JZ B 812+818 šinobus - prerada iz Fleischmann-ovih DB VT95 modela

Mon

 
Osoblje foruma
Razmisljajuci kako da najlakse, bez detaljnijeg fizickog delovanja na izgled originalnog DB modela dobijem JZ sinobus, odlucio sam se da za osnovu uzmem i "preradim" Fleischmannove 74405 i 4405 modele, koje su mi postali favoriti zbog odbojnika koji su isti k'o na nasim sinobusima a na koje sam ja slab. :ljubav

Modeli su identicni spolja medjutim ovaj prvi odn. Flm 74405 je motorni digitalni model, fabricki mu je ugradjen zvucni dekoder koji ima sve funkcije kao i zvuk karakteristican za sinobuse.

Smatrao sam da je bolje i jednostavnije kupiti ovaj model i iskoristiti ga kao motorni JZ B812 nego kasnije kupovati i ugradjivati zvucni dekoder.

Drugi, Flm 4405 je isto motorni ali analogni model koi ce da glumi prikolicu, odnosno JZ B818.
z0.DSC04157.JPG
Na slici vidite 4405 jos uvjek u DB bojanju i 74405 kojeg sam odranije nabavio i prefarbao.

Najjednostavnija i najnezahtevnija prerada za koju sam se odlucio je vizualno priblizavanje DB JZ modelu a koji ce biti funkcionalan u smislu vozakanja po maketi, i koja se glavno sastoji iz:

1. farbanje modela ,
2. priprema analognog 4405 da bude prikolica,
3. elektricno povezivanje oba dva modela u jednu celinu: motorni deo+prikolica i
4. dekalisanja - leplenja oznaka.

- Farbanje
Model sam prvo rasklopio, sanduk na jednoj a podvozje na drugoj strani.
Sa sanduka sam skinuo sve prozore i vodove rasvete/svetala (sl.1) da ne bi i njih ofarbao. Nek vas slika 1. ne zavara, tu su prozori jos uvjek montirani.
Sa podvozja sam skinuo sedala i stampanu plocicu (sl.3) da bi mogao da izvadim motor (a) i klizac (b) koji kupi struju i daje je motoru - to buducoj prikolici nece trebati.
z1.DSC04161.JPG


Boje koje sam nabavio za ovaj model su uljane, fabrikat Humbrol, a samo farbanje je sa spuzvom za tanjure - raspravu o ovim nacinom farbanja imamo na forumu tako da je necu ovde opisivati.
http://forum.malezeljeznice.net/index.php?threads/bojanje-modela-spužvicom-sunđerom.1792/
z2.00DSC04166.jpg
Originalnu boju s modela nisam skidao jer je ova Humbrol srebrena veoma pokrivna tako da nije potrebno skidati DB-crvenu. Jedino sam pre nanosenje Humbrol-srebrene sanduk dobro oprao sapunom i vodom i tako skinuo eventualnu prljavstinu i masnocu sa njega da bi se boja uhvatila na cistu povrsinu i dobro zalepila.

Sigurno ste vec primetili da model Flm 4405 ima dva prozora iznad vozacevog sedista, i napred i nazad. Njih prilikom farbanja sanduka treba ofarbati i tako "zatvoriti" ove prozore da bi se dobio izgled krova bez prozore kao sto su imali sinobusi kod nas.
z3.JZ B812.jpg
Drugo, zbog slicnosti Humbrol-srebrene sa originalnom srebrenom bojom krova DB modela sam krov nisam ofarbao, jedino sanduk.
z4.DSC04175.JPG
z5.00DSC04183.JPG
Elektro-povezivanje motornog dela sa prikolicom sam zamislio da bude na taj nacin sto ce:
1. prikolica da uzima struju sa sina i predaje je motornom delu i
2. motorni deo ce prikolici da daje osvetlenje.
z6.00DSC04183.JPG
S obzirom da sam zeleo da izbegnem trajno vezivanje dviju jedinica, za prenos struje s jedne na drugu sam iskoristio ROCO40345 cetvoropolne kopce koje dolaze dve u pakovanju i tako resio problem sa cetiri zice; petu sam opremio sa mini utikacem.

Sa izgledom miniutikacem nisam zadovoljan tako da ce on biti zamenjen kad budem nasao bolje resenje.
z7.DSC04232b.JPG

Ovde se pojavio mali problem: zbog svoje visine gornji rub kopci je udarao u rub otvora na sanduku koji je namenjen za kopce sto je uzrokovalo nemogucnost voznje u krivinama.

Zato sam prosirio otvor na oba dva sanduka , kako u stranu tako i u visinu i na taj nacin omogucio nesmetano kretanje kopci.
z8.DSC04210.JPG

Dekalisanje - nalepnice su pripremljene na osnovu nepotpunih informacija.
Kao takve sam ih privremeno postavio i tokom vremena cu ih zameniti sa tacnim.
Ipak, nalepnice sam zastitio spricajuci ih mat-lakom da ne bi doslo do njihovog ostecenja prilikom hvatanja modela.

Da ne zaboravim, rubove prozora sam prozao tanjimmarker-flomasterom da bi dobio izgled one gume oko prozora.

Kad sam zavrsio sa lakiranjem, postavio sam prozore na svoje mesto, stavio par putnika - nekima sam prvo otsekao potkolenice da bi mogao da ih smestim na sjedala i zatvorio modele.
z50.DSC04230.JPG
 

Mon

 
Osoblje foruma
Evo (trenutnog) rezultata: funkcionalan dvodelni model JZ zinobusa, uradjen bez ikakvog delovanja i detaljnije prerade.

Detalji se mogu naknadno uraditi, kao primer cu da navedem otstranivanje sirena sa prikolice ili postavljanje crvenih dioda za zadnja svetla, ali ce to da saceka kad me uhvati groznica druge vrste. :snagator:
z51.DSC04256.JPG
 

Mon

 
Osoblje foruma
Izabrao sam JŽ-JЖ B812-007 koji je imao tu nesrecnu sudbinu da je sluzio vatrgascima da se na njega vjezbaju i uce kako se gase pozari.:fp:
JŽ-JЖ B 812 007 Depo Lisice.jpg

A s obzirom da osnovni DB model nije pretrpeo nikakvih promena osim farbanja, i ja sam zadovoljan kako je ispao.:palac_gore:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Odlicno zapazanje Boro. :palac_gore:

Gosina krilca su ostala slucajno; prvo sam planirao da to bude 155-tica pa sam zalepio krilca koja sam imao od ranije.
Kasnije sam se odlucio za 007-cu.
Za sada ce krilca da ostanu (kao i svi ostali dekali) sve dok se definitivno ne odlucim hocu li 155 ili 007.:D
 

Davor

Veteran foruma
Savršena nesavršenost.:svidamise:
Kako skidaš origalne dekale i da li sam izrađuješ nove?
 

Mon

 
Osoblje foruma
Hvala kolege.
Dekale izradjuju drugi a jednom zalepljene je lako skinuti sa Micro Sol-om.
Natope se i posle minut se nezno "ogrebu" stapicem za ciscenje usi.:)
microset2.jpg
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Odlična prerada :palac_gore:
ovu metodu "farbanja spužvom" si dotjerao do savršenstva..
Neznam da se npr. kistom uopće može ovako dobro i ravnomjerno pofarbati.. :naklon:
Ovo za skidanje dekala mi je odlična fora.. jel se tako može skidati s bilo kojom tekućinom za omekšavanje ili ova micro slo je po nečemu posebna???
Znaš za što mi treba ;)
 

Mon

 
Osoblje foruma
Odlična prerada :palac_gore:ovu metodu "farbanja spužvom" si dotjerao do savršenstva..
Neznam da se npr. kistom uopće može ovako dobro i ravnomjerno pofarbati.. :naklon:
Hvala Zlajo.
Bojanje spuzvom je bolje nego kistom jer spuzva ostavi jedan sloj boje a visak pokupi/upije - kist/cetkica to ne radi.
Ovaj nacin je idealan za kolege koji ne teze perfekciji i nemaju airbrush a zele malo bolje ofarbati model.

Ovo za skidanje dekala mi je odlična fora.. jel se tako može skidati s bilo kojom tekućinom za omekšavanje ili ova micro slo je po nečemu posebna??? Znaš za što mi treba ;)
Neznam za ostale tekucine ali je ovaj Micro Sol poseban sto skine dekal a ne ostecuje boju modela.
I da, znam za sta ti treba! :palci_gore:
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Mon, Čestitke na dobro odrađenom poslu.
Ipak, društvo moram reći da me malo zbunjujete nekim pojmovima. Npr. "skidanje originalnih decala". Ako se misli na oznake koje dođu na originalnim modelima kad ih kupiš, onda to nikako nisu decali, već oznake koje su napravljene bojom za plastiku a odrađene sito-tiskom ili tamponom. Nikako decalom. I sad moram reći da još nisam pokušao skinuti taj tvornički tisak Decal Solom, ali ako kažeš da si uspio, budem i ja probao. S druge strane, skidanje decala Decal Sol tekućinom i kod mene se pokazalo uspješno.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Hvala WEC. :)
Davor je najverovatnije mislio na originalne oznake, a ne na dekale.

A ja sam napisao da jednom zalepljene dekale skidam sa SOL-om;
Originalne, odnosno fabfricki nastampane oznake skidam tekucinom za ciscenje
zenskih noktiju koja ne sadrzi aceton.
Ali, pored oznaka ova tekucina deluje i na boju modela tako da ovu tekucinu
uptrebljavajte samo ukoliko cete model kasnije i farbati.
 

andrej

Aktivan član
Pozz,
svaka pohvala Mon, stvarno osvježavajuće vidjeti ovakav zahvat. :palac_gore:
Nego,
I-got-an-idea----idea-animated-animation-smiley-emoticon-000274-small.gif
onu petu žicu možeš izostaviti, odnosno plavu žicu ne moraš vući iz prve jedinice, već žaruljice spajaš direktno na klizače....
pa, ako osjetno slabije svjetle postavi po jednu diodu sa svakog klizača, spoji ih (pluseve) na drugom kraju i sa tog spoja ideš na žaruljice, potom na dekoder bijelom i žutom.
Tako imaš dovoljno kontakata na kuplungu, bez potrebe za petom žicom.

:vrag3:
 
  • Like
Reactions: Mon

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
A-ha...si videl meštra kak zna. Bravo Andrej....
Ajde barem smo razjasnili nedoumice oko oznaka..
 

Mon

 
Osoblje foruma
Pozz, svaka pohvala Mon, stvarno osvježavajuće vidjeti ovakav zahvat. :palac_gore:
Nego,
I-got-an-idea----idea-animated-animation-smiley-emoticon-000274-small.gif
onu petu žicu možeš izostaviti, odnosno plavu žicu ne moraš vući iz prve jedinice, već žaruljice spajaš direktno na klizače....
pa, ako osjetno slabije svjetle postavi po jednu diodu sa svakog klizača, spoji ih (pluseve) na drugom kraju i sa tog spoja ideš na žaruljice, potom na dekoder bijelom i žutom.
Tako imaš dovoljno kontakata na kuplungu, bez potrebe za petom žicom.
:vrag3:
Hvala za pohvale Andrej; za divno cudo ponekad uhvatim vremena za igranje i eto nekog rezultata.

:aplauz: za ideju oko sklanjanja pete zice za rasvetu prikolice; meni, kao pravom laiku oko el-stvari svake sugestije/ideje su veoma dragocene i dobrodosle.:naklon:
Imam par nejasnoca:

1. za osvetlenje koristim (ostavio sam) originalne lampice koje je Flm ugradio u oba dva modela - koja bi bila funkcija ugradjivanja dioda?
2. zice sa prikolice nisu povezane direktno sa dekoderom vec sa kontaktima na stampanoj plocici.
Nezeleci da diram zice dekodera, kako mogu da znam koji je kontakt na stampanoj plocici za belu odn. zutu zicu?
3. Zanemarujuci moju shemu, koja bi to zica najbolje pasala biti povezana sa klizacima? Jel to nulta (ili kako se vec na naskem zove) odn. "-" ili neka druga?
Jel moze neki shematski prikaz ukoliko ti nije tesko da ga napravis?
4. Jel ovakav nacin spajanja ima neki negativan uticaj na neku komponentu unutar modela, dekodera ili MultiMausa?

Uhh, nadam se da ne trazim previse...:crvenilo:


a pali li i kod muških noktiju?
E to neznam, al' mozes i sam proveriti. :hihihi:
 

andrej

Aktivan član
1. za osvetlenje koristim (ostavio sam) originalne lampice koje je Flm ugradio u oba dva modela - koja bi bila funkcija ugradjivanja dioda?
2. zice sa prikolice nisu povezane direktno sa dekoderom vec sa kontaktima na stampanoj plocici.
Nezeleci da diram zice dekodera, kako mogu da znam koji je kontakt na stampanoj plocici za belu odn. zutu zicu?
3. Zanemarujuci moju shemu, koja bi to zica najbolje pasala biti povezana sa klizacima? Jel to nulta (ili kako se vec na naskem zove) odn. "-" ili neka druga?
Jel moze neki shematski prikaz ukoliko ti nije tesko da ga napravis?
4. Jel ovakav nacin spajanja ima neki negativan uticaj na neku komponentu unutar modela, dekodera ili MultiMausa?
Iskoristio sam tvoju šemu za odgovor:
Bez dioda, dobivamo nešto manji napon, pa se kod žaruljica to zna primjetiti po manjem sjaju, dok kod LED -ica je jedva primjetno i zanemarivo. Time dobivamo tzv. poluvalno ispravljanje napona i to kroz dekoder.

Mon-sin.JPG

1) ovime dobivamo "plus" izvan dekodera. To bi bila plava žica, a ovaj način spajanja ne šteti dekoderu, no nažalost, ima ono ALI ovime obilazimo njegovu zaštitu od preopterećenja ili kratkog spoja funkcijskih izlaza, pa treba biti oprezan kod jačine žaruljica. Ako su jedna ili dvije (20 - 40 mA) po izlazu može proći, više njih bi predstavljale opterećenje za dekoder. Zato su LED-ice bolja opcija. Kada se to uredno posloži nema nikakve bojazni za dekoder i loksu.
2) vidi šemu
3) vidi šemu
4) nope

Ako ima pitanja.....

:vrag3:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Sinobus ce da ceka dok ne saznam tacno
sta je gde pisalo. Tada ce se zalepiti dekali i promeniti
jos neke sitnice. :)
Doduse, i ovakav kakav je sada moze da obavlja posao. ;-)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh