JŽ Lokomotive u N

GP 18

Aktivan član
Uredu je to sto ti kazes 1borna medjutim sa tehničke strane treba uzeti u obzir motor koji je u osi sa osom puza pogonskog sklopa jer tako postižeš da od motora dobijes najveći stepen iskoriscenja! Svaki od ovih motora ima svoje prednosti i mane! Ako govorimo o snazi Arnold je najsnazniji! Ako govorimo o mirnoci mabuchi! pak sa druge strane ovaj mehano mi se cini da najbolje leži u osi sa pužem! Jedno kajanje ovde sledi svakako! Shuco pa ti si covek od iskustva sta bi ti stavio znajuci da ce ta boga mi cesto trcati po maketi jer ovakvim se modelom covek voli hvaliti uradjen je slobodno mogu reci bolje od MTR ima neke detalje na modelu na kojima bi mu i MTR pozavideo!
Nego sta reci na kraju nego:

 

SHUCA

Poznati forumaš
Najniži prag starta (u voltima) ima Flm , a tu je i Mabuchi. Tek preko 3V ostvaruju dovoljno snage da pokrenu masu modela.
Arnold stabilno krene tek sa 3V, ali snažnije od prethodnih.
U stanju je da satima radi na maloj voltaži(ali i velikoj) bez nekog grejanja.MRCINA.
Mehano je priča za sebe-
Od primerka do primerka, ovisno o preciznoisti viklanja i snazi magneta..
Ako se "potrefi" dobar komad vozi stabilnije od ostalih zvučnih imena.
Mehano je raritet u svetu i po tome što je PETOPOLAC, dok su svi ostali tropolni..
U ovom modelu 761 ostavio sam slobodan prostor za motor 18x18x 30mm.
Prostor sam namerno ostavio većim, kako bih mogao nivelisati bilo koji motor sa osom puža. Pužu ne mogu menjati visinu i pravac..
Mogu stati i pojedini HO motori , ali nema potrebe za time.
...........
Kod ovakvog sistema prenosa , poželjno je da su oba vratila (puž i motor),
u istoj ravni kako se sačuvao svaki mWATT snage.
Moje iskustvo je pokazalo da ukoliko vratila nisu u nivou, motor se više greje.

Kolega GP-18, šta bi ti rekao na Faulhaber motor.... cena ?????
 

GP 18

Aktivan član
Ja sam glupi masinac! :hahahaha:Faulhaber ma jok ne bi ja to u ovu lepoticu! On je vitak a ona punacka ne ide to tako!:sex: Moj favorit je ARN volim mrcine u N-u! Ako bude radila kao parnjace bice to cudo na tockovima:aplauz:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Za masince imam ovaj "tenkovski" motor od ranog Arnolda .
Ponekad mi se cini da je u njemu oko pola kile bakra :cool1:
odmah 001.jpg
A moze i ovaj...
odmah 002.jpg
Kada budes pozeleo ovakav model, samo se javi.... Mozda bude jos 1-2 odlivka
jer je silikonski kalup poceo pokazivati znake raspadanja, tako da "N" JZ 761 vise nece biti dostupan....
 

GP 18

Aktivan član
Tenkovski arnold moj favorit!:pozdrav: Za nekoga ko se misli igrati satima prava stvar!:respect:Jel ovo sve za mene? :vrag:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Ovo je stvarno POSLEDNJI primerak JZ 761 koji je izliven !!!!
Kolega GP-18 ima da casti...:aplauz:

Kalup se raspao usled starenja i uticaja kiseonika....
Izaslo je ukupno 17 primeraka JZ 761...

Picture 004.jpg
 

GP 18

Aktivan član
Zahvaljujem velemajstore a hvala i Slavku na trudu koji je ulozio i vremenu koje je izdvoio! NAJBOLJI STE
:naklon::naklon::naklon::naklon::naklon::naklon::naklon::naklon::naklon::naklon::naklon::naklon::naklon::naklon::naklon::naklon::naklon:

Cast se ovde nedovodi u pitanje to se podrazumeva!:postar::postar:
Ne mozes ni zamisliti koliko sam srecan zbog tog primerka!:ples2::ples2::ples2::ples2::ples2::ples2::ples2:
Davno se nisam necemu tako obradovao! Ovo je nesto sto sam zeleo jako dugo:ljubavljubav:ljubavljubav:ljubavljubav

HVALA HVALA HVALA
 

SHUCA

Poznati forumaš
hvala i Slavku
:pivo:Da. Bez njegove ruke providjenja u vidu specijalnog SPRAY-a za "podmazivanje " alata za livenje,
ne verujem da bi ovaj odlivak uspesno dosao na svet....
Ja imam KAMNIK-Samson posebnu mast _(locevalec) za razdvajanje , ali ona ne bi nista pomogla..
Jedan pun alat je bacen skupa sa zarobljenim odlivkom...Zasvajsovano..!!!

Slavko je nabavio nekakav silicon-oil spray i on je sprecio sjedinjavanje gumenog alata sa ressinom..
Vec star i osteceni alat se ,makar u delovima, uspesno odvojio od odlivka...

Da napomenem da je vulkanizacija i tehnologija guma deo moje struke, ali JOS UVEK niko nije
nasao tehnoloski postupak kako bi guma postala TRAJNA...Max. 10-15 godina i krece raspadanje gume .
Postaje ili slina , ili prah..
Mali pomak napred je nastao primenom silikona i polimera, no ni to nije trajno resenje.
Onaj , koji resi ovaj problem i smisli tehnologiju izrade TRAJNE gume, koja nece zavisiti o atmosferskim prilikama,
po meni zasluzuje nagradu vecu od NOBEL-a..
 
Last edited:

GP 18

Aktivan član
šteta što sam tek nedavno prešao na N... :-(
U svakom slucaju dobro dosao u pravu razmeru! Najbitnije je da si u nasem taboru! Ja Shucu ne mogu da ubedim da ponovo stavi u kalup neke od modela koje je radi jer nema puno zainteresovanih (Karavelu i Regana) a i da dovrsava 664 koju nikako da kalupira tako da ako se jos neko skupi i pozeli njegov model mozda se i predomisli! Imamo li sanse majstor Shuco?
 
  • Like
Reactions: Mon

SHUCA

Poznati forumaš
U svakom slucaju dobro dosao u pravu razmeru! Najbitnije je da si u nasem taboru! Ja Shucu ne mogu da ubedim da ponovo stavi u kalup neke od modela koje je radi jer nema puno zainteresovanih (Karavelu i Regana) a i da dovrsava 664 koju nikako da kalupira tako da ako se jos neko skupi i pozeli njegov model mozda se i predomisli! Imamo li sanse majstor Shuco?


Jedina koja jos nije kaluparena i livena je 645....
 

GP 18

Aktivan član
:ljubavljubav:ljubavljubav:ljubavljubav:ljubavljubav:ljubavljubav:ljubavljubav
:ljubavljubav:ljubavljubav:ljubavljubav:ljubavljubav:ljubavljubav:ljubav
Rezervisem jednu KOSOVOPOLJKU! Jel moze?
Mada i ova plava lepo izgleda!
Sto volis da udaras ceznju JZ664 i JZ645 pored kenedija dve najvece ljubavi:ljubav!
Ide mi rodjendan za koji mesec mozda ubedim zenu da me casti sa jednim od dva primerka!
 

SHUCA

Poznati forumaš
Polako mladi kolega... Prvo da ti pripremim tvoju buducu JŽ 441.
Ja je obrusih i preradih čela u profil po JŽ standardu...
Na tebi je da preradis krovni deo, farbanje , dekali....(Dekale dobiješ)
Picture 011.jpg
A OVO JOK dobiješ:vrag2: Više sreće u narednom izvlačenju..:djed
Ovo sam se malo igrao sa 2062, pa kako ispadne..

Picture 010.jpg

Za modele JŽ , ŽTO Priština ćeš morati da sačekaš ako si mislio na 645..:(
Ta će ići u kalup , ali moram još neke detalje doraditi.
Ako si mislio na 664 u vlasništvu ŽTO Pr. to već može...
 

SHUCA

Poznati forumaš
Nesto sam po ko zna koji put premeravao, isprobavao, budzio, turpijao, popravljao ali i kvario :neznam:
Opet taj Regan (664-100) i motorika za njega...
Mehano vs Bachman.. Kod Bachmana su postolja simetricna i skoro u srazmernoj duzini...
Cak je i raspon od 1. do 6. ose, skoro tacan.. Ta mehanika je izuzetno robustna , no zahteva mnogo
brusenja metala, kako bi se smestio pod haubu... Uz to maske postolja nisu bas ....
Mehano je sasvim dobar, ali ga je sve manje na lageru. Ovde su maske postolja vlastite izrade po JZ mustri.
Picture 021.jpg
A ovde su Regan i Licanka -HZ 2062..
Tu je probano skracivanje metalne sasije Bachmann za HZ 2062 i JZ 664.
Ista modifikacija bi trebala biti primenjena i na 645 (HZ 2044), a po potrebi i na 661.
Picture 024.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh