GOŠA Y kola sa ležajima

nik

Veteran foruma
Objasni nam razliku između epohe IV i V kod ovih modela (osim eventualno revizije)?
Daleko od toga da nije poželjno imati neki model u više varijanti, ali kao što je @damir661 već napisao,
ovo bi bio jedan od rjeđih ŽS modela kojega bi se itekako isplatilo uraditi, i to baš u ovoj shemi bojanja.
Osim revizije u konkretnom slučaju nema natpisa ispod krova i nema ćiriličnog natpisa na boku a rešetka je zelena. Osim toga mislim da u epohi 5 ovi vagoni imaju bijele okvire prozora a ne srebrne. A kada su se uopće promijenili natpisi na kušetima u ovoj shemi?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Osim revizije u konkretnom slučaju nema natpisa ispod krova i nema ćiriličnog natpisa na boku a rešetka je zelena. Osim toga mislim da u epohi 5 ovi vagoni imaju bijele okvire prozora a ne srebrne. A kada su se uopće promijenili natpisi na kušetima u ovoj shemi?
Taj najavljeni kušet (pod pretpostavkom da je označen sa JŽ logotipm, što najvjerojatnije jest), u odnosu na onaj iz seta 55111, je samo jedna u nizu od varijacija vagona, i zapravo nema neku vezu sa podjelom na epohe! Damirova slika iz časopisa Balkanzuge najiluzornije pokazuje tu mješavinu! Ovakve natpise si imao na kušetima i prije raspada Jugoslavije.
Ništa što bi upućivalo na promjenu epohe. JIR logotip bi već bila malo drugačija priča. O boji okvira smo već raspravljali u ovoj temi.
 

nik

Veteran foruma
Taj najavljeni kušet (pod pretpostavkom da je označen sa JŽ logotipm, što najvjerojatnije jest), u odnosu na onaj iz seta 55111, je samo jedna u nizu od varijacija vagona, i zapravo nema neku vezu sa podjelom na epohe! Damirova slika iz časopisa Balkanzuge najiluzornije pokazuje tu mješavinu! Ovakve natpise si imao na kušetima i prije raspada Jugoslavije.
Ništa što bi upućivalo na promjenu epohe. JIR logotip bi već bila malo drugačija priča. O boji okvira smo već raspravljali u ovoj temi.
Na zelenim JŽ kušetima u epohi 4 su prvo bili samo bočni natpisi na latinici i francuskom da bi od sredine 80-ih, po uzoru na spavaće, došla kombinacija bočnih natpisa na latinici i ćirilici te natpisi na njemačkom i francuskom iznad prozora ali ovi papagaj-zeleni kušeti su se pojavili tek 1990. i nisam uspio shvatiti kojim su redom mijenjani natpisi tokom 90-ih
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Na zelenim JŽ kušetima u epohi 4 su prvo bili samo bočni natpisi na latinici i francuskom da bi od sredine 80-ih, po uzoru na spavaće, došla kombinacija bočnih natpisa na latinici i ćirilici te natpisi na njemačkom i francuskom iznad prozora
Simplon Ex, beogradski kušet slikan 1990. (ista stvar je i sa 'papagaj' kolima).:
23202422_org.v1446797677[1].jpg
(Photo by S.Takahashi)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Revizija tog papagaj kušeta je iz 2000 a vagon ima broj 51 72 59-80 651-4. Vagon je iz razdobja Savezne republike Jugoslavije. Dolazi za koji mjesec u dućane.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Revizija tog papagaj kušeta je iz 2000 a vagon ima broj 51 72 59-80 651-4. Vagon je iz razdobja Savezne republike Jugoslavije. Dolazi za koji mjesec u dućane.
Pa toga vagona već imamo napravljenoga u setu Jugoslavije ACME 55075 (kao zelena varijanta)....:neznam:
ACME-55075-Bc-DETT-3.jpg
 

damir661

Veteran foruma
Da je uradjen u ŽS varijanti, pa i ajde.
Na onoj slici gore, se vidi da se ovakva dva vagona mogu slobodno da idu zajedno, datum rev. je najmanje bitan.
Tako da priča o epohi kod ova dva vagona ne pije vodu.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Da je uradjen u ŽS varijanti, pa i ajde.
Na onoj slici gore, se vidi da se ovakva dva vagona mogu slobodno da idu zajedno, datum rev. je najmanje bitan.
Tako da priča o epohi kod ova dva vagona ne pije vodu.
Točno tako!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ali nisu ista epoha. Ista je stvar i sa slovenskim Bl papučarom kojeg imamo zelenog kao JŽ i u Pohorje boji kao SŽ. Ali to nije bitno jer se različite epohe ne mogu susresti.
Pitanje epohe smo riješili , da ova dva vagona po šemi ne predstavljaju dvije različite epohe, jedino ih revizija otkriva.
 

nik

Veteran foruma
Da je uradjen u ŽS varijanti, pa i ajde.
Na onoj slici gore, se vidi da se ovakva dva vagona mogu slobodno da idu zajedno, datum rev. je najmanje bitan.
Tako da priča o epohi kod ova dva vagona ne pije vodu.
Ovako imaš jedinstvenu priliku za funkcionalnu dioramu izvođenja revizije u Smedereva. Tamošnja industrijska lokomotiva serije 62 prvo ugura zeleni vagon u halu onda se nekom okomitom prenosnicom nevidljivo zamijeni taj vagon sa papagajem i na kraju 62-ka izvuče friško ofarbani vagon iz hale. Jedino treba na zelenom vagonu napraviti weathering.
:vrag3:
 

wiggum

Veteran foruma
Ovako imaš jedinstvenu priliku za funkcionalnu dioramu izvođenja revizije u Smedereva. Tamošnja industrijska lokomotiva serije 62 prvo ugura zeleni vagon u halu onda se nekom okomitom prenosnicom nevidljivo zamijeni taj vagon sa papagajem i na kraju 62-ka izvuče friško ofarbani vagon iz hale. Jedino treba na zelenom vagonu napraviti weathering.
:vrag3:
Raditi i onda kupiti model zbog ovakve fikcijske igre koja ce se realno moci jednom odigrati, nije mi argument za proizvodnju ili kupovinu takvog modela. Uostalom, sam si sa svojim postom pokazao za sto se ovaj model moze koristiti, tako da bolje da ga nema. U moru modela koji mogu izaci i popuniti praznine, raditi ovaj nema pretjerano smisla.
 

nik

Veteran foruma
Raditi i onda kupiti model zbog ovakve fikcijske igre koja ce se realno moci jednom odigrati, nije mi argument za proizvodnju ili kupovinu takvog modela. Uostalom, sam si sa svojim postom pokazao za sto se ovaj model moze koristiti, tako da bolje da ga nema. U moru modela koji mogu izaci i popuniti praznine, raditi ovaj nema pretjerano smisla.
Ima za one kojima treba za sastave npr. kroz Hrvatsku nakon rata a recimo nisu stigli kupiti set sa sličnim vagonom (ili nisu htjeli zbog prištinskog spavaćeg koji im ne treba); nije da je ovaj model bio nužan ali nije ni suvišan.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ima za one kojima treba za sastave npr. kroz Hrvatsku nakon rata a recimo nisu stigli kupiti set sa sličnim vagonom (ili nisu htjeli zbog prištinskog spavaćeg koji im ne treba); nije da je ovaj model bio nužan ali nije ni suvišan.
Za takve sastave npr. kroz HR imam kušet iz seta 55111. Ovaj nadolazeći se trebao kud i kamo pametnije odraditi, čisti diletantizam!:palac_dolje:
 

damir661

Veteran foruma
Mislim sve mogu progutati, ali ideju sa istim brojem, to mi je totalno imbecilno.
Mogao je taman doći sa nekim 5xx brojem, da bi se malo razbila monotonija sa 65x.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh