HŽ RAL-ovi

Zoki

Član foruma
Wile E Coyote kaže:
Zoki kaže:
A onda ćemo javiti ACME-u da...

Ček', ček' malo! Jel ti to održavaš kontakte sa A.C.M.E.-om?
Imamo li insidera??
Otkud ti to?? Pa ja ne znam talijanski ni engleski, a oni vjerojarno ne komuniciraju na njemačkom s kojim se ja mogu poslužiti. Nemam ja nikakvih kontakata sa ACME, ali bi volio pomoći.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Da li bi netko mogao procijeniti RAL kod ovog MAN TGL 12.240?
Kamioni riječkog komunalnog društva "Čistoća" se naručuju u toj zelenoj boji.

2010-03-31_MAN_Cistoca_2.jpg


Možda RAL-6018 Gelbgrün?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Slažem se sa RAL 6018 mogao bi da bude 6037 no taj je malo tamniji. Ne zaboravi da za model mora biti boja cca 10% svetlija da bude utisak boje dobar.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Evo ovako za sve :) Jedno je boja na pravom objektu pa neka to bio vagon, avion, kamion :) a drugo je boja na modelu-repliki tog pravog objekta. Maketari su već davno usvojili da za dobar utisak treba da su boje na modelu za cca 10% svetlije nego na pravom modelu zato ako uzmeš za kamion barvu sa RAL 6018 mogao bi da probaš dodati nekoliko bijele boje da bi postala malo svetlija i utisak boje na modelu bi bio isto tako dobar kao na pravom objektu.
To je to ;)
 

nik

Veteran foruma
Gorchi kaže:
Evo ovako za sve :) Jedno je boja na pravom objektu pa neka to bio vagon, avion, kamion :) a drugo je boja na modelu-repliki tog pravog objekta. Maketari su već davno usvojili da za dobar utisak treba da su boje na modelu za cca 10% svetlije nego na pravom modelu zato ako uzmeš za kamion barvu sa RAL 6018 mogao bi da probaš dodati nekoliko bijele boje da bi postala malo svetlija i utisak boje na modelu bi bio isto tako dobar kao na pravom objektu.
To je to ;)

To je, recimo, stvar ukusa a uzrokovano je time što se modeli uglavnom gledaju u polumraku neke prostorije a 1:1 vani na suncu. Sa današnjim mogućnostima digitalne macro-fotografije (već sa malo boljim 'idiotom') vrlo je upitno što ćemo na fotki dobiti kada je model '10% svjetliji' (štogod to značilo jer Ral, FS itd. ili je ili nije...) pošto sa dodavanjem bijele boja ne postaje samo svjetlija nego i pastelna (blijeda) tako da sam ja uvijek za korištenje 100% originalnih boja na modelima.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Rijetko se to događa, ali u ovome gore se slažem s Nikom u potpunosti!
:D :D ;)

Boje su ionako dosta subjektivna stvar promatrača, tako da je o tome bespotrebno pretjerano gubiti živce, po mom mišljenju.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Da napravimo mali rezime;

Wile E Coyote kaže:
Razgovarali smo o ovome, na HŽ-u koriste dva tone sive RAL 7035 i 7036, ali koju za kaj???

Također toma je napisao za žutku:
Siva: RAL 7036 (netko je i dodao i/ili RAL 7037)
Svjetlo plava: RAL 5015
Tamno plava: RAL 5002
Zuta: RAL 1005
Crna: RAL 9001 (ovo je krivo - 9001 je krem bijela) - vjerojatno je točni kod 9004 Signalschwartz

Izvor: Karavela

Sad mene praktično zanima koju sivu baciti na Hž 1141???
Siva: RAL, 7035, 7036 , 7037 ili 7038??? Čini mi se da je za žutku npr najbolja 7036 a za 1141 ipak 7035?? ili griješim, tako mi se iz slika čini ili je to dojam od slike do slike??? šta mislite???
Ima li netko mjere kako dobiti npr RAL 7036, 7037 ili 7038??
Ja sam našao da Revell 32371 light gray silk odgovara RAL 7035 kako doći do drugih???
Pretpostavljam da nitko neće moći točno potvrditi ali dajte neko mišljenje????
 

Attachments

  • RR32371.jpg
    RR32371.jpg
    14.5 KB · Pregleda: 76

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
djzlaja, nemoj da ti fotografija, ni na ekranu ni u ruci, bude referenca za odabir boje. Igra dnevnog svjetla i sjene na fotografiji može odigrati epizodu zbog koje ćeš se danima tući po glavi. Isti vagon na dvije različite fotografije prikazat će traženu boju u dvije različite nijanse. Isto vrijedi i za pregledavanje fotografija na ekranu. Svaki je ekran drugačije kalibriran i prikazuje boje na drugačini način. Ili isprintaj fotografiju na svom printeru, pa tu istu isprintaj kod prijatelja na njegovom printeru, opet nećeš dobiti iste boje. To je sve vrlo subjektivno.

Najbolje je u našem modelarskom svijetu potražiti točnu informaciju o RAL boji koja je korištena i na pravom vozilu.
Nemam 100%-tnu potvrdu, ali poprilično sam siguran da su lokse farbane sa 7035 sivom i 5015 plavom (kao i Bl vagoni)
 

Zoki

Član foruma
Kod sivih 1141 je siva 7036 , a kod vagona isto tako, dok se kod vagona u IC bojanju se koristi 7035.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Nadopunjujem ovu temu savjetom HO amatera za boje Žutke u starom bojanju, možda će nekome koristiti.
Link na originalnu temu: http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.p ... 9&start=60

H0 amater kaže:
V originalu so mopedi (342), mehovke (362) in brižite (363) barvane takole:
spodnji del -zelena - RAL 6005, Revell jo ima v enamel (moss green), Vallejo v akrilu
zgornji del - umazano senf rumena - je ni po RAL, ker ima originalna barva oznako Crvena zastava 70, namešajo ti jo pri vsakem avtoličarju, vendar najmanj kg, kar bo za tebe preveč, zato zmiksaj rumeno in rjavo barvo in testiraj
streha - AL siva, srebrna - veliko izbire, vzameš srebrno
črte - čokoladno rjava - imaš kar nekaj izbire med MM, Revell, Tamiyo
Vse barve so 70% glossy, kar pomeni, da je za končni brezbarvni lak najbolje vzeti kakšen "seidenmat" ali polmat, če ga boš dobil.

Samo pazi, to so uradni podatki, vsake "oči imajo svojega malarja", poleg tega pa je potrebno modele barvati zaradi velikosti malo svetleje, kot pa mi špricamo prave lokomotive.

Glede pritrditve ne bi smelo biti problema, če boš za podvozje vzel original od Rivarossija ali Rocota. Ulitek je kvalitetno izdelan, lahko pa z notranje strani na ulitek prilepiš še "zobčke", tako kot je original.

362-029_Ljubljana_1966.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: RAL boje za TMD

Ne znam koje su RAL boje na ovom TMD-u, ali ponekad se isplati poslati email tvrtki koja radi ta vozila...
 

MrVirus

Poznati forumaš
Re: RAL boje za TMD

poslao sam mail u Bjelovar još prije 3 tjedna, ali nema odgovora... :)
budem pogledao tu temu, možda nekaj i nađem...
 

nik

Veteran foruma
Prema podacima kojima raspolažem 'novo' bojenje HŽ putničkih vagona koristi slijedeće boje.

Neka me netko nadopuni i/ili ispravi...

RAL 1023 'Verkehrsgelb' (žuta) crta 1. razreda
RAL 3018 'Erdbeerrot' (crvena) crta ispod prozora
RAL 5002 'Ultramarinblau' (plava) na vagonima za spavanje
RAL 7040 'Fenstergrau' (siva) krov, pojas prozora i 'suknjice'
RAL 9003 'Signalweiss' (bijela) osnovna boja putničkih vagona
RAL 9006 'Weissaluminium' (srebrna) crta ispod crvene crte
RAL ???? '...schwarz' (crna) okretna postolja i oprema dolje

Neznam koja se boja koristi za sive natpise i HŽ logo ali je često, iako ne i uvijek, tamnija nego RAL 7040.

Isto tako neznam koja se točno bijela koristi za natpise ali to je ionako nebitno jer je na tako maloj površini nemoguće razlikovati nijanse...
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Hercules_RAL_codes.jpg

Boje na Herculesima koji se često viđaju u susjedstvu.

Piko je nažalost za svoje modele upotrijebio krive boje, plavu RAL 5015 (koja se koristi za HŽ ASEA lokse), i crnu RAL 9005 za šasiju.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh