HŽ Eanoss - Tillig / Roco

wiggum

Veteran foruma
Krajem godine dolazi iz Tilliga HŽ Eanoss (5379)! :ples2:



http://www.modellvasut-center.hu/wp-con ... 013web.pdf

Model neće imati aktualnu slovnu numeraciju (HR-HŽCAR), već HR-HŽ. Zasad nedostaju na modelu čeoni rukohvati, spremnici zraka na podvozju i stepenica, ali nećemo biti prezahtjevni. :D


Znaju zalutati i u Njemačku prevozeći trupce:

eanos1.jpg


eanos8.jpg

Carlsheim, Njemačka
foto: RAIL-LOGISTIK
zeljeznice.net
 

nik

Veteran foruma
HR-HŽ su oznake novog vagona iz ĐĐ 2006. a tako bolje paše i uz dosadašnje modele HŽ vagona (CAR je ionako neuredno dodano naknadno pa se na modelu to može riješiti decalima). Ne vidim na modelu natpise na čelu...

Spremnik zraka je vjerojatno izveden kao plitki reljef ispod poda, kolo kočnice, rukovati i stepenice ispod njih su kod Tilliga 'dijelovi u vrećici' a stepenica kod vrata bi smetala okretanju postolja.

Da je Roco pametan, kao što nije, sad bi mogao izdati HŽCAR-set; Eas-z + Eanoss-z (alate za Eas-z, vjerojatno, imaju od Kleina).

Bright new wagon HZ Eanoss; Slavonski brod, 5th October 2006
HZ_Eanoss_z_Sl_Brod_061005_01_TB.jpg

HZ_Eanoss_z_Sl_Brod_061005_02_TB.jpg

http://www.railfaneurope.net/pix/hr/car ... F/pix.html
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Konačno nešto i od HŽ teretnjaka! :ples2:
 

Zoki

Član foruma
Konačno. Ali, opet taj ali, mogli su napraviti set od vagona sa oznakama HŽ, HR-HŽ i HR-HŽCAR. I još pojedinačno sa drugim brojevima. A kak kaže nik u Rocu alate za Eas "Jugoslawische Bauart" vjerojatno imaju od Kleina kao i puno drugih jer se vidi na drugim modelima. Drago mi je da je bar Tillig prvi probio led sa tim tipom vagona. Tko zna, možda i Roco/Fleischmann krenu dalje tim putem...
 

nik

Veteran foruma
Nebi baš imao smisla set sa 3 ista vagona u različitim 'mini-epohama'; to bi onda bilo kao onaj Acme SŽ set WReelmt+ABeelmt...
 

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Odlično sam nek je opet nešto izašlo , jedino po meni najgori su Gbs-z od herisa imam ih sedam komada i vozne karakteristike su gore nego one dječje igračke na baterije :D samo da nisu napravili postolja da prate zavoj bilo bi sve u redu jedino ako su doslovno pravili realni Hž program pa izlete i na ravnom jer postolja ostanu zakrenuta tako da sam im morao fiksirati sve i sad je super ali i dalje mora biti pruga idealna , ali to je neka druga tema od ovoga :D
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ovo je super vijest :ljubav :ljubav

ovi teretnjaci su meni posebna poslastica a ove dosadašnje od kleina je teško naći za kupiti...

pa barem 6 komada ću uzeti (možda ne sve odmah ipak je 35 EUR dosta povisoka cijena >:) al domaće je domaće)

Možda pitam prerano (i glupo?) no pitanje :arrow: hoće li se moći u Moku kupiti??????
 

wiggum

Veteran foruma
Zoki kaže:
Konačno. Ali, opet taj ali, mogli su napraviti set od vagona sa oznakama HŽ, HR-HŽ i HR-HŽCAR.
Kako s HŽ? Nisu nikada imali te oznake.

nik kaže:
Nebi baš imao smisla set sa 3 ista vagona u različitim 'mini-epohama'; to bi onda bilo kao onaj Acme SŽ set WReelmt+ABeelmt...
Zašto ne? Trenutno voze vagoni i s HR-HŽ i HR-HŽCAR oznakama. Dakle, obje oznake su iz istog razdoblja. Nakon što svi vagoni naprave svoju prvu reviziju (za cca. 3 godine), biti će samo jedna oznaka - HR-HŽCAR, a do tada su ove oznake itekako istovremene i aktualne.
 

Martin

Poznati forumaš
Drazen kaže:
Odlično sam nek je opet nešto izašlo , jedino po meni najgori su Gbs-z od herisa imam ih sedam komada i vozne karakteristike su gore nego one dječje igračke na baterije :D samo da nisu napravili postolja da prate zavoj bilo bi sve u redu jedino ako su doslovno pravili realni Hž program pa izlete i na ravnom jer postolja ostanu zakrenuta tako da sam im morao fiksirati sve i sad je super ali i dalje mora biti pruga idealna , ali to je neka druga tema od ovoga :D
Interesantno, isti problem imam i ja s moja tri, i također sam ga riješio tako što sam fiksirao postolja.....
Inače, to je bio jedini vagon koji je redovno iskakao na svim skretnicama.
 

Zoki

Član foruma
wiggum kaže:
Kako s HŽ? Nisu nikada imali te oznake.
Koliko se sjećam 2006. godine su još vagoni nosili samo HŽ oznake. Tada se počelo mijenjati u HR-HŽ. A prvi Eanoss su napravljeni oko 2005. godine. Imam negdje i fotke pa ću pogledati.
 

nik

Veteran foruma
wiggum kaže:
Zoki kaže:
Konačno. Ali, opet taj ali, mogli su napraviti set od vagona sa oznakama HŽ, HR-HŽ i HR-HŽCAR.
Kako s HŽ? Nisu nikada imali te oznake.

nik kaže:
Nebi baš imao smisla set sa 3 ista vagona u različitim 'mini-epohama'; to bi onda bilo kao onaj Acme SŽ set WReelmt+ABeelmt...
Zašto ne? Trenutno voze vagoni i s HR-HŽ i HR-HŽCAR oznakama. Dakle, obje oznake su iz istog razdoblja. Nakon što svi vagoni naprave svoju prvu reviziju (za cca. 3 godine), biti će samo jedna oznaka - HR-HŽCAR, a do tada su ove oznake itekako istovremene i aktualne.

Mislio sam na kombinaciju svih triju oznaka koje se nikako nisu sve mogle sresti, ukoliko je HŽ verzije uopće bilo...
 

wiggum

Veteran foruma
Zoki kaže:
wiggum kaže:
Kako s HŽ? Nisu nikada imali te oznake.
Koliko se sjećam 2006. godine su još vagoni nosili samo HŽ oznake. Tada se počelo mijenjati u HR-HŽ. A prvi Eanoss su napravljeni oko 2005. godine. Imam negdje i fotke pa ću pogledati.
Toma je u ĐĐ fotografirao 003-6 05.10.06 i ima oznake HR-HŽ. Dakle, teško da su se počeli proizvoditi još 2005., i da su imali HR oznake... :hmmm U prilog činjenici da su se počeli proizvoditi tek od sredine 2006. ide i što sam tek oko kasnog ljeta/rane jeseni 2012. vidio prve revizirane Eanoss vagone (interval revizija s tvorničkih 5, podignut na 6 godina)!

<a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?p=65731#p65731" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?p=65731#p65731</a>

t-kranj1 kaže:
wiggum kaže:
U 4. mjesecu dolazi iz Tilliga HŽ Eanoss (5379)!

Ako bolje pogledaš taj katalog vidjet ćeš da piše kako ovaj vagon dolazi na tržište u četvrtom kvartalu 2013 godine.
Hvala t-kranj1, ispravio sam to. ;) A taman sam se nadao da će doći prije ulaska HR u EU, da dobijem povrat poreza iz Moka :(
 

Zoki

Član foruma
wiggum kaže:
Toma je u ĐĐ fotografirao 003-6 05.10.06 i ima oznake HR-HŽ. Dakle, teško da su se počeli proizvoditi još 2005., i da su imali HR oznake...
Točno, ja imam slikanog 018-4 2006. godine i već ima natpis HR-HŽ. Moja greška, krivu sliku sam pogledao.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Nevjerojatno, nakon tko zna koliko godina izaći će jedan teretni HŽ vagon! Bravo Tillig!:pivo:

(kad već veliki neće...)
 

wiggum

Veteran foruma
Kakvo je vaše mišljenje, da li će Tillig pogoditi RAL nijansu od HŽ-a? Možda bi im trebalo poslati mail sa točnim RAL-om - 8012.
Problem kod bojanja (HŽ teretnih) vagona nije RAL (jer i on sam piše na službenim stranicama ĐĐ za Eanoss ), već je problem završni prozirni sloj koji se razlikuje od radionice do radionice (slova P, E, A) i zato se čini da su teretni vagoni obojani u različite RAL-ove (neračunajući starije vagone čija boja propadne zbog UV zraka).

Konkretno u ĐĐ koriste neki žučkasti. Koji završni sloj je bio korišten se najlakše vidi na slovima. Evo konkretnog primjera na Hrrs vagonu (imam to dokumentirano i za Eanos/s, ali trebal bi potražiti):

zavrsnisloj.jpg

Žute oznake - orginalna slova napisana na reviziji vagona i preko njih stavljen završni sloj
Bijele oznake - naknadno dopisane oznake, one su bijele jer preko njih nije išao nikakav završni sloj
 

Branko

Član foruma
Kakvo je vaše mišljenje, da li će Tillig pogoditi RAL nijansu od HŽ-a? Možda bi im trebalo poslati mail sa točnim RAL-om - 8012.

Na HŽ vagonu, če biti RAL 8012 tako kažu u odgovoru.

Dear Mr. Kovac,
the picture of the HZ wagon item.-no. 76589. The RAL color code is 8012.
Best regards from Sebnitz.

Katja Krzysowski

TILLIG Modellbahnen GmbH
Promenade 1
01855 Sebnitz
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh