JDŽ cisterna u setu Tillig 70047

Stanley

Poznati forumaš
U najavi je set Tillig 70047 iz epohe II s vagonom cisternom JDŽ:

4aAdFW2.jpg


0EiROUO.jpg


https://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/Tillig/4-4-0-324420-002003-0-0-0-2-2-0-grp-gb-p-0/ein_produkt.html
 

nik

Veteran foruma
Ako je JDŽ R 551.681 P isti kao JDŽ R 551.854 P onda se baš i nisu proslavili uspješnim prepisivanjem sa fotografije a logo kao da je precrtalo malo dijete...
 

Martin

Poznati forumaš
Ja bih isto molio da se stavi slika pravog vagona. Vagon je sam po sebi lijep, i rado bih ga imao. No, imam više nedoumica;

-ne bi li trebali (mogli) biti žbicasti kotači?
-je li moguće da su u stvarnosti ovaj češki i "naš", osim natpisa i bojanja, bili potpuno isti?
-logo je, ajmo reći, dosta sličan, nije precizan....ima li, Nik, još neki razlog za lošu ocjenu loga?

 

Tanka vatra

Član foruma
Jel možemo videti fotografiju originala?

Sliku ove cisterne moguće je pronaći u predratnom katalogu neke nemačke fabrike vagona,odakle je
verovatno i Tilig preuzeo.Sudeći prema oznakama cisterne,ista je bila isporučena na ime reparacija,
jer su prvo ćirilični,potom latinični natpisi.

Inače Tillig je mogao ceo ovaj inače veoma dobar set da uradi kao JDŽ-ЈДЖ,jer je i ovog otvorenog vagona austrijskog porekla bilo u velikom broju na prugama JDŽ.Ovaj iz seta sa BDŽ-oznakama,se
lako može prenumerisati u JDŽ.U attachmentu je slika pomenutog vagona,oznake Kd 745313 zajedno
sa vagonom tipa Duisburg (model Klagenfurta sa metalnim vratima koje je ET skoro uradio sa JŽ oznakama) oznake Kd 785538.

Za drugu cisternu bi se lako pronašle JDŽ-oznake.
 

Attachments

  • Clip_379.jpg
    Clip_379.jpg
    400.4 KB · Pregleda: 46
  • Clip_554.jpg
    Clip_554.jpg
    95.3 KB · Pregleda: 45

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ako je JDŽ R 551.681 P isti kao JDŽ R 551.854 P onda se baš i nisu proslavili uspješnim prepisivanjem sa fotografije a logo kao da je precrtalo malo dijete...

Jel možemo videti fotografiju originala?

Fotografija se nalazi u knjizi o tvornici Ganz, drugi dio. Mogu je skenirati i objaviti sutra ak je do tada neće nitko drugi.

Evo fotografije vagona JDŽ R 551.854 P iz knjige Ganz vasuti jarmuvek 1920-tol 1959-ig, ak se to tražilo. JDŽ R 551.854 P je jedan iz serije vagona, koji su bili u početku 30-ih godina izrađeni za Magyar Vasut Forgalmi Rt. a potom unajmljeni od Anglo-Jugoslavensko petrolejsko d. d.

IMG.jpg

A u vezi Tillig modela za sada nemam ništa ali sam u principu skeptičan. Vidim da u arhivu ima nekih fotografija za Anglo-Jugoslavensko petrolejsko d. d., no pitanje je dali bi se među njima mogla nalaziti i fotografija baš takvog vagona:

http://www.daz.hr/vodic/site/article/hr-dazg-280-jugoslavensko-dd-schell

Mogla bi naravno postojati i nekakva tvornička fotografija vagona, a ako se ju ne nađe možda će se iz natpisa na modelu vidjeti da li nas Tillig želi prevariti - npr. pogrešne dimenzije spremnika i slično.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Za sada je to čista špekulacija, no mislim da ako je Anglo-Jugoslavensko petrolejsko d. d. stvarno nabavilo vagone u Njemačkoj i da je JDŽ R 551.681 P broj jednog od tih vagona, onda bi takvi vagoni po konstrukciji mogli biti dosta slični jednoj od serija "austauschbau" vagona, izrađenih u 500 komada u godinama 1928 i 1929 u Waggonfabrik Uerdingen za njemački Shell:

Mineralol-Kesselwagen, str. 76.jpg
 

Martin

Poznati forumaš
Hvala TV Slovenija za sliku!

Kad se ovako, laički (ja nemam dovoljno predznanja niti o toj epohi, niti o tim pravim vagonima) pogleda, vagon sa slike Tillig i sa slike TV Slovenija su samo slični. Kao, npr. serije 362.000 i 362.100....ili, još manje....
Odnosno, kad se bolje pogleda;
-kočničareva kučica je drugačija, kao i rukohvati i stepenište do nje,
-nosači bačve su potpuno različiti, idu po cijeloj dužini...,
-stepenište na platformu je potpuno drugačije, kao i sam izgled platforme.....osobito gornji lijevak,
-natpisi su jadno slični,
-na slikama nisu vagoni ni približno iste duljine......

Uz malo truda, čini mi se, prije bi se takav model dobio iz stare plastične Mehanotehnika Shell cisterne....


No, nije vrag tako crn, bezecirat ću taj set.....
Al, malkoc prevare tu ima...………….
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh