GOŠA Y kola sa ležajima

nik

Veteran foruma
Još nekoliko slika...

AC52842b.jpg


Riječ je o kušetu 009-1 a vidim da su na krov stavili i senzor Friedmann grijanja.

AC52842a.jpg


Ne vidim dobro ali čini mi se da je revizija iz 2004. (bolje bi bilo da je sa kraja 90-ih zbog uvrštavanja u Simplon ali što je - tu je) ali barem je riječ o eri prije crvenog 'Q'.

AC55111a.jpg


Na modelu su oznake ŽTP Bd.

AC55111b.jpg


Nažalost ne vidi se niti broj vagona niti datum revizije.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Beogradski kušet ima srebrne okvire prozora pa bi prema tome trebao predstavljati epohu IVc/d ili Va.
Ne kužim ovo sa srebrnim okvirima prozora i epohama?
 

nik

Veteran foruma
Ne kužim ovo sa srebrnim okvirima prozora i epohama?
Za vrijeme zajedničke države svi okviri prozora Y vagona su bili 'srebrni' (prirodni metal) osim na starijim vagonima gdje je bio zlatno-zeleni efekt-lak. Na beogradskim/srpskim vagonima su se na prelazu iz 90-ih u 2000-te pojavili okviri u boji vagona (zeleni) ili bijeli (skoro krem) a 'srebrni' su nestali.
 

nik

Veteran foruma
Bijeli okviri prozora (doduše ovo je već dobrim dijelom ŽS na slikama).
JZ_Bcl_WienW.jpg

JZCouchetteCar.jpg

A_boogies_of_sleeping_car_of_ZS_19_07_2009.jpg

Bcl-JZ--Beograd3.jpg

IMG_9036.jpg

201204011139budapestkel.jpg

Bc-51-72-59-80-658-9-Golubovci-vith2.jpg

Bcl-5980-651-EN-241-Venezia-VEN-BEL-MES-10-8-09.jpg

JZ_Bc_4.jpg


Zeleni okviri prozora.
Dacia-Express.jpg

ZS_Bc_WL_BG.jpg

51_72_59-80_500-3_ZHB.jpg

59805003-mt.jpg

Bcl-JZ--Beograd1.jpg

bcl_jz.jpg

Bcl-N.Beograd.jpg

yu-5-2000.jpg


Srebrni okviri su bili jedino na samom početku ove sheme farbanja, početkom 90-ih.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Na beogradskim/srpskim vagonima su se na prelazu iz 90-ih u 2000-te pojavili okviri u boji vagona (zeleni) ili bijeli (skoro krem) a 'srebrni' su nestali.
Nisu nestali, zašto bi nestali?
Slikan 2008. godine:
EN 241 am 24.5 (2).jpg
(photo Matthias Ni Limburgerhof)
 

nik

Veteran foruma
Nisu nestali, zašto bi nestali?
Slikan 2008. godine:
View attachment 48377
(photo Matthias Ni Limburgerhof)
Teško mi je, uz ovakvu rasvjetu na slici, procijeniti da li je riječ o bijelim ili srebrnim okvirima; definitivno nije krem boja kao rukohvati ali niti metal kao kvaka; ja se ne sjećam kada sam zadnji put vidio neki JŽ/ŽS Y vagon sa okvirima prozora u boji metala (možda 'papagaj' Bl sa MD52 postoljima, ili kakav WR sa suknjicom, prije 10-15 godina).
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Teško mi je, uz ovakvu rasvjetu na slici, procijeniti da li je riječ o bijelim ili srebrnim okvirima; definitivno nije krem boja kao rukohvati ali niti metal kao kvaka; ja se ne sjećam kada sam zadnji put vidio neki JŽ/ŽS Y vagon sa okvirima prozora u boji metala (možda 'papagaj' Bl sa MD52 postoljima, ili kakav WR sa suknjicom, prije 10-15 godina).
Srebrni okviri, 2003. godina:
DSCN1459[1].jpg
(slika sa neta)
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ovo bi mogla biti srebrna boja ali goli metal sigurno nije; u svakom slučaju nije tipično za ovo kasnije doba.
Tipično je bilo jedino to, da je vladalo šarenilo: Od srebrnih, zelenih, pa do krem okvira! Sve zavisi koji točno vagon gledaš..
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Nik, sigurno su bili u boji aluminija (ajde može biti bojan ali sigurno ne bijeli) još posle 2000 godine, imam slike troje takvih kušeta slikanih u Ljubljani odn. u Zidanom mostu. Čak i na slikama u tvome postu imaš takve prozore, doduše može ne u metalu nego obojanom metalu (druga slika po redu, slika wagonweb, pa još koja).
Zaista svjetlo pravi problem u određivanju boje prozora...
 

nik

Veteran foruma
Nik, sigurno su bili u boji aluminija (ajde može biti bojan ali sigurno ne bijeli) još posle 2000 godine, imam slike troje takvih kušeta slikanih u Ljubljani odn. u Zidanom mostu. Čak i na slikama u tvome postu imaš takve prozore, doduše može ne u metalu nego obojanom metalu (druga slika po redu, slika wagonweb, pa još koja).
Zaista svjetlo pravi problem u određivanju boje prozora...
Nije problem samo svjetlo nego i to da se na farbanim okvirima (neovisno bijeli ili srebrni) puno jače i neujednačenije lovi prljavština nego na golom metalu pa je onda teško odrediti točnu boju 'musavog' okvira (jedino je onda odmah jasno da nije goli metal nego boja). No to su ipak prilično nebitni detalji ali mene čisti 'srebrni' okviri na beogradskom kušetu uvijek prvenstveno asociraju na doba zajedničke države....
 

damir661

Veteran foruma
Zelena boja na okvirima prozora je obično bila na X kušetima, iz slika vidimo da je izuzetno možda tokom jedne rev popio i neki Y.

Boja je sasvim ok po meni, ako izuzmemo dat rev. vagon može da se primeni na period od 1990 do 2005.
Dešavalo se da neki imaju kao i u vremenu JŽ Voiture couchettes i na sanduku, a da iznad prozora nemaju ništa, kao i "JIR" logo umesto JŽtv, ali i to se menjalo od revizije do revizije.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Budemo stavili jednu sliku samo za nika, da ga 'srebrni' okviri prestanu više asocirati samo na doba zajedničke države he he....:vrag2:
Stari žlajfer sa starim okvirima, Thessaloniki 2002. godina:
JZ am 21.04.2002 im Bahnhof Thessaloniki .jpg
(sliku sam skinuo davno sa neta, pa mi nažalost autor nije poznat)
 

nik

Veteran foruma
Ne sjećam se da li sam žlajfera u ovoj boji uopće vidio u Zagrebu ikad.
BTW čiji je to vagon u originalu uopće bio? Da nije novosadski? Ne sjećam se baš da je Bg imao Bc žlajfere sa niskim krovom a da nisu oni prve serije sa uglatim bridovima čela.
 

wiggum

Veteran foruma
Hoce ..prednarocilo je do 31.07.. stigao danas mail od Moko..
Upravo je tvoj post dao odgovor na pitanje u mojij temi.. tj naso sam pravu temu da vidim HZ novitet.. ;)

15.07.2012. prednaročilo ACME 52841 HŽ TIRKIZNI Bcl - 46,90 EUR.
19.07.2014. prednaročilo ACME 52842 HŽ PLAVI Bcl - 54,90 EUR.

Za 2 godine cijena porasla čak 8 EUR ili skoro +20%. Cijene modela jesu skočile gore kod proizvođača, ali za 20% sigurno ne. Samo naprijed Moko, prije bih naručivao po 2 modela, ali uz 20% skuplju cijenu neću nijednog! Ja se pljačkati neću dati. :palac_dolje:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh