GOŠA Y kola za spavanje

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
I bijele okvire čeonih vrata prefarbati u plavo (zašto se i tu nisu ugledali na SŽ kao kod čela krova).

Bijeli okviri čeonih vrata u principu nestanu nakon prvog prefarbavanja vagona (barem kod ŽTP Zg).
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Nik, ali baš taj WLllm iz Parisa nema čelo obojano u boju krova

JŽ WLllm 51 72 71-80 219-4, Paris gare de Lyon, 23 juna 1983, vlak 220 Simplon Express. Foto Pierre B objavljena na forumu LRPresse
Ono kaj je tamnije na čelu izgleda kao prljavština jer se dobro vidi do koje granice ide boja a gdje počinje plava boja. Mislim da s tim vagonom nije ništa problematično ali slažem se, da HŽ bi morao imati obojan krov.
 

Attachments

  • JZ_WLllm_51 72 71-80 219-4 and JZ_Bcm(Simplon Express), Pariz 23.06.1983.jpg
    JZ_WLllm_51 72 71-80 219-4 and JZ_Bcm(Simplon Express), Pariz 23.06.1983.jpg
    262.4 KB · Pregleda: 108

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
Nik, ali baš taj WLllm iz Parisa nema čelo obojano u boju krova

JŽ WLllm 51 72 71-80 219-4, Paris gare de Lyon, 23 juna 1983, vlak 220 Simplon Express. Foto Pierre B objavljena na forumu LRPresse
Ono kaj je tamnije na čelu izgleda kao prljavština jer se dobro vidi do koje granice ide boja a gdje počinje plava boja. Mislim da s tim vagonom nije ništa problematično ali slažem se, da HŽ bi morao imati obojan krov.

Ne gledaš dobro. Čelo na slici je plavo a i lijepo se vidi da je na uglu pri dnu malo više očišćeno od donjeg ruba krova pa ti je i čista plava boja mrvicu iznad donjeg ruba srebrne. Ostatak čela je samo prljav ali isto plav.

gwla.jpg


Ajde, molim te, nemoj opet početi raspravu o boji kao što je bilo sa JŽ Mimarom pa smo na kraju dobili promašene modele u plavoj boji. Zbog te promašene boje je ACME prodao, samo što ja usput znam; u Zagrebu, barem 20-ak JŽ Mimara vagona manje nego su ljudi planirali kupiti. Na sreću ovaj JŽ WL je već gotov i u prodaji.
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

"1983-09-03"

gwlr.jpg


Na ovoj slici se lijepo vidi kako izgleda prljavo plavo čelo na inače čistom vagonu.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
Ajde, molim te, nemoj opet početi filozofirati o boji kao što je bilo sa JŽ Mimarom pa smo na kraju dobili promašene modele u plavoj boji. Zbog te promašene boje je ACME prodao, samo što ja usput znam, u Zagrebu barem 20-ak JŽ Mimara vagona manje nego su ljudi planirali kupiti. Na sreću ovaj JŽ WL je već gotov i u prodaji.

nik, smanjimo malo strasti, nema potrebe za tim! ;)
Činjenica je, da JŽ vagon po kojem je nastao ACME model (WLllm 219-4), ima plava gornja čela i tu je model korektan!
Slažem se, da bi mu boja krova trebala biti srebrna, ima još nekih sitnih detalja o kojima bi se dalo prodiskutirati....

HŽ model nam je malo 'napamet' ofarban (gornja čela, prozorski okviri na vratima, lajsne na prelaznim vratima, kape, tj. utičnice el.kablova na krajevima vagona....), to smo apsolvirali! Morat ćemo ga (naravno, tko to želi), po pitanju tih detalja malo korigirati!
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
Činjenica je, da JŽ vagon po kojem je nastao ACME model (WLllm 219-4), ima plava gornja čela i tu je model korektan!
Slažem se, da bi mu boja krova trebala biti srebrna, ima još nekih sitnih detalja o kojima bi se dalo prodiskutirati....

HŽ model nam je malo 'napamet' ofarban (gornja čela, prozorski okviri na vratima, lajsne na prelaznim vratima, kape, tj. utičnice el.kablova na krajevima vagona....), to smo apsolvirali! Morat ćemo ga (naravno, tko to želi), po pitanju tih detalja malo korigirati!

Što se tiče srebrnih okvira prozora na vratima to je "zabrljano" na sva 3 WL vagona jer na svima treba biti crni okvir. Nisam baš shvatio ovo u vezi utičnica.

P.S. Imaš PP...
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
Činjenica je, da JŽ vagon po kojem je nastao ACME model (WLllm 219-4), ima plava gornja čela i tu je model korektan!
Baš to sam i mislio reći pa izgleda se nismo dobro razumjeli!
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
Sky kaže:
Činjenica je, da JŽ vagon po kojem je nastao ACME model (WLllm 219-4), ima plava gornja čela i tu je model korektan!
Baš to sam i mislio reći pa izgleda se nismo dobro razumjeli!

Očigledno... :S:

Ja sam na prethodnoj strani, uz slike, za njega i napisao da ima plavo čelo i srebrni krov a za onog drugog da su čelo i krov sivi.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
Što se tiče srebrnih okvira prozora na vratima to je "zabrljano" na sva 3 WL vagona jer na svima treba biti crni okvir. Nisam baš shvatio ovo u vezi utičnica.
Radi se o jednom potpuno sitnom, nevažnom detalju:

Ove kape kod HŽ vagona idu u boju samog sanduka, a sjećam se da je tako bilo i na vagonima tadašnjeg ŽTP Zg:
 

Attachments

  • HZ WLl.jpg
    HZ WLl.jpg
    64.6 KB · Pregleda: 66

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Aaa, na to si mislio. ACME to niti na dosadašnjim modelima nije farbao u boju vagona nego ostavio u crnoj plastici zajedno sa kabelom. Isto je i sa crijevima zračnih vodova gdje se ventili isto gotovo nikad kod modela tvornički ne farbaju u odgovarajuću boju nego ostaju crni. Možemo samo biti sretni da nisu stavili srebrnu utičnicu sa srebrnim kablovima, kao na sajamskim WL prototipovima. Utičnice je moguće prefarbati u boju vagona ali onda gubimo malu crvenu "munju" koju je ACME gore otisnuo.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Spomenuo sam upravo taj detalj te utičnice, pošto znam da ih ACME na modelima uistinu farba u druge boje..
Pogledaj malo ACME FS modele koji imaju isti princip utičnice:
http://www.reisezugwagen.eu/?cat=37

Stvar je i u tome, što slovenski vagoni, pa tako i SŽ verzija spavaćih kola 'Spalnik' uistinu imaju crne kape kako je ACME uradio, pa se valjda opet automatizmom to preslikalo i na ostale modele:
 

Attachments

  • carrozzaslovena8pz[1].jpg
    carrozzaslovena8pz[1].jpg
    76.5 KB · Pregleda: 73

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

U stvari ACME radi samo dvije boje utičnica; crnu (Goša, CAF) i srebrnu (FS, CIWL) pa je u svakom slučaju bolje da su odabrali crnu (barem za dosadašnje, tamne, modele). Pitam se samo di su iskopali sivu boju za pod i postolja za JŽ Y i Z vagone umjesto da "prekopiraju" crnu sa SŽ i HŽ modela; višak kreativnosti na jednom mjestu a nedostatak na drugom...
 

damir661

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Stvar je i u tome, što slovenski vagoni, pa tako i SŽ verzija spavaćih kola 'Spalnik' uistinu imaju crne kape kako je ACME uradio, pa se valjda opet automatizmom to preslikalo i na ostale modele:

Pa i ovaj 219 ima isto crnu utičnicu, tako da su verovatno na osnovu slike tako uradili na JŽ verziji
68b1bb60941e9e5ed6bc399ca7480382.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

damir661 kaže:
Pa i ovaj 219 ima isto crnu utičnicu, tako da su verovatno na osnovu slike tako uradili na JŽ verziju
I nisu pogriješili, ako su stavili crnu! ;)
Sasvim moguće da je kapa bila crna, isto kao što je moguće da je samo prljava kao i gornji dio čela tog vagona.
Radi se o potpuno nebitnom detalju! Spomenuh ga tek toliko, kada sam pisao o bojanju HŽ vagona..
Meni osobno je fora kada takav jedan dobar model ima ofarbane i takve detalje ;)
Ako ACME ima računicu da mu se isplati samo raditi te detalje u crnoj ili srebrnoj varijanti, onda OK! Nije uopće vrijedno spomena! ;)
No, ako ACME ipak taj detalj farba i u drugim bojama, onda bi bilo poželjno da se obrati pozornost kod farbanja recimo zagrebačkih vagona iz seta Jugoslavije Ex.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
U stvari ACME radi samo dvije boje utičnica; crnu (Goša, CAF) i srebrnu (FS, CIWL) pa je u svakom slučaju bolje da su odabrali crnu (barem za dosadašnje, tamne, modele)
Pa ovaj zagrebački kušet iz ACME seta Jugoslavije Ex, izgleda da već ima ofarbanu kapu u zeleno: >:D:


Ako je to istina, onda Bravo za ACME! :palci_gore:
Sada bi taj detalj valjalo korigirati i kod zagrebačkog ABl i Bl modela iz spomenutog seta...
 

Attachments

  • ACME .jpg
    ACME .jpg
    51.9 KB · Pregleda: 168

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Sada bi još fino dobrodošao jedan JŽ beogradski, u ovakvoj plavoj (jednonijansnoj) shemi! ;)
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
Sada bi još fino dobrodošao jedan JŽ beogradski, u ovakvoj plavoj (jednonijansnoj) shemi! ;)

U vezi toga sada kukaju na Drehscheibe forumu jer su njega očekivali na osnovu slika iz kataloga a nisu gledali što je bilo izloženo na Nirnberškom sajmu.
Naime kroz DDR je vozio samo Bg spavaći, uključujući i relaciju prema Švedskoj, a trobojni im je za mnoge vlakove previše nov.
Već se i Rolwie javio tamo i on nema baš odgovarajućih slika plavih Bg vagona sa ovakvim krovom (poklopci sa trakama a ne vijcima) pa su sad "u potrazi" za takvim (koji ima JŽ a ne KSR logo i za Bg karakterističnu prekinutu gornju crtu gdje je logo).

Zasad su iskopali samo ovu iz 1987.
198704053681jzwlblm5172yj7.jpg

http://www.drehscheibe-foren.de

Pretpostavljam da će to biti jedan od ACME noviteta za 2012.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
Naime kroz DDR je vozio samo Bg spavaći, uključujući i relaciju prema Švedskoj, a trobojni im je za mnoge vlakove previše nov.
Već se i Rolwie javio tamo i on nema baš odgovarajućih slika plavih Bg vagona sa ovakvim krovom (poklopci sa trakama a ne vijcima) pa su sad "u potrazi" za takvim (koji ima JŽ a ne KSR logo i za Bg karakterističnu prekinutu gornju crtu gdje je logo).
Zasad su iskopali samo ovu iz 1987.
Imam negdje zapisano i broj tog vagona, mislim 635.... Uglavnom, radi se o vagonu iz generacije 80-ih.
Meni bi trebao za Bg-Zurich Express...
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
nik kaže:
Naime kroz DDR je vozio samo Bg spavaći, uključujući i relaciju prema Švedskoj, a trobojni im je za mnoge vlakove previše nov.
Već se i Rolwie javio tamo i on nema baš odgovarajućih slika plavih Bg vagona sa ovakvim krovom (poklopci sa trakama a ne vijcima) pa su sad "u potrazi" za takvim (koji ima JŽ a ne KSR logo i za Bg karakterističnu prekinutu gornju crtu gdje je logo).
Zasad su iskopali samo ovu iz 1987.
Imam negdje zapisano i broj tog vagona, mislim 635.... Uglavnom, radi se o vagonu iz generacije 80-ih.
Meni bi trebao za Bg-Zurich Express...

Da, tu seriju iz cca 1983. ACME model i predstavlja tako da u odnosu na ŽTP-Zg model postoje neka odstupanja; BTW koje je godište zagrebački, on je nešto stariji?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh