Ivanovi modeli

ivan2horvat

Član foruma
Nema ništa ljepše od poziva poštara dok se očekuje neka zanimljiva pošiljka. Na sveopće veselje dokotrljala se Piko DB 151 loksa. Obzirom da se radi o novom modelu i ne znam ima li ga itko odlučio sam ostaviti jednu malu recenziju za buduće interesente.
Slike nisu bog zna što jer sam imao tek sat vremena posvetiti se modelu, a onda je moja malena dvogodišnja modelčica zahtijevala da tata priča priču.
Ostatak će uslijediti kroz koji dan. Pa da krenemo:
20181022_213319.jpg20181022_213509.jpg20181022_213524.jpg
Lokomotiva: Piko DB 151 001-5, IV, expert serija, No. 51300
Tračnice: Prastari Mehano od dede Joze, nešto mojih iz 80-tih, ali u dosta solidnom stanju.
Upravljanje: DC analogno, Mehano (nova generacija) upravljača sa adapterom.

Ambalaža: Jako lijepa kutija nudi puno uzbuđenja dok se dođe do modela, koji je po meni profesionalno učvršćen u plastični kalup. Model ne pleše apsolutno nikuda i može ga se lijepo uspravno izvaditi i vratiti u istu. Vrećica sa ukrasnim dijelovima također se nalazi zalijepljena uz plastiku.

O modelu:
Kako bi se zadržao u što vjernijim usporedbama izabrao sam iste modele. Dotična Piko DB 151, Roco DB 151 (73400) te Roco DB 151 (43411). U kvaliteti izrade ne bih mogao reći da je Piko išta zaostao ili zaostaje za Rocom 73400, dok se na 43411 osjetno vide razlike u svemu. Piko je jako jako lijepo, štoviše detaljnije opisao model od Roco-a. Ukrasna plastika oko kotača, stepenice te ogradice čine mi se malo elastičnijim u izvedbi od bilo koje Roco lokomotive. Da li je to dobro ili loše ne znam. No pod prstima mi ne djeluje da bi se plastike lagano potrgale. Natpisi su svi lijepo izvedeni bez nedostataka. Neopisivo precizno obojani sitni detalji. Pantografi...vrlo lijepo izvedeni no mogli su uložiti koji Evrić više pa staviti robusnije škare, iako ostavljaju dojam izdržljivosti i žilavosti. Kod oba Roco modela nemam zamjerke na pantografe. U rasvjeti nisam primjetio nikakve bitne razlike osim što Piko ima dodatnu LED-icu za osvijetljene kod vrata vozača. Karakteristike vožnje su me i više nego oduševile. Naime Roco 73400 pokazao se nešto malo, ali doista malo jačim u sporoj vožnji. Iako kod mene su dosta igrale tračnice ulogu, dok sam 73400 testirao na gotovo novim zakucanim i pravo ožičenim tračnicama. Naime, Piko svoje klizanje završi u zavoju ili se nekako provuče. No na mali dodir tračnica lokomotiva nastavi vožnju. Tako da sami test spore vožnje između Pika i Roca ostavljam pod jednim upitnikom dok Piko ne provoza na nekoj kak treba maketi. Radi li se samo o tračnicama kao problemom Piko bi mogao komotno stati sa karakteristikama vožnje uz Roco. Model jako lijepo leži na tračnicama i u zavojima. Kaj se tiče glasnoće motora i getribe rekao bih da je čak Piko nešto tiši od Roca. No to je mjereno na uho. Motor mi djeluje dosta elastično i bez trzanja. Ono što je Piko zaboravio umetnuti u kabinu, a zaboravlja u gotovo svim modelima je vozač. No uzmemo li u obzir cijenu od 150€ i besplatnu dostavu oprostit ću im taj detalj.
Kad zbrojim sve mogu reći da je model podcijenjen. No to je iz moje perspektive gledano i neka tako ostane. Bolje za naše džepove. Svakako da će puno detaljniju i precizniju recenziju, kao i ocjenu dati netko od Vas koji imate tonu iskustva kao i modela.
 

1borna

Veteran foruma
U svakom slučaju je povoljnije kada je plastika na detaljima mekša jer kruta lakše pukne!
Doduše vremenom (godinama) ona postaje tvrđa?
Ako odnosno kad se popikaju svi detalji bit će teže vaditi ju i vraćati u kutiju, ima nekih modela
(raznih proizvođača) koji više i ne mogu na predviđeno mjesto!
Što se vožnje tiče treba vremena odnosno više sati vožnje da se sve dobro razradi tako da će
sigurno voziti još bolje.
 

ivan2horvat

Član foruma
Veliko hvala @Kameni , @1borna , @draženzki i @Domagoj što su sudjelovali u raspravi i podršci oko izbora lokomotive. Kao šećer na kraju najveće pohvale idu kolegi @nik koji mi je pronašao model i dao sve od sebe u daljnjem pronalasku informacija od linka na trgovinu pa sve do krajnjih detalja. :naklon: Dotični trud biti će nagrađen druženjem uz model, nekaj za baciti u kljun, piće i čašicu razgovora. :)
 

nik

Veteran foruma
Veliko hvala @Kameni , @1borna , @draženzki i @Domagoj što su sudjelovali u raspravi i podršci oko izbora lokomotive. Kao šećer na kraju najveće pohvale idu kolegi @nik koji mi je pronašao model i dao sve od sebe u daljnjem pronalasku informacija od linka na trgovinu pa sve do krajnjih detalja. :naklon: Dotični trud biti će nagrađen druženjem uz model, nekaj za baciti u kljun, piće i čašicu razgovora. :)
:gladan :pivo::djed
 

nik

Veteran foruma
U svakom slučaju je povoljnije kada je plastika na detaljima mekša jer kruta lakše pukne!
Doduše vremenom (godinama) ona postaje tvrđa?
...
Kvalitetna plastika ne mjenja osobine kroz godine ili barem ne tako brzo da bi to mi u našem životnom vijeku opazili. Potraži na nekom buvljaku model-igračku Kamaz 6x6 kamiona u 1:43 'Made in USSR' iz 80-ih pa ćeš vidjeti kako izgleda kad se upotrebljavaju kvalitetni industrijski materijali. Metal nije popucao, boja se ne guli ni sa metala ni sa plastike, 'guma' nije ni krta ni ljepljiva, elastična plastika je i dalje ista, prozirna plastika nije požutila.
 

ivan2horvat

Član foruma
Iako nije nov model, ali zaslužio je biti uvršten u listu modela te dobiti pokoju riječ. Naime dotična Mehano lokomotiva je ujedno i moja prva lokomotiva dobivena za četvrti rođendan. Od tada gajim ljubav prema vlakovima i modelima. To isto malo čudo već se gotovo 30 godina, svakog Božića, vrti oko bora, plus nebrojeni sati igranja u djetinjstvu. Kao dijete inspiriran filmom Vlak u snijegu, te probijanju lokomotivom kroz snijeg, to malo čudo guralo je video kasete, kojekakve terete koje bi u mojoj mašti zamijenile snijeg iz filma, no savladala je sve. Nije pohvalno što je prošla tada i kasnije...no kako je moj djed rekao: "Bio si dijete i kupljena je sa ciljem igre, a ne da poživi 30 godina i još k tome vozi".
Dana 24.12.19. krenula je na svoj posljednji Božićni put, no godine i doslovce prijeđeni kilometri nisu joj dozvolili da ga završi. Pojedeni kontakti, te još originalni motor dali su svoje. :pilot: Ne planiram je popravljati već ide u muzej na počasno mjesto. Moj naklon Mehanu i maloj 6634 parnjači na 30-godišnjoj službi. :naklon:
Isprike na malo emotivnijem tekstu, no to je ipak moje "Malo čudo" za koje znam jednako koliko i za sebe. to20200101_154615.jpg
 

romi

Član foruma
Čestitam na lokomotivici,baš je močna .Kupljena u kojoj prodavaonici? pošto spominješ besplatnu dostavu možda se još netko odluči za kupovinu.
 

ivan2horvat

Član foruma
Čestitam na lokomotivici,baš je močna .Kupljena u kojoj prodavaonici? pošto spominješ besplatnu dostavu možda se još netko odluči za kupovinu.
Kolega, ne znam na koga se točno odnosi Vaš post? Naime nigdje nije spomenuta nabava niti besplatna dostava pa sam malo zbunjen :hmmm:
 

ivan2horvat

Član foruma
I jas sam emotivno vezan za ovu lokomotivu dobio sam je na poklon 1985 godine od moj djed uz lokumtivi je ostao samo jedan postenski vagon kafejavi sa zelenim krovom.
Moja jos dobro radi i se nepredaje:cool_2:.
Čestitam kolega na posjedovanju dotične lokomotive i na njenoj funkcionalnosti. Vjerujem da bi i moja gurala još podosta da prije nekih 5 ili 6 godina nisam bio prisiljen zalijepiti poklopac kotača za podvozje. Plastični izdanci sa urezanim navojima su se doslovce rasuli. Od tada lokomotiva nije otvarana radi održavanja. Osim čišćenja vanjskih dostupnih dijelova i podmazivanja kroz malu rupicu koju sam izbušio prije ljepljenja poklopca kotača.
 

romi

Član foruma
O modelu:
Kako bi se zadržao u što vjernijim usporedbama izabrao sam iste modele. Dotična Piko DB 151, Roco DB 151 (73400) te Roco DB 151 (43411). U kvaliteti izrade ne bih mogao reći da je Piko išta zaostao ili zaostaje za Rocom 73400, dok se na 43411 osjetno vide razlike u svemu. Piko je jako jako lijepo, štoviše detaljnije opisao model od Roco-a. Ukrasna plastika oko kotača, stepenice te ogradice čine mi se malo elastičnijim u izvedbi od bilo koje Roco lokomotive. Da li je to dobro ili loše ne znam. No pod prstima mi ne djeluje da bi se plastike lagano potrgale. Natpisi su svi lijepo izvedeni bez nedostataka. Neopisivo precizno obojani sitni detalji. Pantografi...vrlo lijepo izvedeni no mogli su uložiti koji Evrić više pa staviti robusnije škare, iako ostavljaju dojam izdržljivosti i žilavosti. Kod oba Roco modela nemam zamjerke na pantografe. U rasvjeti nisam primjetio nikakve bitne razlike osim što Piko ima dodatnu LED-icu za osvijetljene kod vrata vozača. Karakteristike vožnje su me i više nego oduševile. Naime Roco 73400 pokazao se nešto malo, ali doista malo jačim u sporoj vožnji. Iako kod mene su dosta igrale tračnice ulogu, dok sam 73400 testirao na gotovo novim zakucanim i pravo ožičenim tračnicama. Naime, Piko svoje klizanje završi u zavoju ili se nekako provuče. No na mali dodir tračnica lokomotiva nastavi vožnju. Tako da sami test spore vožnje između Pika i Roca ostavljam pod jednim upitnikom dok Piko ne provoza na nekoj kak treba maketi. Radi li se samo o tračnicama kao problemom Piko bi mogao komotno stati sa karakteristikama vožnje uz Roco. Model jako lijepo leži na tračnicama i u zavojima. Kaj se tiče glasnoće motora i getribe rekao bih da je čak Piko nešto tiši od Roca. No to je mjereno na uho. Motor mi djeluje dosta elastično i bez trzanja. Ono što je Piko zaboravio umetnuti u kabinu, a zaboravlja u gotovo svim modelima je vozač. No uzmemo li u obzir cijenu od 150€ i besplatnu dostavu oprostit ću im taj detalj.
Kad zbrojim sve mogu reći da je model podcijenjen. No to je iz moje perspektive gledano i neka tako ostane. Bolje za naše džepove. Svakako da će puno detaljniju i precizniju recenziju, kao i ocjenu dati netko od Vas koji imate tonu iskustva kao i modela. :vrag:
 

ivan2horvat

Član foruma
Aha. Nisam uopće povezao da se radi o postu za Piko lokomotivu. Moje isprike kolega @romi . Model je naručen početkom 10. mjeseca 2018. godine iz https://www.tecnomodel-treni.it/. Tada je bio novopečeni model i na akciji je iznosio 149€, sada mu je cijena 162€ u dotičnom dućanu. Sve pohvale za Technomodel-treni. Model je došao jako lijepo upakiran u čvrstoj kartonskoj kutiji bez ikakvih oštećenja. O lokomotivi nemam niti jednu primjedbu, osim pakiranja. Hoće potrgati fučkaljke.
Besplatna dostava je kod gotovo svih shopova unutar EU ukoliko sveukupna cifra košarice iznosi više od 100€. Nije na odmet pročitati uvjete o dostavi jer neki shopovi imaju veći limit za ostvarivanje besplatne dostave. Ako se ne varam, 2-3€ dodatno se naplaćuje praćenje pošiljke. Cijena tih "dodatnih troškova" najčešće varira od shopa do shopa, te kurirske službe sa kojom imaju ugovor.
Konkretno sam se bazirao na shopovima u članicama EU obzirom da nemamo carine koja ukoliko postoji utječe na cijenu modela neovisno o besplatnoj ili naplaćenoj dostavi.
 
Last edited:

ivan2horvat

Član foruma
Izgleda da sam ove godine bio jako, jako dobar, a bogme i Djedica darežljiv. Pa da ne duljim puno, slika govori više od tisuću riječi. Piko lokomotiva nam je poznata, ali je zamišljena kao Božićni poklon, pa sam morao ispoštovati uvjete "nema zabave do Božića". Iznimka je bila ugradnja dekodera i testiranje.

20231225_211827.jpg

I jedna za Božićni ugođaj

20231225_212005.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh