Kameni most - H0 kolekcija

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ovaj E je prvi HŽ model za koji ja znam.
Da, i meni se cini da je ovo je prvi serijski model HŽ vagona.
Iznimno tesko se moze nabaviti jer svi cuvaju svoje HŽ modele od Klein Modellbahna:)
ovaj vagon je star, ali jako dobro ocuvan.

...jos mi fali bijela HŽ cisterna. Nasao sam je kod jednog kolege ali ima weathering.
Da nema weathering odmah bi ju kupio :).... ovako... jos cu malo razmisliti :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Da, ovaj E vagon je bio prvi od četiri HŽ modela koje je KMB napravio prema mojim uputama.
Bravo Nik. :) zanimljiv detalj :)
Da li znas tko je preuzeo ili otkupio alate od Klein Modellbahna. I kada znas puno vise o tome... koji model na trzistu moze biti preradjen u tu bijelu HŽ cisternu za vodu :)
 

nik

Veteran foruma
KMB alate sad ima Roco. Što se prerade cisterne tiče to ti se ne isplati; rađe čekaj da se negdje pojavi u prodaji.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo jos jednog potpuno novog modela u mojoj maloj kolekciji.... koji sam dobio na poklon -)
Mozda jednog dana postane JZ....
Znalci znaju kojem se modelu i proizvodjacu radi :) :) ...... dok u medjuvremenu ne stavim pravu slicicu ;-)

20141214_140201 (2).jpg
 

draženzki

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Liliput, a trebao bi ispasti neki jž 1** :)
:sutim
BTW Predivan poklon!
 

Zoki

Član foruma
Da, i meni se cini da je ovo je prvi serijski model HŽ vagona.
Iznimno tesko se moze nabaviti jer svi cuvaju svoje HŽ modele od Klein Modellbahna:)
ovaj vagon je star, ali jako dobro ocuvan.
Vagon je izašao 1996. godine u ljeto. Znam jer sam ga dobio 13.7.1996 iz Graza, mislim da ga je Nik donio...
 

nik

Veteran foruma
Vagon je izašao 1996. godine u ljeto. Znam jer sam ga dobio 13.7.1996 iz Graza, mislim da ga je Nik donio...
Da, bio sam donio punu torbu svima koji su ga naručili; 20-30 komada... Imam fotkanu hrpu doma na stolu kad sam ih donio; trebam taj negativ skenirati.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
LILIPUT L131405 ÖBB P 93.1421 epoha V
model uzivo izgleda puno bolje nego na slici... iako nije Roco nekako ukupno izgleda bolje i vrlo kvalitetno...mozda radi prstenova.
Cijelo kuciste je ako se ne vram metalno i djeluje cvrsto
uslijed transporta ima manjih savijanja plastike ali nista bitno.

2014-12-15 19.13.33.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo nastavka i mali review modela Liliput L131405.

Da se radi o posebnom modelu pokazuje i sama kvaliteta kutije pakiranja modela kojom proizvođač želi podcrtati da se radi o kvalitetnom modelu uz prigodan naslov Liliput First Class.
Samo pakiranje je prilično veliko za tako mali model (28x11.5x6 cm).
Liliput L131405.jpg

U osnovnoj kutiji se nalazi se manja plastična prozirna kutija koja se sastoji od dva dijela što zajedno pruža odličnu zaštitu modelu sa svih strana te od prašine.
Liliput L131405-2.jpg

Ispod modela nalazi se knjižica na njemačkom i engleskom o povijesti lokomotive, uputi o rukovanju, podmazivanju, servisiranju, ugradnji DCC dekodera te električnoj shemi itd.
Uz tu knjižicu dolazi i poseban list s popisom rezervnih dijelova.
U dvije manje vrećice dolaze plastični dijelovi te ugljen i ugljena prašina (evo molim kolege koji su koristili tu prašinu da pojasne kako se ona stavlja na model)
Liliput L131405-3.jpg

Sama lokomotiva OBB 93.1421 za svoju dužinu od 137mm je prilično teška 319 grama jer je gotovo cijela napravljena od metala.
Liliput L131405-4.jpg

Detalji su odlični kao i oznake napravljene sitotiskom. Rasvjeta je izvedena s 4 LED-ice. Poluge kao i vijenci kotača su brunirani.
Na pogonskim kotačima nalaze se dvije gumice. Kopče su prema NEM standardu s kinematikom.
Liliput L131405-5.jpg

Ocjene:
Pakiranje ★★★★★
Model ★★★★★
Detalji ★★★★☆
Interijer ★★★★★
Vožnja ★★★★★
UKUPNO ★★★★★

Prema subjektivnom dojmu ovim modelom Liliput je nadmašio Roco kvalitetu koju sam uzeo kao referencu.
Iznimno dobra vožnja preko skretnica u zavoju bez trzanja kod vrlo spore vožnje.
Odličan model! Bravo za Liliput!!!
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo još jedne lokomotive pristigle u kolekciju poznate Roco 01487D odnosno E626 ili 361007 o kojoj je sve već napisano posebno od strane kolege @nik koji je predložio stavljanje ralica i grbova umjesto decala.
No najzanimljivije od svega je što lokomotiva koju sam kupio nikada nije bila korištena i svi dijelovi su u originalnim vrećicama. Potpuno je očuvana!!!!

Kutija modela je u odličnom stanju. Ipak se radi o modelu starom 30tak godina :) odnosno proizvedenom 1984 g.
E626-01.jpg

Model je iznimno očuvan bez ikakvih oštećenja i svi dijelovi su na broju (za razliku od 631102 na kojoj mi je nedostajao poklopac)
E626-02.jpg

E626-03.jpg

E626-04.jpg
 

nik

Veteran foruma
Sad imaš model kojem još nisu zalijepljeni grbovi-naljepnice pa ih ne trebaš niti skidati kako bi postavio jetkane.:D
Model inače ima malu tvorničku grešku; 'kockica' sa utorom na fremu pokraj stepenica nalazi se na krivom mjestu, potrebno ju je pažljivo žiletom ili finim skalpelom odrezati i zalijepiti otprilike na mjesto rupe pokraj nje (točno u okomitoj osi sa rupom niže na stepenici) pa onda napraviti novu rupu na fremu na istoj udaljenosti od 'kockice' koja je bila i dosad (znači i 'kockica' i rupa se zajedno translatiraju udesno za istu mjeru).
Nakon toga je potrebno zamiješati odgovarajuću smeđu boju kako bi se pokrilo mjesto sa kojeg je odrezana 'kockica' kao i eventualni tragovi lijepljenja (istom bojom se onda ofarbaju i ralice, dijelovi odbojnika koji su sad crveni, imitacija kvačila i njegovog nosača te reljefno prikazani rukohvati na 'nosevima').
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Sad imaš model kojem još nisu zalijepi-naljepnice pa ih ne trebaš niti skidati kako bi postavio jetkane.:D
Model inače ima malu tvorničku grešku; 'kockica' sa utorom na fremu pokraj stepenica nalazi se na krivom mjestu, potrebno ju je pažljivo žiletom ili finim skalpelom odrezati i zalijepiti otprilike na mjesto rupe pokraj nje (točno u okomitoj osi sa rupom niže na stepenici) pa onda napraviti novu rupu na fremu na istoj udaljenosti od 'kockice' koja je bila i dosad (znači i 'kockica' i rupa se zajedno translatiraju udesno za istu mjeru).
Nakon toga je potrebno zamiješati odgovarajuću smeđu boju kako bi se pokrilo mjesto sa kojeg je odrezana 'kockica' kao i eventualni tragovi lijepljenja (istom bojom se onda ofarbaju i ralice, dijelovi odbojnika koji su sad crveni, imitacija kvačila i njegovog nosača te reljefno prikazani rukohvati na 'nosevima').
Imas li mozda sliku tog detalja? jer u tom slucaju i rukohvat treba izgledati drugacije.
 

nik

Veteran foruma
Imas li mozda sliku tog detalja? jer u tom slucaju i rukohvat treba izgledati drugacije.
Ne, rukohvat odgovara translatiranoj 'kockici' i rupi; upravo ovako kako je originalno na karoseriji ne paše originalnom rukovatu...:mamurluk:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ne, rukohvat odgovara translatiranoj 'kockici' i rupi; upravo ovako kako je originalno na karoseriji ne paše originalnom rukovatu...:mamurluk:
@nik :) evo jos jednog pitanja vezanog za grbove (one jetkane od kluba Baat. Imas li koju sliku na kojoj se vidi tocna pozicija grba i kako je bio obojan.
Kolega @Gorchi objavio je sliku na kojoj se slabo vidi grb i pozicija ali se naziru boje.
upload_2014-12-28_5-39-0.png

Na slici koju je objavio kolega @Thommo vidi se pozicija grba.
upload_2014-12-28_5-43-25.png

OT. Kupio sam vagon Baat, dodatnu plocicu za Baat i dva seta grbova za dvije Roco 626.
Moja supruga otvoria je kutiju izvadila Baat vagon ali nije primjetila da su u kutji jos jetkane plocice pa je bacila kutiju :harakiriSva sreca da je jedna vrecica s grbovima ispala iz kutije pored radnog stola pa sam je slucajno naknadno pronasao:hahahaha:Poslao sam mail Borutu iz Baat kluba da mi posalje nove plocice :cool_2:
 

nik

Veteran foruma
@nik :) evo jos jednog pitanja vezanog za grbove (one jetkane od kluba Baat. Imas li koju sliku na kojoj se vidi tocna pozicija grba i kako je bio obojan.
Kolega @Gorchi objavio je sliku na kojoj se slabo vidi grb i pozicija ali se naziru boje.
View attachment 56502

Na slici koju je objavio kolega @Thommo vidi se pozicija grba.
View attachment 56503

OT. Kupio sam vagon Baat, dodatnu plocicu za Baat i dva seta grbova za dvije Roco 626.
Moja supruga otvoria je kutiju izvadila Baat vagon ali nije primjetila da su u kutji jos jetkane plocice pa je bacila kutiju :harakiriSva sreca da je jedna vrecica s grbovima ispala iz kutije pored radnog stola pa sam je slucajno naknadno pronasao:hahahaha:Poslao sam mail Borutu iz Baat kluba da mi posalje nove plocice :cool_2:
U principu imaš dvije varijante bojenja tog grba. 'Šareni' kakav je 'nacrtao' na decalu Roco (gdje je cijela površina grba ofarbana nekom bojom) i 'goli' kakav je, prema fotkama bio najčešći (gdje je cijeli grb srebrni natur-aluminijum a samo je zvijezda ofarbana u crveno). Ovaj drugi ti je ujedno i najlakše napraviti (pofarbaš samo zvijezdu).
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
U principu imaš dvije varijante bojenja tog grba. 'Šareni' kakav je 'nacrtao' na decalu Roco (gdje je cijela površina grba ofarbana nekom bojom) i 'goli' kakav je, prema fotkama bio najčešći (gdje je cijeli grb srebrni natur-aluminijum a samo je zvijezda ofarbana u crveno). Ovaj drugi ti je ujedno i najlakše napraviti (pofarbaš samo zvijezdu).
Mislaim da cu tako i napraviti... samo zanima me gdje tocno postaviti grb? na slikama je on postavljen razlicito. Negdje je donja stana u ravnini s porzorom. Postoji li neka slika na kojoj se to jasno vidi... mozda iz Muzeja u ZG?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh