Izrada kućica - Laser

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Na molbu jednog člana (kojeg ovim putem pozdravljam) evo kućice koja je dio jednog većeg projekta koji je u završnoj fazi. Ovdje je prikaz izrade jedne kućice u H0 mjerilu. Iznimno je veliki posao, napraviti nacrt te fantastičnu pripremu za rezanje @ZLi te pristati na brojne kompromise.... uglavnom rezultat je izniman....

Ovo je prava zgrada. Za tu zgradu je pronaćen nacrt iz gradskog arhiva.
Zgrada je precizno izjerena. Kao što se visi na slici dio zgrade je ukopan.
DSCF1638.JPG

Karton je izrezan prema AutoCad nacrtu.
IMG_0395.JPG

Kao i sitni dijelovi
IMG_0398.JPG
Zatim su izgravirane svi bitni detalji
IMG_0396.JPG
Ljepljenje ljepilom CA-24 specijalno CA ljepilo.
Izrada završne štaokature ispod korvišta - 3 elementa
IMG_0397.JPG

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zatim je slijedilo postavljanje prozora s montažnim šablonama i štokaturama iznad prozora
IMG_0399.JPG

Detalji visokog prizemlja
IMG_0400.JPG

Detalj prvog kata
IMG_0401.JPG
Detalj krovnog vijenca
IMG_0402.JPG

Ulaz
IMG_0403.JPG

Ovom tehnikom može se napraviti vjerna kopija bilo koje zgrade :))))))
Sada slijedi nastavak prikaza izrade ... jedne od najkompliciraniji građevina :) :_)

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zgrada 2 i 3 proces izrade
Slika originalnih zgrada

Donja stanica 003.jpg
Isto tako sve je detaljno izmjereno kao i kod prethodne zgrade.

Izrezani dijelovi
IMG_0406.JPG

satsavljanje i ljepljenje štokatura
IMG_0410.JPG
Pravi kut je presudan...
IMG_0411.JPG

IMG_0412.JPG

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kao pravi arhitekata si ovo skockao kolega :aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::respect:

Kojom bojom ces da obojis na kraju? Mislim na tip boje?
:dada: To je sve već obojano i spakirano :)
Boje su akrilne. Špricano je u više tankih slojeva da se karton ne "napije" i ne savine.
Čvrstoća je iznimna...
Fora je što se sklapa 10x brže od plastičnog modela.
Ukupno gledajući Izgleda jako realno - možda realnije od nekih Vollmer ili Faller kućica koje imaju daleko bolje detalje.

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Koliko to košta? Ha?
Vremenski je iznimno zahtjevno... jer je doslovno sve u detalje trebalo izmjeriti na samoj lokaciji, pronaći nacrte u gradskom arhivu, sve slikati, zatim napraviti nacrte, pa onda skalirati u H0. Nakon toga je slijedila izrada nacrta za CNC laser pa zatim optimizacija i priprema fileova za samo rezanje, pa rezanje na Laseru i na kraju sastavljanje i ljepljene... :) te bojanje :_) .

Najkompliciranija je sama trasa s prugom koja je rađena ručno modifikacijom pragova jer razmak je 1200mm. Šina je standardna 2.1mm. Zbog kompromisa odstupanje je nekih 80mm.
Najkompliciranija je zgrada na kućnom broju 3.

keniki7

Član foruma
Možete malo pojasniti o kakvom se to laseru radi. To je vjerojatno CNC navođeni laserski snop na koordinatnom stolu. Da to nije možda, stroj koji izrezuje forme za tzv. "štance" za grafičku industriju ?

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Točno radi se o CNC profesionalnom Laseru kojem se može podešavati snaga a time i dubina rezanja odnosno graviranja.
Tu je najvažniji ali i najteži nacrt da se odrede slojevi i sklapanje i da se odrede karakteristične vizure objekta. Naravno uz jako puno kompromisa.

Najbolje je da o samom stroju nešto kaže kolega @ZLi

Kasnije ću staviti slike najkompliciranijeg objekta koji ima elemente Secesije koja je najteža za crtanje. Klasicizam je najjednostavniji :)

Zgrada uživo izgleda daleko bolje npr Volmer koji ima daleko više detalja jer su plastične kućice uske.

Meni ovo izgleda brutalno dobro.

Zanima me, ako znate, koja je neka najniža okvirna cijena za laser cutter koji bi ovakvo nešto ili barem približno kvalitetno mogao odraditi?

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Meni ovo izgleda brutalno dobro.

Zanima me, ako znate, koja je neka najniža okvirna cijena za laser cutter koji bi ovakvo nešto ili barem približno kvalitetno mogao odraditi?
Kratka napomena bez obzira na stroj, potrebno je jako puno vremena za crtanje zgrade kao i za određivanje slojeva te linija rezanja i graviranja. Zraka lasera je oko 0.25mm na 1mm kartonu a širina varira kako se debljina kartona povećava. Osim toga potrebno je iskustvo za pripremu file-ova za rezanje od optimizacije linija do trikova s debljinama i dubinama.

Što se tiče cijene to mi je teško za reći, ovaj profi laser na kojem je ovo rezano je iznimno skup tako da nije za kućnu upotrebu. Prednost profi lasera je što su savršeno namješteni i rade posao bez podešavanja tako da su rezultati iznimni.

Uglavnom tko želi napraviti 100% vjeran model zgrade ili nekog objekta treba uložiti iznimno puno vremena u crtanje. Sve je moguće a rezultat je odličan.
Danas sam gledao Vollmer kućice, i djeluju igračkasto jer su kompromisi ogromni za masovnu proizvodnju. A osim toga njihove zgrade su prilično uske. Za crtanje jedne zgrade s izradom podloga za rezanje potrebno je od 3-4 dana intenzivnog crtanja. Trenutno je napravljeno 7 kompletnih zgrada te ogromna količina sitnih dijelova.

Osnova se radi u AutoCAD-u te se konvertira u program za rezanje. AutoCAD se pokazao kao savršen software.
Evo primjera. Slika prave zgrade stare zgrade
Br 5 - 001.jpg

A ovo je kompromisni nacrt u H0 mjerilu. Zgrada ima 4 odnosno 5 slojeva čime se postiže taj savršen izgled.
Kompromis je nužan zbog sastavljanja i zbog samog rezanja. Tako da količina detalja mora biti reducirana jer bi ili bila neizvediva ili se ne bi vidjela.
Pogledaj npr. ulazna vrata na slici i nacrtu.
upload_2017-11-30_23-31-7.png

A ovako izgleda jedan file za CNC Laser za ovu zgradu. Ukupno su 3 file-a
upload_2017-11-30_23-44-53.png

ZLi

Novi član
Supporter (2018)
Pozdrav!

Ja sam izrezivao ove dijelove. Laser je 25W ULS Versa 40x30cm.
Ali ovo može odraditi bilo koja cnc laserska graverka, samo treba dobro podesiti postavke snage i brzine, ovisno o materijalu.

Pitajte što Vas zanima

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pozdrav!

Ja sam izrezivao ove dijelove. Laser je 25W ULS Versa 40x30cm.
Ali ovo može odraditi bilo koja cnc laserska graverka, samo treba dobro podesiti postavke snage i brzine, ovisno o materijalu.

Pitajte što Vas zanima
:) kako sam napisao u uvodnom postu @ZLi je pravi majstor za Laser i ima ogromno znanje i iskustvo za pripremu i prllagodbu AutoCAD nacrta za rezanje :) :)))))

Martin

Poznati forumaš
Ali, pretpostavljam, kad se nacrt jednom riješi, ostalo je serijska proizvodnja? Zgrade bi mogle biti prepravljene da budu bez usponskih kosina? Jer, u ovakvoj konstelaciji, bezuvjetno ide i uspinjača. A, ja bih samo zgrade....uspinjaču ne mogu ugovediti na maketu. Razmislite o cijeni za nas neznalice...............

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Na vrh