JŽ 441 (SJ Rb1) - mesing

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Dani, jel radiš na JŽ ASEI ili na SJ Rb? Ako je prva, onda moraš korigirati otvore za stepenice, ako je Rb, onda me zanima koji broj od 6-ih? I naravno, za JŽ lampe su jako visoke...
 

Dani

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter 2022
Dani, jel radiš na JŽ ASEI ili na SJ Rb? Ako je prva, onda moraš korigirati otvore za stepenice, ako je Rb, onda me zanima koji broj od 6-ih? I naravno, za JŽ lampe su jako visoke...

Ovo je mesing model od SJ/Rb1 .
Namnlös.jpg Namnlös.jpg

Moja fantazija je da ovu Rb1 pokušam da dotjeram u JŽ ASEI ...
Gorci ja sam zahvalan za svaki savjet oko JŽ ASEI :djed...

/Dani
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Moja fantazija je da ovu Rb1 pokušam da dotjeram u JŽ ASEI ...
Gorci ja sam zahvalan za svaki savjet oko JŽ ASEI :djed.../Dani
JŽ verziju teško da ćeš moći dobiti, jer bi prije svega od ovog mesing sanduka za potrebe izrade JŽ verzije morao posebno napraviti sanduk,
pa posebno frem, tako da oko čitavog modela dobiješ ovaj 'zub'! Tada bi trebao posebno dizajnirati frem,
da prije svega popuniš rupe, tj. skratiš gazišta na čelima lokomotive, da ti ne idu na bokove lokomotive! To bi bilo tek za početak....
 

crhav

Aktivan član
Vidim da Gorchi i Dani su vec experti u lemljenju! Stvar je dosta jednostavna poslje nekog odredjenog iskustva.

Sto se tice modela izgleda dosta interesantno. Medjutim, dali bi bilo moguce vidijeti i tu sasiju od Roco-a kako ce se uklopiti u model??

Velimir
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Dani, za početak bih trebao potražiti onu temu oko ASEE gdje imaš puno fotki. Onda valja pogledati još na srpski forum i na facebook gdje imaš dosta fotki takvih i drugčijih. A ako ne budeš siguran onda slobodno pitaj pa budemo pomogli. U svakom primeru:
- farovi su previsoko i premaleni
- rukohvati ispod prozora su drugčiji na našim ASEAma
- ona mala crvena lampica iznad vetrobranskog stakla je nešto specifično za SJ Rb, kod nas je nema
- krov je potpuno drugčiji sastavljen iz tri panela od kojih su opet različiti prema (pod)verzijama naše ASEE
- budi pažljiv kod krovnog reflekotra jer je na SJ opet nešto drugčije
- neznam kaj imaš u dijelovima ali SJ Rb 1001 i 1002 su jedna verzija, 1003 i 1004 su malce drugčija i 1005 i 1006 opet treča verzija. U svakom slučaju postolja ne valjaju ali nadam se, da budeš upotrebio frem i postolja od neke Roco verzije ili možda od JECO.
- korigiraj razmak između 3 i 4 ventilacijske mreže sa strane (mislim da kod tvojih pločica sa leve strane), na SJ ima prevelik razmak
- ako budemo još malo picajzlasti, moraš popraviti otvore za stepenice; gornji ispod vrata sa desne strane se koso spušta do otprilike polovine visine. A otvor za stepenicu ispod levih bočnih vrata je samo jedan, negdje na polovini visine suknjice

To su recimo najozbilnije razlike a više ćeš vidjeti na slikama :)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Još nešto. Sad sam pogledao prvu fotku gdje je šasija več na nekoj mehaniki. Mislim da budeš morao iskorigirati čitav donji rub suknjice...

Evo fotke ako ti bude malo pomogla.
587_20131024, Zagreb ranzirni, HZ 1141-046 - Copy.jpg
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Jedino rjesenje bila bi izrada komplet novog frema, koji bi prije svega po gabaritima morao biti manji od kompletnog gornjeg dijela lokomotive!
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Sky, to misliš da bi izradio na novo onaj donji (plavi) dio za onaj cm ili dva uži da se dobije zub?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Sky, to misliš da bi izradio na novo onaj donji (plavi) dio za onaj cm ili dva uži da se dobije zub?
Da, označio sam ga na slici strelicom, ali pošto nemam iskustva sa mesingom,
ne znam kako je to u slučaju postojećeg mesing predloška (da li uopće) izvedivo i isplativo:
DSC_0542 - Copy.JPG

Vi koji imate znanja i iskustva sa mesingom, najbolje ćete znati!;)
Ali, pošto je JŽ verzija poprilično različita od SJ Rb mesing predloška, nekako sam uvjerenja da bi za JŽ najisplativije bilo ići
u potpuno novu izradu komplet mesing šasije, ili jednostavno napraviti model takav kakav jest (uz eventualno koju sitnu 'jeftinu' korekciju pokojeg detalja) ,
pa ga samo prefarbati u JŽ oznake....:neznam:
 

adi

Član foruma
Dalo bi se to napravit.postojeca karoserija se skrati odozdo za sirinu ovog plavog djela i onda se iznutra zalemi ukrug novi lim tako da se stvori taj mali prelaz.ali mozda nebi bilo lose da se konstruira novi model.to bi mogo kolega @gorchi.njem to super ide
 

Borut69slo

Član foruma
Hi!

A da se napravi taj rub sa jednim slojem boje više na karoseriji? Jel bi bilo premalo uočljivo?

Lp
Borut
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Borut, premalo uočljivo. Ipak je to rub od ok 1-2cm u 1:1 :)
Najbolje bi bilo napraviti ovaj donji dio od novog mesing lima. Pošto to nije toliko jednostavno, ja bih ostao kod postojećeg lima ali bi pomoću šablone na obe strane odrezao višak lima. Vjerojatno treba odrezati mm ili dva između čepova oba postolja... A rub ... jbg, rješi se izgled sa bojanjem, ista debljina kao gornji dio.
 

Dani

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter 2022
Nista za sad, mozda na jesen da ponovo krenem sa radom ..sad gradim maketu ...
 

Mon

 
Osoblje foruma
ONE:87 pripremanju Rb1 u mesingu.
Nisu navedeni neki posebni detalji kao ni cena ali se pretpostavlja da će i ovaj model koštati kao i dosadašnji nihovi modeli
znači preko 1000 €.

88733526-ANUKJ.jpg
 

F1lll3

Član foruma
Mesing je polutvrd i može se oblikovati bez zagrijavanja. Danas sam počeo sa oblikovanjem A-kabine.
Drvenom kuglicom se oblikuje prednji dio kabine, a strand kabine se saviju na metalnoj šipki debljine 5-6mm.
Medjutim kabina traži još malo kuckanja i oblikovanja dok ne primi pravi oblik.
Što se tiče lemljenja , dobra i jaka lemilica i naravno ništa bez paste za lemjenje, imam par različitih flašica pa ću da probam..
Ja nisam neki expert za gradnju mesing modela, ali sam gledao kako to neki drugi rade pa sam memorisao koliko sam mogao:fotic:..
Što se tice plinske lemilice i nju imam u planu sutra da nabavim ,pa onda cu da probam koji način je lakši za lemljenje.

View attachment 65554
@Dani tek sada vidim kako si radio skoro prije 9 godina :-\ Kako izgleda model danas? Jel ga uopce jos imas :) I tvoja iskustva sa messing modelo - vdijedi li uopce ili bolje se ne bacati u messing vode?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh