Kameni most - H0 kolekcija

nik

Veteran foruma
a mogla bi i vući ovaj Hellas Express (slika - Urlich Budde)
b37-103%20158.jpg
Problem je što je ta tvoja 103 Fleischmann a taj model nije baš nešto...
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Problem je što je ta tvoja 103 Fleischmann a taj model nije baš nešto...
... Zato ga treba gledati s nekih najmanje 1.5m udaljenosti :_) ...
nešto kao na slici iz ranijeg posta.. na kojoj kompozicija izgleda kao Z ili N ... i uopće se detalji ne vide hehe
kupljen jer je bio na akciji :) :)
Taj Fleischam vozi jako lijepo... digitalizirao sam ga i sada vozi bez greške....
Jedino treba preraditi rasvjetu jer je prebijela... onako ledeno bijela što nije realno.
 

nik

Veteran foruma
... Zato ga treba gledati s nekih najmanje 1.5m udaljenosti :_) ...
nešto kao na slici iz ranijeg posta.. na kojoj kompozicija izgleda kao Z ili N ... i uopće se detalji ne vide hehe
kupljen jer je bio na akciji :) :)
Taj Fleischam vozi jako lijepo... digitalizirao sam ga i sada vozi bez greške....
Jedino treba preraditi rasvjetu jer je prebijela... onako ledeno bijela što nije realno.
To je točno - taj model fino vozi.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo nove akvizicije zahvaljujući kolegi @nik
Radi se o poznatom starom Liliput 38010 modelu bez motora o kojem je već bilo govora na forumu... koji će postati JŽ.

Trenutno isti (sličan) model radi Conrad, a Liliput radi motoriziranu verziju ovog modela po cijeni od preko 150 EUR.

FullSizeRender(2).jpg
Za godinu proizvodnje (o kojoj bolje da ne govorim) model ima dosta detalja.
IMG_2388.JPG


Dakle model očekuje motorizacija i digitalizacija (možda sa zvukom)... naravno ESU.

Motor će biti Maxon RE 10 Ø 10 mm, 12V 0.75 Watt mod. 118391. Dimenzija 10 x 17 mm
RE-10-10-EB-0-75W-1WE-mTerminal-Detail.jpg
Prijenos naravno od SB koji su napravili za liliput model L136112 koji se proizvodio do 2011.
Kat. br. 20041 cijena 78 EUR s motorom (sam motor je 60 CHF)

IMG_2389.jpg


Ukoliko će biti dostupan prijenos za postojeći Liliputov L136100 i ako bude jetniji od SB onda će se taj prijenos ugraditi.

A tu su i dekali za taj model koji se još mogu nabaviti :)

s-l1600.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Zamisli da se napravi potpuno funkcionalan ovakav model? Znaci da mu se sve pomera i ima funkciju..:eek:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Dođeš u Viroviticu na burzu pa ćeš ga vidjeti u živo!!
Ja sam ga vidio u Virovitici i radi kao švicarski sat.... a i cijena mu je švicarska...
Jako lijep model.... posebno za one koji su se navukli na žute radne strojeve.

Zamisli da se napravi potpuno funkcionalan ovakav model? Znaci da mu se sve pomera i ima funkciju..:eek:
Kod ove Liliput probijačice radi se o drugačijem hodu. Dakle ona napravi pomak za određeni broj pragova i stane, a hidraulika zabode noževe između pragova, i tako u krug. To znači da bi nekakav među sklop koji bi se povezao na npr. F1 trebao uključiti sporu vožnju i naizmjenično uključivati motor pogona i motor podbijačice. Tu bi trebalo dosta programiranja i nije nimalo jednostavan zadatak. Možda bi jednostavnije to bilo napraviti sa zvučnom kulisom umjesto pogonom.

Vertikalna kretnja mogla bi se napraviti uz pomoć jednostavnije verzije ekscentričnog pogona... ali kako time upravljati je već malo složenije hehe

Inače na ovom linku nalaze se primjeri prijenosa, pogona, i raznih mehanizama za proučavanje njihovih principa... ima ih od jednostavnih do iznimno složenih.. http://kmoddl.library.cornell.edu/collection-toc.php
 

nik

Veteran foruma
Podbijačice tipa '-32' kao što je Liliputova su za dva praga pa je pomak između dva ciklusa podbijanja isto toliki dok podbijačice '-16' hvataju samo po jedan prag pa im je i pomak upola manji.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo još jedne lokse u kolekciji....
Radi se o poznatom ROCO 43620 modelu V60 lokomotive koja će postati HŽ :)
Modelu se izlizala crta i ima manja oštećenja boje na fremu što je nevažno jer ide drugo bojanje :)

Čovjek koji se bavi tampon tiskom mi je rekao (mali O.T.) sitotisak se skida glicerinom kojeg ima u kremama za ruke.
Zato ozanke na TV daljniskim uređajima nestaju ako ih koriste žene koje mažu ruke kremama
hm kako li je nestala ova bijela linija?
111.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Samo jedna primjedba... ove naljepnice, koje si stavio imaju odličan print ali šteta kaj su debele (film deb. od 0,15mm). Ja i kolega smo pre nekih 14 dana isprobali tester od tog gospodina pa se rubovi previše poznaju, čak sa tretmanom od Micro Sol/Micro Set rubovi se zavihaju nagore. Ako budeš čovjeku slao natpise, obavezno upotrebi tanji film ili neka neko drugi napravi te dekale za tu podbijačicu.
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Samo jedna primjedba... ove naljepnice, koje si stavio imaju odličan print ali šteta kaj su debele (film deb. od 0,15mm). Ja i kolega smo pre nekih 14 dana isprobali tester od tog gospodina pa se rubovi previše poznaju, čak sa tretmanom od Micro Sol/Micro Set rubovi se zavihaju nagore. Ako budeš čovjeku slao natpise, obavezno upotrebi tanji film ili neka neko drugi napravi te dekale za tu podbijačicu.
Hvala ti na odličnom savjetu i komentaru. Ovako na papiru print je, kako si i rekao iznimno solidan. Ako ste probali dekale od istog proizvođača onda je logično da su i ovi dekali za podbijačicu iste debljine, odnosno predebeli. Jako je nezgodno kada se rubovi dekala jako poznaju čak i nakon tretmana Micro Sol-om. Možda se radi o dekal papiru za Ink-Jet printere.

Da li si probao preći finim kistom preko dekala polushum slojem nitro razrjeđivača? Gledao sam neki dan jedan video gdje su na taj način stopili dekal s podlogom i uklonili silvering i rubove. Kist je bio samo malo vlažan od nitro razrjeđivača. Premazivali su isključivo dekal. Rezultat je izgledao kao tampon tisak. Naravno cijelo vrijeme su napominjali da trreba paziti da se ne pretjera i da treba čekati između premaza ako ih se radi više.

Isprobat ću za vikend te dekale da vidim da li se radi i istom papiru i da vidim krajnji rezultat. Ako će biti kako si i rekao onda definitivno idu dekali s tanjim filmom.

Zanimljivo je ali jučer sam kolegi @ZLi s foruma koji radi CNC za Daa vagon dao novi dekal papir koji sam dobio na testiranje da na njemu isprinta uzorke slike i teksta (jako mali font i krivulje) na profesionalnom printeru koji prvo printa bijelom bojom pa nakon toga printa u bojama te slojeve fiksira UV postupkom. :)

Još jednom hvala na savjetu, komentaru i što si podijelio svoje iskustvo :)
 
Last edited:

MarkoZG

Član foruma
Samo jedna primjedba... ove naljepnice, koje si stavio imaju odličan print ali šteta kaj su debele (film deb. od 0,15mm). Ja i kolega smo pre nekih 14 dana isprobali tester od tog gospodina pa se rubovi previše poznaju, čak sa tretmanom od Micro Sol/Micro Set rubovi se zavihaju nagore. Ako budeš čovjeku slao natpise, obavezno upotrebi tanji film ili neka neko drugi napravi te dekale za tu podbijačicu.

Gorchi i Kameni Most,
evo malo savjeta koji mogu poslužiti kod oznaka tiskanih na debljem filmu:
1. Micro Sol i Micro Set su kemikalije srednje jačine pa su kao takve neka zlatna sredina za rad s najvećim dijelom oznaka na tržištu. No kako postoji puno proizvođača koji koriste različite filmove, tako svakom setu oznaka treba pristupiti individualno, jer su za neke jako fine filmove i Microscaleove tekućine prejake.
Belgijska firma Daco proizvodi tekućine za oznake u 3 jačine, ovisno o vrsti filma koji koristite. Probajte malo eskperimentirati s tim.

2. u svijetu plastičnog modelarstva (maketarstva), s kojim imam više iskustva, se koristi još jedan zanimljivi postupak za oznake na debelom filmu. Najprije se oznaka postavi na model po klasičnoj proceduri. Obavezno se bez obzira na debljinu filma oznake prešpricava gloss lakom kako bi se stopile s podlogom. U slučaju debljih filmova, kada ostane "stepenica", tako prešpricanu oznaku je moguće pažljivo brusiti jako finim brusnim papirom (gradacija iznad 1200). Naime tisak je ispod filma, pa ukoliko pobrusite premaz laka i načnete film, još uvijek niste došli do sloja boje i time ga ugrozili. Naglašavam da ovo treba raditi jako oprezno i neprekidno kontrolirati napredak. Bolje je ranije stati i učiniti premalo, nego pretjerati. Kada ste tako nivelirali površinu, ponovite špricanje gloss laka te po potrebi još brusite, a tek kada je sve gotovo i dobilo konačni sloj gloss-a, ide završni finiš kakav želite (semi-gloss ili matt).
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo jedne prinove :) cisterna koja je izazvala pomutnju :) i koju je otkrio @TV Slovenija :)
Radi se o Brawa modelu 48925 INA VTG
image.jpeg

Model je vrlo korektno napravljen, odličan sitotisak. U vrećici s dijelovima dolazi standardan pribor i dvije standardne kopče. Kako je već i raspravljano na forumu nedostaje bijeli krug na slovu i od INA oznake
image.jpeg
Ocijena: odličan :)
P.S. Trebao sam uzeti dvije cisterne :)
 

Mon

 
Osoblje foruma
....Roco 62269 sa zvukom, za preradu u JŽ 33. Biti će tu dosta preinaka i bojanja. :)...
Znajući tvoje dokazane veštine, sigurno će model na kraju biti prva liga! :palac_gore:
Nemoj da nas kojim slučajem zaboraviš i ne izveštavaš nas kako radovi napreduju! :sef:
.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Znajući tvoje dokazane veštine, sigurno će model na kraju biti prva liga! :palac_gore:
Nemoj da nas kojim slučajem zaboraviš i ne izveštavaš nas kako radovi napreduju! :sef:
.
naravno :) trenutno prikupljam građu, slike i informacije :) :)
Hvala svima koji su mi već pomogli :) i koji će još pomoći nadam se :)

Svi radovi će biti objavljeni... na forumu...

Kako tih ROCO modela uopće nema ovaj koji sam "upecao" u Njemačkoj je kao nov.
Dijelovi su još u vrećici.... Kutija je očuvana. :) :)
Gumice na kotačima su kao nove. Airbrush je spreman, stiren je stigao, kave ima dovoljno, dobra volja je tu... :cool_2:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh