JŽ 999 - Krupp-Ardelt kran

Mon

 
Osoblje foruma
Interesantan je ovaj Krupp-Ardelt-ov kran, na Vladimirovoj slici se vidi MŽ 999-002 (ex.JŽ 999-017) na radnom zadatku u Skoplju.
Jel je bio zastupljen još negde po Jugi ili ne?
MŽ 999-002 - Krupp Ardelt.jpg

Najsličniji model u H0 kojeg sam do sada sreo je Fleischmann-ov 5595 ali to nije to...
Jel je neko sreo baš ovaj MŽ (ex.JŽ) kran kao model u H0?

Flm 5595:
flm 5595 1.jpg
 

Vladimir

Član foruma
MZ 999 002 Krupp-Ardelt

MZ-99-002-Krupp-Ardelt_zpsa926193b.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Mon, ostaje da ga neznatno preradis, mislim da i Roco ima nesto slicno...
U pravu si Vladimire, ukoliko istog modela nema prerada je jedini način da se ovaj kran dobije.
Gledao sam i taj ROCO-v ali Fleischmann-ov 5595 model mi nekako više odgovara za ovaj JŽ 999... :cool:
.
 

nik

Veteran foruma
U pravu si Vladimire, ukoliko istog modela nema prerada je jedini način da se ovaj kran dobije.
Gledao sam i taj ROCO-v ali Fleischmann-ov 5595 model mi nekako više odgovara za ovaj JŽ 999... :cool:
.
Flesichmann nije u mjerilu odnosno prevelik je tako da preostaju Kleinbahn i stari Liliput.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Flesichmann nije u mjerilu odnosno prevelik je tako da preostaju Kleinbahn i stari Liliput.

Meni "ruke" na Kleinbahnovim i Liliputovim modelima deluju nekako malene... kratke... :neznam:

Kleinbahn 359:
Kleinbahn kranwagen 359.jpg

Liliput 21002:
Liliput kranwagen 21002.jpg
 

sittingbull

Član foruma
fleischmannov kran je najbliži MZ 999 002 Krupp-Ardeltu. no njegovo mjerilo je 1:82, predpotopni fleischmann tamo negdje iz '60ih, '70ih. liliput i kleinbahn su u mjerilu 1:87 i skoro su pa jednaki, ne skida se uteg sa zadnje strane, a ruka je kraća poradi pomoćnog vagona i prolaza kroz r1. na liliput, noviji model, može izbaciti nogice za stabilizaciju kao i fleischmann. kleinbahn ne. fleischman u kompletu ima i vagon za utege, dva kratka vagona za podmetače i nosač ruke, vagon sa alatom i vagn za radnike, fali tender. liliput ima tender, vagon s podmetačem i, ako se dobro sjećam, vagon za radnike. kleinbahn je samo kran.roco nema krupp-ardelt, već bucyrus koji se baš nije viđao po europskim prugama. koliko sam našao u bespućima mreže svih mreža, bio je jedan '45., '46. u vlasništvu us army u amerčkoj okupacijskoj zoni u njemačkoj.
najbolji primjer dostupnog modela krupp-ardelt krana ima wienert-modellbau :yes:aplauz::aplauz::aplauz:
naravno, ima i krasnih prerada...
 

Mon

 
Osoblje foruma

sittingbull

Član foruma
Da odgovorim sam sebi: izgleda da je, ukoliko je ovaj na donjim fotkama Krupp-Ardeltov (mada se spominje mogućnost da je to Györ-ov kran) na službi u JDŽ ili JŽ - parnjača je serije 01.
Izvor kaže da su to fotografije od pre 70 godina napravljene u blizini Slavonskog Broda.

Izvor: http://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?17,5949632
View attachment 58899 View attachment 58900 View attachment 58901 View attachment 58902

prema navodima sa drehschaeibe, slikano je '41. po odorama vojnika, čini mi se nakon pada kraljevine, wehrmacht. tako navode i neki od odgovora. kran je vjerojatno iz Györa, vjerojatno se radi o 65 t kranu. prema navodima mreže svih mreža, nekoliko kranova je prebačeno na područje pokojne kraljevine. vjerojoatno se ne radi o kranu u vlasništvu jdž
 
  • Like
Reactions: Mon

Mon

 
Osoblje foruma
Da budem iskren za ovog leđima okrenutog bih pre rekao da je neki partizanović nego wermahtovac... ko li će ga znati... :hihihi:
Mada na osnovu oznaka na prevrnutom vagonu izgleda da su ipak ratne godine u pitanju...
9jdz91-l01-038xf2l.jpg
 

crhav

Aktivan član
Sve je to lijepo ali da kran radi/dize terete bez stabilizatora.........to mi ne ide u glavu...... to je nasa tehnika.......
Velimir
 

sittingbull

Član foruma
prednji sigurno nisu spušteni, zadnji možda da - možda ne, ne vidi se. šlamperaj! bilo je toga i u doba wehrmachta dosta, mobilizirani, pa im je pun kufer svega... negdje, a sad ne znam gdje, vidjeh sliku bucyrusa kako diže tender bez izbačenih stabilizatora
 

Davor

Veteran foruma
Reč je o partizanskoj diverziji kod Sl. Broda a nastradala je lokomotiva JDŽ 01-038.
 
  • Like
Reactions: Mon

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh