H0 model JŽ 362 by ivan74

ivan74

Član foruma
U ovih nekoliko dana sam napravio (nije još gotova, ali kraj je bilzu) žutku.
Još treba bojanje, rešetke...
Mislio sam ju motorizirat, ali još ne znam šta i kako. :hmmm:
"Povijest" zgradnje, 1. dio
Dnji frem i osnova od postolja
10sga5x.jpg

Sma osnova postolja
2dlrq61.jpg

Već sa oba dijela sanduka
2dvu438.jpg

2qkq6vc.jpg

Faca lokse :plaza:
2rmsfvo.jpg

Na ovim slikama se vide greške, ali sam ih kasnije ispravio. :)
 

ivan74

Član foruma
Idemo dalje.
Lisnata opruga :plaza:
4k9u2u.jpg

Postolje s "gornjom" lisnatom oprugom
v5b968.jpg

S tim da su ove "gornje" opruge tanje tj. od 3 dijela.
Ove ostale kod kotača su od 4 dijela.
Postolja sa svim lisnatim oprugama
xavwbm.jpg

300ftz7.jpg

jsyhcg.jpg
 

ivan74

Član foruma
Nastavak. :plaza:
Klizači pantografa
6pn3b8.jpg

Ne, ovo nije nadgrobni spomenik >:finger: :D
2lbidqv.jpg

Loksa već ima sve "vitalne" dijelove.
330gweh.jpg

28l6v13.jpg

Poprečna učvrščenja na fremu
13zvk8n.jpg
 
A

Anonymous

Guest
Dobar si. Ja se ne bih niti osudio ovakvo nešto!
Nisam stručnjak za karton, ali osjećam da je thomcro dobro predložio. Karton natapljaj u razrijeđeni drvofix i dobit ćeš dojam plastike.
:palac_gore: :palac_gore:
 

Mr.Joe

R.I.P.
Dobro izgleda.Ako dozvoliš imao bi jedan predlog za okrugle prozore.Može nabaviti probijač za kožu u svakoj meri, pa će prozori biti 100% okrugli.Sa manjim probijačem možeš da napraviš čoškove pravougaonih prozora, pa posle sa skalperom iseć ravan deo.
Ja sam od kartona 2mm pravio metro stanicu pa imam malo iskustvo sa radom od kartona,Posle sečenje ivice sam namazao sa drvofixsom da ne bi došlo do razdvajanje kartona.
Samo tako dalje.
 

thomcro

Aktivan član
nightrain kaže:
... Karton natapljaj u razrijeđeni drvofix i dobit ćeš dojam plastike.
KRIVO! Na taj način karton se neće do Nove godine osušit :D . Kako sam i napisao par posteva prije, Drvofix treba razrijediti ali ne previše! Ja ga otprilike razrijedim u omjeru 4/5 ljepila i 1/5 vode, dobro, dobro promućkati i time prstima premazivati "kritične" djelove (jer je bolji feeling nego bilo čime drugim!). A dojam plastike ("zvučnost") dobije se upotrebom cijanoakrilnog ljepila (popularnije: cijanofixa :D ) ali to je već neka druga priča.

Danas sam nosio jednom strojovođi svoju 1061 0xx sa mod upravljačnicom na uvid ... :D ... čovjek nije mogao vjerovati da je sve od papira! Na koncu me je pitao kamo sam kupio postolja i kad sam mu kazao da sam ja sve to napravio ostao je začuđen jer kaže da su postolja prilično vjerna jer da imaju jako puno detalja i da je mislio da sam to negdje kupio. Hoću reći; dobro ljepilo i malo kvalitetne boje mogu napraviti čudo od papira/kartona tako da se na prvi pogled ni ne primjeti razlika od plastičnih modela! Naravno, svemu tome pridonosi i alat kojim se radi, pogotovo nož kojim se reže. Opet ću ponoviti: ja ima ručno rađene noževe koje koristim za izradu modela i koji su vrlo vrlo oštri i bez problema mogu prerezati tvrdo prešani karton do 2 mm u jednom potezu (dužine oko 10 cm, što je duži rez ruka gubi snagu za potreban pritisak).

Uhhh, sorry ... čovjeka neke stvari ponesu pa se raspiše :D i malo skrene sa teme!
 
A

Anonymous

Guest
Krivo sam se izrazio, ali baš krivo

tnp.gif


Ispalo je kao da treba umočiti cijeli karton u kanticu drvofixa :D

Mislio sam baš ovako kao što thomcro reče, ali ga hebi. Misliti je drek znati!

Just_Cuz_06.gif
 

ivan74

Član foruma
Hvala na savjetima, jedino, kolko se to onda dugo suši? (otopina Drvofixa i vode) :?:
Da prezentiram ovo što sam još napravio. :)
Pantograf
izmgjl.jpg

One "kukice" kod prozora (neznam stručni naziv >:) )
2dciw45.jpg

Kompletna loksa :D
x5nmah.jpg

2072ir4.jpg

20h99hx.jpg

S tim da u stvarnosti to sve puuno bolje izgleda. :)
To je zasad sve što sam uspio napraviti na loksi. Najvjerojatnije ću danas napraviti još par sitnica.
 

ivan74

Član foruma
Nastavak.
1. dio
Postolja su gotova.
2z65jfd.jpg

2r6jxv9.jpg

2usc0lk.jpg

I plugovi. (mali su zato što još neznam kolko će loksa biti dignuta od poda)
20g047m.jpg

zuo7kg.jpg
 

ivan74

Član foruma
3. dio
f2vucm.jpg

261jnkn.jpg

Susret s "predsjednikom" :D :D
20iaqae.jpg

51k7b.jpg

24cytxe.jpg

Mislio sam ju danas krenut farbat, ali ću ju najvjerojatnije sutra ofarbat. :)
 

thomcro

Aktivan član
Btw, daj otkrij čime režeš karton! Ovo mi sve daje naslutiti da režeš nekakvim škarama. I primjetio sam da se baš ne držiš rezanja tamo gdje iscrtaš (primjetio sam to na pantografu!), zašto? Vidio sam da si na postoljima radio otvore za osovine za kotače, zašto na njima i nema kotača?
 

ivan74

Član foruma
Režem uglavnom skalpelom, ponekad škarama ako je deblji karton.
Ponekad mi se zna desiti da mi se karton udesi i takve stvari, pa uvijek ostavim maaalo deblje nego što treba. :D
Kotača još nemam zbog motorizacije (kolko ja znam na osovini treba bit i zupčanik). :geek:
 

thomcro

Aktivan član
ivan74 kaže:
... (kolko ja znam na osovini treba bit i zupčanik). :geek:
Ne jedan nego nekoliko! Plus puž! A koliko sam ja vidio ti na postoljima nisi predvidio gdje će ležat zupčanici! Potom još nedoumica: gdje misliš smjestit motor? Motor pogodan za pokretanje nije baš malen a mali motor ti neće dat adekvatnu snagu za vuču vagona a nećeš dobit ni na brzini! Moj savjet ti je: odustani od stavljanja motora.

Btw, moraš imat i kotače koji na osovinama već imaju zupčanik, šta misliš "raskupusat" kakvu staru lokomotivu? Ovo sve što sam ti nabrojao su razlozi (između ostalog!) što ja u svoje neću stavljat nikakve motore. Jer stavljat ručno zupčanike reduktora i sve to potrefit u dobrom omjeru ... :uvrnut ! Bolje je onda kupit gotova (polovna) postolja. Jer koliko se da vidjet na ovim tvojim fotkama tebi su ta postolja ful mekana (sudeć po debljini papira!) i to nebi izdržalo vrtnju zupčanika a da se sve ne raspadne.

Da te sad ja ne obeshrabrujem, probaj pa ćeš sam znat je experiment uspio i "pacijent" ostao živ ili nije preživio "operaciju" :D .
 

ivan74

Član foruma
Ipak ću odustat od motorizacije. (nisi ti kriv, thomcro :D )
Sad u ovih par dana nisam ništa radio na loksi, ali mislim da ću uspjet odradit većinu posla sad za vikend.
 

ivan74

Član foruma
Pa mogu ju i kasnije motorizirat, ili napravit drugu koja će onda imati sve uvjete za motorizaciju. ;)
 

ivan74

Član foruma
Danas sam obojo većinu lokse (još trebaju one crte na faci). :) :ples
Šta se tiče tih crta, jel su one zelene il crne? :hmmm

Slike sutra. ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh