HŽ 2063/2062/2044 + Tadds-z (3d print)

Darkus

Novi član
evo nastavak, s ovecim zakasnjanjem, ali nisam bas imao mnogo vremena na raspolaganju i jos me neki peh prati,pa ono :)



Svaka ti čast na spremnost da uradiš print u N i da nam prezentuješ dobre i loše strane.
Nadam se i želim ti da s vremenom postigneš poboljšanje s kojim ćeš biti zadovoljniji.

Kako i da bude, ne zaboravi da nas i dalje informišeš kako ti radovi idu. :palac_gore:
.


Hvala na odgovoru!

Istini za volju printer mi vise voli N, nego H0, kao i ja:)
Podstanar itd., pa za H0 tu mjesta nema, a razina detalja na N modelima je dovoljna za mene:)

Sa 3D modelima i samim printom sam jako zadovoljan, moje bojanje je stavka koja unistava ove modele posto se svaki saraf moze izbrojati. Ta odlika nestane kad se dohvatim bojanja. S vremenom bude...

Kriticne strane i lose strane su za one koji ce isto printati svoje, da ne ponavljaju moje greške.
 

1borna

Veteran foruma
Prema napisanom: "nestane kad se dohvatim bojanja" mogao bi reći da bojaš sa previše gustom bojom!
Više ju razrijedi samo tada pazi jer boja lakše zacuri.
Ne sjećam se dali bojiš sa AB ili kistom, kod AB on treba stvarati maglicu sitno raspršene boje. Pored
toga važna je i temperatura boje, trebala bi biti barem 20 C (do 30 čak) jer je boja rijeđa pri višoj temperaturi
 

Darkus

Novi član
Moram se takoder zahvaliti.
Moral mi je podigao kolega s foruma, @Tomaa , koji mi je donirao jedan ocuvan Mehano SD model., na prvoj slici u postu.

To mi je dosta olaksalo rad, a i dalo vjetar u leda.


Moj 2062 oxx i od kolege.

1.jpg

Na ovoj slici su neki mehano model a la hrelic, 2062 0xx, SD Mehano od kolege, hz 2044


2.jpg

Njega sam rastavio i poceo raditi na svojoj varijanti kutije s pogonom, okvira za kotace, zupcanicima, postolju koje nosi motor i to. Imitirao sam Mehano dizajn s pogonom na jednu onu osovinu, ali cilj mi je krajnji dupli pogon sa nekim od ovih mikro dc motora.
3.jpg

Sve osim metalnih kotaca, motora i ovog za prijenos je moje.


Tu je neka kopca po uzoru na rapido:
11.jpg

Na ovoj slici zumiranjem se vidi, standardno aljkavo bojanje, ali se moze takoder i izbojati svaki saraf, najgornji panel ima deset, neke 2062 imaju grupirano 4x3:
8.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Vidim na Mehano motoru stari magnet, on je od prvih dana bio slab a vremenom je još slabiji!
Po preporuci uvaženog Velemajstora Shuce treba im staviti nove neodimijske magnete koji
preporode te motore.
 

Darkus

Novi član
Na 2062 modelu mi ostaje odraditi frejm, tj pomaknuti nosac za motor 1mm gore, vidi se na slici rastavljenog modela, nesto sitno pomaknuti spremnik za gorivo, zalemiti i provozati.

2062, kad se dijelove sjedine, KLIKA!
6.jpg9.jpg




2044 je jos u ranoj fazi, ne sjedaju kako treba, nema tog klika....
10.jpg

tu se vidi frejm odvojen od oklopa, ne sjeda...


ali, vide se i detalje na okviru za kotace.
13.jpg


tu su rukohvati, ovi najmanji, njih sam odmah printao na modelu, dodati naknadno bilo bi jako tesko..
12.jpg



sve to je printano na 0.05mm sloju pa se vide tragovi printa, ove zadnje modele cu printatni na 0.025mm s novim antialiasing firmwareom pa ce biti glatko...
 
Last edited:

Darkus

Novi član
Vidim na Mehano motoru stari magnet, on je od prvih dana bio slab a vremenom je još slabiji!
Po preporuci uvaženog Velemajstora Shuce treba im staviti nove neodimijske magnete koji
preporode te motore.


stari mehano, da, ali necu se bazirati na njima, zanima me ovako nesto:
s-l300.jpg


ovi motori sa slike rade sa Zimo dekoderima, ovim austrijskim, njih mislim koristiti...ove sa 8 funkcija, vise ne trebam. Ne bih Mehano motor takve starosti spajao s modernim dekoderom
 

Darkus

Novi član
Jos je ostalo posla na ralici, taj dio nije konacan, tj nisam ga htio zavrsiti prije nego vidim koliko tocno ju mogu spustiti. Sve druge mjere su isprave, tj sama visina od tracnice do brha kabine, sirina kabine, duzina cijele lokomotive preko dobojnika itd.

Koristio sam dijagrame sa zeljeznice.net4.jpg



Na ovoj slici neki mehano boxcarovi, prva linija smedieg Tadds-z su meduvarijanta, tj nisu kranji model, ova dva crna u kolosijeku sa 2062 su zadnji model.

5.jpg




tadds-z bez odbojnika u usporedbi s mehano modelom14.jpg


na krajevma su igle na koje se dio sa odbojnikom natakne, napravio sam modele za tri razlicita odbojnika, potpune okrugle, pa one sa polukrugom i ravne na drugom kraju, ravne na oba kraja sa elipsom...


nesto mi se upravo printa za vagone, pa kad sklopim slikat cu...nadam se danas sutra
 

Darkus

Novi član
Prema napisanom: "nestane kad se dohvatim bojanja" mogao bi reći da bojaš sa previše gustom bojom!
Više ju razrijedi samo tada pazi jer boja lakše zacuri.
Ne sjećam se dali bojiš sa AB ili kistom, kod AB on treba stvarati maglicu sitno raspršene boje. Pored
toga važna je i temperatura boje, trebala bi biti barem 20 C (do 30 čak) jer je boja rijeđa pri višoj temperaturi


imam airbrush i vallejo primer, nekako je gumen, razvlaci se...ali nieznam ja to ni koristiti kako treba, istini za volju

kad kazem gumen mislim na ovo, nekako razvlacanje poput zvake na detaljima:
20190317_190525.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Primer ima svoj rok trajanja, obično je to oko 1 godina!
Nije mi poznato za Vallejo dali to negdje navode, trebalo bi istražiti kao i vidjeti sa čime se može razrijediti?
Ako navode da se ne razrjeđuje probaj ga ugrijati na 30 C (i napraviti probu na nečemu nevažnom)
 

vlatx

Član foruma
Na kojem 3d printeru to printaš?
Što se bojanja tiče,kupi friški primer i nanosi ga u nekoliko tankih slojeva sa airbrushom.
Nakon sušenja, ako boja već nije pripremljena za airbrush, boju razrijediti s thinerom i opet u tanka 2-3 sloja nanijeti na model s međusušenjem svakog sloja - ima dosta videa na netu na tu temu.
Boju nanosti jako tanko da se ne izgube detalji - treba malo vježbe i pogoditi boju ali nakon nekog vremena uđe u rutinu.
 

Darkus

Novi član
za posao imam anycubic photon printere, lcd printer na smolu. izradujem nekakve uredaje pa printam dijelove po mjeri za to, kucista za raspberrye, prekidace, jos svakakva druga kucista i kojesta.

printam isto tude modele i neke stvari koje me se traze, najcesce ima veze s elektronikom ili suvenirima :s


je. racunam da treba vjezbe, od drzanja airbrusha do razrijedivanja boja i primera, stvarno malo znam o tome, ali bit ce :)
 

vlatx

Član foruma
Super, hvala ti na odgovorima.
Meni je blender malo nezgodan jer nemam točnost u dimenzijama.
Jel ima koji addon koji to rješava?
 

Darkus

Novi član
hmm, neznam ja u blenderu radim u skali postavljenoj na kartici scene, stavim 0.001


u elipsi su vidljive dimenzije oznacenog objekta, u ovom slucaju tijela vagona i postavke scene, tj mjerne jedinice
ss2.jpg

ovaj vagon je dug 117mm bez odbojnika, sa natknutim odbojnicima cca 119mm, print mi izade oprilike precizan, ovisi o debljini sloja na kojoj printa
 

F1lll3

Član foruma
Ja sam se bas bacio u 3D modeliranje, startao sam sa Fusionom (blender sam praobao probao ali mi je bio prekompliciran) - ali nikako da se maknem sa mrtve tocke .. :-\

Odakle ste skidali 3D modele? Ja bih htio raditi 2063 / 2062pa ako imate neke tipove za start / ucenje / gdje da pocnem, ili odakle mogu skinuti fileove za print bilo bi bas super!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh