HŽ RAL-ovi

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Zoki kaže:
Oni su vjerojatno prototip modela vagona obojali iz nacrta, pa koje oni podatke imaju mi ne znamo, ni porijeklo nacrta.
Ti nacrti sigurno potječu još iz vremena kada je Mimaru RailTop najavio! RailTop je tada najavio Mimaru u HŽ varijanti (nakon 1995.)! Tada je još uvijek bila aktualna koalicija LSM/ACME/RT!

No dečki, da se vratimo na temu RAL-ova, da opet ne bi bilo premještanja postova! ;)

Ako govorimo o RAL-u 5015, ovo bi sve bio taj RAL:






Naravno, ima tih nijansi još, ovo su samo neke!
 

Attachments

  • ral5015himmelblau505605[1].jpg
    ral5015himmelblau505605[1].jpg
    8.5 KB · Pregleda: 114
  • RAL-5015-Himmelblau[1].jpg
    RAL-5015-Himmelblau[1].jpg
    911 bytes · Pregleda: 112
  • Ral%205015[1].jpg
    Ral%205015[1].jpg
    950 bytes · Pregleda: 112
  • RAL-5015[1].jpg
    RAL-5015[1].jpg
    1.5 KB · Pregleda: 112
  • himmelblaural5015jpg517_517[1].jpg
    himmelblaural5015jpg517_517[1].jpg
    1.9 KB · Pregleda: 112

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Sky, poslednje dve nikako nisu RAL 5015 i prva je malikce pretamna. Moj monitor kaže da bi treća varianta bila najbliža RAL 5015...
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
E, sad stvarno više ne znam što da mislim. Bio sam uvjeren da postoji SAMO jedan RAL 5015, a druge nijanse - drugi RAL broj....

Sky, jesi ti to prikupio s jedne te iste RAL karte ili iz različitih? Ako su iz različitih, razumio bih razlike u izgledu nijanse (kalibracije prije uploadanja nijanse s različitih kompjutera?), ali ako je s iste RAL karte, onda sam totalno zbunjen...
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Coyote, ako ideš gledati na internet teško ćeš dobiti na 10 stranica barem dve koje imaju iste podatke RGB za isti RAL. Ne pitaj koliko sam se naj...o oko uporedjivanja RAL 6003 i Humbrol/Model Master/Revell... boja... Ono kaj je na kompi ne vrijedi ništa ako nemaš paletice jer ni monitor ne kaže pravilnu nijansu boje.
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Tu se slažem s tobom, Gorane, zato i velim da je moguće razlika u nijansama ispala zbog različito ukalibriranih boja na pojedinom kompjuteru s kojeg su boje "dignute". Jedna ima jedan 5015 sa svojom digitalnom kalibracijom, drugi pak drugu. Ako je sve s iste RAL karte, onda već sumnjam ili u sebe ili u tu RAL kartu. Ali Sky će reći završnu...
RAL kartu imam doma, radi se o proizvođaču plastičnog praha s kojim se elektrostatički i termički plastificira metal, i uzorci su nedvojbeno točni. Uspoređivali smo obrađen prah različitih proizvođača na obojanim aluminijskim ogradama i svaki je bio točno onakav kakav je na toj RAL karti.
Dam se kladiti da niti prva plava (ili bilo koja druga pojedinačno uspoređivana) sa sky-evog posta ne izgledaju jednako na tvom i mom monitoru.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Wile E Coyote kaže:
Sky, jesi ti to prikupio s jedne te iste RAL karte ili iz različitih? Ako su iz različitih, razumio bih razlike u izgledu nijanse (kalibracije prije uploadanja nijanse s različitih kompjutera?), ali ako je s iste RAL karte, onda sam totalno zbunjen...
Nema mjesta panici! ;)
Naravno, da nisu sve sa iste RAL karte! Bilo bi bedasto, RAL 5015 je jedan!
Ono što treba uzeti u obzir, da se RAL-ovi razlikuju od proizvođača do proizvođača.
Ovako preko kompa i fotki je nezahvalno to procjenjivati...
 

NClight

Hybernated
Slijedom svega navedenoga: trebali bi smo znati proizvođače boja koji su isporučivali HŽ-u tj. Gredelju ili Goši, i imati njihove karte boja, da bi smo mogli odrediti točnu nijansu za svako pojedino bojanje... kaj ne?
E, sada... ko' ima te informacije :?:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
NClight kaže:
Slijedom svega navedenoga: trebali bi smo znati proizvođače boja koji su isporučivali HŽ-u tj. Gredelju ili Goši, i imati njihove karte boja, da bi smo mogli odrediti točnu nijansu za svako pojedino bojanje... kaj ne ?
Upravo to! :palac_gore:
Sve ostalo je stvar čisto subjektivne prirode..
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
NClight kaže:
Slijedom svega navedenoga: trebali bi smo znati proizvođače boja koji su isporučivali HŽ-u tj. Gredelju ili Goši, i imati njihove karte boja, da bi smo mogli odrediti točnu nijansu za svako pojedino bojanje... kaj ne?
E, sada... ko' ima te informacije :?:
A ti bi htio znati, ko je sve proizvodio boje? Eeee, gledaj JŽS ili standard Jugoslovenskih željeznica iz 1985 (ili 1986?) godine, tamo ima 6 proizvođaća. I ako si ikad primjetio na ćelu u pravokutniku napis 3A (karakteristično za ŽTO Zagreb), znat češ proizvođaća i tip boje. U Srbiji imaju ćesto 6P recimo... Znam samo za 3 od 6 proizvođaća:
- Helios Domžale
- Color Medvode
- Chromos Zagreb
A sigurno su još dva proizvođaća iz Srbije pa mislim da još jedan iz Makedonije. Ne znam na pamet ali toliko po moj memoriji :)
Ono slovo je kod za tip barve, P je poliuretan boja, E epoksi a za A ne znam (Alkidna?)
 

wiggum

Veteran foruma
:ples2:
To me zanimalo kaj znači, ali nisam nikak uspjel saznati. :palci_gore:

Trenutno vagoni imaju oznaku 2. to znači da 2 firme rade boju? Koje su to firme? Kak znati koja firma je dala boju? I zašto se vagoni iste serije (npr. Eaos) farbaju različitim tipovima boja - A i P
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Evo, da popunimo onu listu:
1. Duga Beograd
2. Chromos Zagreb
3. Color Medvode
4. Pomoravlje Niš
5. Zorka Šabac
6. Helios Domžale
7. Hempro Šid
8. Proleter Skopje

"Slovo označava sistem antikorozivne zaštite, gdje je:
P -poliuretanski
E -epoksi, itd.
Sistem antikorozivne zaštite kod putničkih kola određuje se drugim propisima i nije predmet ovog standarda"

JŽS P0.003, stranica 16, ZJŽ broj 50-11/85, Službeni glasnik ZJŽ broj 4/85

Evo, sad imate podatke za traženje literature i skeniranje pa ko voli nek izvoli i stavi u PDFu nekamo :)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Oko tih proizvođaća. Na nekim vagonima, naročito vagonima sa ležajima i vagonih z aspavanje primjetio sam da imaju Srpski vagoni napis 6P ili 1P. Malkice čudno bi bilo da ŽS kupuju boju u Sloveniji kad ima domaće industrije. Isto tako sam primjetio na HŽ vagonima da većinom piše 2P, isto tako u Sloveniji na vagonima piše 2P ali koliko mi je poznato se boja kod nas kupuje u Color Medvode. Tako se stavlja pod pitanje koliko ova tabelica još važi u današnjim vremenima i bilo bi najbolje da se raspita kod servisnim radionica.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Gorchi kaže:
Evo, da popunimo onu listu:
1. Duga Beograd
2. Chromos Zagreb
3. Color Medvode
4. Pomoravlje Niš
5. Zorka Šabac
6. Helios Domžale
7. Hempro Šid
8. Proleter Skopje
Gorchi, to te ja pitam! :palac_gore: Za Chromos sam pretpostavljao da je u igri!

BTW, za one neupućene, da stavimo slikicu gdje se mogu očitati te oznake kod putničkih vagona:
 

Attachments

  • P1090070.JPG
    P1090070.JPG
    52.6 KB · Pregleda: 66

nik

Veteran foruma
Na ovoj fotki iz 1996. se vide HŽ vagoni u 'novoj' boji i otraga SŽ vagoni još u 'staroj' (JŽ) boji. Ako se bolje zagleda vidjet će se da su vagoni u prvom planu malo zelenkastiji dok su oni otraga malo plaviji. Bilo bi bolje da je jasnija slika sa ova dva bojenja jedno uz drugo ali zasad sam našao samo ovu.

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... sg-5102996
 

nik

Veteran foruma
Zanimljiv tekst u vezi originalnih 'Mimarinih' RAL-ova (iako nije naznačen izvor informacija).

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... sg-4121928

Die JZ Ursprungsfarben waren soweit mir bekannt:

Dach: RAL 7031 Blaugrau
Wagenkasten: RAL 7035 Lichtgrau mit Bauchbinde "Tirkizna" (ohne Angabe) und Rahmen RAL 7000 Fehgrau
A-Streifen: RAL 1004 Goldgelb
Schürzen und Fahrwerk: RAL 9005 Tiefschwarz

geschrieben von: Michael Sieß

U prijevodu;

JŽ originalne boje:
krov: RAL 7031 plavosiva
karoserija: RAL 7035 svjetlosiva
crta na karoseriji: 'tirkizna' (bez broja)
donji rub: RAL 7000 vjeveričjesiva
crta 1. razreda: RAL 1004 zlatnožuta
suknjica i postolja: RAL 9005 dubokocrna
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Bogami nik, ja tamo u pozadini vidim samo dva Y vagona, jedan sa crtom ispod krova a kakve je boje to ne mogu reći.
Ali Slovenske železnice su imale dosta šemi bojanja, prva poslije raspada sigurno je bijela sa 3 uzdužnim crtama u zeleni ili plavoj boji, onda je došao "Pohorc design" (srebrna sa modrom i crvenom bojom) i još kasnije ovi bijeli sa zelenim i modrim crtama. No vagone se još uvijek boja u Pohorc design unatoč najnovijem bojanju. Razlika je sada samo u tome da se stavljaju napisi kao naljepnice i ne bojaju se više.
 

nik

Veteran foruma
Gorchi kaže:
Bogami nik, ja tamo u pozadini vidim samo dva Y vagona, jedan sa crtom ispod krova a kakve je boje to ne mogu reći.
Ali Slovenske železnice su imale dosta šemi bojanja, prva poslije raspada sigurno je bijela sa 3 uzdužnim crtama u zeleni ili plavoj boji, onda je došao "Pohorc design" (srebrna sa modrom i crvenom bojom) i još kasnije ovi bijeli sa zelenim i modrim crtama. No vagone se još uvijek boja u Pohorc design unatoč najnovijem bojanju. Razlika je sada samo u tome da se stavljaju napisi kao naljepnice i ne bojaju se više.

Ja između 5 HŽ 'Z' vagona iza lokomotive i 2 OBB 'Z' vagona na kraju vlaka vidim 2 SŽ 'Z' vagona sa crnom suknjicom i plavotirkiznom crtom.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Na slici su sve Z vagoni, nema Y! ;) 6. i 7. vagon imaju crne suknje...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh