JŽ 642/643 MOKO

Koje bojanje/oznake 642/643 su vam zanimljive?

  • JŽ - Jugoslavenske ž.

    Votes: 20 66.7%
  • HŽ - Hrvatske ž.

    Votes: 12 40.0%
  • ŽS - Ž. Srbije

    Votes: 5 16.7%
  • ŽFBH - Ž. Federacije BiH

    Votes: 3 10.0%
  • MŽ - makedonske Ž.

    Votes: 2 6.7%

  • Total voters
    30
  • Poll closed .

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Izopropanol je rješenje ali ne garantovano. Slično tome je onaj skidač boje od Samson Kamnik (isto na bazi izopropanola) a ima i drugih rješenja (recimo tekućina za kočnice). Znači trebaš razstaviti model tako da dobiješ samo osnovne dijelove, onda izopropanol (pusti barem jedan dan, može i više) za skidanje boje a onda bojanje i sastavljanje. Kodupotrebe izopropanola vjerojatno češ trebati još koju staru četkicu za zube za pomoć.
 

celje.tech

Novi član
Izopropanol je rješenje ali ne garantovano. Slično tome je onaj skidač boje od Samson Kamnik (isto na bazi izopropanola) a ima i drugih rješenja (recimo tekućina za kočnice). Znači trebaš razstaviti model tako da dobiješ samo osnovne dijelove, onda izopropanol (pusti barem jedan dan, može i više) za skidanje boje a onda bojanje i sastavljanje. Kodupotrebe izopropanola vjerojatno češ trebati još koju staru četkicu za zube za pomoć.
Nešto slično sam i ja mislio. Malo sam vježbao na modelu busa Tetra, da skinem originalno bojo mi je trebalo 48 sati
u izopropanolu i jednu četkicu.
Posle sam stavio Tamiya primer i sad je spreman za bojanje.

Sad mi je neznalica samo decali. Na netu sam vidio kineski decali koje naprintas na kompjutoru.
Ima neko iskustva sa tim?

pozdrav
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
A jel ne može sa novom? ;)
Može i sa novom Mon ;)
Nešto slično sam i ja mislio. Malo sam vježbao na modelu busa Tetra, da skinem originalno bojo mi je trebalo 48 sati
u izopropanolu i jednu četkicu.
Posle sam stavio Tamiya primer i sad je spreman za bojanje.

Sad mi je neznalica samo decali. Na netu sam vidio kineski decali koje naprintas na kompjutoru.
Ima neko iskustva sa tim?

pozdrav
Pitaj Janija Tekavčiča odn. N-amatera (Ljubljana) za dekale.
 

brzina11

Član foruma
Izopropanol je rješenje ali ne garantovano. Slično tome je onaj skidač boje od Samson Kamnik (isto na bazi izopropanola) a ima i drugih rješenja (recimo tekućina za kočnice).

Od Samsona se zove SAM47, Gorchi je si li mislio ovog? taj je na bazi citrusa a i miris mu je takav... :) na ambalaži piše "na osnovi naravno pridobljenih izvlečkov iz lupin plodov citrusov". Ja sam ga koristio i trebalo je puno manje da sam maknuo boju, možda 20, 30 minuta ako ne manje...

Celje.tech, provjeri prvo sva vrata na plavoj đuri, otvor za velike rešetke i usporedi s onom verzijom od Mokota.
 

brzina11

Član foruma
Gorchi... Jel ima još koji skidač boje od Samsona, ako je na bazi IPA onda nisam znao...

Celje.tech, ima razlika između ove nove plave i Moko Đure. Pogledaj sva vrata na plavoj đuri, otvor za velike rešetke i usporedi s onom verzijom od Mokota.

Nije nemoguća prerada ako želiš 100% točan model. Maknuti cjelu stranicu i nadomjestiti je s 3D štampanom stranicom. Jedna opcija su i jetkovane pločice. A prije toga sve to nacrtati, ima jedan jednostavan CAD program (to za 3D štampu mislim), besplatan je, upišeš se Gmail računom. Tinkercad.com, radi na osnovu sklapanja raznih oblika, a jednostavan je. Pretraži po youtubu. A i 3D SLA print koji bi bio pogodan za ovaj zahvat je pristupačan. Kad budeš odradio prvi projekat, samo ćeš počet maštat što bi sve još mogao sebi uraditi :)
 
Last edited:

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Gorchi... Jel ima još koji skidač boje od Samsona, ako je na bazi IPA onda nisam znao...
Jeste to je ovaj SAM 47 ali je na bazi Izopropanola. Inaće u Slovenije se može dobiti izopropanol u Merkuru po cijeni otprilike 4-5 EUR za litar. Lakše ga je dobiti nego SAM47. A za druge skidaće boje sorry, nisam isprobavao. Ima još varianti i pred godinama govorili smo o njima ovdje.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nešto slično sam i ja mislio. Malo sam vježbao na modelu busa Tetra, da skinem originalno bojo mi je trebalo 48 sati
u izopropanolu i jednu četkicu.
Posle sam stavio Tamiya primer i sad je spreman za bojanje.

Sad mi je neznalica samo decali. Na netu sam vidio kineski decali koje naprintas na kompjutoru.
Ima neko iskustva sa tim?

pozdrav
Mi radimo dekale u full color ili bijeloj tehnici na 18 mikronskom dekal papiru. Može i na specijalnom od 8 mikrona.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh