JŽ 51

nik

Veteran foruma
JŽ 51-023 kod Donje Stubice 13.8.79.
i1740129.JPG

http://www.eisenbahnfotograf.de/ausland/galeriejz/jz.htm
 

Prometnik

Član foruma
Fala Nik na fotografijama, tu sam s dedom kao klinac hodal i gledal vlakove. Bio je šef stanice od ´53. do ´65. i baš je zgodno vidjeti neke detalje iz onog vremena. Hvala!

Javila mi se gospođa iz željezničkog muzeja radi posjete i nekih informacija, pa me baš zanima rezultat te vizite!
 
Last edited by a moderator:

Stanley

Poznati forumaš
Slobodan sam pridružiti se ovoj priči, a u pomoć radi rješavanja nedoumica prizivam u pomoć vlastitu memoriju kao i neke činjenice:
1. Vuču vlakova na pruzi Zabok - Gornja Stubica obavljale su gotovo isključivo lokomotive serije JŽ 51, a iznimno i JŽ 22. Ukidanjem parne vuče klasične garniture su vukle dizel lokomotive serije JŽ 642/HŽ 2041.
2. Lokomotive serije JŽ 51 ne samo da nisu nestale, već su daleko najbrojnije u fundusu Hrvatskog željezničkog muzeja i postavljene su kao spomenici na brojnim kolodvorima HŽ-a. Na brzaka vadim iz pamćenja kolodvore Bjelovar, Ivanec, Požega, Sisak, Varaždin i Vinkovci, a zasigurno ih ima još ponegdje. Jedna lokomotiva te serije nalazi se i na Ranžirnom kolodvoru u Zagrebu, tobože kao muzejski primjerak ali u krajnje bijednom stanju.
Lokomotive serije JŽ 51 postavljene su kao spomenici i tamo gdje nikada nisu prometovale, poput kolodvora Rijeka što je vrlo loš vic (tamo je trebalo staviti JŽ 32 ili JŽ 38, no pošto su davno pretopljene u nekoj željezari prikladne bi bile elektre JŽ 361 ili JŽ 362/HŽ 1061). No to je priča za sebe.
Slijedi nekoliko fotografija.

51-060 u Bjelovaru:

juDi0T9.jpg


51-103 u Ivancu:

BceIZPo.jpg


Glupost na kubus - 51-032 u Rijeci:

Kr2mpwa.jpg


Ovo nažalost nije vic već dokaz nebrige o tehničkoj baštini - ''muzejska'' 51-141 na Ranžirnom kolodvoru u Zagrebu:

FT3Qrwz.jpg


RRug3a6.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Mislim da bi se uz malo mašte od Br 24 mogla napraviti naša 51?
DSCN5165_zps75a08f92.jpg

Maknu se usmjerivači vjetra i mali bočni rezervoari, dodaju bočni tankovi za vodu i stražnji za ugljen (od mesinga ili stirena)
te se odreže srednji dimnjak i postavi poprečni kao na 51...i na kraju doda zadnja slobodna osovina!.
 

Stanley

Poznati forumaš
Mislim da bi se uz malo mašte od Br 24 mogla napraviti naša 51?
Po izgledu je JŽ 51 nekako najsličnija ova Märklinova (kataloški broj 37195), iako bi i kod nje trebale određene prerade:

wIsthxF.jpg


U DC varijanti je izgledom najbliža Liliput L131180, iako više kao asocijacija nego kao odgovarajući model:

RoJCLXD.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh