Izolacija ispod tračnica - pluto, foam, stirodur ili?

Dzigi

Član foruma
Citam i pade mi na pamet izolacija u trakam koja se postavlja ispod konstrukcije za gipsani zid kao zvucni izolator.Ima se kupiti u rolni.Mada sam i ja spremio plutu al odustajem.da li ima potrebe da se ispod bethunga postavi izolacija??
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
definitivno ne
 

wiggum

Veteran foruma
Takvu nekakvu izolaciju ispod tracnica (mislim da je bila rijec o nekoj vrsti zvucne izolacije za zvucnike ili nesto slicno) su koristili clanovi KŽMZ na nekoj maketi koju su predstavili vani na nekoj izložbi. Glavni je u tome bio Robert i on mi je to pričao i kazao neke videje. Njih nema na forumu da napisu detalje, a nema vise ni Borne (?), pa ne znam ako itko s foruma moze napisati nesto vise o tome. Mislim da je to bilo nesto nekoristeno do tada jer je to Robert uzeo iz svoje struke. Stranci su hvalili to rjesenje jer se zbilja prigusio onaj plasticni zvuk voznje po tracnicama.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
ispod tračnice roco line sa betungom ne treba ništa jer su vrlo tihe
 

hyperion

Veteran foruma
U ožujku 2006 sam bio na tečaju izrade maketa koji je predvodio Branko, pa sam tamo dobio skriptu u kojoj piše da bi pod tračnicama trebala biti nekoliko mm debeli sloj plute.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Nemam maketu ali s vremena na vrijeme stavljam testni oval na pod sobe, na parket.

Do sada koristil sam Roco geoLine iz nekog start seta, ali pošto sam imao već nekoliko oštećenih tračnica jer je netko slučajno na njih nagazio (čak i meni se to dogodilo jednom), nabavio sam nove tračnice za oval, i ovaj put Roco-Line »mit Bettung«, sa zakrivljenim tračnicama R4.

Roco-Line su tračnice, koje su u godinama kad nisu bile dostupne, na raznim forumima samo hvalili, i s nestrpljenjem iščekivali njihovu ponovnu proizvodnju. pa su i moja očekivanja bila primjerena.

A onda, kad sam provozao prvu lokomotivu po novom ovalu, kakvo razočaranje – odjednom zvukovi koje nikad prije nisam čuo, još najbliži opis bil bi zvuk koji se čuje kod vožnje biciklom po pješčanoj stazi u parku. Čule su se sve nepravilnosti pogona i postolja, posebno kod vožnje u zavoj u jednom smjeru, u drugom je bilo malo bolje. Odmah me prošla radost do daljnje vožnje.

Sad moram početi eksperimentirati s različitim osnovama, naravno, tepih ne dolazi u obzir zbog niti.
 

nik

Veteran foruma
Nemam maketu ali s vremena na vrijeme stavljam testni oval na pod sobe, na parket.

Do sada koristil sam Roco geoLine iz nekog start seta, ali pošto sam imao već nekoliko oštećenih tračnica jer je netko slučajno na njih nagazio (čak i meni se to dogodilo jednom), nabavio sam nove tračnice za oval, i ovaj put Roco-Line »mit Bettung«, sa zakrivljenim tračnicama R4.

Roco-Line su tračnice, koje su u godinama kad nisu bile dostupne, na raznim forumima samo hvalili, i s nestrpljenjem iščekivali njihovu ponovnu proizvodnju. pa su i moja očekivanja bila primjerena.

A onda, kad sam provozao prvu lokomotivu po novom ovalu, kakvo razočaranje – odjednom zvukovi koje nikad prije nisam čuo, još najbliži opis bil bi zvuk koji se čuje kod vožnje biciklom po pješčanoj stazi u parku. Čule su se sve nepravilnosti pogona i postolja, posebno kod vožnje u zavoj u jednom smjeru, u drugom je bilo malo bolje. Odmah me prošla radost do daljnje vožnje.

Sad moram početi eksperimentirati s različitim osnovama, naravno, tepih ne dolazi u obzir zbog niti.
To ti je samo oval za testiranje-isprobavanje vozila ili imaš/planiraš i neke skretnice?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nemam maketu ali s vremena na vrijeme stavljam testni oval na pod sobe, na parket.

Do sada koristil sam Roco geoLine iz nekog start seta, ali pošto sam imao već nekoliko oštećenih tračnica jer je netko slučajno na njih nagazio (čak i meni se to dogodilo jednom), nabavio sam nove tračnice za oval, i ovaj put Roco-Line »mit Bettung«, sa zakrivljenim tračnicama R4.

Roco-Line su tračnice, koje su u godinama kad nisu bile dostupne, na raznim forumima samo hvalili, i s nestrpljenjem iščekivali njihovu ponovnu proizvodnju. pa su i moja očekivanja bila primjerena.

A onda, kad sam provozao prvu lokomotivu po novom ovalu, kakvo razočaranje – odjednom zvukovi koje nikad prije nisam čuo, još najbliži opis bil bi zvuk koji se čuje kod vožnje biciklom po pješčanoj stazi u parku. Čule su se sve nepravilnosti pogona i postolja, posebno kod vožnje u zavoj u jednom smjeru, u drugom je bilo malo bolje. Odmah me prošla radost do daljnje vožnje.

Sad moram početi eksperimentirati s različitim osnovama, naravno, tepih ne dolazi u obzir zbog niti.
Predozio bih ti da prvo pogledas pogon lokse koja proizvodi takav zvuk. Nekako mi se cini zbog ta jer je buka u razlicitim smjerovima drugacija, da se radi o velikoj zracnosti izmedju zupcanika prijenosa. Osobno bih prvo u tom smjeru pokusao rjesiti taj problem.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Predozio bih ti da prvo pogledas pogon lokse koja proizvodi takav zvuk. Nekako mi se cini zbog ta jer je buka u razlicitim smjerovima drugacija, da se radi o velikoj zracnosti izmedju zupcanika prijenosa. Osobno bih prvo u tom smjeru pokusao rjesiti taj problem.

Pokušao sam s nekoliko različitih lokomotiva, od kojih je praktično svaka imala neke specifične "zvučne" probleme na krivinama koji se prije, na tračnicama geoLine, nisu čuli.

Ja se inače s problemima pogona bavim već dugi niz godina i znam da se nažalost u vezi s tim ne može popraviti gotovo ništa jer je u praksi kao prvo nemoguće utvrditi gdje npr. nedostaje materijal ili ga ima viška kad se radi o veličinskoj klasi manjoj od desetine milimetra na metalnim blokovima podvozja, do čega može doći kod lijevanja tih blokova, a kao drugo ak bi se to i moglo utvrditi ne bi se moglo bez nekih posebnih alata ništa uraditi. Jednom sam već pisal o tome da ja osobno ove probleme u principu "rješavam" tako da vozim lokomotive na testnom ovalu toliko dugo da se nepravilnosti same ispravljaju međusobnim trošenjem, a to traje cca. 200 a i više satova vožnje na testnom ovalu. Naravno to funkcionira samo u slučajevima viška materijala.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pokušao sam s nekoliko različitih lokomotiva, od kojih je praktično svaka imala neke specifične "zvučne" probleme na krivinama koji se prije, na tračnicama geoLine, nisu čuli.

Ja se inače s problemima pogona bavim već dugi niz godina i znam da se nažalost u vezi s tim ne može popraviti gotovo ništa jer je u praksi kao prvo nemoguće utvrditi gdje npr. nedostaje materijal ili ga ima viška kad se radi o veličinskoj klasi manjoj od desetine milimetra na metalnim blokovima podvozja, do čega može doći kod lijevanja tih blokova, a kao drugo ak bi se to i moglo utvrditi ne bi se moglo bez nekih posebnih alata ništa uraditi. Jednom sam već pisal o tome da ja osobno ove probleme u principu "rješavam" tako da vozim lokomotive na testnom ovalu toliko dugo da se nepravilnosti same ispravljaju međusobnim trošenjem, a to traje cca. 200 a i više satova vožnje na testnom ovalu. Naravno to funkcionira samo u slučajevima viška materijala.
Tu smo razgovarali o tome. Evo kako sam ja riješio taj problem. Ima dosta postova prije i poslije u istoj temi
https://forum.malezeljeznice.net/in...zacija-roco-04116e-jz-35-166.8227/post-119653
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Tu smo razgovarali o tome. Evo kako sam ja riješio taj problem. Ima dosta postova prije i poslije u istoj temi
https://forum.malezeljeznice.net/in...zacija-roco-04116e-jz-35-166.8227/post-119653

To je sada OT, ali je vrlo važno otkriće o tome zašto kod vožnje lokomotive može dolaziti do trzanja, i kako to popraviti:

»Zatim sam izbušio i prijelazne zupčanike, koji sjede na osovini u postolju, i to za 0,2 mm, tako da sada imaju malo zračnosti na osovinama. I evo, trzaji su gotovo nestali :))"

Originalni tekst na forumu Drehscheibe:

»Dann habe ich Zwischenzahnräder, welche auf einer Achse im Drehgestell sitzen, ebenfalls um 0,2mm aufgebohrt, sodass diese nun etwas Spiel auf den Achsen haben. Siehe da, das rucken ist so gut wie weg :))"
https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?010,9230709

To otkriće je nažalost u potpunosti prekriveno manje važnim tekstom, a trebalo bi biti apsolutno najvažnije, jer je to moguče rješenje problema koji muči bezbroj modelara kojima jako smeta loša kvaliteta vožnje nekih modela.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
To je sada OT, ali je vrlo važno otkriće o tome zašto kod vožnje lokomotive može dolaziti do trzanja, i kako to popraviti:

»Zatim sam izbušio i prijelazne zupčanike, koji sjede na osovini u postolju, i to za 0,2 mm, tako da sada imaju malo zračnosti na osovinama. I evo, trzaji su gotovo nestali :))"

Originalni tekst na forumu Drehscheibe:

»Dann habe ich Zwischenzahnräder, welche auf einer Achse im Drehgestell sitzen, ebenfalls um 0,2mm aufgebohrt, sodass diese nun etwas Spiel auf den Achsen haben. Siehe da, das rucken ist so gut wie weg :))"
https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?010,9230709

To otkriće je nažalost u potpunosti prekriveno manje važnim tekstom, a trebalo bi biti apsolutno najvažnije, jer je to moguče rješenje problema koji muči bezbroj modelara kojima jako smeta loša kvaliteta vožnje nekih modela.
Jako zanimljivo. Smatram da to nije OT jer je problem vezan uz temu izolacije. Da ne širim OT ja sam testiranjem došao do toga da je probelm u osovinama pužnih prijenosa koje imaju prevelik hod po visini što proizvodi taj zvuk a i čini mi se da je upitan i korak prijenosa.
 

nik

Veteran foruma
To je sada OT, ali je vrlo važno otkriće o tome zašto kod vožnje lokomotive može dolaziti do trzanja, i kako to popraviti:

»Zatim sam izbušio i prijelazne zupčanike, koji sjede na osovini u postolju, i to za 0,2 mm, tako da sada imaju malo zračnosti na osovinama. I evo, trzaji su gotovo nestali :))"

Originalni tekst na forumu Drehscheibe:

»Dann habe ich Zwischenzahnräder, welche auf einer Achse im Drehgestell sitzen, ebenfalls um 0,2mm aufgebohrt, sodass diese nun etwas Spiel auf den Achsen haben. Siehe da, das rucken ist so gut wie weg :))"
https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?010,9230709

To otkriće je nažalost u potpunosti prekriveno manje važnim tekstom, a trebalo bi biti apsolutno najvažnije, jer je to moguče rješenje problema koji muči bezbroj modelara kojima jako smeta loša kvaliteta vožnje nekih modela.
Trzaji su vjerojatno uzrokovani premalim međusobnim razmakom zupčanika ili njihovom necentričnosti pa se onda zubi međusobno zaglavljuju. Proširivanjem rupa se izbjegava zaglavljivanje ali to ne pridonosi mirnoj vožnji. Potrebna je minimalna zračnost u ležajima, centričnost svih elemenata i pravilan razmak zupčanika te kvalitetan motor i dobro primanje struje (u pravilu bez gumica na kotačima) a kod kupovnih modela gotovo uvijek barem jedan od tih uvijeta nije zadovoljen.
 
Last edited:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh