JŽ Piko vagoni H0

Dumus

Član foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Da malo osvezimo temu,
ubih se ja trazeci sliku rebrastog krova kad on, eto ga ispred nosa.
U onom istom katalogu iz 1970, samo sto se tamo zove vagon sa spicastim krovom
Spitzdach 5/6448/110 - JZ.
Znaci mozemo da remiziramo ovu potragu do sad sa ovim sigurnim podacima:
PIKO je od 1961 imao u proizvodnji sva tri modela JZ vagona :naklon: :naklon: :naklon:
s tim sto su 61 nosili stare oznake (ME 127-11 , ME 123-11 i ME 135 - 11).
1970 takodje zadrzavaju sva tri modela samo sto im menjaju oznake:
Poluokrugli krov (Tonnendach) 5/6446/110
Ravni krov (Flachdach) 5/6445/110 i
Spicasti krov (Spitzdach) 5/6448/110.
Tolko od mene za sada, evo i malo slike za uzivanje: :ples :ples

PIKO Spitzdach.jpg

P.S. Plavo zuti je zakon!!!!
 

Dumus

Član foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Jeste da po nazivu, ovo ne spada ovde
ali sta da radim kad me neodoljivo podseca na PIKO.
Elem, da li je neko cuo ili video ranije ovakav vagon ili je to neciji rucni rad.
Mada mi se cini da su natpisi izbaceni (tj. da je odlivak takav):

Fleischmann No 109182.jpg

Po izgledu kukica lici na Flajsmana, ser.br je ispod slike.
Jel neko zna nesto o ovome?
Pozzzz
 

Mon

 
Osoblje foruma
Neko je experimentisao: podvozje je Flm-anovo a sanduk i krov Piko.

Vagon u originalu je na Damirovim slikama na 2-goj strani ove teme. ;)
 

Dumus

Član foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
:naklon: :naklon: :naklon:
Zbunilo me ono malo z iza J, al sad kad se bolje zagleda
u pravu si Mon :palci_gore: :palci_gore: :palci_gore:
 

totimato

Novi član
Zdravo!

Na internetu nema (ili ja nemam sreče) informacij o brojevima, koje su imeli teretni vagoni Gv za časa JŽ.

Kad gledam sliku onog Piko vagona vidim broj 109182. Zanima me od kojeg do kojeg broja su imali Gv vagoni? Nisu valda počinjali sa 000001, verovatno ima neka logika.

Hvala za svaku informaciju!
Mato
 

Mon

 
Osoblje foruma
JŽ piko vagon... Ovako,
ovaj tip vagona je bio izradjen oko 1960. S tim da je bio druge boje, podvozje bilo je bilo fiksirano vijcima. Iz kataloga koje imam je to bio broj 5/123-11. Tačno ne znam kada so počeli raditi drugi put isti vagon sa istim brojem ali nekako oko 1978 možda gore dole 2 godine. Vagon je tamnije boje, isti broj vagona samo su natpise stavili mako previsoko. I vagonska karoserija je ljepljena na postolje. Onu prvu seriju je zbilja teško dobiti (osobno sam uspijo u 5 godina dobiti 3 s tim da je tek jedan 100% sa original kutijom ali rariteta zaista. Jer kataloga iza 1970 od Pika nemam ti ne nogu reči koji je broj jer na kutiji u kojoj ga imam piše 5/6445/110 ali kao šo rekoh ne mogu proveriti u katalogu.
Tako da vagon ima od prilike 30-35 godina očuvan ko nov isto i kutija.
pozz
kasti
Nekako mi ovaj @kasti-jev tekst ne da mira... Pikovi katalozi iz 1961 i 1962 godine najavljuju modele JŽ vagona sa reljefnim oznakama (po kataloškim slikama) i kao:

- ME 123-11, ME 127-11 i ME 135-11.

Pitanje koje ostaje: jel se ti modeli kasnije re-izdaju (1970), dobijaju štampane oznake i najavljuju se kao: 5/123-11, 5/127-11 i 5/135-11 ???
.
 

nik

Veteran foruma
Imaš tri verzije tih vagona.
Prva, iz 60-ih, ima reljefne natpise ofarbane kistom (i neznam jesu li sva tri tipa bila već u ovoj fazi; onaj sa 'dubokim' krovom jest).
Druga, iz 70-ih, je iste boje (svjetlija crvenosmeđa i tamniji krov) ali su natpisi otisnuti na glatku podlogu.
Treća, iz 80-ih, je drugačije boje (tamnija i zagasitija crvenosmeđa te svjetliji krov) a natpisi su otisnuti previsoko (također neznam jesu li sva tri tipa bila u ovoj fazi; onaj sa 'plitkim' krovom jest), osim toga karoserija više nije zašarafljena nego samo nataknuta/zalijepljena na šasiju.
Modelarski gledano jedino druga serija nešto vrijedi i može stajati pokraj novijih modela.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Mon

nik

Veteran foruma
Nabavio sam bio jedan isti ovakav samo PKP, pa sam mu poskidao detalje (rukohvate i držače za lampe), a takodje sam i iskoristio celo podvozje.
Na JŽ kaputažu sam stavi podvozje od ovog PKP (koje je bilo kompletno), pa sam nalepio ove ostale detalje koji su falili. LOKTITE je odličan za ovakve stvari, zalepio je ove držače za lampe koji su jedan 1mm bez problema.

Sada ovako izgleda
...

Malo u društvu
IMG_3194.jpg

Lijevi je 2. serija a desni 1. serija.
 

Mon

 
Osoblje foruma
...Ja sam na mojim vagonima vadio stari kuplung i ugradjivao KK-kinematiku. Morao sam otvoriti vagon da bi skinuo stari kuplung koji je ujedno i drzao teg.
Teg sam natrag pricvrstio sa termo lepilom a kinematiku super lepkom.
Achtung kuplung :harakiri
View attachment 47793
View attachment 47794
Evo, sada je na svim ugradjena kinematika (ajd sad neki su imali i pre).
View attachment 47795
Ova ideja da se na Piko JŽ-ovce ugradi kinematika je stvarno vredna.
Najjednostavnija varijanta (ali i skuplja) mi je bila da nabavm bilo koji od novijih Piko modela (novi Piko modeli su sa kinematikom) i da njegovo podvozje izvadim i ubacim na mesto Pikovog JŽ podvozja (koje nema kinematiku).
Dužina oba dva modela je ista tako da to nije pretstavljalo problem:

1DSC05195.JPG


Zbog drugačije forme tegova morao sam da "cevčici" na JŽ modelu stanjim zid (skalpel+turpija) da bi mogao da je nabodem na pinove DB podvozja (isprekidane zelene crtice)

2DSC05197.JPG


... rezultat: sasvim uredan Piko JŽ-ovac sa kinematikom:

3DSC05207.JPG

Potpuno sam zadovoljan, najverovatnije ću i sve ostale Piko JŽ-ovce kinematizovati na isti način. :palac_gore:

Za kraj jedna "umetnička" kinematizovanog JŽ-ovca:
;)

4DSC05201.JPG
 

jz05

Novi član
Pozdrav svima.
Negde sam pročitao da je jedan od ova tri tipa PIKO vagona JŽ radjen sa različitim brojevima. Tražio sam taj podatak na forumima ali ništa. Imam sva tri modela i to su ovi brojevi vagona koje znamo.
 

Dumus

Član foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pozdrav svima.
Negde sam pročitao da je jedan od ova tri tipa PIKO vagona JŽ radjen sa različitim brojevima. Tražio sam taj podatak na forumima ali ništa. Imam sva tri modela i to su ovi brojevi vagona koje znamo.

Trebao si samo malo bolje da pogledaš .:citaj:
U pitanju je Spitzdach . Ima ga sa dva broja .
JZ 189 289.JPGJZ 189 898.JPG
Al to je iz razloga što nisu iz iste serije (god. proizvodnje)
Tolko od mene :papa::pivo:.
 

jz05

Novi član
Našao sam interesantnu stvar. Popis PIKO vagona izradjenih od 1949 - 1990 i vidi se na prvoj strani JŽ SA RAVNIM KROVOM i ovim brojem kao i ovaj špicasti retki 189898. Dakle, radili su dva tipa vagona sa istim brojem. Stavljam sliku i link

IMG-fd93ed1a1067dcf2bb9bfc8d785b6fbc-V.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh