Izrada unutrašnjosti tunela

Martin

Poznati forumaš
Pozdrav,

ima li tko iskustva s izradom unutrašnjosti tunela; svodova, zidova, niša, bijelih signalnih crta.....
Mjerilo 1/87.

Hvala!
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Irada unutrašnjosti tunela

Moze bit da sam promasio temu ali mislim da do sada na forumu nije bilo prikaza detaljirane izrade unutrasnjosti tunela.

Nas forumas Mr.Joe ima tunele sa linijom ali nisam siguran da unutar njih postoji i ostala oprema koja tebe zanima.
Foto: <a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/download/file.php?id=12600&mode=view" onclick="window.open(this.href);return false;">download/file.php?id=12600&mode=view</a>
Tema: <a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=82&t=2471" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=82&t=2471</a>

Ja sam upotrebio papir da bi dobio unutrasnje nezidane zidove tunela ali nisam obracao paznju na "opremu" tako da je nemam.
Tema: <a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=84&t=3067" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=84&t=3067</a>

U svakom slucaju ideja je vise no interesantna Martine, samo napred u realizaciji i cekamo fotografije radova. :palac_gore:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo primjera kako sam napravo unutrašnjost tunela u zavoju :) Nije lagano i potrebno je dosta truda.

Zadatak:
1. Napraviti tunel koji se može podizati s Backo Mini Express makete (modularno)
2. Napraviti unutrašnjost tunela

Određeno je mjesto tunela a portali određuju granice. Trava je uklonjena. Slijepi kolosijeci su skraćeni.
Korišten je materijal NOCH, i HEKI

Problem kod ROCO dvokolosiječnog zavoja na slici je u tome što 1:87 modeli vagona gotovo dodiruju portal pa je potrebno puno testiranja i namještanja da nešto ne zapne

004.JPG

Napravljena su rebra koja povezuju noseće ploče tunela (sve e učvršćeno vijcima i ljepilom) tako da se cijeli tunel može podići. Za točno pozicioniranje korištene su 4 drvene tiple za namještaj 10mm
Preko rebara navučen je NOCH specijalan krep papir (iznimno dobar materijal sve pohvale NOCH-u)
Krep papir zalijepljen je vrućim ljepilom :)
Napravljen je i plato za pilanu s prilaznom cestom
006.JPG

S unutrašnje strane prvo je tunel obložen običnim papirom između rebara (drvofix)
Preko toga do polovice visine tunela ugrađen je NOCH podzid koji je stanjen na pola debljine zbog lakšeg savijanja (cca 10mm debljine)
005.JPG

Zatim je gonja polovica tunela obložena kamenom teksturom HEKI koju sam rezao u trake. Zato jer se radi o pjenastom i tankom materijalu (cca 3mm) lagano se savija i formira) Oblaganje je slično tehnici izrade trupa drvenih brodova :)
Na slici se vide 4 rupe za pozicioniranje tunela koji nasjeda na 4 drvene tiple koje su zalijepljene na maketi.
Nakon postavljanja HEKI obloge cijela gorna polovica tunela premaže se jako rijetkim gipsom da se popune sve fuge i spojevi i da se prelazi zaglade. Kada se osuši cijela unutrašnjost tunela oboji se crnom mat i antracit bojom :))))
Na kraju rezultat je impresivan :))))
007.JPG

Nakon toga u kalupima NOCH naprave se stijene koje se postave na brdo, naprave se trase puteva, ceste i stepenica a preko cijelog brda navuče se gips. Kada se gips osuši cijelo brdo prešprica se: crnom, antracit, sivom i smeđom bojom ovisno o tome gdje ide cesta, kamen ili trava.
Zatim se grass Masterom posadi trava i stavi zelenilo, kućice, i ljudi :) + malo weatheringa

Na kraju to ispadne ovako nekako :)
012.JPG
Slika ima još :))
 

Martin

Poznati forumaš
Da, naš problem je sadržan u činjenici kako u stvarnosti ne postoje ovako žestoki radijusi. Problem je tim veći, što mi, kao modelari, te, neprirodne, žestoke radijuse skrivamo tunelima. Jer, radijus od, npr. 505 mm pomnožen s 87 je 43,935 m, što je granično valjda i za tramvaje. Tako da, kad se radi unutrašnjost tunela u zavoju, to ne može biti kao u stvarnosti. Mora biti široko....

Nešto eksperimentiram s tim....vidjet ćemo.....
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Backo Mini Express - Inspekcija završenog tunela prije uključenja rasvjete u podu.
Detalj dilatacijskog pocinčanog lima.
Na žutoj traci su dvije 805 SMD LED bijela/crvena - širina žute trake je 1.5mm
Tunel 002.jpg

Tunel 003.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Crvene i bijele LEDice u smjeru vožnje, a zelena LED za panele za izlaze u nuždi

Tunel 006.jpg

Crvenu LED je malo teže za slikati :_) jer na slici izgleda kao bijela :)
Tunel 008.jpg

Ovako to izgleda iz daljine. Dakle radi se o brdu u cijem se presjeku vidi cestovni tunel i spilja.
Radovi u tijeku. Sve na kraju ide u crno :)
Tunel 005.jpg

Cijela spilja koja ce se umetnuti.
Tunel 009.jpg

Detalj spilje
Tunel 013.jpg
 

1borna

Veteran foruma
5fFeVHHA13Y7YiOPwrNy1CNwysi-Mw6K8IuoHAMA_6nsZBd4xfByyAxtA9NoklHiFZ0bpr3oDtJTdVhpCCAAFwLaETHDr_vXkcTV5QFoMVICnjiFUkkUI_aXvkBBvzw6qzxbyq5kbBCczPErT5wh7yItH-CnX2JDqIAq_kzz2bonBcqHK2EZy9cJgrX8D_pF6T1wssDYN37FXu1EWP_10tdFQC-WZlR2TkFCs47Gf44fEtpU-gWgHP2cPbxdOgF-3M2IEtJzTHXbtDEv6Brlo4Bi8qLgZVja591_NYx61n_VkRms0zWG5i8ZeJNj0aptyZ48diAowayGG5uw4G0xtGO_YdDMkT42G4430Qe2fXXjVqxVEdH8KMFG53sd5HfQbPU3zdTJRfFBDw_X_USdWV5rCqRxaBKF30ol16tSZwo8cCM7YoP7X0uNAzSgpYHokgb4MR0dl27nfhJ0izhktkOmVyEtUD1BVHGcA8YmVidsM8N0QqPXZa5_cs-AUESLv7tdjxC4yMFXMSdc4pSDrYslDrBlxV8AqbsTX4b1U1OEnHpnT7qdtHp-9XhGZTtrkJ09G2zDedfOhbqupU0x-iuacpIURH59lkHcmSC7QX3CCdFp5j2nWrbTn8ALOv_6PQ5Fi64n9s719HJ12g7CtAmG9zkg3m1CSQ=w750-h586-no

Ja sam se pred tjedan dana čudio (kao pura dreku) što je to (jer nisam imao koga pitati) :hihihi:
q280yW_WSfup5Qq0cUXWX2ajsZyra10p8lON6Oucr2C9PneLu4wP4E1PIeEO29VubdL8LuO2_N2aRv-xaK2B2H6NpkB6ZbrOETxccgjDGHfHf2TVMWOZ6XqxF_XrpvuTqAVuprlcP9wWF6p81qsRsktmz3yi2K2lxpAASmsiywkkhzYtdbg07iGApnJTnaOEFokyHMsL2XEVj0FbSWRGI1skw4edoVKSZ9fcPDctRmrwd9KBBwHjfXM1D_brdLF1yIfXUjlLhzIOD58owKlHLOOs3mE0e9dOc2XgF8Dn9J6lXDFrXzux2O4aPWjv58VgfXkSyXp3zB3K4jVSl-R4YReizFyBNmT3emvy0fxfQsdgS6mS0WvpMi6KXnQIX-I_bd6tkXUap_55gSjoaqoyW2QFfUuxgoGKyiyDSR_t0D5xJ94fsaclnonQ2K2RzDt1f3KA4uq8fRow7dwMQpZxOjNCGs8k8BMRObiwaoxTYJhdt8rnfdt6hdJGMugSyFawrjT-8Yx7KdNgZ842BfNKGd6Y9jeABOsLebTedvSgol5GhEycY-k-CE2ay6T7UNU2lAwcAfreW1k-fJC5tWyN1PGFbwShmudHzIGxf43tEjqoJhXSOeJYiA8fVP9uBHTNzDWc6PDVpafjF7q7H9fNsKukpYBeMr0SKQ=w1024-h467-no
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo par slika nastavka izrade špilje s radnim nazivom Thailandski dječaci
Špilja je ogromna. @Domagoj i ja sm bili vrjedni pa je napredak bio prilično dobar i uspješan.
Potpuno je završena i postarana i na prednjoj strani postavljen je plexiglas premazan vazelinom s brtvom od tekuće silikonske gume za kalupe.
Nakon toga plexiglas je pričvršćen vijcima i sve skupa je namješteno da smola ne može procuriti između plexiglasa i drveta.

IMG_0907.JPG

Nacrtana je razina vode.
IMG_0908.JPG

Postavljen je i ronioc s LED rasvjetom
IMG_0909.JPG

Zamješana je smola u donosu 2:1 i to u žućkastom tonu da bude slična vodi u pećini.
IMG_0905.JPG
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Smola je pažljivo natočena do ruba uz pomoć pipete i stare boce od drvofixa :_)
Ispalo je savršeno..... bez mjehurića i potpuno prozirno sa super glatkom površinom :))))
IMG_0913.JPG

IMG_0914.JPG

Ronioc je potpuno zaliven smolom bez mjehurića :)))
IMG_0912.JPG

Kompletno zalivena špilja
IMG_0916.JPG

Sušenje najmanje 24 sata.... uglavnom sušit ćemo ju 2 dana na suncu :)
 

Domagoj

Aktivan član
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Vizualno će izgledati kao ispusti vode (odnosno tako već izgledaju, fotke malo kasne u odnosu na radove), no cijevi imaju puno praktičniju funkciju.
Davor je malo kriptičan, ali poznata je činjenica da, s obzirom da je maketa otvorena za posjetitelje, imamo tehničku zaštitu makete. Ovo je dio te zaštite.
Na žalost, s obzirom da sam okupiran drugim projektima, do daljnjega će te rupe biti prisutne, ali dugoročni plan je napraviti izmjene, nakon kojih se sustav neće primjećivati.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Dakle profesionlana diorama Tajlandske špilje u H0 mjerilu je potpuno završena i slijedi joj montaža na maketu Backo Mini Express :) Ispalo je savršeno, voda je genijalna,... sve je odlično uz jednu manju grešku koju posjetitelji ne mogu primjeriti. Slikao je @Domagoj i on će staviti još neke slike koje su ispale savršeno :)))) pogotovo u lijevom dijelu diorame :)

Slika desnog dijela špilje u kojem se nalazi spasilački tim
IMG_8587 s.JPG

Detalj pumpe za ispunjavanje vode s crijevom - na kraju cijeva u vodi je filterIMG_8601 s.JPG

Izvlačenje djece s čamca
IMG_8593 s.JPG

Detalj spasilačkog tima koji daje infuziju spašenom dječaku - svi su blatnjavi
IMG_8604 s.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh