JŽ 712 španac/makosa u H0 - prerada/izrada

Mon

 
Osoblje foruma
Ranije je bilo najava o izradi Makose/Spanca u H0 ali je sam projekat zbog necega stao.
Odlucio sam da malo eksperimentisem i izradim JZ 712 preradom davno kupljenih DB628 (Lima HO 201090 ).

Nije mi cilj da napravim motornjaka koji ce da 100% bude vjeran originalu vec nesto sto ce bar malo sliciti originalu.
Nesto sto ce kad zazmurite na jedno oko i dopola zatvorite ono drugo, zaliciti na trodelnog Makosu/Spanca odnosno JZ 712.
Neko od nas rece “vazno da je boja slicna” s cim se ja potpuno slazem! :palac_gore:

Prvi korak je bio da se dobije srednji vagon buduceg Spanca.
Posto u kompletu DB628 dolazi jedna motorna i jedna kola bez motora ja sam uzeo ove dve nemotorizovane i prerezao ih bonsekom.
 

Attachments

  • 0JZ714015.jpg
    0JZ714015.jpg
    127 KB · Pregleda: 378
  • 01.JPG
    01.JPG
    223.8 KB · Pregleda: 377
  • 02.JPG
    02.JPG
    193.6 KB · Pregleda: 360
  • 02b.jpg
    02b.jpg
    208.2 KB · Pregleda: 361
  • 02d.JPG
    02d.JPG
    183.8 KB · Pregleda: 358

Mon

 
Osoblje foruma
Kabinske delove sam odbacio a ostalo spojio i dobio vagon.
Spoj je dosta grub i lose izgleda ali sam ja zadovoljan cvrstinom tako da ne planiram menjati nista sto se toga tice.
Ionako ce to da se pokrije kad dodje na red finisiranje vagona.

Da napomenem samo da sam pistoljem za plastiku popunio onaj milimetar praznine koji se pojavio na samo mesto spajanja.

Isto, stranicna ”rebra” na sanduku DB628 sam prvo istrugao nozem skalpela da bi olaksao
Kasnije finisiranje brusnim papirom.

Eto, posle dobijanja srednjeg vagona dobio sam preliminarni izgled garniture.

Sada dolazi na red planiranje ”sta i kako” oko izmena kabinskih delova odnosno
kako da se dobije oblik i izgled kabine sto blizi Spancu.

Cim krenem sa preradjivanjem i taj cu postupak pretstaviti tekstom i slikama.
 

Attachments

  • 06.JPG
    06.JPG
    261.2 KB · Pregleda: 291
  • 06c.JPG
    06c.JPG
    278.3 KB · Pregleda: 292
  • 06d.jpg
    06d.jpg
    184.6 KB · Pregleda: 289
  • 08.JPG
    08.JPG
    84.4 KB · Pregleda: 294
  • 09.jpg
    09.jpg
    191.2 KB · Pregleda: 293

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Kolega odlična tema i prerada...

Savjet..
kod struganja "rebara" strogo pazi donji dio jer nož odnese donji grančni rub i ostane neravna crta koja daje ružan dojam.. to je mene zeznulo kod prerade Limine 1043 u HZ 1143 isti problem..
Također.. mislim da brusnim papirom nećeš uspjeti sve skinuti.. ja sam brusio 5 dana i ko zna koliko puta bojio, uvjek posle farbanja se pojave rebra..ko gljive nakon kiše.. moj savjet je da povučeš papirnim selotejpom crtu u ravnini prozora (donjeg dijela) pa navučeš deblji sloj kita pa kreneš u brušenje a kod prozora zbrusi prelaz jer ova rebra su neuništiva.. barem po mom iskustvu metodom struganja skalperom..
 

Mon

 
Osoblje foruma
Odlican info djzlaja, obavezno cu ga imati u vidu kad dodje vreme finije obrade. :palac_gore:
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Mon, jesi siguran, da ne bi nešto bolje napravio kod spoja donjeg dijela? Oni šarafi su... ako ti cijeli vlak lijepo ispadne zašto ne bi bio i donji dio tako lijep? Ja bih najprije pokušao sa stirenom i dvokomponentnim ljepilom ili možda čak malo staklene tkanine i epoksi smole. Vanjske spojeve možeš opet pokitati i ošmirglati. Daj molim te izbaci one šarafe van, baš ne liči na nešto :molitva :molitva :molitva
 

Mon

 
Osoblje foruma
Zaboravio sam da kazem Gorane, da su sarafi da bi za sada drzali konstrukciju u "cvrstom" stanju.
Kasnije ce tu biti livljena plastika koja ce da ih zameni.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Dobivamo li mi to nove meštre od prerada? :D
 

Mon

 
Osoblje foruma
@ Sky
Ma nemam ja tu vestinu Sky, ali si zato ti upao u tu grupu! :palac_gore:

@ Bora Somborac
Boro, jel imas uvecani prednji deo crteza, ono sto sam uokvirio s crvenim?
 

Attachments

  • 712_so_crtez.JPG
    712_so_crtez.JPG
    35.4 KB · Pregleda: 209

Železničar

Poznati forumaš
Na zalost nemam, ovo je jedina skica od nularice sto imam :zvizdi: Nemam cak ni skidu od 716...
Ostaje ti da pokusas preko slika da izracunas neke dimenzije. Pojedine dimenzije se poklapaju sa 712-1/2 a za to ima onaj moj crtez (valjda sam ti ga poslao jednom).
 

1borna

Veteran foruma
Puno je bilo raznih najava i planova o izradi nekog domaćeg modela bilo iz mesinga, plastike (kalupi) ili 3D zadnjih
6-7 godina ovdje i na nekim drugim forumima pa se sve rasplinulo!
Adi ti si jedina svijetla točka sa svojom izradom, vremenom će se i tvoji modeli dotjerati u detaljima pa se nadam da će
i kupaca biti više!
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ima li ikakvi informacija oko "spanca"?
Ništa se kod mene nije "rasplinulo" kako Borna kaže već jednostavno mi nepada napamet da mom "3D-umetniku" zagorčavam život sve dok ne završi fax. :citaj:
A kad i zadnji ispit prođe, onda se bacamo na posao. :palac_gore:

Nešto oko Španca je davnih dana radio, ako se ne varam g. S. Ilić.
Ovo su njegove fotke (railserbia)
View attachment 78473

View attachment 78474
Jeste Sky to je model G-dina Ilića. :dada:
.
 

adi

Član foruma
Puno je bilo raznih najava i planova o izradi nekog domaćeg modela bilo iz mesinga, plastike (kalupi) ili 3D zadnjih
6-7 godina ovdje i na nekim drugim forumima pa se sve rasplinulo!
Adi ti si jedina svijetla točka sa svojom izradom, vremenom će se i tvoji modeli dotjerati u detaljima pa se nadam da će
i kupaca biti više!
Moj kolega otkad sam na ovom forumu naucio sam mnogo tog oko izrade modela.i doci ce vrime di ce moji modeli bit sve bolji i bolji.uz odredjena iskustva i savjete drugih iskusni ljudi to vec dobro napreduje.najgore je to sto i ja patim od modelarske bolesti"daj mi sve i daj mi odmah":D.pa se i meni koji propust desi.najveci mi problem stvara vrime.slab sam sa vremenom.steta da ovog spanca niko neradi.ja se ponado da je kolega mon nesto sredio oko tog ali sta je tu je.cekat cu i ja da mali zavrsi skolu;);)
 

1borna

Veteran foruma
Zanimljivo je to sa strpljenjem i vremenom....kad si mlad obično si i nestrpljiv a imadeš još puuno života pred sobom!
Ja sam došao u godine kad nemam više tako puno stanica na svojoj vožnji (?) no zato imam strpljenja na pretek.
 

adi

Član foruma
Neznam zasto je to tako ali to je ziva istina.valjda covjek sto je stariji prodje sve i malo se i zasiti svega.prije 13 godina kad sam poceo se bavit ovim hobijem bilo je kupovanje sveg" od reda" dok sad vec ide drugacije.pomanje se kupuje i birano
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh