, ali ga zato mogu pretvoriti u jpg, tiff, bmp, pdf (H0, N, TT...). Čak u više boja. Meni je crveni zakon. Ima li interesenata????
 

SHUCA

Poznati forumaš
:palci_gore: Dobar potez :palci_gore:

Ali ,ima jedno ali.... Pre početka izrade mastera,pronađite još nekoliko primeraka tih lok. pločica...
Postoji ih u više verzija,naročito po tipovima slova...unutrašnjih dimenzija itd.
Bilo bi dobro uraditi najprihvatljiviji-najčešći tip.
Ove ploče su se izrađivale pojedinačno u mašinskim radionicama na honerima i glodalicama, pa je sam font najčešće zavisio od umešnosti i pismenosti radnika.. Od radionice do radionice je bilo razlika.
Ovde po prvi puta vidim ujedeno "J" u gornjem delu,uobičajeno je horizontala iste širine kao i osnova slova.
Deluje mi kao tabla sa JŽ 62 ???? Iz Lapova ???
 

NClight

Hybernated
Shuco, ti kao poznavatelj sigurno imaš poneki primjer u "arhivi", jesi li ga voljan podijeliti? Osnovne dimenzije i dobra fotka pod pravim kutem su dovoljne za početak >:)
 

alsbgd

Član foruma
Radi se o lokomotivi 641, i tacno je to sto kaze Shuca da je bilo mnogo razlicitih
varijanti!

Ali, ja ne bi cepidlacio oko toga jer su plocice i tako sitne da mi nebi mnogo smetalo,
mada ipak bi bio lep detalj na razlicitim lok, razlicite tablice...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh