JŽ, SŽ, MŽ, 661-4XX by Slavko Jovanović

SHUCA

Poznati forumaš
Svih 15 lokomotiva podserije 400 su isporučene sa natpisom JUGOSLOVENSKE ŽELEZNICE , i
novim JŽ logom BEZ PETOKRAKE !!!
Postoji foto G. Leona Hmeljaka gde se vidi lok. 415 na Goriškoj pruzi.
Ja sam snimio dve na putu ka MK, sa istim natpisima.. (1972 ? )

661 415f.JPG661-400.jpg
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
cer4vpj0kgq6r2im6.jpg
 

colicdusan325

Novi član
Zdravo momci. A na istoj slici moze se videti da je raonik sa udubljenjem za crevo za grejanje (mada ove loko nisu imale generator pare)!
 

Železničar

Poznati forumaš
Pošto plug relativno lako može da se skine sa raonika verovatno se dešavalo da se zamene (kada je rađena revizija, posle udesa i sl.).
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Shuca hvala, toliko starih fotki nemam u arhivu. Sumnjao sam, da nekada, mnogo prije 1991 mogle su imati natpise ali one godine prije otcepljenja već je bilo sve malkice raspušteno... Brižitke bez alu logotipa JŽ, skidale su se pločice JŽ i brojčane oznake sa mopeda i žutki itd. pa je moglo doći i do toga. Hvala za fotke!
 

Mon

 
Osoblje foruma
... A na istoj slici moze se videti da je raonik sa udubljenjem za crevo za grejanje...!
Bilo je nedoumica oko ovog udubljenja i ranije. Na prvoj strani ove teme smo dosli do zakljucka da (prenecu samo deo Sky-jevog posta):
... obzirom na striktno utvrđene brojeve 404 i 414 koje je Slavko odlučio da radi, te imaju plugove bez udubljenja.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ne radi se o nedostatku vucnih sredstava Grcke, Boro. ;)

Razlog sto se ove JZ lokomotive (na slici) nalaze u Solunskom depu je taj sto su one odatle u JZ-cisternama uzimale sirovu naftu koja je za nas pristizala tankerima u Solunsku luku
i donosili je u rafineriju u Miladinovcima u blizini Skoplja, na preradu.

Njihova voznja je bila utvrdjena medjudrzavnim dogovorom tadasnje Juge i Grcke.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
To prednje udubljenje se koristilo i za učvrščivanje snježnog grtala kad je lokomotiva vozila kao snježna krstarica. grtalo se kvačilo na kuku, a jedna izbočina na njemu je ulazila u taj utor i onemogučavala pomicanje grtala lijevo desno. upravo zbog toga su i neke 663 i 664 imale te utore na plugovima. svaki ŽTP je u planu snjego borbe predvidio lok za to i rasporedio ih po vučama.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Problem sa raonikom je resen. A ako polozaj trube bude jos jedini nedostatak, Slavko ce biti prezadovoljan.


Što se tiče raonika meni smeta to, da su premaleni, trebali bi biti još koji mm ili više spušteni prema kolosjeku, pretpostavljam, da je to u vezi kakvog Märklina, ne znam, vjerujem, da će autori pojasniti svoje stajalište, ali bilo kako bilo, to su stvari koje uveliko utiću na cjeloviti utisak, i lokomotiva, tako velika kako mala, je to lepša što više ima »spojler« spušten prema kolosjeku.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh