HŽ 2063 u H0 - HOT !!!

Damir

 
Osoblje foruma
Zašto opet "jebanje" majke ni krivima ni dužnima?
Kažeš da kultiviziramo Polarisa!?
Šta smo mi prosvjetni radnici ili njegovi roditelji?


Nemoj nam majku spominjat jer kao prvo nije kulturno,a kao drugo osobno to shvaćam.
Možda ti se 3 od 5 moderatora nikada neće stvoriti pred očima,ali mene možeš svakako očekivati i šta ćemo onda?
 

adi

Član foruma
3D print je najmanji problem. Tko će pripremiti savršen CAD nacrt za to?
Nije samo problem print.tu je frem,postolja,motor,rasvjeta,decali ili tampon tisak...itd.treba to sve neko uzet na sebe i izfinancirat i organizirat a to nije bas lako.imali smo mi gosp.markeza koji de dosta daleko doguro sa ovim modelom pa je sve stalo.koliko sam sazno model je bio skoro gotov.neki to bolje znaju od mene.mozda bi lakse bilo njeg malo pogurat da to zavrsi nego trazit uokolo druge.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Nije samo problem print.tu je frem,postolja,motor,rasvjeta,decali ili tampon tisak...itd.treba to sve neko uzet na sebe i izfinancirat i organizirat a to nije bas lako.imali smo mi gosp.markeza koji de dosta daleko doguro sa ovim modelom pa je sve stalo.koliko sam sazno model je bio skoro gotov.neki to bolje znaju od mene.mozda bi lakse bilo njeg malo pogurat da to zavrsi nego trazit uokolo druge.
3D je samo da bi se dobio dimenzionalno adekvatan model.
Posle bi naravno neke vešte ruke (Adijeve na pr.) obradili sve ostale pripreme za livenje, smeštaj pogona itd;
sigurno bi modeli bili jeftiniji za razliku od modela onog korejca ili šta li je već.
.
 
  • Like
Reactions: adi

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Slažem se s tobom Mon, 3D print je samo početak za izradnju prototipa iz kojeg se može izlijevati modele. Ali bih preporučio da se 3D model izradi bez nekih finih stvari, to bi se moglo napraviti sa jetkovanjem pločica i stavljanjem njih na 3D print.
Ali prije se radi bilo kakav model treba riješiti problem pogona. To je osnova ;)
 

adi

Član foruma
Evo ja se nudim da kupim 3d printer ali neko mi mora pomoc oko projektiranja modela jer to neznam.posto ce model bit "glatak"(bez vrata) to bi trebalo bit lakse za nacrtat
 

IzbrisaniClan02

Novi član
adi moj, dobar 3D printer sa visokom finoćom izrade košta ko' svetog petra kajgana.
Zato sam u svijetu željezničkog modelarstva vidio tek vrlo malo stvari rađenih na 3D printerima.
Prvi problem za riješiti je problem vidljivih nanosa materijala, koj se djelomično može ublažiti acetonom, ali to ne riješava problem.
Istina je da se na 3D printerima mogu iz jednog komada dobiti najfiniji od najfinijig detalja izrađenih u komadu skupa sa glavnim tijelom, ali da je 3D printanje riješenje za visokotehnološku proizvodnju modela, nisam ni blizu siguran u to.
Inače bi proizvođači modela prvi, pogotovo oni veliki, odustali od brojnih različitih strojeva za lijevanje, tiskanje i obradu, i naprosto kupili gomilu 3D printera.
Kada se i isplota 3D model, treba znati da će taj printer za recimo jedan tvoj odlijevak 2062 raditi oko 20h (možda malo manje, a možda i više, ovisno o detaljima).
Moj stari u svom poslu usko surađuje sa jednim dobrim 3D print studiom, pa mi je jasno što se može dobiti, ali i koliko to traje i košta.
Ja osobno ne bih krenuo raditi takav model lokomotive na printeru jeftinijem (i manje finoće) od cca. 2.000€ za početak.
Ja mislim da su odlijevci za sada daleko ekonomičnije i praktičnije riješenje.

Što se mene tiče, svakako, ako imate volje i vremena, vrijedi pokušati. :)
Moje skromno mišljenje.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Lokomotiva .. s fremom i postoljima ne bi trebala biti skuplja od 300 eur max s super fine materijalom..u 3D printu..

Dobar 3D uradak.. srediti ga. (Adi to moze to se zna ;) ) ..to kao pramodel i odljevati..
+ jetkovani detalji .. mislim da nije neralna opcija..

3D printera ima solidnih od 1.200 do 2000 USD al cemu to kad se ponovno treba doradjivati uradak..a to nosi silu vremena i zivaca..
Odljevak je puno jednostavnija i laksa varijanta s boljim konacnim ucinkom..

Mislim da je jedini probljem pogon i mehanizmi i sve to zbiti unutra..
 

IzbrisaniClan02

Novi član
Ja ne bih želio ispasti mudrac, niti prodavati pamet na ovoj temi, ali evo ono što ja znam.
Ni printeri sa super finim materjalima, vrlo visoke rezolucije (rezolucija = točkanje u slojevima ili mikrometri nanosa) neće riješiti problem finoće izrade.
Najatraktivniji materjali za takve poduhvate su u pravilu poliamidi, rezini i rijeđe ABS (iako se mogu koristiti i neki metali).
Prosječni printeri za kućnu radinost idu od jeftinijih (3 nanosa na 1mm) do kvalitetnih (10 slojeva na 1mm), također ovisno o materjalu.
Čak i 10 slojeva u 1:87 je 8,7 rebrastih centimetara u stvarnosti.
Dakle tekstura modela bi bila otprilike nešto malo bolja od ventilacijske rešetke na nekom našem odlivenom dizelu.

To je ono što teoretičari 3D printanja ne razumiju.
3D tehnologija za kućnu primjenu je još uvijek faktički u povojima i dobra je tek za neprecizno modeliranje.
Super fini 3D print je još uvijek rezerviran samo za visokotehnološku industriju i nama će biti dostupan možda tek kroz par godina, kad oni napreduju na ultrafini 3D print.
Mi ćemo na 3D printere u H0 mjerilu moći računati eventualno kroz 5, 6 i više godina.

Računica da bi model trebao kotšati oko 300€ je vrlo osnovna.
Karoserija koja bi se izrađivala bi možda i koštala 300€, ali tu je još šasija, motor, pogon, farbanje, dekaliranje, digitalizacija za one koji to žele, a tu već pričamo o daleko ozbiljnijim iznosima.
A kao što sam rekao, za jednu prosječno detaljiranu karoseriju bi trebalo oko 20+ h printanja.

To je barem ono što ja znam. :)
Ako netko može u praksi bolje, biti će mi drago vidjeti rezultate. :)
 
  • Like
Reactions: adi

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Polaris nisi razumio..

Pramodel.. 1 komad od Shapewaysa. U super fine varijanti.. cca 300 EUR bez detalja cijena prijedloska iz kojeg bi se reproduciralo xy modela ljevanjem... sve zbrusiti i srediti i odljevati..
Fine detalje jetkane komponente i to je to..

To je jedina realna osnova zasada..
Nesto malo imam iskustva s tim printanim komadima zato to i kazem... (a slazem se za ovo oko resa i brazda kod printa..tako je zasada al mislim ne dugo hejeheh)

Inace... mala digresija..
Ja nepodrzavam to da se svaka prica o nekom tvornickom modelu svede na raspravu o Adijevu.. Slavkovu ili nekom drugom uradtku.. gdje jedni hvale drugi kude i obrnuto..

Ova manufaktura ala Adi je za mene savrsenstvo i podrzavam je..
Al razdvojite to iz price o tvornickom modelu..
Treba o tvornickom modelu pricati i analizirati..doce napretkom tehnologije i vrijeme za to.. ako nista znacemo cijeniti to kad bude i sta bude..ako ikad i bude..
i ja na to tako gledam..
D anesuljim valjda ce te shvatiti sta mislim reci ;)
 

adi

Član foruma
Pa kolega ti si to jako fino objasnio.i to je jedan do dobar nacin da se dobije fin model.isto tako ovo za izradu modela.nemogu se ja mjerit(par silikonski kalupa i nesto alata i dobru volju) sa pustim inzenjerima i cad crtacima i vojskom radnika i alatima od 100000eura ,halama,strojevima,ogromnim budzetima i ko znas sta sve jos.tko usporedjuje mene i njih taj nije nimalo realan:glup
 

nik

Veteran foruma
Ovaj austrijanac sam konstruira i kod Shapewaysa printa modele vagona. Imao je puno problema sa farbanjem a ni printovi modela nisu ujednačene kvalitete. Ali u svakom slučaju ovo je maksimum koji se iz 3D-printa trenutno realno može izvući.

http://www.bahnforum.info/smf/index.php?topic=168696.0
http://www.shapeways.com/shops/h0-design

625x465_9807509_6736402_1466783285.jpg


625x465_10103878_6886518_1464465240.jpg


625x465_12054878_7238283_1464464935.jpg


625x465_12701615_7544400_1464465368.jpg


625x465_14785727_8794901_1466778676.jpg


Na modelima je uglavnom sve printano; karoserija, šasija, interijer, prelaznice, okviri prozora, rukohvati, okretna postolja, kinematika itd.
 

crhav

Aktivan član
Da ti iskreno kazem to sam uzeo sa jednog vanjskog foruma. Moram pogledati ako ima kakvih informacija.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh