JZ 09 i njen model

Balkano

Član foruma
Re: ÖBB stvarčice

Zdravo,
imam jedno pitanje.
Dali je na podrucje bivse Juge ikada vozila pruska P8 parnjaca?
Naprimjer slicne poput ovog ÖBB modela (ÖBB 638)?
http://www.al-bue.de/bilder8/PICT5465.JPG
Ako da, onda mislim da bi bila ljepa ideja kupit takvu ÖBB-jevku i preuredit je u JZ lokomotivu...

Pozdrav
 

Stanley

Poznati forumaš
Re: ÖBB stvarčice

Balkano kaže:
Dali je na podrucje bivse Juge ikada vozila pruska P8 parnjaca?
Da. Oznaka serije je bila JŽ 09.
Prema podacima iz knjige Zvonimira Horvata ''Parna vuča u Hrvatskoj 1860.-1988.'' nekoliko takvih lokomotiva dobiveno je 1947. od Njemačke na ime ratne odštete. Uglavnom su vukle brze i putničke vlakove na pruzi Zagreb - Vinkovci.
Na internetu negdje postoji fotografija te lokomotive (kasirane) na ''groblju'' u Zaprešiću.
 

matija

Član foruma
Re: ÖBB stvarčice

Stanley kaže:
Balkano kaže:
Dali je na podrucje bivse Juge ikada vozila pruska P8 parnjaca?
Da. Oznaka serije je bila JŽ 09.
Prema podacima iz knjige Zvonimira Horvata ''Parna vuča u Hrvatskoj 1860.-1988.'' nekoliko takvih lokomotiva dobiveno je 1947. od Njemačke na ime ratne odštete. Uglavnom su vukle brze i putničke vlakove na pruzi Zagreb - Vinkovci.
Na internetu negdje postoji fotografija te lokomotive (kasirane) na ''groblju'' u Zaprešiću.

Jedino ne mogu da odgonetnem, da li je podvoz lokomotive bio crven, ili crn. Na onim fotografijama iz Zaprešića se nazire da bi moglo biti da su bili crveni, ai činjenica da su dobijene od Nemaca koji isključivo tu šemu bojenja parnjača koriste ide tome u prilog. Voleo bih ako se neko slučajno seća da to napiše ovde.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: ÖBB stvarčice

Ja ipak mislim da je podvozje bilo crveno, bar mi se "linija" iznad njega cini crvenom.
Mada, zaista je tesko dokuciti na osnovu ove fotografije.
 

Attachments

  • 09-007 JZ Zapre 06_08_1967_.jpg
    09-007 JZ Zapre 06_08_1967_.jpg
    250.8 KB · Pregleda: 255

matija

Član foruma
Re: ÖBB stvarčice

Ija sam na osnovu te fotografije vršio forenzičku istragu :geek: , ali jako je teško doneti sto postotnu dijagnozu, da je bar malo više svetla možda bi bilo lakše. Zato sam zamolio ako neko slučajno zna da napiše.
 

torrente

Poznati forumaš
Re: ÖBB stvarčice

ubacio sam fotku u blackmagic davinci na poslu i nema nikakvih otklona u crvenu. ili je slika prosla barem 4-5 presnimavanja u jpg kompresiji i sa povecanjem kompresije ili je lokomotiva bila potpuno crna. jedini otklon crvene je na vidljivim zahrdjalim dijelovima ali je on u sjeni i na suncu isti.

99% sam siguran da je lokomotiva bila crna bez crvenih detalja.
 

matija

Član foruma
Re: ÖBB stvarčice

Prvo bih se želio izvinuti za OFF TOPIC kome sam i ja doprineo i zamolio bih moderatora da otvori novu temu u domaćim modelima :JŽ parnjača serije 09. i od Balkano-vog posta pa na ovamo premesti tamo.
Hvala unapred.
Nastavio bih. Do sada smo videli fotografiju 09-007, ali ako pogledamo fotografiju 09-003 koja se nalazi iza 007-ice, gotovo sigurno ćemo videti da je stepenik na tenderu 007-ice crvene boje, što opet znači da je verovatno podvoz bio crven, sem ako na kraju službe nije tender bio zamenjen od neke druge lokomotive serija20 recimo.



A evo i jedne fotografije JŽ 05-023 gde bih se zakleo da su kotači crni, i samo protutegovi crveni, a vrlo dobro znamo da su bili crveni:


Tako da mi se čini da smo na početku.
 

Attachments

  • 09-003zapresic.jpg
    09-003zapresic.jpg
    264.7 KB · Pregleda: 230
  • 05-023.jpg
    05-023.jpg
    215.7 KB · Pregleda: 232

alsbgd

Član foruma
Jedino sto bih Balkanu preporucio da ne uzima oebb lokomotivu, vec izvornu verziu
P8 sa ono kockastom budzom na krovu!!! Koju na zalost Fle nema vise u katalogu u ponudi...

Inace sto se tica setalista na lokomotivi, Spoljna ivica setalista bi trebala da bude crvena,
A ram lokomotive CRN!!!

Igor.
 

Balkano

Član foruma
Hvala na informacijama!
Meni treba neka nasa lokomotiva za moj Simplon Orient Express, i bas mi je drago cut da je JZ 09 bas vukla vlakove na relaciji Zagreb-Vinkovci, sto je onda valjda i ukljucilo SOE. Odlicno!
To bi onda pored raznih BR 52 modela (koje se dadu pretvorit u JZ 33) mogla bit jedina trenutacno na HO trzistu postojeca ostala parnjaca iz koje bi se uz malo farbanja dala napravit autenticna JZ parnjaca! Jer JZ 05, 06 ili 01 ipak izgledaju prejako drugacije da bi se mogle pretvorit iz nekog postojeceg modela neke druge parnjace. Oke, mogla bi i JZ 33 vuc SOE, al mislim da se to u stvarnosti nije dogadalo, te da je JZ 09 bolja odluka za taj vlak.
Naravno, JZ 12 (BBÖ 113) bi mi za moj SOE bila jos draza, ali nazalost nisam toliko bogat da bi ju mogao kupit. Na ovoj aukciji na ebayju je taj Lemaco model dostignuo cjenu od 1500 €!!! I vrlo sam siguran da ni jedan drugi proizvodac dosad nije napravio taj model osim Lemaca...
http://cgi.ebay.ch/Lemaco-H0-057-2-OBB-33-106-Giesl-ex-BBO-113-/260736872554
Sta se tice farbanja tog ÖBB modela u JZ 09:
Mislim da ce dovoljno bit nafarbat sredine svih kotaca, zastite palaca na pogonskim kotacima i spoljnu ivicu setalista u crveno i jos dodat crvene tablice s brojem i JZ znakom na kucicu (i s time prekrit ÖBB oznake) i tender i gotova je JZ 09!
Jedina stvar koja me kod tog modela malo smeta je sto su preteci kotaci u obliku diska. To bi jos valjalo zamjenit s kotacima sa palacima. Inace mislim da bi bas s tim ÖBB modelom posao pretvaranja u JZ lokomotivu trebao bit jos najmanji, pogotovo sta se tice farbanja.
 

matija

Član foruma
Dragi Balkano. Ja bih ti ipak savetovao malo strpljenja. Prvo ne znam da li ti već poseduješ tu OBB loksu ili imaš nameru da je nabaviš. Svejedno tu je problem krova koji je sasvim drugačiji od naše 09-ke. Što se tiče Orjent-expresa, njega zasigurno nikada nije vukla 09-ka. Pogotovu što se ne zna ni koji Orijent-expres preferiraš. Vagoni sa drvenom oplatom (negde do tridesetih godina prošlog veka) ili metalne (plave ) vagone, koji opet nisu isti predratni (WW 2) i posleratni. Preporučio bih ti da malo više listaš po forumu i naći ćeš mnogo zanimljivih odgovora na ova pitanja, pa ako negde zapne, onda pitaj, da se ne bismo ponavljali. :palac_gore: :palac_gore:
 

Balkano

Član foruma
matija kaže:
Dragi Balkano. Ja bih ti ipak savetovao malo strpljenja. Prvo ne znam da li ti već poseduješ tu OBB loksu ili imaš nameru da je nabaviš. Svejedno tu je problem krova koji je sasvim drugačiji od naše 09-ke. Što se tiče Orjent-expresa, njega zasigurno nikada nije vukla 09-ka. Pogotovu što se ne zna ni koji Orijent-expres preferiraš. Vagoni sa drvenom oplatom (negde do tridesetih godina prošlog veka) ili metalne (plave ) vagone, koji opet nisu isti predratni (WW 2) i posleratni. Preporučio bih ti da malo više listaš po forumu i naći ćeš mnogo zanimljivih odgovora na ova pitanja, pa ako negde zapne, onda pitaj, da se ne bismo ponavljali. :palac_gore: :palac_gore:
Odkud znas da SOE (naravno posljeratni ako su 09 tek stigle u Jugu 1947) nikad nije vukla 09? Jel mi mozes rec di si to procitao?
Kakve su onda vlakove vukle? Baatice? Ili ovakve kakve ACME ovdje nudi? http://www.acmetreni.it/index.php?o...=shop.browse&category_id=36&Itemid=74&lang=en
Sta se tice lokomotive: jos u nisam nabavio naravno. Mislim sve to jos nije sigurno.
Sta se tice krova: takvi detalji mi nisu tako vazni, jer sasvim 100% ko nasa 09 tako i onako nemoze bit. S tim se mogu pomirit.
 

matija

Član foruma
Niko ništa nakon toliko vremena ne može tvrditi sto procentno. Iznimaka je sigurno bilo, ali u principu posle WW 2 Orijent-Expres je bio jedan od najelitnijih medjunarodnih vlakova, i kao takav je uvek dobijao najelitnije i najjače lokomotive. Serija 09 spada u grupu lakih brzovoznih lokomotiva i kao takva nije spadala u tu grupu. Na relaciji Zagreb-Beograd gotovo uvek ako ne i uvek u vreme parne vuče vukla je serija 05 ili eventualno 11. No sve ovo već ima kojegde zapisano i zato ti kažem pročešljaj malo forum biti će ti mnoge stvari jasnije :palac_gore:
 

thomcro

Aktivan član
Ako će vam što pomoći u određivanju kakvo je bilo bojanje P8, ovo je originalni DR BR 38 model u simulatoru ...

screen10.jpg


screen11.jpg
 
A

Anonymous

Guest
A ovo je fotka sa "bahnbilder.de" snimljeno 1985. Pa ako ista pomaze bit ce mi drago :D

bochum-dahlhausen15101985-38-2884--504325.jpg
 

matija

Član foruma
Hvala Thomcro. Kod DRG-A, pa posle i kod DB-a šema bojenja je bila crveni podvoz i crveni kotači. Medjutim ova BR 38 (pruska P-8) je bila radjena izmedju ostalih za mnoge evropske zemlje, ali uglavnom pre WW 2 i te lokomotive su bile farbane u crnu boju i frem i kotači i sve ostalo pa je svaka zemlja radila svoju šemu bojanja. S obzirom da posle WW 2 koliko znam nisu bile proizvodjene, mislim da su ove što su došle kod nas Nemačke lokomotive, a one su zasigurno imale takav frem i kotače kao ova za simulator. Zato sam uveren da su podvozi bili crveni, medjutim jedine fotke u koloru koje sam video su iz Zaprešića sa groblja lokomotiva gde se to ne može sa sigurnošću potvrditi. Hvala Piccolo za lepu fotografiju barem da na fotkama vidimo kako se čuva istorijska baština. :(
 
A

Anonymous

Guest
Par minuta uzivancije . . . . BR38 (a jesam dosljedan temi)

&feature=relmfu
 

1borna

Veteran foruma
O seriji 09 prenosim sa vlakovi.com:
Stara oznaka serije: KEPV/BadSt B P8=DRB 38, Nova oznaka serije: JDŽ=JŽ 09, TIP: 2C, Godina prestanka rada: 1971.
Od 1947. na području Hrvatske lokomotive te serije vukle su brze i mješovite vlakove na relaciji Karlovac – Zagreb – Vinkovci. Gradile su se više godina i bile su medu vodećim brzovoznim lokomotivama na njemačkim i austrijskim željeznicama. Uz druge lokomotive novije izgradnje vozile su do II. svjetskoga rata.
Nakon II. svjetskog rata bivši JŽ dobio je nekoliko tih lokomotiva na ime ratne odštete. Imale su okrugle parorazvodnike, kormilo Heusinger, zračnu kočnicu Knorr i vodočistač Wctgner.
Najveća brzina: 100Km/h
Snaga 604 kW
Masa lokomotive u službi: 78,2 t
Duljina lokomotive s tenderom: 18,200 mm
jz-09.jpg

Tu vrstu lokomotive u originalnoj Njemačkoj izvedbi (P8) rade ili su radili gotovo svi proizvođači malih željeznica!
Par slika iz moje kolekcije (neke ću doraditi prema JŽ, samo nikako ne mogu doći do neke kvalitetnije slike)
DSCN1404-001_zpsa50d57e1.jpg
DSCN1405-001_zpsd72cbc37.jpg
DSCN1403-001_zpsa8aac5a2.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh