GOŠA Y kola sa ležajima

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Dok A.C.M.E. ne izradi GOŠA vagone, ja ću staviti slike trenutnog stanja svoje prerade:

Sa dorađenim fremom ujedno završavam sa svim radovima obrade plastike na ovom modelu (treba još malo dotjerati alternator i naknadno poljepiti još neke sitne dijelove)! Slijedi bojanje, dekali, i to bi bilo to!

Zadnje probno sklapanje prije bojanja:






 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Re: Goša Y vagoni

Eeee, modelari moji, ste vidli ovo!!!???

Človek čkomi i dela i onda BAM!!!!! :win1:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Goša Y vagoni

Fenomenalno Sky! :palci_gore:
A koji si vagon uzeo za osnovu?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Sky, slažem sa drugima, ovo je zaista vrhunski doradjeno! A vidim da si lijepo odradio i kutijice ispod frema :aplauz: :aplauz: :aplauz: :aplauz:
Jel će to biti vagon sa kušetima pošto vidim nešto unutra? Ako jest onda moraš se odlučiti šta češ sa onim zračnikima na krovu:
- ili na svakoj strani po jedan iznad vrata
- ili 10 više manje po sredini krova iznad svakog kupeja.
Šta ćeš sa drugim vagonima, jel ćeš sačekati na ACME ili isto tako preraditi vagone?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Wile E Coyote kaže:
Eeee, modelari moji, ste vidli ovo!!!???
Človek čkomi i dela i onda BAM!!!!! :win1:
Eeee, moj meštre, tvoj doprinos i nesebična pomoć u realizaciji ovog modela će se vidjeti na kraju (osim, ako ja nešto ne zeznem)! ;)

Prije svega, zahvaljujem se svima na pohvalama! Trud se očito isplatio, a posla oko prerade je uistinu bilo... :zvizdi:
Ono najosjetljivije tek dolazi....

Da redom odgovorim kolegama forumašima:
MON kaže:
A koji si vagon uzeo za osnovu?
Za preradu je konkretno korišten Fleischmann model kat. broj 835611. To ti je u biti isti model kao i modeli kat. broja 5611 ili 5601.



Thommo kaže:
U koje bojanje ide?
Shema bojanja će biti bijelo-siva sa crvenom crtom, dakle ovo zadnje bojanje:



Radim baš ovaj vagon sa slike! U pitanju je broj vagona 001-8, ali sa starijim označavanjem! Dakle, bez predznaka HR uz broj vagona...
Kolega Coyote se već odavno za to pobrinuo! Ovim putem mu zahvaljujem... :naklon: :naklon:

Gorchi kaže:
A vidim da si lijepo odradio i kutijice ispod frema
Jel će to biti vagon sa kušetima pošto vidim nešto unutra? Ako jest onda moraš se odlučiti šta češ sa onim zračnikima na krovu:
- ili na svakoj strani po jedan iznad vrata
- ili 10 više manje po sredini krova iznad svakog kupeja.
Šta ćeš sa drugim vagonima, jel ćeš sačekati na ACME ili isto tako preraditi vagone?
Točno, u pitanju je prerada u Goša Y HŽ kušet, proizveden 1984. godine!



Iskreno, u početku sam frem planirao napraviti puno jednostavnije, ali su se poslovi oko prerade spontano zahuktali, i na kraju je nastalo ovo sa slike!
Što se tiče zračnika na krovu, situacija kod ovih kušeta je slijedeća:
- na svakom kraju vagona se nalazi po jedan zračnik između WC ploča i čelu vagona + jedan iznad kupea pratitelja vagona. Dakle, sveukupno tri zračnika (kao što je urađeno na modelu)!
Ova tri zračnika mogu se vidjeti i na slici pravog vagona...

Gorchi, ovi ACME vagoni se svakako čekaju! Problem kod ovakvih prerada u Y je ta, što uvijek nailaziš na neke kompromise, pa se sa nekim netočnostima na modelu u odnosu na Gošu Y moraš pomiriti! Na kraju krajeva, ima tu dosta posla! ACME će ipak biti tvornički urađeni model prema nacrtima! Iako, kod ove svoje prerade sam pazio da ne oštetim ili previše ne oslabim bitne konstrukcijske dijelove i sklopove Fleischmann modela, a da ipak koliko-toliko izvučem neke detalje na zadovoljavajuću razinu, tako da će ovaj model i dalje imati fina vozna svojstva i mogućnost rastavljanja!

Ako sve bude u redu, vjerujem da će ACME narednih godina izraditi i kušete (tu prvenstveno mislim na epohu IV JŽ zelene), to mi se čini nekako najlogičnije! Ova sivo-bijela HŽ varijanta kušeta je kratko bila uvrštavana u međunarodne vlakove, a ona mi baš treba, zato sam i krenuo u ovu preradu....

Pozdrav
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Sky, slažem se, treba tu i tamo uraditi kompromise. Koliko sam gledao fotke tih vagona zaista na daleko su svi slični ali izbliza to je druga prića. Sve u svemu tvoj poduhvat bit će odlično remek djelo pa se nadam da će na kraju ispasti odlično. Što si pokazao već zasluži sve poklone!
Još jedno pitanjce oko postolja. Jel ćeš upotrebiti Goša 100/MD 52 postolja ili ono kaj imaš od original vagona? Na srpskom forumu sam video čak RailTop postolje jako jako slično Goša 83 postoljema sa disk kočnicama, možda bi ih pokušao dobiti makar nekad u budućnosti...?
 

alsbgd

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Meni su najlepsi Gosa vagoni sa Wegmann postoljima, sa disk kocnicama...

tako deluju elegantno... :plaza:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
Sky, slažem se, treba tu i tamo uraditi kompromise. Koliko sam gledao fotke tih vagona zaista na daleko su svi slični ali izbliza to je druga prića. Sve u svemu tvoj poduhvat bit će odlično remek djelo pa se nadam da će na kraju ispasti odlično. Što si pokazao već zasluži sve poklone!
Još jedno pitanjce oko postolja. Jel ćeš upotrebiti Goša 100/MD 52 postolja ili ono kaj imaš od original vagona? Na srpskom forumu sam video čak RailTop postolje jako jako slično Goša 83 postoljema sa disk kočnicama, možda bi ih pokušao dobiti makar nekad u budućnosti...?
Svi naši kušeti tipa Bcl opremljeni su MD52 postoljima, tako da mi original postolja sa Fleischmann modela nisu upotrebljiva!
Za ovu preradu modela morao sam zasebno naručiti druga Fleischmann postolja, koja sam također malo preuredio!
Na ovoj slici možeš vidjeti kako izgledaju prepravljena postolja. Desno je primjerak posebno nabavljenog Feischmann postolja, a lijevo se nalazi moja prerada tog istog postolja:



Na ovim postoljima moram još doraditi ovakav alternator:
(Photo by Thommo)

Vidim da u Sloveniji ima Y vagona opremljenih sa alternatorom baš ovakvim kakav sam pokusno montirao na postolje svog modela par postova iznad (kraći alternator)?

Inače, slažem se sa kolegom alsbgd da su Wegmann-i na Gošama nekako najelegantniji....
Zato sam ona RailTop postolja (koja si vidio na srpskom forumu), nabavio za danas-sutra eventualno još jednu preradu...
 

Attachments

  • Bl.jpg
    Bl.jpg
    118 KB · Pregleda: 744

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Da, zaista ima i takvih vagona sa polovnim alternatorom, jednog sam čak slikao u Mariboru za Božić koji je išao na opravku u Ptuj.
Inaće preradjeno postolje izgleda takvo kako je na vagonima :palci_gore: :palci_gore: :palci_gore: Negdje sam čitao da je Goša ugrađivala takva postolja baš na vagone izrađene oko 1984 i novije tako da je odluka sasvim logična.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Hvala Gorchi na pohvalama! Vezano za preradu postolja, zaboravio sam još napisati da se na prerađenim postoljima mogu vidjeti nove osovine od Weinert-a!
Bez obzira što je gornji okvir odrezan, ovako prerađena postolja i dalje odlično funkcioniraju, a to je najbitnije!
 

polval

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

SKY, svaka cast majstore!!!!! :palci_gore:

Lepo kaze Wile E Coyote , clovek ckomi i dela i onda BAM


:palci_gore: :palci_gore: :palci_gore:

Pozdrav
Tino
 

Vedi

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky, znam da ti je već puna kapa pohvala, ali nemogu odoljeti, moram ti reći jedno veliko ČESTITAM na odlično urađenoj konverziji!

Jedva čekam završetak vagona, i dan kada bude u punoj kompoziciji na D414/415!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Vedi kaže:
Sky, znam da ti je već puna kapa pohvala, ali nemogu odoljeti, moram ti reći jedno veliko ČESTITAM na odlično urađenoj konverziji!

Jedva čekam završetak vagona, i dan kada bude u punoj kompoziciji na D414/415!
Vedi, dobrodošao nam na forum! :welcome

Kako bi kolega Thommo rekao: stručnjaka za putničke vagone nikad dosta! ;)

BTW, hvala na pohvalama! Model je u fazi bojanja, radim na sanduku....
Frem je gotov! Obojan i prelakiran! (Možda doradim jedan detalj koji mi baš nije nekako sjeo :hmmm )
 

Zoki

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
Dok A.C.M.E. ne izradi GOŠA vagone, ja ću staviti slike trenutnog stanja svoje prerade:

Sa dorađenim fremom ujedno završavam sa svim radovima obrade plastike na ovom modelu (treba još malo dotjerati alternator i naknadno poljepiti još neke sitne dijelove)! Slijedi bojanje, dekali, i to bi bilo to!

Zadnje probno sklapanje prije bojanja:

http://img301.imageshack.us/ifs/7640/img203/4/p3080047.jpg
Ohoho, pa ovo nije ni blizu moje prerade. Ovo je deset puta bolje od mojih vagona 5601 koje prepravljam. Svaka čast, ja ipak nisam tako dobar modelar. Ali idem po onoj, to sam ja prepravio.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Zoki kaže:
Ali idem po onoj, to sam ja prepravio.
To je ispravan put! :palac_gore:

Slijedi bojanje detalja, lakiranje i dekali:



Pozdrav!
 

NClight

Hybernated
Re: Goša Y vagoni

Dali to znači da će kompletirani i završeni vagon biti viđen 8.5. na Susretima u ZG? :plaza: (ne nagovaram... samo pitam >:) )
 

NClight

Hybernated
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
Nadasve rječito... vidimo se u kafiću, u podrumu, za stolom... a poslije na maketi... da vidimo kako vozi >:) i ponesi pamučne rukavice za sve... ćevapima umrljani prstići ostavljaju otiske na laku >:D:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh