HŽ 2044 - JZ 645

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Supporter 2024
Re: 2044

Ako bi prerađivao barem ja onda ja nebi baš išao u detalje išao bi više samo na otprilike izgled jer kad bi htjeo da izgleda kao prava morao bi ju produžiti za 13mm jer kad se ova preračuna kraća je od prave!!!
 

Železničar

Poznati forumaš
Re: 2044

Onda ti je bolje da je produzis, jer sada mislis da ces biti zadovoljan, ali veruj mi znam iz iskustva, kada nesto svesno uradim a znam da bas nije 100% onda se kasnije jedim sto nisam napravio kako treba. Bar sam ja takav. Steta je da bacas pare na nesto sto nece biti onakvo kako bi moglo da bude, hocu da kazem da uradis najbolje sto mozes, makar je morao seci na dva dela i produzavati. To produzavanje i nije bas toliki posao, vise ces se pozabaviti karoserijom. Jedino sto ces i kardane morati produzavati. Fakat je da su obrtna postolja manje vise OK i da ces samo morati ukloniti neke detalje pa ce biti kao ono pravo.
Sve u svemu predlazem ti da je ipak produzis, a ti razmisli pa vidi i radi kako zelis.
Pozdrav,
Boris
 

Attachments

  • DSCI0794.JPG
    DSCI0794.JPG
    176.3 KB · Pregleda: 214
  • DSCI0796.JPG
    DSCI0796.JPG
    179 KB · Pregleda: 216
  • DSCI0795.JPG
    DSCI0795.JPG
    204.6 KB · Pregleda: 212

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Supporter 2024
Re: 2044

Dobri nacrti :palac_gore: jedino nema kako izgleda odozgora!
 

Anthovlak

Član foruma
Re: 2044

Budući da sam nabavio resin sada zaista imam namjeru lijevati 645 tj 2044 jer mi je jako velika želja imati jednu takvu lokicu...
Dakle išao bi od nule tj. poslušao bih Boru, te sada Bora imam pitanje za tebe
Najbolja metoda bi bila da se lokomotiva nacrta u nekom programu i da se pojedini delovi iseku iz hartije plastike ploterom i da se lepe i modeliraju.
Možeš li mi ovo bolje objasniti, jer vidim da imaš nacrte i po njima bih slagao kalup ali od čega da napravim kalup? mislim što bi bilo najpodobnije, dali si mislio da dijelove izrezane plastike tj. detalje)lijepim na izliveni model?
I kad bi to bilo gotovo, jer radio bih na pravu duljinu i detalje lokomotive, kako bih došao do odgovarajućeg postolja ?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: 2044

Anthovlak,
ideja mu je, da se u AutoCadu, SolidWorks, Pro/Engineeru ili nekim sličnim CAD modeleru izradi model. To nije baš lahko i treba vremena. No kad odradiš model i da ne zaboraviš kako će biti sastavljen iz pločica stirena ili nešto drugo (alpaka, mesing) napraviš nacrte za svaku od tih pločica te ih izradiš. Izraditi ih možeš rezanjem sa ploterom, 3 prototype printingom ili dati na jetkanje.
Kada imaš te pločice izradjene onda sastaviš prototip ili pramodel oko kojeg izradiš kalup iz silikona (u Sloveniji imamo recimo Modrin ili Expert kojeg se dobije kod Samson Kamnik). Onda izvadiš pramodel te liješ resin unutra.

Kako to ide je u slikama i riječima objasnio "N amater" pa mislim da bi mogao da bude njegov članak iz slovenske revije TIM negdje ovdje...
 

Železničar

Poznati forumaš
Re: 2044

Anthovlak,

Izrada modela od rezina ide na sledeci nacin.
-Prvo se pravi prototip modela. Prototip moze da se izradi na vise nacina, u zavisnosti da li ides od nule ili prepravljas postojeci model.
Kada kreces od nule, kao kod 645 (2044), model mozes napraviti od stirena rucno (kao sto gagy222 radi 661), za to je potrebna sigurna kreativnost, mirna ruka i mnogo zivaca. Ukoliko za sebe znas da neces moci ili rezultat nije najbolji postoji opcija da elemente nacrtas na nekom CAD programu i onda das nekome ko ima CNC mashinu da plotuje delove na stiren. Kada bilo rucno ili masinskim putem napravis delove onda ih spojis lepilom i eventualno ih zagrevas da veza bude jaca. Takodje u istoj fazi rade se detalji na svakom delu (resetke, brave za vrata na boku, prozori, okviri vrata,...itd.).
Prototip moze da se radi i iz postojeceg modela, sto znaci rucno prepravljanje slicnog modela dok se ne dobije zeljeni rezultat. Recimo kao da bi prepravljao Fleischmann VT95 u JZ 812 (potrebne su modifikacije).
-Kada zavrsis prototip onda za svaki deo prototipa mora da se napravi kalup. To je specijalna tehnika u koju bas nisam upucen ali ima negde tema o tome (neko je pravio izlivao sinobusa u N-u). Prvo se napravi mali sanduk koji ce biti spoljasna forma za kalup. Onda se prototip priprema za izlivanje kalupa (zatvaraju se neke rupe privremeno i sl.). Prototip se stavlja u sanduk i izliva se specijalna smesa (ne znam sastojke) i kada se to stvrdne to treba da bude kalup. Taj kalup se doradjuje malo, prvo mora da se izvadi prototip, a i doradjuje se tako da moze da se rastavi i perfektno sastavi nazad u cilju izlivanja vise modela.
-Kada je kalup obradjen i spreman mozes da izlivas resin u njega. Na taj nacin mozes da stancash modele. Treba napomenuti da se sa resinom treba paziti. Kada se izliva u model to treba da se uradi sto brzi i mora se paziti da ne ostane vazduha u kalupu (daje lose rezultate). Primetio sam kod nekih modela izradjenih iz resina shasija pocinje da visi sto vizuelno izgleda lose. Treba ojacati shasiju necim da do tog problema ne dodje. Ima tu jos trikova ali nemam bas iskustva, mada bi neki clanovi mogli vise da kazu o ovome (Shuco?).

Sto se tice postolja i mehanizacije... mozda je najbolje da kontaktiras majstora Slavka Jovanovica koji izradjuje razne modele EMD lokomotiva (661, 663, 666) i naravno postolja za iste, koja su jednaka kao i ova na 645 (2044). Mozda mozes sa njim da se dogovoris da ti uradi postolja i deo pogona, a na trebi je da ako zelis nabavis neki bolji motor sa zamajcima (Mashima na primer). Inace Slavko sve modele radi na ovaj nacin.
Doduse moze se optirati i za fabricka postolja, mogu da se poruce postolja sa mehanizacijom od Roco Renfe 319 koja su takodje ista kao i na nasim EMD lokomotivama (osim 644). Doduse potrebna bi bila modifikacija peskara. Ovo resenje bi bilo skuplje ali pouzdanije.

Sto se tice crteza, sadasnji crtez sam crtao pre oko 5 godina (tada mi je bilo 14) zajedno sa crtezom serije 664-0 (2062-0). Crtez je ok, ali nije bas toliko dobar kao ovi sto ih danas crtam (661 sve podserije, 712, 812, 644, 662). Svakako planiram da odradim 645 nanovo, samo ne znam kad, ali ako insistiras mogu nju da pozurim.

Nadam se da sam dao odgovor na tvoja pitanja.

Pozdrav,

Bora
 

Anthovlak

Član foruma
Re: 2044

Pozdrav ljudi, živo me interesira tko je napravio ovu 2044, i od čega je prerađena ili je rađena od nule, ako netko zna više o ovoj loksi i njenom vlasniku volio bih znati...
p.s. kako bi došao do majstora jovanovića :?:

radi se o reklamnoj slici za 10-te susrete KŽMZ
 

Mon

 
Osoblje foruma
Frateschi-jev model je puno kraci od HZ2044, morao bi se produziti ( i mozda smanjiti mu visinu).
Ukoliko to ne uradite, dobi cete od prilike ovo:



Tip je madjar ali ima svega i svacega u svojoj vitrini pa tako i par prerada u HZ modele.
Ukoliko vas interesuje, evo linka:
http://www.bumbardo.eoldal.hu/fenykepek ... odelljeim/
 

Attachments

  • bakos-andras-oszimodels-gyujtemenye-043.jpg
    bakos-andras-oszimodels-gyujtemenye-043.jpg
    222.9 KB · Pregleda: 201
  • bakos-andras-oszimodels-gyujtemenye-044.jpg
    bakos-andras-oszimodels-gyujtemenye-044.jpg
    241.6 KB · Pregleda: 201
  • bakos-andras-oszimodels-gyujtemenye-046.jpg
    bakos-andras-oszimodels-gyujtemenye-046.jpg
    250.1 KB · Pregleda: 189

Mon

 
Osoblje foruma
Uostalom, umjesto Frateschijev jel nije lakse da se Slavkov model JZ663 preradi u HZ2044/JZ645?
IMG_0433.jpg
IMG_0439.jpg
 

Reno

Član foruma
Cijenjeni forumaši,
Dakle, mene konkretno zanima ima li tu na forumu majstor kod kojeg bi mogao naručiti da mi napravi lokomotivu HŽ 2044 i tko se bavi profesionalnim farbanjem modela?
Kad pocnem citati forum i teme zaboli me glava od silnog prepucavanja ;)
Hvala.
 

adi

Član foruma
Cijenjeni forumaši,
Dakle, mene konkretno zanima ima li tu na forumu majstor kod kojeg bi mogao naručiti da mi napravi lokomotivu HŽ 2044 i tko se bavi profesionalnim farbanjem modela?
Kad pocnem citati forum i teme zaboli me glava od silnog prepucavanja ;)
Hvala.
pozdrav od mene.ja vam mogu napravit zeljenu lokomotivu.imam vec sagradjen model i mogu vam dat odljevak lokomotive.posaljite mi poruku
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Tko je na kraju majstor iza onih odljevaka vidjenih na susretu proslog vikenda?
Imao sam priliku odljevke uzeti u ruke i poblize ih pogledati,usporediti uz vagone itd.
Prvi puta se uplicem opcenito u temu domacih modela ali me zanima dali su
odljevci rad Slavka ili se netko upustio u samostalnu izradu ili kopirao Slavkov model?
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ja koliko znam kolega koji je donio na susret odljevke lokomotiva i ove i Kenedija je sam izradio model i kalupe..
Kolega je to izradio za sebe i donijeo je da vidi reakciju modelara i kriticki osvrt..
Kratko sam razgovarao s njim i svakako ti odljevci su bili br1 novost ovog susreta..
Nisu bili na prodaju ali ce se moci skoro kupiti (ja sam htio odmah uzeti al tako su mi posle rekli kolege)
Mislim da su @SBB-CFF-FFS i WEC razmjenili podatke pa ja nisam posle kolegu trazio i morio po tom pitanju..
Kolege koji se kuze u te modele kazu da su sasvim korektni po pitanju detalja..
Na njima je bilo dosta jos dosta posla za odraditi...sad kad ce biti dostupni i u kojoj kavaliteti i kvantiteti ..vidit cemo..
Ja sam savakako za sve tri varijante koje su prezentirane bile vrlo zainteresiran..
Al u modelarstvu nema zurbe pa bumo videli na sta sve to ispadne..
Ps edit.. vidim u drugoj temi da je to kolega s susreta.. ;)
 
Last edited:

adi

Član foruma
Tko je na kraju majstor iza onih odljevaka vidjenih na susretu proslog vikenda?
Imao sam priliku odljevke uzeti u ruke i poblize ih pogledati,usporediti uz vagone itd.
Prvi puta se uplicem opcenito u temu domacih modela ali me zanima dali su
odljevci rad Slavka ili se netko upustio u samostalnu izradu ili kopirao Slavkov model?[/QUO

ljep pozdrav iz zadra.ja sam izgradio model 2044 i to se moglo vidjet kad se lokomotiva okrene naopako da je sastavljena od aluminija, resina,plastike i kita.odozgo je bila pofarbana samo da izleda malo bolje.to je bio master za odljevanje..moram vam prvo reci da jako cjenim gospodina slavka jovanovica,drazena bjelica,zeljka sestrica jer ti ljudi su nam svojim radom donjeli mnogo radosti.sto se tice modela sve je moguce napravit ali je pitanje koliko mi to mozemo financijski podnit.ja sam dugo pratio ovaj forum i gledo oce li kakav hz model izic na svjetlo dana.nakraju sam odlucio da napravim sam te modele i mozda nekog to obraduje.
IMG_1239.JPG
 
Last edited by a moderator:

adi

Član foruma
Ja koliko znam kolega koji je donio na susret odljevke lokomotiva i ove i Kenedija je sam izradio model i kalupe..
Kolega je to izradio za sebe i donijeo je da vidi reakciju modelara i kriticki osvrt..
Kratko sam razgovarao s njim i svakako ti odljevci su bili br1 novost ovog susreta..
Nisu bili na prodaju ali ce se moci skoro kupiti (ja sam htio odmah uzeti al tako su mi posle rekli kolege)
Mislim da su @SBB-CFF-FFS i WEC razmjenili podatke pa ja nisam posle kolegu trazio i morio po tom pitanju..
Kolege koji se kuze u te modele kazu da su sasvim korektni po pitanju detalja..
Na njima je bilo dosta jos dosta posla za odraditi...sad kad ce biti dostupni i u kojoj kavaliteti i kvantiteti ..vidit cemo..
Ja sam savakako za sve tri varijante koje su prezentirane bile vrlo zainteresiran..
Al u modelarstvu nema zurbe pa bumo videli na sta sve to ispadne..
Ps edit.. vidim u drugoj temi da je to kolega s susreta.. ;)

evo borim se sa laptopom.nece da ubaci slike prevelike su pa cu pokusat opet
 
Last edited by a moderator:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh