JŽ 502026 [P] G/vino, Istravino Rijeka

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Godine 1962 u Rijeci fotografiran vagon JŽ 502026 [P] G/vino, u vlasništvu tvrtke Istravino Rijeka:

JŽ 502026 P G vino, Rijeka, 1962.jpg
Eisenbahn Journal 6/2005

U osnovi je to bio njemački vagon, napravljen početkom 20-ih:

Weinkesselwagen_Fleischmann.jpg

U Jugoslaviju je možda došao ili kao reparacija nakon Prvog svjetskog rata ili kao ratni plijen Drugog svjetskog rata.

Istravino vagon je u osnovi vrlo zanimljiv jer postoji Fleischmann model ovog njemačkog vagona u nekoliko verzija, jedna od njih je Art. Nr. 545501:

Fleischmann-545501.jpg

Ali zbog crno-bijele fotografija nije poznato kakve je boje bio Istravino vagon, pa je već zbog toga vjerojatnost da će ikad biti moguće izraditi model nažalost minimalna.
 

Tanka vatra

Član foruma
Ali zbog crno-bijele fotografija nije poznato kakve je boje bio Istravino vagon, pa je već zbog toga vjerojatnost da će ikad biti moguće izraditi model nažalost minimalna.
Mišljenja sam da bi nijansa boje ovog vagona "Istravino" trebalo biti svetlija nijansa oker ili sive boje,dok bi natpisi trebali
biti braon ili tamnocrvene boje.Tamnije boje vagona (braon,zelena,plava,itd) bi bile lako prepoznatljive,tako da ne dolaze
u obzir.
Sa bojama sam radio oko 10 godina,pa sam bio slobodan da izložim svoje mišljenje,i ako bude sreće nađemo pravo rešenje za ovaj izvanredan model.
 

Tanka vatra

Član foruma
Na "bratskom" forumu zeljeznice.net objavljena je fotografija autora, inače našeg kolege
Dragutina Staničića,ovog vagona sa bačvama koji je služio za prevoz vina.
Kako se može primetiti,i ovaj je bio obojen grao bojom,koja je izgleda bila "standardna"
kod vagona za prevoz vina.


Clip_756.jpg
 

nik

Veteran foruma
Na "bratskom" forumu zeljeznice.net objavljena je fotografija autora, inače našeg kolege
Dragutina Staničića,ovog vagona sa bačvama koji je služio za prevoz vina.
Kako se može primetiti,i ovaj je bio obojen grao bojom,koja je izgleda bila "standardna"
kod vagona za prevoz vina.


View attachment 119690
Taj negativ je loš pa je iz njega bilo teško izvući neku suvislu boju.
 

Tanka vatra

Član foruma
Taj negativ je loš pa je iz njega bilo teško izvući neku suvislu boju.
Svakako da negativ nije vrhunskog kvaliteta,ali se ipak može protumačiti. Radio sam skoro 10 godina
za nemačkog proizvođača boja i lakova,prisustvovao bojadisanju putničkih i teretnih vagona,stekao
neka iskustva i zbog toga sam bio slobodan izneti svoje mišljenje. Kako nebismo išli u širu raspravu,
a samim tim i mogući OT,pomenutoj slici sam pojačao kontrast gde se još bolje mogu prepoznati boje
i natpisi. U prilogu su slike modela TILLIG-a sličnog,ako ne istog švajcarskog vagona u 2 varijante.

JŽ - vagon
Clip_756 - Copy.jpg

Tillig - model 76660
76660.jpg

Tillig - model 76790
76790-HM.jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Boje su malo se raspale ali stručnjaci to znaju reparirati, ali sken nije baš najbolji i samo je pitanje i dostupnosti originala. Jedino mi se vidi da je razmak između sudova malo veći nego na brojnim varijantama modela kojeg nude Tillig ili LS models. I rub vagona je malo drugačiji.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh