Izrada kamenja, stijene i planina na maketi (bojanje)

Didy

 
Osoblje foruma
Ovih dana napokon planiram poceti sa izradom planinskog dijela na maketi pa me interesuje nekoliko stvari u vezi izrade stijena...

Danas sam slozio ovu kucicu (ovo je slika sa pakiranja a ne moje djelo, ali ako bude srece biti ce barem priblizno ovako)
L130329.jpg

i stvarno sam odusevljen kako je ispala tako da jedva cekam da je i postavim na njeno mjesto. Ali prije toga treba malo gipsanih radova pa me interesuje sta predlazete kojim bojama nakon sto se gips osusi bojati stijene da bi realno izgledale?
Ne mislim kojom nijansom (mada ni to nije lose ako imate kakvih savijeta) vec kojim tipom boja i gdje te boje nabaviti?

Drugo pitanje vezano za ovu temu je:
Knjiga "How to Build realistic model railroad scenery" ima zanimljiv tekst o tome kako napraviti kalup za izljevanje stijena za maketu. Kalup se pravi od gaze i tecnog latexa koji se u slojevima nanose na kamen koji zelite da reprodukujete na maketi i kada se to osusi dobije se lijep kalup za izljevanje gipsane replike.
E sad gdje pronaci taj latex ili adekvatnu zamjenu? Vjerovatno se to sve moze nabaviti preko interneta ali sam sada trenutno u fazi da mi je strasno mrsko zezati se oko tih narucivanja i trudim se sto vise stvari nabaviti lokalno u prodavnicama... naravno za stvari za koje je to moguce.

Takodjer me interesuju vase tehnike za izradu kalupa ako ih neko slucajno ima...


Inace, planine planiram raditi tako sto cu na dijelom plasticnu mrezicu (tamo gdje mislim da ce mi trebati dodatna cvrstoca) a dijelom na kartonsku mrezu "lijepiti" ubruse natopljene u gips i tako dobiti ugrubo oblik planine ili brda. Na takvu povrsinu bih ona pricvrstio odljevke iz raznih kalupa i tako formirao reljef.

Da cujem sta imate reci na ovu temu... :citaj:
 
A

Anonymous

Guest

Mozda si ovako nesto mislio. Meni ovo lici na Italiju sa cempresima, iako je sigurno nesto drugo.
:eek: Ja vec mislio tvoja fotka gotova maketa i vec ti htio reci da ces tesko napraviti bolje :D

Nadam se da ce filmic nesto pomoci
 
A

Anonymous

Guest
...pa nastavak...

...ili mozda ovako nesto....
&feature=relmfu
 

Didy

 
Osoblje foruma
Hehe nije moja fotka (da bar je uff). Ali nadam se da ce bar slicno ispasti :cool: :cool:

Hvala za video, vrlo korisne stvari sam sada vidio ali jos uvijek nisam siguran koji tip boja koristiti za ovo??
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
sto se tice ojacanja brda ja samo natrpam papira dosta a pre toga ga dobro izguzvam i nabijem pa ponekad i ulepim trakom pa kad se gips osusi sve bude kao kamen tvrdo..
sve zavisi koji gips koristis..
evo link za i_IELEjzvYA[/media]]bojanje
znaci dobro razvodeni boju i napravi vise nijansi i videces da nije komplikovano!
ja sam koristio boju na vodenoj bazi za beton i zadovoljan sam!
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
da ja njih koristim iz vise razloga,dosta su jeftine kad pretvorim u kune izadje oko 20 kuna jedan litar boje koja je dosta gusta pa sad zamisli koliko mozes od nje da dobijes kad je razredis!
i naravno na bazi je vode tako da ne smrdi i kad zavrsis lepo vodom operes ruke i gotovo!
jedino kad razvodenis boju pa ostavis u posudi par dana hoce da se ubudja i pokvari pa smrdi alli tezi da potrosis tu boju pre nego se pokvari!
najbolje je da probas sve ovo pa vidi rezultate..
 

mmatja

Poznati forumaš
Na internetu se može naći nekoliko video snimaka jednog starog njemačkog majstora, koji se zove
Bernhard Stein. Preporučujem, da si ih "skineš" sa jednom od programa i pogledaš. Jest da je sve u njemačkom jeziku, ali slike govore sve, tako da i nije potrebno, da išta razumiješ. Po mojem mišljenju je tu prikazan jedan od najboljih načina, kako se to radi. I ja sam pokušao kod gradnje mojih "brda", da radim po tom postupku. <a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=20&t=1943&start=20" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=20&t=1943&start=20</a> pa nadalje...No nisam baš najbolje zadovoljan, kako je to meni ispalo :( . ali za prvi put... :zvizdi:
L.P.
 

Didy

 
Osoblje foruma
brojcile kaže:
da ja njih koristim iz vise razloga,dosta su jeftine kad pretvorim u kune izadje oko 20 kuna jedan litar boje koja je dosta gusta pa sad zamisli koliko mozes od nje da dobijes kad je razredis!
i naravno na bazi je vode tako da ne smrdi i kad zavrsis lepo vodom operes ruke i gotovo!
jedino kad razvodenis boju pa ostavis u posudi par dana hoce da se ubudja i pokvari pa smrdi alli tezi da potrosis tu boju pre nego se pokvari!
najbolje je da probas sve ovo pa vidi rezultate..

Evo ja sam sad bas prosao kraj prodavnice boja i lakova pa sam malo svratio da vidim te boje za beton i nasao sam dosta nijansi (cak vidim jako slicne zutu i narandjastu koja se spominje u videu iz prethodnih postova). Kod nas kosta 6KM (oko 25kn) ali mi se pakovanje cini malo povelikim (posebno kad uzmemo da trebaju tri nijanse)... ali dobro ako ne nadjem nista manje kupit cu te i gotovo.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
veruj mi nije to lose sto ima dosta boje ima da ti traje sto godina a iskreno nije ni skupo..
dosta je gusta pa mozes sa njom pokrivati svasta kao pukotine na primer!
ja cak vodu sto perem cetkice iskoristim pa polijem po planini ili steni pa se onako uvuce u pukotine i istakne dubinu kamena videces samo malo eksperimentisi i bice dobro!
evo par slika moje stene a ja sam radio kad se osusi sve ja malo sa krpom nekom izgrebem ostre ivice pa one pobele i istaknu te ivice pogledaj na slikama..
 

Attachments

  • P3210003.JPG
    P3210003.JPG
    71.3 KB · Pregleda: 194
  • P3210007.JPG
    P3210007.JPG
    83.8 KB · Pregleda: 194

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Odlično, brojcile!
Ja bih još preporučio drybrushing ako želiš dodatno naglasiti rubove. Daklem, namočiš kist u boju i potom je negdje sa strane "trošiš" i kad je na kistu neznatno boje ili je gotovo suh, lagano onda po stijenama i dobićeš nevjerojatan rezultat.

@Didy,
Ne moraš čak ni kupovati tu boju za beton, pokušaj s rezrijeđenim temperama i kombiniraš s nijansama do mile volje. Ako korištiš gips, boja će se uhvatiti.
 

MrVirus

Poznati forumaš
ima vas tu hrpa majstora u ovom hobiju, pa dajte se ohrabrite snimiti kamerom način rada i postavite na YT. svima će nam biti lakše... :)
 

Didy

 
Osoblje foruma
Wile E Coyote kaže:
@Didy,
Ne moraš čak ni kupovati tu boju za beton, pokušaj s rezrijeđenim temperama i kombiniraš s nijansama do mile volje. Ako korištiš gips, boja će se uhvatiti.

Pa da gips koristim (tj. cu koristit). Probat cu sa temperom prvo pa ako bude islo tj. dalo zadovoljavajuci rezultat onda bi ih svakako koristio. To bi cak bilo i prakticnije od boja za beton jer na raspolaganju bi imao vise nijansi a i lakse je za nabaviti (knjizara pred zgradom...)

Ali vjerovatno ima neka mana tempera... ili ipak ne :hmmm
 

mmatja

Poznati forumaš
Didy kaže:
Wile E Coyote kaže:
@Didy,
Ne moraš čak ni kupovati tu boju za beton, pokušaj s rezrijeđenim temperama i kombiniraš s nijansama do mile volje. Ako korištiš gips, boja će se uhvatiti.

Pa da gips koristim (tj. cu koristit). Probat cu sa temperom prvo pa ako bude islo tj. dalo zadovoljavajuci rezultat onda bi ih svakako koristio. To bi cak bilo i prakticnije od boja za beton jer na raspolaganju bi imao vise nijansi a i lakse je za nabaviti (knjizara pred zgradom...)

Ali vjerovatno ima neka mana tempera... ili ipak ne :hmmm
Ja ne bih baš preporučio tempera boje. Ako slučajno dođe malčice vlage, zbogom nianse...
Jednostavno tempera boje nisu obstojne posebice na gipsu ne. Ja bih preporočio akrilne boje, koje upotrebljavaju slikari i koje preporučuju svi ozbiljni modelari u svjetu. Ne isplati se eksperimentirati i izmišljati toplu vodu. Obično ti je kasnije posle toga žao...
L.P.
 

torrente

Poznati forumaš
gips mozes koristiti ali ne sam, vec ga zamijesaj sa pijeskom dunavcem to je onaj sivi sitni sto ga imas na svakom gradilistu. sam gips vremenom puca i runi se.
puno bolja varijanta je perlit imas ga pod tim imenom u prodavnicama gradjevinskog materijala. vreca od 25 kg. ako ces ici sa malo vecim stijenama na maketi potrosices vise od pola. nije skup, sporo se susi, ne bas satima ali puno sporije od gipsa, tako da doslovno mozes vajati sa njim. treca varijanta koju cu ja koristi na svojoj novoj maketi je stomatoloski gips za proteze. mozes ga naci u bolje opremljenim apotekama ili prodavnicama stomatoloske opreme. ako u tuzliima , a sigurno ima, stomatoloska srednja skola raspitaj se gdje ucenici kupuju za praxu taj gips. odlikuje ga velika cvrstoca nakon susenja. susi se nesto sporije od obicnog gipsa pa se sasvim lijepo oblikuje i sto je najvaznije ne puca vremenom. vec sam negdje postavio slike kako se rade stijene od stiropora, ubrusa i gipsa. za farbanje tempere su najbolji izbor. lako se nijansiraju i jeftine se. najbolja tempera na nasim prostorima je bila i ostala aero.
sve ostale isto kao da plastelin iscjedis iz tube ... smece. farbas u dvije nijanse dio po dio cca 30x30 cm. prvo crna ili tamno siva. kad se dobro osusi po tome naneses svijetlo sivu. dok je jos vlazna uzmes mokru spuzvu malo je ocijedi ali ne puno tek toliko da ne kapa okolo i lagano brisi ali pazi da ne skines skroz svijetlo sivu vec da je razmrljas. tako ces dobiti jako dobre nijanse. mozes cak izmedju ova dva sloja ubaciti i malo okera. i ovdje vrijedi pravilo sto gore lici u pocetku na kraju je bolje.
kad se osusi poplava koju si napravi sapiranjem ostaje ti jos posvjetljivanje ostrih vrhova stijena. za to uzmes bijelu temperu i jako tvrdi kist. kist zaprljas bijelom ne razrijedjenom temperom i obrises ga od krpu. onda brzim potezima povlacic po povrsini stijene. kist mora biti toliko prljav da nakon prvog poteza ostavi toliko bijele da se skoro ne vidi, vec drugi treci potez daju rezultate. kad dodje posip po ravnim dijelovima stijene gdje se u stvarnosti moze zadrzati malo zemlje i narasti trava ili mahovina, zbunje koje strsi iz pukotina stijena suhe grane ... rezultat je itekako vidljiv. ako te brine postojanost tempere prije posipa mozes sve prespricati mat sprejem.
naravno prvo sve isporbaj izvan makete. ako zelis slikaj redoslijed jer sam ja jos jako daleko od toga da to pokazem, pa cemo komentarisati ovdje.
 

mmatja

Poznati forumaš
Što se gipsa pritiče, ja sam upotrebljavao gips od Knaufa. S njime se može bez problema raditi odprilike pola sata. Onda se brzo stvrdne. Debeljina nanosa je bila na nekim mestima i više od 2 cm, pa nigdje nije izpucao. A večih debeljina nanosa i nije potrebno ni nanjeti, ako se prije napravi pravi profil, odnosno kostur, od mreže.
L.P.
 

Didy

 
Osoblje foruma
Hmmm vidis to sa pucanjem nisam prije cuo :hmmm ali dobro je da smo i to spomenuli. Sad sam malo u dilemi sta koristiti jer torrente mi je dao dosta prijedloga... :hmmm

Ajde da zajedno probamo suziti izbor za najbolji materijal (ja sam do sada planirao rad samo sa obicnim gipsom ali to pucanje me zabrinjava.) jer maketa se nalazi u potkrovlju kuce (brvnara). U sobi u kojoj je maketa nema direktnog grijanja tako da zimi zna biti poprilcino hladno dok se sa prizemlja toplota ne digne. Ljeti je takodjer poprilicno vruce. Znam da ovo nije idealno mjesto za maketu ali sta je tu je i ne mogu birati. Nisam do sada primjetio (jer kuca je stara tek godinu dana) ali zbog ovakvih temperatura vjerujem da bi se moglo ponekad pojaviti i nesto vlage u stvari kondenziranja vode - posebno zimi.

Sto se tice gipsa, kao sto sam rekao mislim raditi ovako:
Kostur napraviti od plasticne mrezice i kartonske mreze preko kojih bih nanio sloj (odnosno vise po potrebi) paprinih ubrusa natopljenih u gips. Tako bi dobio podlogu na koju bi postavljao gipsane dijelove i onda ih oblikovao na maketi (ili prethodno izlio u kalupu pa onda pricvrstio na podlogu koju sam prethodno formirao).
E sad ja cijenim da ce, barem na najvisem dijelu planine biti potrebo da se nanese zantno deblji sloj gipsa tako da ja pretpostavljam da cu raditi sa debljim slojem od 2 cm. Da li je vec neko radio to?

Sti se tice boja, posto kazete da su tempere osjetljive na vlagu ja cu se onda ipak vratiti bojama za beton kao provjerenom rijesenju ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh