Istorijat JŽ

matija

Član foruma
nik kaže:
matija kaže:
Teško je prokomentirati vagon na prvoj fotki. Po meni bi trebao da bude prvi posleratni prvoizvedeni vagon u GOŠI, tada još JESENICE. Veoma je sličan metaliziranim vagonima, ali ovako iz daljine ga je teško identificirati, inače ostalo ih je veoma malo, ustvari ovo je čini mi se prvi primerak koji vidim. Druga fotka, najverovatnije GANZ nabavljen krajem pedesetih godina, u originalnoj izvedbi 9 odeljaka, i vide se ostaci takozvanog "istočnog postolja koji su imali Ganz vagoni, treći bi trebao da bude poštanski vagon prozveden u Gredelju, i to je jedini koji je proizveden, nedavno obnovljen u DJuri DJakoviću, dugo stajao na Glavnom kolodvoru Zagreb.

3x ne!

Goša/Jasenica iz '49/51('52.?). nije izgledala kao dugi Baat vagon već kao njemački 'Schürzenwagen'.

Ganz vagoni iz '58/61. su glatki i imaju postolja Kaláka a ovaj na slici nije gladak i ima neka druga postolja.

Gredeljeva pošta iz HŽM ima Görlitz postolja i glatka je a ova na slici ima MD-36 i nije glatka.
Kao što sam napisao onaj prvi je jako slabo vidljiv, ali sam gotovo ubedjen da je to ovaj vagon

Goša je početkom 50-ih izbacila i jednu seriju Cah vagona i to je bilo poslednje pre unificiranog UIC programa.
Fotografija i komentar Chris-a sa foruma railserbia.
 

Attachments

  • gosa 1.jpg
    gosa 1.jpg
    77.4 KB · Pregleda: 170

nik

Veteran foruma
matija kaže:
Kao što sam napisao onaj prvi je jako slabo vidljiv, ali sam gotovo ubedjen da je to ovaj vagon

Goša je početkom 50-ih izbacila i jednu seriju Cah vagona i to je bilo poslednje pre unificiranog UIC programa.
Fotografija i komentar Chris-a sa foruma railserbia.

Na slici je BCah...
 

matija

Član foruma
nik kaže:
matija kaže:
Kao što sam napisao onaj prvi je jako slabo vidljiv, ali sam gotovo ubedjen da je to ovaj vagon

Goša je početkom 50-ih izbacila i jednu seriju Cah vagona i to je bilo poslednje pre unificiranog UIC programa.
Fotografija i komentar Chris-a sa foruma railserbia.

Na slici je BCah...

No sad da ne zalazimo u tanka crevca, zaista ako smo ozbiljni ovakva opaska nema mesta da li je Cah ili BCah, zaista je malo bitno. Jedino je sigurno da sve što je proizvedeno u periodu posle ww2 do prve ozbiljne serijske proizvodnje(mislim na putnička kola) poljakaX, je bilo u konceptu nekih probnih prototipskih kola, od kojih nije proizvedeno po par komada, a vrsta je bilo na desetine, tako da bi jako teško bilo argumentovano obraditi taj period.
 

Stanley

Poznati forumaš
nik kaže:
matija kaže:
Teško je prokomentirati vagon na prvoj fotki. Po meni bi trebao da bude prvi posleratni prvoizvedeni vagon u GOŠI, tada još JESENICE. Veoma je sličan metaliziranim vagonima, ali ovako iz daljine ga je teško identificirati, inače ostalo ih je veoma malo, ustvari ovo je čini mi se prvi primerak koji vidim. Druga fotka, najverovatnije GANZ nabavljen krajem pedesetih godina, u originalnoj izvedbi 9 odeljaka, i vide se ostaci takozvanog "istočnog postolja koji su imali Ganz vagoni, treći bi trebao da bude poštanski vagon prozveden u Gredelju, i to je jedini koji je proizveden, nedavno obnovljen u DJuri DJakoviću, dugo stajao na Glavnom kolodvoru Zagreb.
3x ne!
Goša/Jasenica iz '49/51('52.?). nije izgledala kao dugi Baat vagon već kao njemački 'Schürzenwagen'.
Ganz vagoni iz '58/61. su glatki i imaju postolja Kaláka a ovaj na slici nije gladak i ima neka druga postolja.
Gredeljeva pošta iz HŽM ima Görlitz postolja i glatka je a ova na slici ima MD-36 i nije glatka.
Točno, ono nije Gredeljeva pošta, bar ne vagon koji je danas u funkciji HŽM.
Muzejski vagon je, koliko znam, Gredeljev unikat.
Matija, evo još slika vagona o kojem smo govorili.

U kolodvoru Moravice, snimio Marioo s foruma vlakovi-ri-hr:


U kolodvoru Roč, snimio Narcis s foruma vlakovi-ri.hr:


Još jedna moja slika vagona iz Čaglina:


Čini mi se da su ti vagoni izvorno imali ista postolja kao i štuka, ali je moguće da je bilo i drugačijih postolja.
Na postolju jednog takvog vagona, dok su još bili u prometu, na poklopcu mazalice vidio sam da piše godina 1943. Toga se dobro sjećam jer me zaintrigiralo otkud baš ta godina (II. SR). Što, naravno, ne mora značiti da je vagon proizveden iste godine.
 

Attachments

  • DSC05619.jpg
    DSC05619.jpg
    86 KB · Pregleda: 148
  • DSC05934.jpg
    DSC05934.jpg
    73.2 KB · Pregleda: 152
  • p1010342cm.jpg
    p1010342cm.jpg
    128.4 KB · Pregleda: 141

matija

Član foruma
Postolja su posebna priča za ono vreme. Naime po nekim zapisima, nije bio neki veliki problem napraviti vagon, koliko je bilo teško doći do postolja. To je bio najveći problem. Iz tog razloga sakupljali su se sva upotrebljiva postolja sa neispravnih vagona i uništenih u toku rata pa su se ta postolja ugradjivala na ove nove vagone. Tako da tu ima veliko šarenilo.
 

željko halambek

Veteran foruma
U željezničkom muzeju u Ljubljani 2007 godine slikao sam
ovaj vagon. Tad je bio predviđen za kasaciju.
Ove godine više ga nisam vidio.

O kakvom vagonu je rječ. Predpostavljam da je neka metalizacija.








 

matija

Član foruma
Eto još jedne misterije. Metalizacija sumnjam da je u pitanju, jer se vidi da je vagon duži znači Y, ili X , a oni nisu metalizirani. Po geometriji krova liči na GANZ, podvozi su kao na X Poljaku, medjutim vrata se otvaraju prema unutra, što nije slučaj ni kod jednoga od njih. Vagon je koliko se vidi a malo se vidi WR. Ploča proizvodjača je skinuta, ali je bila elipsastog oblika kakav ima GOŠA. Zaista mnogo nepovezanih zapažanja, a ni jednog odgovora. Odgovor verovatno leži u arhivi Ljubljanskog muzeja, ali i to bi bilo teško istražiti jer je verovatno kasiran, a ne postoji ni jedan broj za kojim bi se mogao potražiti, ali ako postoji ikakva mogućnost da se identifikuje onda je to muzej u Ljubljani.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Evo tog vagona iz jula 2006 u Ljubljanskom muzeju. Broj kola, koliko uspijem razbrati sa fotke je 50 72 000 0953-1. Stavio sam 1:1 crop velike fotke pa ako neko može bolje razbrati... Inaće vagon je već kasiran jer je bio spaljen. Na brzake sam se popeo unutra ali nije baš mnogo ostalo, na žalost. A skoro sam siguran da su ga htjeli za neku muzejsku kompoziciju ili barem u muzeju.




I kad smo već kod kola u muzeju Ljubljana, jel neko zna nešto o tim kolima:
 

Attachments

  • 20060709_0130_cel.JPG
    20060709_0130_cel.JPG
    404 KB · Pregleda: 100
  • 20060709_0130_del.jpg
    20060709_0130_del.jpg
    393.1 KB · Pregleda: 98
  • 20060709_0132.JPG
    20060709_0132.JPG
    460.8 KB · Pregleda: 95

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
I kad se već govorilo o vagonima u Moravicama, evo dva zanimljiva vagona, na žalost fotografisana sa strane stanice jer nisam uspio ići na drugu stranu (ne znam kako!). Pa sam ih snimio sa objektivom od 300mm. Možda ko ima i bolje fotke tih dvaju zelenih vagona?



Ovaj izgleda kao onaj poštanski vagon :)
 

Attachments

  • 20100426_0500.jpg
    20100426_0500.jpg
    471.2 KB · Pregleda: 77
  • 20100426_0505.jpg
    20100426_0505.jpg
    400.5 KB · Pregleda: 78

Stanley

Poznati forumaš
Gorchi kaže:
kad smo već kod kola u muzeju Ljubljana, jel neko zna nešto o tim kolima
Po obliku vagona i po dvokrilnim vratima rekao bih da je riječ o poštanskom vagonu. Lijevo od vrata bio bi manipulativni dio, a desno tzv. kancelarija.
Takvi su nekada vozili na sporednim prugama, odnosno na kratkim relacijama glavnih pruga.
Među dvoosovinskim poštanskim vagonima vladalo je pravo šarenilo tipova.
Ako je još ''živ'' bilo bi dobro snimiti ga iz blizine, pa potražiti iznad vrata mjesto gdje je (bila) plava svjetiljka i metalni nosač (utor) za plavu zastavicu. To je nepogrešivi znak prepoznavanja.

Ovaj izgleda kao onaj poštanski vagon
To i jest (bio) poštanski vagon. Isti takav je na slici na prethodnoj stranici. Po stupnju očuvanosti rekao bih da je to jedan od posljednjih vagona ovog tipa koji je imao GPPC Zagreb 2 (putujuća pošta 41632 Zagreb - Zadar).
 

matija

Član foruma
Gorchi kaže:
Evo tog vagona iz jula 2006 u Ljubljanskom muzeju. Broj kola, koliko uspijem razbrati sa fotke je 50 72 000 0953-1. Stavio sam 1:1 crop velike fotke pa ako neko može bolje razbrati... Inaće vagon je već kasiran jer je bio spaljen. Na brzake sam se popeo unutra ali nije baš mnogo ostalo, na žalost. A skoro sam siguran da su ga htjeli za neku muzejsku kompoziciju ili barem u muzeju.
Dužan sam jednu ispravku, naime fotografija gde se vidi trag pločice proizvodjača na stepeniku ima elipsastu konturu, a ja sam napisao da GOŠA ima takve pločice, medjutim ustvari ih ima "Boris Kidrič" Maribor, tako da je ovaj vagon najverovatnije tamo proizveden.
 

matija

Član foruma
Što se metaliziranih vagonoa tiče, ovde sam pobrkao dve stvari. Metalizaciju posle rata svih vagona sa drvenom oplatom je radila GOŠA, ali i GREDELJ. Koliko znam Goša je radila metalizaciju vagona sa spoljašnjim nosačem, a koje je metalizirao Gredelj, pojma nemam. Osnovna razlika medju njima je da su Gošini dobili oplatu do uzdužnih nosača sanduka, a Gredeljevi su te oplate spustili preko uzdužnih nosača. to se najbolje vidi na ovoj fotografiji prvi je iz Gredelja, a onaj pozadi iz Goše.



Sobzirom da je moja sfera interesovanja baš JŽ period od rata pa do pojave Gošinih Y vagona, ovo mi je bilo veoma interesantno, medjutim odustao sam od te zamisli i izbacio metalizirane vagone iz glave, kao i one prve proizvedene u GOŠI, tadašnjoj JESENICE, jer zaista je veoma veliko šarenilo, tako da je gotovo nemoguće pokupiti relevantne podatke. No ako neko ipak ima nameru da nešto uradi na ovom polju, mislim da je najpogodniji model za preradu FLEISCHMAN 5153, katalog 1989/90. Mada ima mnogo da se radi na prepravci.
 

Attachments

  • IMG_4824.jpg
    IMG_4824.jpg
    133.3 KB · Pregleda: 397

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Gorchi kaže:
Evo jednog devastiranog vagona iz Bosne iz prve serije, lijepo se to vidi na čelu vagona (gledajte kako je smešten kabel za grijanje). Možda bi se na tom vagonu moglo vidjeti šta je s onim prozorčićem...
Fotka iz foruma vozovi.com
Danas sam nešto tražio na srpskom forumu pa pronašao fotke starog Y-onca još u vožnji.... :shock:
Evo jedne u Bihaću, original URL: http://railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=1&t=2369&st=0&sk=t&sd=a&hilit=733&start=420. FOtku na forum stavio Ela


Za ovog, kojeg je stavio ZRS_Bijelina na srpski forum, bih isto tako rekao da je original
http://railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=1&t=3139&st=0&sk=t&sd=a&hilit=733&start=180


Ima ko bolje fotke unutrašnjosti i čela vagona? Pa naravno zanima me i broj vagona ;)
 

Attachments

  • ZFBH_Bl_Bihać_24.04.2008_176 (Ela).jpg
    ZFBH_Bl_Bihać_24.04.2008_176 (Ela).jpg
    134.1 KB · Pregleda: 354
  • ZFBH_Bl_in_661-306_29.08.2008 (DjDusko).jpg
    ZFBH_Bl_in_661-306_29.08.2008 (DjDusko).jpg
    402.8 KB · Pregleda: 355

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Gorchi kaže:
Danas sam nešto tražio na srpskom forumu pa pronašao fotke starog Y-onca još u vožnji.... :shock:
Evo jedne u Bihaću, original URL: http://railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=1&t=2369&st=0&sk=t&sd=a&hilit=733&start=420. FOtku na forum stavio Ela
Ima ko bolje fotke unutrašnjosti i čela vagona? Pa naravno zanima me i broj vagona ;)

To je jedan od dva vagona (nekadašnjih kušeta), sa bihačkog područja:
Bc 50 59-10 437-0
Bc 50 59-10 405-7

Fotka 437-0 sa 'www.zeljeznice.ba':


Ovdje imaš ostatak fotki, iako odavno više ne služi kao kušet, ali nekadašnji interijer se još može razaznati:
http://www.zeljeznice.ba/forum/viewtopi ... 0&start=40

Bc 405-7 je svjetlijeg interijera.
 

Attachments

  • Bc.jpg
    Bc.jpg
    423.2 KB · Pregleda: 346

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Sky, puno hvala za taj link i podatke! Jako zanimljivo, posebno mi je zanimljiv "krov" hodnika jer vidim da se lijepo zaokruži od stijene kupea prema gore. Noviji Y-onci nemaju tog zaokruženja. I u hodniku se lijepo vidi da je je to neki staaari vagon. Podsjeća me na neke fotografije iz LIFE-Simplon expresa :D
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Vagon iz Čaglina (pruga Pleternica-Našice). Dal je to bio i u originalu bio vagon za bilo kakvo spavanje (kušet, postelje)?
 

Attachments

  • P1010023.JPG
    P1010023.JPG
    499.8 KB · Pregleda: 288
  • P1010030.JPG
    P1010030.JPG
    372.3 KB · Pregleda: 284
  • P1010030.JPG
    P1010030.JPG
    372.3 KB · Pregleda: 280

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
JŽ 33-235 (oznaka na kuhinji) snimljena u Sl Brodu s JDŽ pločicom na čelu i malim limovima uz dimnjak, kakve nisam još vidio na DRB-DB52/JŽ33. Oznaka na tim limovima kao i ona na Plavoj lokomotivi 11 koja je stajala nekad na Gl kol Zagreb. Može se reći da je kombinacija JŽ i JDŽ oznaka bila česta čak i više godina nakon transformacije u ZJŽ. Ista ta snimljena je i kasnije u običajenoj verziji 33-ojke.
 

Attachments

  • JDZ33-235.jpg
    JDZ33-235.jpg
    157.9 KB · Pregleda: 200
  • fazgb33235dstanicicf109uv7.jpg
    fazgb33235dstanicicf109uv7.jpg
    149.8 KB · Pregleda: 197

nik

Veteran foruma
nik kaže:
damir661 kaže:
Na poslednjoj slici je interesantno da je ocigledno na snazi UIC numeracija kola, s tim sto mi je slovna oznaka malo cudna Aatll ili kako vec

Trebalo bi, po staroj UIC numeraciji, biti Aall:
A; 1. razred
a; 4-osovinac
ll; sa vodom i uređajem za ozvučenje
...a slika nije dovoljno oštra za sa sigurnošću pročitati.

Vjerojatno je Aafll:
A; 1. razred
a; 4-osovinac
f; kola sposobna za prevoz trajektima
ll; sa vodom i uređajem za ozvučenje
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh