GOŠA Y: A, AB i B vagoni

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
SŽ set 55181 bi trebao doći u dućane marta ili aprila 2018.
 
  • Like
Reactions: Sky

nik

Veteran foruma
Teško je sa sigurnošću reći ali ovaj AB bi mogao biti ŽTP Zg.
Simplon-Express-ACME-Norimberga-2018.jpg

http://www.binariedintorni.it/2018/...imberga/simplon-express-acme-norimberga-2018/
 

damir661

Veteran foruma
Na jednoj od Zelićevih slika iz Rijeke vidimo zanimljivi Goša Y vagon, po svemu sudeći plave boje, ali bez žute trake, kolskog razreda, sa alternatorom na postoljima, kao i jednim lufterom.
Nekih ideja? Možda malo modifikovani A iz 1977?
29249614_10213206245605557_3873193797086816682_n.jpg
Autor slike: Goran Zelić (izvor:Facebook).
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Na jednoj od Zelićevih slika iz Rijeke vidimo zanimljivi Goša Y vagon, po svemu sudeći plave boje, ali bez žute trake, kolskog razreda, sa alternatorom na postoljima, kao i jednim lufterom.
Nekih ideja? Možda malo modifikovani A iz 1977?
To su ti zagrebačka velika Buffet kola!
 

nik

Veteran foruma
Na jednoj od Zelićevih slika iz Rijeke vidimo zanimljivi Goša Y vagon, po svemu sudeći plave boje, ali bez žute trake, kolskog razreda, sa alternatorom na postoljima, kao i jednim lufterom.
Nekih ideja? Možda malo modifikovani A iz 1977?
View attachment 97429
Autor slike: Goran Zelić (izvor:Facebook).
Zagrebački SRllm iz 1980. godine, u plavoj InterCity varijanti; još originalna boja sa tamnoplavim fremom.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)


Donja traka je na modelima, ak dobro vidim, tirkizna, ali s već prevladavajućom zelenom bojom?

Unbenannt-01.jpg


Koliko se ja sjećam je to bila svijetloplava boja, dobro možda veoma blago tirkizna, ali svakako s prevladavajućom plavom bojom, i zbog toga mislim da je na modelima otišla suviše u zelenu tirkiznu.

IMG_0002.jpg
 

nik

Veteran foruma
Donja traka je bila plavotirkizna, nikako svjetloplava kao na gornjoj slici. Teško je nešto zakjučiti iz starih slika u boji kao i iz slika modela ali ja ju pamtim kao plavotirkiznu. U svakom slučaju ova boja na modelu mi izgleda bolje nego da je obična svjetlija plava.

Tu moju tvrdnju potvrđuje i prastari Mehano model koji je napravljen dok je to farbanje bilo novo i aktuelno.

images


IMG_7947.JPG

IMG_7943.JPG

Moje dvije slike.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ja u vezi boje na svojoj slici iz godine 1996 nisam ništa fotošopirao. Evo još jedne istog vagona iz malo drugačije perspektive:

IMG.jpg

I ACME u katalogu kod seta 55181 piše o plavoj i svijetloplavoj traci:

»...con fasce blu e azzurro."
»…with blue and light blue color stripes."
»…mit blauen und hellblauen Streifen."

No poanta je u tome da model nema svijetloplave donje trake (ili možda blago tirkizne, iako bi to bilo, barem za mene, na granici percepcije takve boje), nego ima skoro zelenu donju traku, a to za mene nije prihvatljivo.

ACME_55181_4.jpg
https://www.mgtreni.it/ACME-55181-Set-di-2-carrozze-tipo-Y-un-mista-ed-una-2a-classe-SZ
 

nik

Veteran foruma
Donja traka bi vjerojatno trebala biti u sličnoj plavotirkiznoj boji kao traka na JŽ Mimari a model vjerojatno ima donju traku u zelenotirkiznoj boji kao traka na HŽ Mimari što je za mene bolje rješenje nego plava boja kao traka na ACME modelima JŽ Mimare.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Za brzu usporedbu sastavio sam neke slike stvarnih vagona u raznim svjetlosnim prilikama i modela, sada se može vidjeti da je i boja gornje trake na modelu pogrešna, trebala bi biti mnogo tamnija a ne intenzivno plava kao što je na modelu.

Unbenannt-02.jpg

Unbenannt-04.jpg

Unbenannt-06.jpg
 

nik

Veteran foruma
Te slike ti ništa ne vrijede; na većini krov izgleda kao da je bijele boje a nije nego je svjetlosivi kao i čelo vagona. Bez uzorka boje ta usporedba ne ide. Isto je i sa ovim slikama modela koje su jako svijetle.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh