Izolacija ispod tračnica - pluto, foam, stirodur ili?

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nisam video ali predpostavljam kako to izgleda.A sta se desi sa plutom koja je dole.Ona ako nije dobro ulepljena ce se pre potrgati,cini se?
Balast se dobrano uhvati za plutu a ona odole lepljena sa sintelon lepkom:hihihi:

Pricali su mi majstori kad su mi radili laminat da su vidjali da se citav namestaj odigao zato sto su lose odradili posao sa ugradnjom.
Kazu kad su usli u prostoriju a ono fotelje ni na nebu ni na zemlji :hihihi:
Po sred srede se napuhala cela prostorija.Koje su to sile:respect:
Nisu ostavili propisnu razdaljinu do zida. Laminat isto radi kao i sve. I mi se skupimo kad je hladno hehehe.
Pluto je puno gore od tracnica jer kod njega sirenje ne ovisi o temperaturi vec o vlazi. To je uglavnom najvecirazlog zasto se pruga iskrivljuje.U standardima za module preporuca se izbjegavanje pluta ispod tracnica. Cak ni s trajno elasticmom dvokomponentnim ljepilom. Podloga vise deformira prugu od samog termalnog istezanja. Ter. Istezanje ima utjecaja kod visokih temp. kao kod zamjene lezajeva i slicnog. Te sile su najvece sile koje poznajemo pa se onda pojavljuje namjestaj ni na nebu ni na zemlji. :)
 

1borna

Veteran foruma
Kao podloga je dobar materijal koji je neosjetljiv na vlagu i temperaturu. Stirodur j povoljan jer se lako reže i
obrađuje te dobro lijepi, jedino mu je mana što je mekan.
Postoje razne gumene trake raznih debljina koje ispunjavaju zahtjeve no skuplje su od stirodura.
I kapa-ploče te forex (njihovo tvrđe izdanje) su pogodne za podlogu.
 

AMERICAN train

Član foruma
ček sada mi nije jasno a od stiropora podloga i ja znam da je šperploča najbolja e ljudi a najbolja je tepih u sobi ja nekidan isprobo i nečuje se ništa a vozi li ga vozi samo jbga nije poljeplena il zabita pa se otkačiva
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Šperploča je osnova, preko nje se postavlja stirodur, pluta ili šta li već (tamo gde je predviđena trasa) pa se preko stirodura postavljaju tračnice.
.
:) tocno sperploca je osnova i najsigurnija podloga. Pluto treba u sirokom luku izbjegavati. Pluto se koristilo zbog zvucne izolacije, ali danas nema potrebe za time jer su lokse i njihovi prijenosi vrlo tihi. Jedan od najboljih njemackih mainstream maketara Karl Gebele kao podlogu uvijek koristi sperplocu bez pluta ili stirodura i tracnice s betungom zbog voznih karakteristika.
https://shop.vgbahn.info/eisenbahn-journal/news/Die+perfekte+Kompaktanlage+von+Karl+Gebele_932.html
Evo i slike majstora u akciji.

IMG_3242.JPG
 

Mon

 
Osoblje foruma
Pluto treba u sirokom luku izbjegavati. Pluto se koristilo zbog zvucne izolacije, ali danas nema potrebe za time jer su lokse i njihovi prijenosi vrlo tihi. ..
Ja nikada nisam imao problema sa plutom, možda zato što mi je maketa bila na konstantnoj temperaturi od oko 20C.
Ne delim mišljenje kad je zvučna izolacija u pitanju jer mi je maketa tutnjala i "soba se tresla" od akustike koja se stvarala od prolaza točkova modela po šinama sve dok nisam imao izolaciju.
Kada sam stavio izolaciju nisam mogao da dođem k' sebi, koje li drastične razlike - točkovi prolazećih vagona su se čuli baš onako kako treba a da ne pričam o zvukovima lokomotiva.

A kako vidim i majstor na slikama u prijašnjem postu kolege Kamenog koristi izolaciju, ne vidim dobro ali mi liči na:
ST1474_f_pkg.jpg
http://woodlandscenics.woodlandscenics.com/show/Item/ST1474/page/1

Izvinjavam se kolegi AMERICAN train-u na :_offtopic_: ali mislim da je ovo vredelo prodiskutovati.
.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
ček sada mi nije jasno a od stiropora podloga i ja znam da je šperploča najbolja e ljudi a najbolja je tepih u sobi ja nekidan isprobo i nečuje se ništa a vozi li ga vozi samo jbga nije poljeplena il zabita pa se otkačiva
Tepih je za Aladina :cool_2:
Ovdje na forumu, i u tvojoj temi imaš majstora ovog hobija koji ti žele pomoći.... možeš i po svom ali rizik ti se eksponencijalno povećava jer mozes zavrsiti u zacaranom krugu svima poznate metode pokusaja i pogresaka koja je demotivirajuca i frustrirajuca.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Eto ti ga sad..svi su pisali o toj pluti i jurili je da je kupe a sad od jednom ne valja:D

Hahah jednog dana će biti da nam ni šine ne budu potrebne:o
Ja sam jurio i kupio nekoliko ploča tog pluta :cool_2:
Napravit ću od njega podloške za čaše i zidnu oglasnu ploču... ali pod tračnice sigurno ne ide :)

Ali zato ovo što je stavio kolega @Mon od WoodlandsScenica to ide sigurno... gledao sam prije taj materijal i izgledao mi je kao kakva improvizacija...ali sam sada siguran da je to prava stvar
Nisam ga imao u ruci ali izgleda da se radi o nekoj vrsti pijenastog ili expadiranog materijala. Bitno je da track-bed bude potpuno umjetan.

Evo zašto je pluto opasno i zasto moze doci do ostecenja tračnica :cool_2:

upload_2016-11-19_16-29-51.png
 

MrVirus

Poznati forumaš
Daklem, već sam nekoliko puta pisao u sličnim raspravama vezano uz podlogu tračnica. Pluto mi je definitivno preskupo, a kao što vidim/čujem/čitam nije se baš proslavilo, opetovano predstavljam jedan materijal koji se meni pokazao kao odličan za podloge. Kompaktan, lako se obrađuje i smanjuje buku. Taj se materijal zove XPS Maxima proizvođača Logoclick. Sve o ovom materijalu se može naći na http://www.logoclic.info/hr/xps-maxima, a kupiti se može u Bauhausu. Cijena za paket je cca 80,00 kn.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ono što je fascinantno ovde je to da do juče svi veruju u nešto... a od danas više ne jer je neko rekao da to ne valja!

Živo me zanima kada bi se neko zezao i svaki dan menjao mišljenja da li bi ga svi pratili..svakako bi bio fazon!
 

MrVirus

Poznati forumaš
Ono što je fascinantno ovde je to da do juče svi veruju u nešto... a od danas više ne jer je neko rekao da to ne valja!

Živo me zanima kada bi se neko zezao i svaki dan menjao mišljenja da li bi ga svi pratili..svakako bi bio fazon!

Vrlo vjerovatno se mijenja mišljenje zbog napretka tehnologije koja pomalo izbacuje uvriježeno razmišljanje i nepisana pravila, a još je k tome i dosta jeftinije... Svatko ima svoja iskustva, i niti jedno nije isto... ;)
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ako se pluta ponaša onako kako se ponaša na vlažnim uslovima..to nije napredak tehnologije već otkriće ili zakasnela informacija do nas!

Koliko nas je samo kupilo plutu i postavilo na maketu..i niko nije ništa pisao o uticaju vlage da nas upozori!
Sad od jednom to nikako ne sme na maketu..
 

MrVirus

Poznati forumaš
Ako se pluta ponaša onako kako se ponaša na vlažnim uslovima..to nije napredak tehnologije već otkriće ili zakasnela informacija do nas!

Koliko nas je samo kupilo plutu i postavilo na maketu..i niko nije ništa pisao o uticaju vlage da nas upozori!
Sad od jednom to nikako ne sme na maketu..

Jel ti imaš ili primjećuješ probleme tog tipa?
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ne..sve stoji kako je i namešteno! Jedino mi se cela maketa pomera u letnje-zimskim periodima tamo kod prolaza na ulaznim vratima! Ali jako malo..to je ono što primećujem:dada:
 

MrVirus

Poznati forumaš
Ne..sve stoji kako je i namešteno! Jedino mi se cela maketa pomera u letnje-zimskim periodima tamo kod prolaza na ulaznim vratima! Ali jako malo..to je ono što primećujem:dada:

I to je tvoje dobro iskustvo sa plutom. Neki drugi nemaju, a dalo bi se postaviti pitanje zašto... Ja sam ti rekao da je moj razlog upotrebi one xps ploče cijena, a pokazala se u korištenju zadovoljavajuća.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Stvarno nisam ništa čudno primetio da se dešava zbog plute..a soba mi je leti jako topla a zimi jako hladna i vlažna!
Kameni kaže da pluta nikako ne dolazi u obzir pa me ta njegova izjava malo uplašila...ali nemam razloga jer se do sad ništa nije desilo kao što on kaže da če se desiti!

Stvarno ne znam odakle mu taj info o pluti..a ja sam video gomilu maketa na netu da ispod imaju plutu i nikom se ništa nije iskrivilo nabubrilo bla bla bla:dada:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Stvarno nisam ništa čudno primetio da se dešava zbog plute..a soba mi je leti jako topla a zimi jako hladna i vlažna!
Kameni kaže da pluta nikako ne dolazi u obzir pa me ta njegova izjava malo uplašila...ali nemam razloga jer se do sad ništa nije desilo kao što on kaže da če se desiti!

Stvarno ne znam odakle mu taj info o pluti..a ja sam video gomilu maketa na netu da ispod imaju plutu i nikom se ništa nije iskrivilo nabubrilo bla bla bla:dada:
Evo vrati se par postova nazad...
Evo sto savjetuje FREMO
Ukratko izbjegavati pluto jer stvara probleme.... :)
Ako treba podloga, treba ju napraviti od sperploce
evo pojasnjenja.....

View attachment 83555
Ovo je iz FREMO standarda i iskustva maketara koji rade module :)
Ako oni preporucuju i navode probleme uzrokovane plutom onda nema smisla da forsiramo pluto. Naravno tko je ugradio pluto mora biti opreznan vise zbog susenja pluta nego zbog vlage....
Stalno nesto ucimo. Vidjet ces uskoro da modeli nece uzimati struju iz pruge :) :) kako je rekao @MrVirus to spada u proces razvoja naseg hobija inace bi jos imali analogne modele :) :)
I kad pocinjes micati pluto?
:cool_2:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh