JŽ 666 By Slavko Jovanovic

Mon

 
Osoblje foruma
Cestitam prinovu Kapo. :palac_gore:
Slavko je jos jednom dokazao da ima spretne prste i (jos uvjek) ostro oko. :palci_gore:
 

Železničar

Poznati forumaš
Ja sam poručio 663 i 666 zajedno, 663 je urađena brzo ali kada je došao red na 666 tu je Slavku trebalo dosta vremena. Naime radio je novi kalup za sanduk od 666 jer stari više nije bio dobar. Tako da je moja prva 666 koja je livena pomoću novog kalupa, a kasnije i tvoja. Damirova 666-002 je livena iz starog kalupa i ima sa strane jedan detalj koji je malo talasasto ispao. To na mojoj i tvojoj sad nema. Inače ja sam ustupio moju 663 Rolwie-u jer Slavko ne bi uspeo da završi njemu dok on ne dođe, a meni je napravio drugu jer sam ionako čekao da 666 bude gotova. Pričao mi je Slavko o svačemu. Uostalom u Aprilu sam sa Damirom 661 i bio kod njega i imao priliku da vidim kako nastaju njegovi modeli. Slavko ponekad koristi mogli bi smo reći alternativna ali dobra i originalna rešenja. Čik pogodi od čeka pravi svetlovod
Ja trenutno pikiram na još dve 661 :D
 

gjoko-mkd

Novi član
:D rastegnuti silikon i zatim osushen,na primer ubrizgan u neku cevcicu i zatim izvucen samo silikon(nisam probao,ovo sam samo smisljao)
 

Joshka

Član foruma
Obojica imate predivne lokomotive, Boro, zasto ne uslikas i tvoju Karavelu, mislim da vredi i nju predstaviti izbliza!
 

Dani

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter 2022
Vec neko vrijeme razmisljam se o digitalizaciji i zvuku 666 modela.
Nisam baš bio ljubitelj prerade digitalizacije modela od Slavka čisto iz razloga što je prosto bilo nemoguće ugraditi zvučne dekodere zbog manjka prostora oko pogona/motora .
Sad kad su dostupni i micro dekoderi sa Iphone veličinom zvučnika mogućnost ugradnje postaje puno lakša i jednostavnija.
Ja demontiram sve kablove,lampe i mjenjam sa novim kablovima i led rasvjetom.
Pogon ostaje isti sa nadom da sve radi kako treba i da motor odgovara sa ESU dekoderom. Nekada znaju motori bit jako problematični kod kalibriranja sa dekoderom..

Sad je tu i jedna druga dilema, a to je boja ove lokomotive .. ali to je sad druga poznata diskusija...

IMG_7037.JPG

IMG_7040.JPG
IMG_7011.JPG
 

Mon

 
Osoblje foruma
...Pogon ostaje isti sa nadom da sve radi kako treba i da motor odgovara sa ESU dekoderom. Nekada znaju motori bit jako problematični kod kalibriranja sa dekoderom..
Imam par laičkih pitanja Dani:
- kako znaš da motor odgovara ili ne sa ESU dekoderom?
- o kakvim se to problemima prilikom kalibriranja radi?
 

Dani

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter 2022
Imam par laičkih pitanja Dani:
- kako znaš da motor odgovara ili ne sa ESU dekoderom?
- o kakvim se to problemima prilikom kalibriranja radi?

Ne znam da li odgovara dok ne dodje do "fine tuning kalibrering" , ako se sjecas ja sam radio digitalizaciju 661 modela u AC varijanti , ugradjeni motor je imao neravnomjeran rad prilokom regulisanja brzine, naglo trzanje , naglo usporavanje, itd. Nikad ga nisam uspjeo ustimati da radi usporeno.
Ja radim kalibriranje mojih novo instalisanih dekodera u ESU LokProgrammer i u TrainController.
Postoje velike mogucnosti za stimanje dekodera i motora , ali nekad jednostavno nece da radi kako je zamisljeno .
Na primjer stari Märklin motori moraju se zamjeniti sa novim "large flat commutator motors" da bi ih mogao upravljati preko DCC. Ja mozda grjesim ali pisem od iskustva da motori se ponasaju razlicito sa dekoderima, neravnomjeran rad motora je najcesci simptom kod digitalizacije, onda moze tu biti i konstrukcija ostalih pokretnih djelova u sklopu pogona koja otezava usporeno kretanje , tockovi , itd.. Ja sam pokusao da probudim pitanje izrade digitalizacije na porucenim modelima sa Slavkom ali iz nekog nepoznatog razloga nije bilo interesa kod majstora :neznam:.

Mozda mozemo otovriti novu temu na ovo ako admin zeli?


2ef14b9fa6.jpg
tckalibrering.gif

speed3.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ne znam da li odgovara dok ne dodje do "fine tuning kalibrering" , ako se sjecas ja sam radio digitalizaciju 661 modela u AC varijanti , ugradjeni motor je imao neravnomjeran rad prilokom regulisanja brzine, naglo trzanje , naglo usporavanje, itd. Nikad ga nisam uspjeo ustimati da radi usporeno.
Ja radim kalibriranje mojih novo instalisanih dekodera u ESU LokProgrammer i u TrainController.
Postoje velike mogucnosti za stimanje dekodera i motora , ali nekad jednostavno nece da radi kako je zamisljeno .
Na primjer stari Märklin motori moraju se zamjeniti sa novim "large flat commutator motors" da bi ih mogao upravljati preko DCC. Ja mozda grjesim ali pisem od iskustva da motori se ponasaju razlicito sa dekoderima, neravnomjeran rad motora je najcesci simptom kod digitalizacije, onda moze tu biti i konstrukcija ostalih pokretnih djelova u sklopu pogona koja otezava usporeno kretanje , tockovi , itd.. Ja sam pokusao da probudim pitanje izrade digitalizacije na porucenim modelima sa Slavkom ali iz nekog nepoznatog razloga nije bilo interesa kod majstora :neznam:.

Mozda mozemo otovriti novu temu na ovo ako admin zeli?


View attachment 111633
View attachment 111632

View attachment 111626
Kod tih motora možda je najbolje prvo probati auto-tune a tek onda probati po dešavati CV parametre za K i I. Treba nači sweet spot između spore I brze vožnje. Treba prilično puno vremena sa to fino provodi. Predlažem zamjenu motora kao najjednostavnije rješenje.
 

IvanM.

Član foruma
slavko ugradjuje mehano motore, po potrebi mabuchi, meni radi korektno slavkova 661 mabuchijev motor na esu lokpilot 4, jedini problem su kardani u zavojima , pogotovu na geoline r2, moraju biti flexibilni, trzaju previshe.


predlog je novi mehano feder umesto kardana, ima li neko foto ?
 
Last edited:

Dani

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter 2022
Prva probna voznja veceras..:cool:

Da napomenem da zvuk lokomotive nije 100% autentican.
Potrebeno je pregledat biblioteku od 50 dizelki pa onda skinuti zvuk koji je najslicniji General Motors Locomotive series 666


Sto se tice voznih osobina motor i pogon su OK, medjutim ispada u R3 krivini iz razloga sto plasticni drzac za kopcu zapinje.
Finish i bojanje su loseg kvaliteta i najvjerovatnije cu sve poskidat , sa plast kit popravit rupce na par mjesta i lakirati sa AirBrush . Za sad ovoloko od mene..

IMG_7059.JPG
 

Mon

 
Osoblje foruma
...zvuk lokomotive nije 100% autentican.
Potrebeno je pregledat biblioteku od 50 dizelki pa onda skinuti zvuk koji je najslicniji General Motors Locomotive series 666
Jesi li razmišljao o zvuku RENFE 319 (ESU 52445)?
Ako su ove dve lokse i u motorima slični kao što su po izgledu onda bi možda zvuk RENFE-ovke odgovarao JŽ666.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh