HŽ RAL-ovi

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Zoki kaže:
Ali, na toj fotki se vidi kako je po boji 5018 krpano bojom 5015, gore iznad broja vagona, gdje je bio JŽ znak. A brojevi su prebojani bojom 5018 koja nije izblijedila od sunca.
Ali, prema tome je onda evidentno da su kemijali sa više RAL-ova, a ne samo sa 5018...
 

Zoki

Član foruma
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Pa da, osnovni RAL je 5018, ali se za krpanje uzme što ti je isto ili slično. Barem je takva praksa.
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Zoki kaže:
Pa da, osnovni RAL je 5018, ali se za krpanje uzme što ti je isto ili slično.

Zoki, osnovni RAL čega? Gošinih vagona po isporuci?

Ako si na to mislio, 5018 definitvno nije. Goša nije isporučila Z1 s tirkiznom trakom RAL 5018.

Evo malo za uspoređivanje:
ralovi.jpg




Pa sad malo redom.
Ovo je Gošin prototip Z1 vagona koji je obojan tako kako je i takav je bio prezentiran na Zagrebačkom Velesajmu, i ovdje vas molim da obratite pozornost kako je plava linija tanka:

Fotografija dobivena iz Goše, zahvaljujući direktoru Vlastimiru Nestiću.


Na slijedećoj slici (1992.g.) se vidi da je shema bojanja malkice ipak promijenjena. Plava traka se poprilično raširila, bijeli pojas ispod plavog je poprilično uži a i vrata su u donjem dijelu siva, a ne više siva pa bijela. Suknjica je još uvijek crna. Primjećujete da je još uvijek aktualan JŽ logo. Nema govora o RAL 5018!
jzaeelmt617210902012mue.jpg


Kronnološki, dalje kako je išlo s bojanjem, nisam 100% siguran. Poprilično sam uvjeren da su HŽ i SŽ samo promijenili logose i natpise na vagonima, a shema i tonovi boje ostali isti kao i dok su bili u JŽ. Taj mi jedan period nije legao do kraja...

Evo slike iz 1993. gdje se vidi da je na vagonima promijenjen logo uprave, a boja je i dalje ista (RAL 5015?)

Nik tvrdi da je ipak bila promjena plave boje, ali ne može odgonetnuti točno koja, a bome ni ja...


Poslije toga svi znamo da je HŽ počeo (1995.g )s tirkizno (RAL 5018) sivom shemom koja se još drži do dan danas ali samo na Wreelmt vagonima
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Prije svega samo da kažem da ja nisam poznavalac vagona (da se odmah ogradim >:) )
Davno sam htio pitati, jer iz isčitavanja silnih tema i postova ispada jedan zaključak.. i ovaj post Wiel E Coyota je na tom tragu pa mi zgodno sad upitati :) :
Dakle Rocova 44354 edicija Mimarinog Hž vagona koju u svim raspravama dosta kolega spominje kao promašenu verziju (nisam upratio ostale razloge al znam da su neki spominjali baš promašenu boju) bi bila boja ovaj Ral 5015 boja na tim vagonima?? ako se nevaram??
dakle ispalo bi da taj vagon pokriva period mijenjanja loga iz Jž u Hž pa tamo dakle do 1995??
Jesam li dobro upratio????
Evo slika vagona koje ja imam...

bezimena 17.JPG
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Roco je upotrebio RAL 5015 na tim vagonima ali meni ova boja nije promašena, promašaji su na drugim stvarima kao su stvari na krovu, netačni prozori pa vjerojatno bi se moglo i još ponešto naći :)
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Dobro si upratio, zlaja :palac_gore: .
Složit ću se s Gorchijem.
Ako je stvar s bojanjima Mimare onakva kakvu sam objasnio onda ovo nije promašen model , barem što se bojanja tiče. Model je promašen što se tiče konstrukcije (npr. raspored i veličina prozora), ali to je normalno kad koristite isti kalup za milion modela, pa samo mijenjate farbanje i tampon-tisak.
Svejedno, ovi modeli na ebay-u postižu nevjerojatne cijene.
 

wiggum

Veteran foruma
Promašena su i čeona svijetla, ručke i prozor na vratima, fali ručka na trupu za ručno deblokiranje vrata, onaj komandni dio za kočnice na suknjicama je totalno krivo napravljen ili bolje rečeno fali, na samim suknjicama ima grešaka...

Svejedno, ovi modeli na ebay-u postižu nevjerojatne cijene.
Zbilja nevjerojatne.. Mislim da ih mnogi kupuju samo jer su 1:100 i jer im više odgovaraju za maketu.
Evo i danas je jedna SŽ otišla za 42,58 EUR!
http://cgi.ebay.de/ROCO-44355-Schnellzu ... 3cb483fe98

Inače prije 2 mjeseca je bila inflacija HŽ i SŽ modela na Ebayu i cijene su bile od 12-25 EUR.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Zoki kaže:
Na prvoj Mimari je plava bila RAL 5018 tirkiznoplava koja je vremenom abšisala pa je postala svijetloplava kao RAL 5015.
Malo mi je nelogično da bi RAL 5018 abšisanjem mogao preći u RAL 5015. Toliko slični baš nisu.
Ako su se na Mimarama u vrijeme HŽ-a koristila oba RAL-a, logičnije mi onda zvuči da se u početku koristio 5015 kao najbliža zamjenska nijansa
koja je odgovarala tvornički ofarbanim vagonima, a onda se kasnije prešlo na 5018.
Držati RAL 5015 samo za krpanje tirkiznih vagona (5018)..... :hmmm
No, kod nas je sve moguće...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
djzlaja kaže:
Prije svega samo da kažem da ja nisam poznavalac vagona (da se odmah ogradim >:) )
Nema veze djzlaja! ;) Nismo niti mi eksperti, iako bi netko u prvi mah mogao to i pomisliti...
S vremenom sve naučimo, bitan je interes! ;)
Dobro su ti dečki napisali, Roco model Mimare nije vjerna kopija pravog Mimara vagona!
No, to kod ovog modela nije toliko niti važno, ipak je on po ekonomskoj računici proizvođača nastao kao
jedan potpuno 'kompromisan' model! Uzet je već postojeći univerzalni kalup za vagone tog tipa, i jednostavno je prefarban u boju Mimare... Tako ga valja i gledati!
Vozne karakteristike su mu sigurno odlične...

Mislim, da je kolega wiggum dao najbolji odgovor zašto ti modeli postižu tolike cijene na Ebay-u:
Odavno se ne proizvodi, nema konkurenciju kod drugih proizvođača, a svojim mjerilom 1:100 je najinteresantniji vlasnicima H0 maketa!

Kao što i sam možeš primjetiti, RAL-ove još usaglašavamo! >:D:
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Sky kaže:
djzlaja kaže:
Prije svega samo da kažem da ja nisam poznavalac vagona (da se odmah ogradim >:) )
Nema veze djzlaja! ;) Nismo niti mi eksperti, iako bi netko u prvi mah mogao to i pomisliti...
Samo se s ovim citiranim dijelom posta neslažem >:)
Ostalo se u potpunosti slažem :palac_gore:
Da neide u off topic drago mi je da smo ovaj dio oko boje i RAL-a na ovim vagonima rješili..(ipak nebi bilo fora da su potpuno boojanje mašili??ovo drugo ja sam zadovoljan u potpunosti :ples :ples :ples
Inače mali dodatak sve se slažem moj komentar dodajem za komentar cijene (neću više u off topic :crvenilo: obećavam)..mislim da im je realna cijena od nekih 25-30 EUR i da toliko i vrijede (mislim da su koštali novi nekad davno oko 46,00 DM iako su tada ti novci malo više vrijedili).. Inače pratim ih stalno po e-bay ovo što je Wignum rekao za cijene je istina otišlo ih je pa sigurno 6-7 komada za ispod 25,00 EUR al su svi bili slanje samo za Njemačku, nije se moglo platiti PAY PAL ili nenormna poštarina.. Dakle odsjekli su tržište koje zanima taj vagon a to smo mi s ovih prostora, bez obzira na mane očito smo gladni naših vagona klopa ..svi drugi su odtišli od 25-45 EUR.. stvarno previše..
 

Zoki

Član foruma
A onda ćemo javiti ACME-u da stavi RAL 5015 pa će to biti najsličnije za Mimaru 1991-1995. Da se više ne natežemo oko toga. Oni su vjerojatno prototip modela vagona obojali iz nacrta, pa koje oni podatke imaju mi ne znamo, ni porijeklo nacrta.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ja mislim da bi bilo bolje staviti tj predložiti drugi RAL samo da se usuglasi koji..koji je bio iza 95?? zašto da prave vagon koji je 3-4 godine prometovao..(ako nisam u temi isprika..ustvari ja bi više htio kupiti vagon iz perioda iza 95).. Tko hoće vagon iz tog doba ima rocovu kakvu takvu verziju a čim izađe neki bolji ili noviji model ovi Rokovi će se prodavati do max 20-25 EUR pa će biti pristupačni ma sigurno i još jeftiniji..
 

Zoki

Član foruma
Ja imam Roco kratki 1:100, ali to nije moje mjerilo pa zato želim kupiti (kad već nude) pravi exact 1:87. Kad bih radio preinaku iz nekog drugog 1:87 vagona opet bi si radio varijantu 91-95. Ono bojanje tzv. bljesak mi se ne sviđa. Nisam kriv kaj sam stariji pa mi se starije verzije sviđaju.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Zoki kaže:
Ja imam Roco kratki 1:100, ali to nije moje mjerilo pa zato želim kupiti (kad već nude) pravi exact 1:87. Kad bih radio preinaku iz nekog drugog 1:87 vagona opet bi si radio varijantu 91-95. Ono bojanje tzv. bljesak mi se ne sviđa. Nisam kriv kaj sam stariji pa mi se starije verzije sviđaju.
:palac_gore: Pa slažem se Zoki i meni se sviđa..(možda ja kako sam zadovoljam ovim rocovim koje imam, pa bi tražio dalje novije heheh) a i vodio sam se logikom da bi baš to što kažeš; bio bi interesantan i malađima a i starijima.. ma ustvari šta god da izbace prodavat će se.. :) :) :)
 

nik

Veteran foruma
djzlaja kaže:
Ja mislim da bi bilo bolje staviti tj predložiti drugi RAL samo da se usuglasi koji..koji je bio iza 95?? zašto da prave vagon koji je 3-4 godine prometovao..(ako nisam u temi isprika..ustvari ja bi više htio kupiti vagon iz perioda iza 95).. Tko hoće vagon iz tog doba ima rocovu kakvu takvu verziju a čim izađe neki bolji ili noviji model ovi Rokovi će se prodavati do max 20-25 EUR pa će biti pristupačni ma sigurno i još jeftiniji..

Zato jer je ACME odlučio raditi Mimaru sa JŽ oznakama a to onda diktira i da mora biti prvobitna boja. Zašto je ACME odlučio raditi baš JŽ Mimaru ne znamo ali smo se oko toga već natezali na forumu...
 

Železničar

Poznati forumaš
Pa JZ Mimara je interesantna svima, ukoliko bi ACME uradio HZ Mimaru onda je ja recimo kao i mnogi drugi verovatno ne bi kupio.
Ne zato sto ne volim Hrvatsku (sto nije slucaj, naprotiv ;) ) nego zato sto je doba JZ bilo zajednicko doba svih zeleznica na prostoru Jugoslavije pa je verzija JZ vecini interesantnija, naravno osim onima koji su vise zainteresovani za HZ verziju ali i oni bi verovatno kupili JZ varijantu iako im nije prvi izbor. Naravno problem imaju oni koji skupljaju modele striktno iz doba posle raspada pa do danas odnosno doba HZ (SZ, ZS,...).
Pored ovoga takodje licno sam jako sentimentalan kada je u pitanju JZ, sto dodatno pojacava sadasnje katastrofalno stanje na zeleznicama drzava bivse Jugoslavije da se prosto gadim i ZS-a i HZ-a pa i nemam neku posebnu zelju da sakupljam modele iz ovog vremena (sa bojanjem iz ovog vremana) osim par izuzetaka, ali svakako bi uvek preferirao varijantu zlatnih vremena velikih legendarnih Jugoslovenskih Zeleznica.
No ovo je, opet, moje skromno misljenje.

Pozdrav,

Bora
 

nik

Veteran foruma
Bora Somborac kaže:
Pa JZ Mimara je interesantna svima, ukoliko bi ACME uradio HZ Mimaru onda je ja recimo kao i mnogi drugi verovatno ne bi kupio.
Ne zato sto ne volim Hrvatsku (sto nije slucaj, naprotiv ;) ) nego zato sto je doba JZ bilo zajednicko doba svih zeleznica na prostoru Jugoslavije pa je verzija JZ vecini interesantnija, naravno osim onima koji su vise zainteresovani za HZ verziju ali i oni bi verovatno kupili JZ varijantu iako im nije prvi izbor. Naravno problem imaju oni koji skupljaju modele striktno iz doba posle raspada pa do danas odnosno doba HZ (SZ, ZS,...).
Pored ovoga takodje licno sam jako sentimentalan kada je u pitanju JZ, sto dodatno pojacava sadasnje katastrofalno stanje na zeleznicama drzava bivse Jugoslavije da se prosto gadim i ZS-a i HZ-a pa i nemam neku posebnu zelju da sakupljam modele iz ovog vremena (sa bojanjem iz ovog vremana) osim par izuzetaka, ali svakako bi uvek preferirao varijantu zlatnih vremena velikih legendarnih Jugoslovenskih Zeleznica.
No ovo je, opet, moje skromno misljenje.

Pozdrav,

Bora

Ma to stoji, kada su u pitanju npr. 'Sava', 'Matoš', 'Kvarner' itd, ali 'Mimara' je vozila samo nekoliko tjedana u 'zlatnim vremenima' (koja već tada to više nisu bila) nakon čega je prometovanje privremeno prekinuto zbog rata u Sloveniji. Tada je, de facto iako još ne i formalno, prestala postojati i zajednička željeznica i zajednička država.
:S:
BTW iako ju ne zagovaram kao model ja ću ipak tu JŽ Mimaru sebi kupiti jer sam se njome vozio u proljeće '91. na prezentacijskoj vožnji Zagreb-Vinkovci-Zagreb.
 

nik

Veteran foruma
Bora Somborac kaže:
I ja cu je kupiti sigurno, iako nikada nije vozila u Vojvodini, kamo li u Somboru. Ali je JZ ;)

'Mimara' vagoni su u stvari igrom slučaja završili na 'Mimari'. Bili su naručeni za 'Savu' (zato su svi bili građeni kao prvi razred) a onda je stvorena EC-mreža na koju su Ljubljana i Zagreb dobili spoj pa su hitno trebali novi vagoni za EC-vlak do Munchena. A novonaručeni vagoni su se našli pri ruci.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh