Kibri Robel - 16100 - Prerada

HrvojeR

Član foruma
Još jedan dodatak. Moj (više teoretski) prijedlog u sebi krije i nove nevolje - jer prvo, treba nabaviti cjevčice 1,0 / 1,5 mm (pretpostavljam da glavno vratilo ima promjer 1,5 mm). Te cjevčice nije baš lako naći. Zatim, tu je problem centričnosti. Obzirom na veliku duljinu, trebale bi biti čelične, i posve ravne. I onda sve to treba tako posložiti da nema vibracija - dakle stvar mora bit savršeno okrugla. Zato, u to krenuti isplatilo bi se samo ako remenski prijenos stvarno ne valja. Ako je problem samo u kontaktu, a gibljivu osovinu teško je izvesti, ima jedna tekućina koja čuda čini: Algorex. Na tu mi je tekućinu skrenuo pažnju jedan naš kolega modelar. Inače se zapravo koristi za uklanjanje silikona, npr. u autolakirnicama. Ta tekućina dubinski čisti metal, i kad s tim očistiš kotače i tračnice, nema šanse da vozilo nema kontakt. Dobra stvar je da ne napada plastiku, bar ja nisam to zamijetio.
 

HrvojeR

Član foruma
To mi je palo na pamet čim sam vidio kako to izgleda, ali nisam bio siguran da bi stao tako velik zupčanik da dohvati motor gdje je SB njega postavio, pa sam to nekako izbacio iz glave. No možda bi se ovaj manji mogao postaviti niže, ili originalni od SB-a postaviti niže, pa bi onda zupčanik/zupčanici stali, a dovoljno veliki da dohvate jedan drugoga.

Naravno da bi rješenje s dva zupčanika bilo najjednostavnije, ako se da izvesti.
 

HrvojeR

Član foruma
Evo, to je taj motor: motor promjera 6 mm s jednom osovinom, promjera 0,8 mm. Prodavač uz taj motor nudi i adapter, s 0,8 mm na 1,5 mm. KKPMO nudi velik izbor zupčanika, a ono što je dobro je da se može birati dimenzija provrta, pa se naravno uzme 1,5 mm koji odgovara motoru. Moguće je birati i materijal zupčanika te naravno modul.

Roco zupčanike nisam predložio jer imaju provrt 2 mm ili više, a i ograničen je izbor zupčanika.
 

HrvojeR

Član foruma
Za tu firmu sam doznao na njemačkom forumu. I drugi korisnici su kao i ja tamo naručivali, nisu imali problema - to je velika zemlka i sigurno bi se znalo da je firma sama po sebi problematična, to je nemoguće sakriti.

Problemi se događaju, ali je njihova učestalost zapravo mala, bar je moje takvo iskustvo - unazad više od desteljeća osim jedne vrlo nedavne situacije, ne mogu se sjetiti da mi nešto nije stiglo, a trebalo je. Obzirom na malen iznos koji se "riskira" kupnjom zupčanika, mislim da se rizik isplati. No, svatko za sebe donosi odluku.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pretpostavljam da su zupčanici Roco, jer sam i ja od njih kupovao neke, za puž, sa 17 zuba. Tada sam, pretražujući internet, naišao na podatak da su to Roco zupčanici. Tako i izgledaju, ista boja, površina posve ista. No sad je to manje važno. Moguće da je ipak došlo do puknuća zupčanika, ako je provrt bio premali. To se meni dogodilo na Kefici od Roco-a, puž je sitan, a provrt je bio premali. Čim sam ga nabavio, primijetio sam da previše buči dok vozi - pogledao sam, napuknut puž. Ok, kod tebe je možda provrt bio prevelik - pa je veza popustila. To se lako riješi, teže je doći do zupčanika, pretpostavljam.

Međutim, malo sam gledao taj pogon od SB-a. A znam da to nije idealno, i nemam taj pogon u rukama, ali - da li bi se to moglo preurediti tako da se motor postavi u sredinu, između dva kotača? Tako bi izbjegao remenicu. Ne taj od SB-a, nego novi promjera 7 mm s dvije osovine, npr. ovo, ili ovo. Ovo je vjerujem isto, ali je drugi prodavač. Ja sam od ovog prvog prodavača kupio dva 8 mm motora, i ugradio ih u Glaskastena i Keficu, oboje Roco. Predivno voze, motor je nečujan, malen, ali začuđujuče snažan. Usput, taj prodavač daje 3 godine jamstva na motor.

E sad, vjerojatno bi motor malo "probio" pod od tvojeg vozila. No to je možda mala cijena za puno bolji pogon - a to što se gore vidi, možda bi se dalo zamaskirati nekim teretom na vozilu. Ne znam jedino kakvo je stanje dolje, da li bi motor smetao nečem, ili se jako vidio.

Ovo je samo ideja, više teoretiziranje, jer nakon tolikog truda, stvarno bi bilo besmisleno sve sad razvaljivati. Uz to, kad si ti to počeo raditi, ovih motora nije bilo u ponudi.

U svakom slučaju, svaka čast na preradi. To ne da graniči s nemogućim, to je već prešlo tu granicu, bar za mene.
Hvala. Pogledao sam taj motor. To je moguće bez problema. I kako si i rekao to se sakrije nekim teretom. Prilično je zahtijevno sada to raditi. Kada završim ostale projekte onda ću to preradi ti jer se mora vaditi cijeli pogon. Trenutni motor je savršen. Jedini problem je loše tehničko rješenje povezivanja osovine i zupčanika. Tu su Totalno podbacili.probat ću napraviti spacer koji će omogućiti stavljanje ljepila i klina a opet kada se montira centrirati zupčanik.
SB nikad više. To i ja mogu istokartiti iz komada mesinga i staviti roco zupčanike. Problem je napraviti nešto kvalitetno.
Uglavnom to dolazi na red kasnije. robel vozi ali ne klizi kao prije.
 

wiggum

Veteran foruma
Kako sam ja od ove tvrtke kupil zupčanike, platio ih i nikad ih primio:

26. 7. 2011

30. 8. 2011


14. 9. 2011


7. 11. 2011
Onda sam prestao s dopisivanjem.
Ovo je nesto kao Uli Reyer. 9 mailova i lik ne odgovara ni pod razno od sijecnja do danas.
Takoder lose iskustvo s njim gdje je tvrdio da je poslao alternator za JuExp set, ali nikad nije stigao. Pa opet na brojne upite oko toga, nije bilo odgovora s njegove strane.
Znaci Uli Reyer reisezugwagen.eu treba izbjegavati u sirokom luku jer nema sanse da odgovori na mail kad je u pitanju neki problem. Sramota!
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Hm ovo je totalno ignoriranje.
Da li si ih pokušao nazvati ili poslati mail s druge adrese?

Ne. Mislim da sam nakon drugog maila na koji nije bilo odgovora provjerio na forumu Drehscheibe i u to vrijeme pronašao mišljenja koja su vidljiva na linku. Postalo mi je jasno da vjerojatno od svega neće biti ništa i da ću i ja biti žrtva prijevare. Nakon toga poslao sam još jedan mail i onda odustao.
 

nik

Veteran foruma
Ne. Mislim da sam nakon drugog maila na koji nije bilo odgovora provjerio na forumu Drehscheibe i u to vrijeme pronašao mišljenja koja su vidljiva na linku. Postalo mi je jasno da vjerojatno od svega neće biti ništa i da ću i ja biti žrtva prijevare. Nakon toga poslao sam još jedan mail i onda odustao.
To je ipak bilo prije 9 godina. Vrlo moguće da se od tada puno promijenilo tada.
 

nik

Veteran foruma
Ovo je nesto kao Uli Reyer. 9 mailova i lik ne odgovara ni pod razno od sijecnja do danas.
Takoder lose iskustvo s njim gdje je tvrdio da je poslao alternator za JuExp set, ali nikad nije stigao. Pa opet na brojne upite oko toga, nije bilo odgovora s njegove strane.
Znaci Uli Reyer reisezugwagen.eu treba izbjegavati u sirokom luku jer nema sanse da odgovori na mail kad je u pitanju neki problem. Sramota!
Nažalost izbjegavanje je često nemoguće. On ima puno setova izdanih ekskluzivno samo za njega i nije ih moguće drugdje nabaviti.
 

HrvojeR

Član foruma
"mal so, mal so", rekli bi Nijemci:

https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?010,4807815,4807815#msg-4807815

No možda su u firmi u međuvremenu odlučili da više neće varati kupce.

Ovo upravo dokazuje ono što sam napisao - da se lopovluk ne može sakriti, posebno ne u velikoj zemlji, u doba Interneta. Problem je međutim u tome što sam se ja na taj forum učlanio 3 godine nakon ove rasprave, i naravno da je nisam pročitao, jer kako dolaze novi postovi, stari idu dolje i odlaze u zaborav. Štoviše, od kad sam se učlanio par puta je bila spomenuta ta tvrtka (tako sam i čuo za nju), a i ja sam je spomenuo u svojim postovima, i nitko nikada nije reagirao i o njima napisao nešto negativno (bar ja to nisam vidio). Očigledno je došlo do promjene u odnosu prema kupcima, jer je ignoriranje kupca na način koji si opisao nedopustiv i teško da netko tako može poslovati na dulje staze.

Inače, nekoga drugoga tko nudi tako velik izbor zupčanika ni ne znam. GHW je odlična trgovina, ali njihovi zupčanici su metalni, a to znači u pravilu, da su i bučniji. I od njih sam nabavljao zupčanike, nešto od toga i ugradio, na primjer u Fleischmann DB BR 103. Međutim, ako mogu, radije biram plastične.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh