HŽ Eanoss - Tillig / Roco

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Sky..ni ja ne razumem tu neshvatljivost kod ljudi koji se zgražavaju postarenog modela! Pa čak se zgražavaju i nas koji to volimo..

Po meni..to je jedna umetnost više u svemu ovome!:respect:
-Recimo kao jedan korak napred od sastavljanja maketa -bojenja-lepljenja i ostalih radova na maketi!

Železnica je takva da je većinom prljava jer su to u principu mašine koje prolaze razne predele i skoro su 90% svog radnog veka izložene suncu i uticaju vremena! Ovo sam onako od prilike rekao u procentima a mislim da su i više % vani..

Znači.. nisu to porcelanske vazne koje nemaju takvih vremenskih problema pa su onako sjajne..ovo je železnica ljudi i prljava je:mad: u najblažem slučaju od ispod po obrt. postoljima je uvek prljava i rdjava koliko god je održavali(mislim na pranje ne na generalne opravke):dada:

Moje mišljenje zašto ljudi ne vole postarene modele je opširno..ali rećiću samo onu blažu varijantu mog mišljenja.. da su to ljudi čisti kolekcionari modela koji nisu toliko vezani za maketu i vožnju pa ih naravno ne zanima neka teška realnost već samo žele imati odredjene modele u svojoj kolekciji TO JE SKROZ OK!:dada:

Ono drugo mišljenje neću pisati a ono je tek opširno i neki bi se možda uvredili..uostalom,ne moraju svi uvek znati vaše lično mišljenje!
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Hm..., a vidiš mnogi se zgražavaju na ikakvu pomisao usporedbe modela sa svojim 1:1 prototipom! ;)
Evo, ja sam bez ikakvih primisli da se ide tražiti dlaka u jajetu (niti želim to), dao sliku tog 072 vagona, prema kojem je ACME napravio model.
Dakle, bez ikakvih close up fotki, čisto jedna sveobuhvatna, da se općenito vidi u kojem smjeru bi njegovo postarivanje trebalo ići!
Kažu, da je tanka linija između ljubavi i mržnje, pa valjda onda to vrijedi i za postarivanje modela, tj. njegovog 'oživljavanja' ili 'uništavanja'....:neznam:
Odlicno napisan post :)
 

IzbrisaniClan02

Novi član
Mislim da je već bilo razmjene mišljenja svezi weatheringa.

Brojčile je u suštini dosta toga već sažeo.

Meni se općenito vrlo malo maketa zapravo i sviđa, zato radim diorame, koje zadovoljavaju mene, i ljude koji su ih naručili od mene.
Maketa koju bih ja želio napraviti kod sebe doma, zbog ograničenja mojeg prostora, ne bi bila dovoljna za moje modelarske apetite, pa je radije ni ne radim.

Ja osobno maketu ocijenjujem prema tri osobne kategorije.
Pruga, maketa i vozni park.

Čim vidim da se (primjerice) ACME (ili neki drugi exact) vagoni voze po maketi, a "lome" se po nekim groznim radijusima krivina i skretnica, to je za mene u startu grozno obavljen posao.
Takvu maketu više ni ne pogledam, štagod da je na njoj, tkogod da ju je radio.

Prema mojim kriterijima dobre makete je to ona u koju se uložilo (najmanje) jednako koliko i u dobar vozni park, i da se iz svakog kuta te makete može uzeti dobar i kvalitetan kadar koj će zadiviti gledatelja.
Gdje se vidi da je netko odvojio vremena, i da su maketaru i zadnje drvo, zadnja grana i grm bili bitni.
Da nema mjesta gdje za nešto "nije imao vremena" ili mu se nije dalo još nešto odraditi.
Ukratko, na dobroj maketi se, po mojem mišljenju, konstantno radi, i kada je gotova.

Zatim, dobra maketa svakako zaslužuje i dobar vozni park.
Dobar vozni park, po mojem mišljenju, nije onaj tek izvađen iz kutije, bez obzira koliko je koštao.
Nego onaj na kojem se vidi da se radilo, da su bili bitni detalji koji čine razliku.
Naravno, druga stvar su "gostujuće" kompozicije koje je netko drugi donio da ih isproba na maketi.

Ako smo već prešli toliki put da odaberemo prugu koja barem približno odgovara dionicama koje pokušavamo replicirati u mjerilu, da napravimo tako dobru maketu u koju smo uložili tolike sate rada, nećemo na nju staviti modele iz kutije.

Meni osobno, ako su modeli dobro i zanimljivo weatherirani, nije više bitno jesu li weatherirani prema pravim primjerima.
Ionako, ti modeli gotovo sigurno nikada neće voziti po maketi koja je identična preslika prave dionice.
Vozit će po nečemu približnom, ili najbližem mogućem čemu smo se mogli približiti.
Ili potpuno imaginarnom...

Ako se sve radi od nule, počevši od pruge, makete, tako bi trebalo raditi i sa modelima.
Čak sve što ovdje na forumu vidim, i što sam radim, po mojem mišljenju, nije tako.
Modele bi trebali rastaviti, a zatim sami farbati primerima, pa naglašavati shade i fade područja na koja ćemo nanositi boju, zatim raditi weathering, završavati sve dekalima...
Na gotovom, obojanom i dekaliranom modelu se ne mogu dobiti svi detalji kao na onome kojeg sastavimo sami.
Možda kada kupim airbrush, konačno napravim model kako ja zamišljam da bi trebalo.
Do tada sam zadovoljan sa ovime što mogu sa trenutnim priborom.

I to je u konačnici za mene gotova maketa sa dobrim voznim parkom.
Čak da modeli samo stoje u vitrini, 100x bolje ih je vidjeti weatherirane nego tvorničke.

Sa nekim kolegama sam se već složio o nekim "modelarima" koji su doktorirali u cijepanju atoma i njihovom mišljenju.
Prave disertacije o modelima.
Ekspertne elaboracije o verzijama, varijantama, pogođenim ili ne pogođenim RALovima, detaljima smještenim sim il tam, izvedbama, upravama, natpisima na najsitnijim karticama koje nikada bez povećala neće vidjeti...
Sve to da na kraju voze kompozicije po parketu, ili slože nakakav glupav i nerealan krug na kojem ih kasnije voze.
Lamentiraju o svačijoj maketi i o svačijem radu, a nikada nisu napravili metar kvalitetne makete (ili diorame) ili povukli kistom crtu na modelu.

Da se razumijemo, ovdje ne govorim o nikome konkretno.

Ali po mojem mišljenju, ako ćemo o željezničkom modelarstvu/maketarstvu, to je za mene to. ;)
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Dir
.
"... tisuću ljudi - tisuću ćudi..." :cool1:
.
Ja mislim da u vezi ovog ne mozemo imati recimo 10 razlicitih misljenja..tako da se ovo moze svesti na recimo 2-3 misljenja i to je to! Ha?
Ili se voli ili se ne voli postarivanje i recimo da se ono misljenje koje je negativno za postarivanje moze podeliti na jos koji pravac i razlog!

-recimo na strah od neceg novog..
-na ljubomoru vestine tih ljudi..
-na nezainteresovanost za tu vrstu umetnosti(po meni skroz ok razlog)..
-na cisto kontriranje od mase(hejteri)..gospode boze:fp:

To je to a?
 

1borna

Veteran foruma
Ja bih dodao da se sa žalosti sjećam lijepših doba željeznice kad je bila cijenjena i pažena kao i sami željezničari!
Nije bilo pošaranih vagona, kad bi se zaprljali prali su se i vlakovi su bili više kao novi nego stari kao danas.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Naravno da se ne treba upustati u vecu raspravu ali ako u nekom poslu imas odredjene pravce i smernice(weathering npr)..sta su onda oni koji osudjuju neki pravac kojim si krenuo u tom odredjenom poslu/hobiju?

Samo mi to nije jasno to kategorizovanje nas koji "upropascujemo" modele u neke budale ovog hobija..:crazy:

Ja sam sasvim fino napisao da oni koji ne vole postarivanje iz razloga skupljanja modela po policama ili zbog nezainteresovanja za duboki realizam meni deluju sasvim ok kao takvi!

Dok ja njima delujem kao budala..eto;)
 

Robi74

Član foruma
Supporter (2016)
Evo ga opet. Još malo pa nestalo.


http://www.modellbahnshop-lippe.com...-0-0-0-47-10-2-0-gatt-gb-p-0/ein_produkt.html


4.png

Tillig 76589
Type Eanoss-z

Recommended retail price 39,50 €


25,90 €
Your bonus.
0,00 €
You'll pay:
25,90 €

Online
Available from manufacturer, Deliverytime, approx.: 5 - 10 days
ic_1.png

Store Detmold
ic_1.png

Store Bremen
ic_1.png

incl. VAT, excl. packing and shipping
 

wiggum

Veteran foruma
Kupit cu ih, ali steta. Dosad smo imali 2 vagona za ep. V (HR-HŽ) i ovo su po svim najavama (i logici) trebali biti vagoni za ep. VI (HR-HŽCAR). Imali bi vagone iz obje epohe, a ovako imamo brdo vagona iz ep. V. Nazalost, vjerojatno ce neke upravo to odvuci od kupovine ovih modela.
Da se razumijemo, super da imamo ove modele i svatko tko skuplja nase modele bi ih trebao imati. Ali da bi bilo bolje, i za modelare i za Roco, da su modeli kao HR-HŽCAR. Ovako ce vjerojatno stajati na lageru dugo i mozemo zaboraviti nove HŽ modele, a sve zbog krive odluke.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Pa generalno ih nista ni nekosta nit je specijalna investicija nariktati sito tisak i izbaciti za koju godinu i te novije numeracije...
Mislilo se i za one da je "to to" pa smo ih kupovali ko ludi..al evo izbacise ove nove..
Mozda i nije tako crno :neznam:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Još jedna zanimljivost vezana uz ovaj HŽ set Eanoss vagona, koji je danas već u prodaji, a to je da jedan od vagona u setu nosi broj koji je trebao onomad davno izaći kod Tilliga kao drugi broj, dakle nesuđeni Tilligov broj 276-8.
Eto, barem smo ga sada preko Roco-a dobili!:)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh