JŽ 665 - Modeli za preradu

Davor

Veteran foruma
Pre svega nekoliko redova upoznavanja sa ovom izuzetnom lokomotivom.

Ove lokomotive je 1972. godine nabavio ŽTP Beograd za vuču teških teretnih vozova na pruzi Beograd - Bar koja se uveliko završavala. Zbog velikih uspona na ovoj pruzi bila je potrebna jača lokomotiva od "Kenedijevki" koje su dotle postali standard u dizel vuči u Srbiji. U to vreme je inače u ŽTP Beograd postojala gotovo manijakalna odbojnost prema dupliranju vuče pa varijanta da vozove na težim deonicama vuku dve lokomotive 661 nije ni razmatrana. (Slična logika je dovela i do nabavke elektrolokomotiva 461 koje su originalno naručene za ŽTP Beograd (Beograd - Bar) i ŽTP Sarajevo (Sarajevo - Ploče) ali su Bosanci čim su malo proanalizirali stvari brže bolje odustali od toga i utrapili svoje "Rumunke" Beogradu i Skopju). Kada su lokomotive serije 665 nabavljene barska pruga je puštena u saobraćaj do Užica tako da je oko polovine "Kanađanki" radilo na tom pravcu a ostale su stacionirane u Nišu gde su radile na pravcu prema Beogradu i Ristovcu jer elektrovuča u to vreme još nije bila uvedena na celoj magistrali prema Skopju.

Prema tadašnjim planovima pruga Beograd - Bar je trebalo da se pusti u saobraćaj 1976. Tada bi se sve lokomotive serije 665 prebacile na ovu prugu (uostalom elektrifikacija pruge do Skopja je završena 1974. pa tamo ove lokomotive nisu bile neophodne). Tada bi se izvršila elektrifikacija pruge samo do Užica a ostatak pruge je trebao da se elektrificira tek nakon desetak godina i to je ustvari trebalo da bude područje rada ovih lokomotiva. Nije mi sad pri ruci nijedan dokument da ga priložim ali ovakav plan nije teško pronaći u publikacijama iz tog vreme. Međutim plan elektrifikacije je naglo promenjen i to je zapečatilo sudbinu ove lokomotive. Naime odlučeno je da se odmah izvrši elektrifikacija cele barske pruge i ona je kompletna stavljena pod napon već 1978. godine (nigde nisam našao obrazloženje za ovakvu odluku ali je verovatno niska cena struje u Srbiji i potreba da domaća industrija ne prekida proizvodnju elemenata za elektrifikaciju dovela do toga). Time su samo 6 godina nakon što su nabavljene ove lokomotive postale nepotrebne ŽTP-u Beograd tj. ŽTO-ima Beograd i Titograd. Tih godina je nabavljen veliki broj elektrolokomotiva tako da je dizelki bilo u višku. Pošto su mogućnosti za korišćenje serije 665 na nelektrificiranim prugama zbog njenog velikog osovinskog pritiska bile više nego limitirane a na tim prugama nije bilo tako velikih uspona koji bi zahtevali njenu snagu korišćenje ove lokomotive na prugama ŽTP Beograd je bilo sve samo ne ekonomično. Takođe i mašinovođe i radnici u depoima su mnogo više voleli "Kenedijevke" tako da ne treba da čudi da su ove lokomotive već osamdesetih vrlo malo korišćene i da su se retko viđale u saobraćaju. Ja se sećam da su tu i tamo korišćene kao kružna mašina u beogradskom čvoru i na nekim vozovima sa ugljem u Vreocima. Već krajem osamdesetih su i zvanično prestale da se koriste.
(Autor: sdz361/railserbia)
Tri fotografije iz aktivne službe
C.K. 665-a.jpg
665-020.jpg
9_665_1.jpg
 

draženzki

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Baš tužna priča za takove mašine!:(
Čuo jesam da su postojale, no, nikad ih nisam vidio uživo, a i ovo su prve fotke koje vidim sa njima.
 

Davor

Veteran foruma
Firma MABAR proizvodi ALCO modele španskih železnica (RENFE).
Učinilo mi se da se frem i obrtna postolja mogu iskoristiti bez većih prepravki dok hauba zahteva veće zahvate.
Mabar2.jpg maba1.jpg
 

SHUCA

Poznati forumaš
Hm......Mabar2.jpg
Postolja su SLICNA, mogu proći, ali Mehano radi jednu USA ALCO lok,
Ovde sam grubo nacrtao šta je potrebno promeniti, bez ulaženja u detalje...
Mislim da je za one umešne, povoljnija MEHANO ALCO lok-zbog cene :palac_gore:
Ovan MABAR ne verujem da je ispod 150-200 eur...malo previše da bi se neko bacio na SECKANJE...
.
Za HO neke stvari ne mogu proći, pa bi bilo najbolje uporediti dimenzije modela i mera same lok. 665.
JŽ 665, je uradjena za UIC profil,a naveća visina od G.I.Š.-a je (krov) 4027mm..
Za mrvu višlja od EMD-JŽ lok. Sličnu ALCO lokomotivu imaju i Grci...
Model u "N" sam radio oko 1982 ??? i ovo nisu nalepnice, već je rukom ucrtavano..
Picture 239.jpgPicture 242.jpg Picture 243.jpg
 

Davor

Veteran foruma
Na kraju će Mehano(tehnika) postati slavna kao proizvođač delova za preradu u domaće modele a sami nikad nisu napravili takav model.
 

MrVirus

Poznati forumaš
nisu oni bili toliko loši koliko nisu željeli pratiti ostale proizvođače u kvaliteti samih proizvoda. današnji novi modeli su čisto dobre kvalitete, ali su malo preskupi u odnosu na ostale.
 

FILIPSON

Član foruma
Očito nimalo ne cijene domaće modelare. Zamislimo da Roco nema ni jedan domaći model?:glupIli PIKO, itd........Nevjerojatno da čak ni u doba socijalističke Jugoslavije nisu imali nijedan domaći model.:mamurluk:
 

MrVirus

Poznati forumaš
kad bi to bio samo jedan primjer. sa ovog Foruma ima bar desetak ljudi koji su im mogli davati savjete oko izrade i izgleda lokomotiva koje su vozile/voze na prugama ovih prostora. gotovo sam siguran da bi dotični modeli bili zanimljivi i maketarima sa drugih prostora...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Zaboravljate da je Mehanotehnika napravila i domaći model.
Pustimo sada na stranu to što su ti domaći modeli rađeni na bazi nekih drugih lokomotiva i vagona, pa su samo prebojani i preobilježeni u naše oznake,
ali prije 20 i više godina to skoro nikome nije pretjerano niti smetalo. Nekima ne smeta niti danas.
S obzirom koliko je tada bilo hobbista u Yu, nije niti čudo što mehanotehnika nije išla u razvoj posebnog alata za izradu nekog vjernijeg domaćeg modela..
 
  • Like
Reactions: Mon

Davor

Veteran foruma
Do realizacije i stvaranja modela evo još jedne odlične fotografije "Kanađanke".
Photo: SHUCA/railserbia.net
JZ-665-010.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Evo jedne lijepe slike....iz Grčke, gdje su koristili iste mašine (a možda ih imaju još?)
2005_09_13-003.jpg
 

damir661

Veteran foruma
Imaju i te kako, neke su i modifikovane, tako sto im je spušten nos.
Inače malo se one razlikuju od JŽ 665, imaju drugačija postolja i jos neke detalje
 

Davor

Veteran foruma
Raspitao sam kakve su šanse da se od OSE A.451 napravi model i koliko bi to eurića izbilo iz džepa.Copy_of_A451Oa.JPG


A od balkanmodels - a sam dobio veseo mail:

Hello Davorin,


The price is £470. But if you want to change it to the JZ665, it has many different parts, like windows, footplate, bogies etc.


Regards,


Christo.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh