HO skala pitanje :) (Vrtna željeznica)

skladistar

Novi član
Gledam malo vrtne željeznice, al to je sve skupa jako skupi sport :hmmm
Zanima me dal HO skala smije van :??:
Il postoje posebne serijeHO skale koje su predvidene da se "voze" po vani?
Dal HO skala tračnice uopće smiju van i dal imaju dobru zaštitu po tom pitanju UV i to sve skupa ko ove za vrtne modele.

zahvaljujem
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Re: HO sklala pitanje :)

Pa sta znam.. mislim da bi H0 bio nekako mali ako bi ga montirao po travi recimo a i ako bi bile sine non stop napolju mozda bi prebrzo korodirale! Probaj sa nekim drugim merilom..
 

torrente

Poznati forumaš
Re: HO sklala pitanje :)

niposto. HO mjerilo nije za vani osim da izneses maketu na suncanom danu :)
 

RailMaster

Član foruma
Re: HO sklala pitanje :)

torrente kaže:
niposto. HO mjerilo nije za vani :)
Amen. *mudri*

Skladistar, ne bi trebalo da iznosiš to napolje, pre svega će da ti šine oksidiraju već posle prve kiše. Dalje, HO skala i modeli koji su za nju su po veličini premaleni za spoljne "opasnosti", vrlo lako bi mogli da pokupe nešto sa zemlje, prašinu, sitne ili tanke listiće... A o izlaganju samih modela spoljašnjim uslovima na valažnom da i ne govorimo.
Možda bi to mogao da sklopiš "van kuće", ali u nekom staklarniku ili tako nešto što je ipak pokriveno... :hmmm
 

siky

Član foruma
Supporter (2019)
skladistar kaže:
Gledam malo vrtne željeznice, al to je sve skupa jako skupi sport :hmmm
Zanima me dal HO skala smije van :??:
Il postoje posebne serijeHO skale koje su predvidene da se "voze" po vani?
Dal HO skala tračnice uopće smiju van i dal imaju dobru zaštitu po tom pitanju UV i to sve skupa ko ove za vrtne modele.

može ići van samo bi bilo dobro da lokomtiva ima svoje napajanje, ne iz tračnica, i neko rc upravljanje
jer kroz koju koju godinu tračnice izgube provodljiost ali ostanu čitave
 

daco

Član foruma
skladistar kaže:
Gledam malo vrtne željeznice, al to je sve skupa jako skupi sport :hmmm
Zanima me dal HO skala smije van :??:
Il postoje posebne serijeHO skale koje su predvidene da se "voze" po vani?
Dal HO skala tračnice uopće smiju van i dal imaju dobru zaštitu po tom pitanju UV i to sve skupa ko ove za vrtne modele.

zahvaljujem


Nije nužno da je jako skupo -dakako ovisi o apetitima! I u drugim mjerilima imaš vrlo skupe modele! A što se G spura tiče na e-bayu, po dućanima -nažalost smo van granica naše zemlje- može se naći modela po cijenama koje su kao i za HO! Dakle, male lokse (2 os) od 70-100 eura, vagoni od 40 - 120 eura , tračnice od 3 eura, skretnice od 15 eura i sl.... Treba biti samo strpljiv i vrebati !
 

mmatja

Poznati forumaš
Ima i u H0... ;) Evo nekoliko primera:
Rtx30qA2jfA[/media]]

-KEVp3TEIjg[/media]&feature=related]http://www.youtube.com/watch?v=-KEVp3TE ... re=related
alAl9EGfAGQ[/media]&feature=related]http://www.youtube.com/watch?v=alAl9EGf ... re=related
gs9H0iR-OlI[/media]&feature=related]http://www.youtube.com/watch?v=gs9H0iR- ... re=related
w8xtSDzuXco[/media]&NR=1]
&NR=1

I još moje mišljenje:
Može i H0 vani, ali samo privremeno, odnosno kad je lijepo vreme. Treba to tako napraviti, da se u slučaju nevremena sve skupa dobro zaštiti. Još najbolje bi bilo, da imaš jednu stacionarnu maketu unutra, i mogučnost izlaska van (jedan ili dva tira), da privremeno kad je ljepo vreme provozaš i malo na suncu... ;) Samo neznam, koliko je to isplativo? Naime moraš računati da češ samo za jedan kolosjek vani potrošiti više tračnica i s time para, nego za jednu dosta solidnu maketu unutra... :??: Plus toga najmanje dva puta godišnje (na prolječe i na jesen!) sve skupa preseljavati... :zvizdi:
 

siky

Član foruma
Supporter (2019)
Može i H0 vani, ali samo privremeno, odnosno kad je lijepo vreme. Treba to tako napraviti, da se u slučaju nevremena sve skupa dobro zaštiti. Još najbolje bi bilo, da imaš jednu stacionarnu maketu unutra, i mogučnost izlaska van (jedan ili dva tira), da privremeno kad je ljepo vreme provozaš i malo na suncu... ;) Samo neznam, koliko je to isplativo? Naime moraš računati da češ samo za jedan kolosjek vani potrošiti više tračnica i s time para, nego za jednu dosta solidnu maketu unutra... :??: Plus toga najmanje dva puta godišnje (na prolječe i na jesen!) sve skupa preseljavati... :

samo da nadovežem ako slažeš maketu vani ja mislim da bi trebal manje ulagati u dekoraciju i okoliš jer vani već postoji neke zelenjave, kamenja, trave. nije ćisti stol
 

mmatja

Poznati forumaš
siky kaže:
Može i H0 vani, ali samo privremeno, odnosno kad je lijepo vreme. Treba to tako napraviti, da se u slučaju nevremena sve skupa dobro zaštiti. Još najbolje bi bilo, da imaš jednu stacionarnu maketu unutra, i mogučnost izlaska van (jedan ili dva tira), da privremeno kad je ljepo vreme provozaš i malo na suncu... ;) Samo neznam, koliko je to isplativo? Naime moraš računati da češ samo za jedan kolosjek vani potrošiti više tračnica i s time para, nego za jednu dosta solidnu maketu unutra... :??: Plus toga najmanje dva puta godišnje (na prolječe i na jesen!) sve skupa preseljavati...

daj mi reci zakaj bi moral preseljavati dva puta godisnje
Zašto? :shock: 1. Na prolječe postavljaš 2. Na jesen pospremiš unutra. To je skupa dva (2) put zar ne... :prof:
L.P.
 
A

Anonymous

Guest
U međuvremenu ima kiša i tuča tak da ne bih to preporučio, nikako. Ako si toliko zagrizao za vrt, onda G mjerilo bez premišljanja. H0 je presitan za okolinu pa onda vlakovi izgledaju kao iz Guliverog svijeta i sustav kao cijelina je presitan za takvu robusnu okolinu. Nekoliko postova gore imaš na e-bayu ponude, ukoliko želiš "buy iz now", ima i toga. Ja bih na tvojem mjestu kupio nekoliko ravnih tračnica i loksu. Položiš to u vrtu pa probaš kako radi. Odrediš trasu, lopata u ruke i udri. Svaki mjesec si zadaš neku vrijednost koju ćeš potrošiti na inventar. Prvo tračnice, pa onda vagone. Nekoliko rečenica prije sam napisao prvo loxu, stoga nakon pola godine imaš malu željeznicu.

BTW, sada je loše vrijeme tako da do proljeća možeš kupovati stvari, a u proljeće: "Nema odmora, dok traje obnova."
 

NClight

Hybernated
Usputno, imali smo već ovakvu temu u specijaliziranom podforumu za vrtne željeznice: :arrow: <a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewforum.php?f=21" onclick="window.open(this.href);return false;">viewforum.php?f=21</a>
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh