Kibri Robel - 16100 - Prerada

nik

Veteran foruma
Evo kratkog filma naprvljenog na brzinu.
Pruga je duga samo 400mm tako da nema previše vožnje

Pa je zapravo film napravljen u Disco stilu :)
Robel nije završen sve je samo provizorno postavljeno radi probe...

Prikazana je spora vožnja, LED u smjeru vožnje, rotirajuće svjetlo F2 (AUX1) i stražnji reflektori.. odnosno njihovo polagano gašenje preko F3 (AUX2).
Inače ovaj Fulhaber je nocna mora za fino podešavanje.... još nisam završio s njim :cool_2:

Evo i kratko filmica....
Model nema zvuk...:(
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kakva havarija? :slinim:
Kada sam podmazivao prijenos ROCO uljem izgleda da sam dodirno unutrašnji rub vijenca kotača ili se ulje tu ocijedilo....
Kako se tu nalazi klizač kontakta on je to ulje fino razmazo i napravio tanak film koji je postao izolator.

Prvo sam pomislio da je žica kontakta u prekidu... pa sam skinuo sanduk... i kerenuo tražiti kvar.... mislio sam da je negdje kratki spoj ili prekid... a to pronaci je nemoguce... (dobro ne sad nemoguce nego.... :harakiri)
Prvo sam ispitao konektore i odmah vidio da je problem na kotačima... očistio sam ulje i sada sve radi kao i prije :) :cool_2:
Pa sam ponovo zalijepio nazad sanduk... :cool_2:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo Robel je potpuno završen sa svim detaljima... potpuno funkcionalan i sada je spreman za dekale :) ... ali ja još nisam spreman :cool_2:
Dodaos sam na nekolio mjesta rebrastu ploču (checker plate), dosta detalja je obojano... :)

IMG_1596.JPG
Obojani detalji...
IMG_1589.JPG

Reemote Control s obje strane (crveno, žuto i zeleno)
IMG_1591.JPG

Padeye i stažnji remote controler.
IMG_1590.JPG

Detalji na krovu... koristio sam Model Master Metalizer polished Aluminiji boju koja je savršena. Retrovizori su obojani u crno a ogledala u srebrno.
IMG_1593.JPG
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Sva svetla si odradio fenomenalno..ne znam kako ona rade na pravom modelu ali jako dobro sijaju na tvojoj masini;)

Posebno mi se svidjaju reflektori na kabini..i to kako se pale-gase:palac_gore:

Sto se tice voznje..klizi kao mače niz lim:hihihi:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Sva svetla si odradio fenomenalno..ne znam kako ona rade na pravom modelu ali jako dobro sijaju na tvojoj masini;)

Posebno mi se svidjaju reflektori na kabini..i to kako se pale-gase:palac_gore:

Sto se tice voznje..klizi kao mače niz lim:hihihi:
hehe na pravom modelu malo je drugacije... samo na prednjem kraju ima 10 razlicitih lampi na prednjoj gredi!?! tako da sam izbacio 4.
Od preostalih 6 kod 2 ne rade hehe samo glume...
Viessmann na svom modelu koji je Kirbi prerada isto je napravio kompromis... kod njega su na prednjem kraju 3 bijela svjetla.
Nema reflektore i na kraju ima isto 4 LED 2 crvene i 2 bijele. Kod mene je još jedna ledica u onoj kutiji za upravljanje kranom hehe.. dok Viessman ima rasvjetu kabine s odličnim interijerom...

Dakle
Profi Viessman Robel 11 ledica (6B, 4C, 1 rotirka) - Kameni most Robel 12 ledica (6B, 5C i 1 rotirka) - rezultat: 11:12
Viesssman ima bolji prijenos, ima zvuk.. Ima interijer s rasvjetom i 2 figure... ima i klimu na krovu
tako da je ukupno velikih i nedostižnih 1:0 za Viessmann :respect:
P.S. kada sam planirao preradu nije postojao njihov model hehe

Gašenje reflektora je preko fade-in /fade-out na AUX2 koji sam dodijelio tipki F2 :) Rotirka je na AUX1 i F1 i podešena kao rotary beacon light i na frequency-u ima vrijednost 15 (0.75s). naravno sve je selektirano kao LED full brightness!
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Da sa podesavanjima je veoma zanimljivo da se igras..ima svakakvih opcija sto mi se svidja;) Mislim da je ESU tu malo pobegao od Tsunami dekodera..
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Gotov je Robel. Jedan projekt manje.
Model može voziti ali ima loše vozne karakteristike osim ako pruga nije savršena.
Uglavnom biti će statičan model s svim DCC funkcijama.

E sad... KIBRI je isporučio dekale koji su zapravo obične naljepnice. Užas. Ako jednom napravim dekale zamijenit ću ih. Pa taj KIBRI nije normalan čemu naljepnice umjesto dekala.

ESU dekoder se od stajanja pogubio. Sve fine postavke su se promijenile.

A o SB modellbau postolju sve najgore. Nikad više njihov proizvod. Napisat ću im mail.

Dosta sam detaljirao Kran. E sad Weathering će biti lagan. Ti strojevi su samo prljavi i prašnjavi. Jedina korozija je na auspuhu.

Uglavnom nisam zadovoljan krajnjim rezultatom zbog, naljepnica, SB podvozja I ESU dekodera.
IMG_20200414_154453.jpg
IMG_20200414_154553.jpg

Sad je ostalo još 6 prerada i 2 velika projekta.
 

nik

Veteran foruma
Kibri je negdje krajem 70-ih prešao sa dekala na naljepnice. Pretpostavljam da je upotreba dekala bila prekomplicirana prosječnom kupcu iz Njemačke. A što ne valja sa SB pogonom osim što je skup?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kibri je negdje krajem 70-ih prešao sa dekala na naljepnice. Pretpostavljam da je upotreba dekala bila prekomplicirana prosječnom kupcu iz Njemačke. A što ne valja sa SB pogonom osim što je skup?
Ne znam zašto i dalje forsiraju naljepnice.

Kod SB pogona zupčanici se vremenom odvoje od osovine najvjerojatnije zbog rasušivanja ljepila. Odnosno dolazi do proklizavanja. Transverzalni pomak osovina je prevelik pa klizači na vijencima ne ostvaruju dobar kontakt.
Nikad više SB.

Dakle Robel postaje statičan model.
 

nik

Veteran foruma
Ne znam zašto i dalje forsiraju naljepnice.

Kod SB pogona zupčanici se vremenom odvoje od osovine najvjerojatnije zbog rasušivanja ljepila. Odnosno dolazi do proklizavanja. Transverzalni pomak osovina je prevelik pa klizači na vijencima ne ostvaruju dobar kontakt.
Nikad više SB.

Dakle Robel postaje statičan model.
Onda zupčanike treba ponovo/bolje zalijepiti a osovinama pomoću 'šajbica' onemogućiti pomak.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Onda zupčanike treba ponovo/bolje zalijepiti a osovinama pomoću 'šajbica' onemogućiti pomak.
Točno. To će doći jednom na red. To je iznimno složen zahvat jer Robel je vrlo krhog dizajna.
Malo sam gledao tu osovinu. Uopće nije Zaljepljeni već je spoj ostvaren tako što rupa zupčanika ima manji promjer od osovine. Tako da kad jednom prokliže nema povratka. Loše su to smislili.
I obavezno podloške šajbice. Pomak je kao kod parnjače.
Rastavljanje je prilično riskantno. Jednom kad sve drugo napravim onda će doći i to na red. Možda novi Robel kao verzija 2.0 hehe
 

nik

Veteran foruma
Točno. To će doći jednom na red. To je iznimno složen zahvat jer Robel je vrlo krhog dizajna.
Malo sam gledao tu osovinu. Uopće nije Zaljepljeni već je spoj ostvaren tako što rupa zupčanika ima manji promjer od osovine. Tako da kad jednom prokliže nema povratka. Loše su to smislili.
I obavezno podloške šajbice. Pomak je kao kod parnjače.
Rastavljanje je prilično riskantno. Jednom kad sve drugo napravim onda će doći i to na red. Možda novi Robel kao verzija 2.0 hehe
A da ti nisu popucali zupčanici na osovini? To se obično događa kod loše plastike i/ili prevelikog preklopa kod steznog spoja.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
A da ti nisu popucali zupčanici na osovini? To se obično događa kod loše plastike i/ili prevelikog preklopa kod steznog spoja.
Ne, sve sam pregledao. osovina proklizuje i to tako da ju prstima možeš okretati. Kako je to počelo stvarati vibracije uzeo sam skalpel I potpuno izrezao zupčanik. Sada nema vibracija a Robel ima stražnji pogon dok to ne riješim. Hehe
Po ravnom vozi bez problema. Po uzbrdici može teško s pogonom na obje osovine.
Nema gumice zbog boljeg kontakta.
Hm
 

nik

Veteran foruma
SB nema alate za proizvodnju zupčanika. Samo buše, tokare i frezaju mesing. Plastične zupčanike kupuju.
 

HrvojeR

Član foruma
Pretpostavljam da su zupčanici Roco, jer sam i ja od njih kupovao neke, za puž, sa 17 zuba. Tada sam, pretražujući internet, naišao na podatak da su to Roco zupčanici. Tako i izgledaju, ista boja, površina posve ista. No sad je to manje važno. Moguće da je ipak došlo do puknuća zupčanika, ako je provrt bio premali. To se meni dogodilo na Kefici od Roco-a, puž je sitan, a provrt je bio premali. Čim sam ga nabavio, primijetio sam da previše buči dok vozi - pogledao sam, napuknut puž. Ok, kod tebe je možda provrt bio prevelik - pa je veza popustila. To se lako riješi, teže je doći do zupčanika, pretpostavljam.

Međutim, malo sam gledao taj pogon od SB-a. A znam da to nije idealno, i nemam taj pogon u rukama, ali - da li bi se to moglo preurediti tako da se motor postavi u sredinu, između dva kotača? Tako bi izbjegao remenicu. Ne taj od SB-a, nego novi promjera 7 mm s dvije osovine, npr. ovo, ili ovo. Ovo je vjerujem isto, ali je drugi prodavač. Ja sam od ovog prvog prodavača kupio dva 8 mm motora, i ugradio ih u Glaskastena i Keficu, oboje Roco. Predivno voze, motor je nečujan, malen, ali začuđujuče snažan. Usput, taj prodavač daje 3 godine jamstva na motor.

E sad, vjerojatno bi motor malo "probio" pod od tvojeg vozila. No to je možda mala cijena za puno bolji pogon - a to što se gore vidi, možda bi se dalo zamaskirati nekim teretom na vozilu. Ne znam jedino kakvo je stanje dolje, da li bi motor smetao nečem, ili se jako vidio.

Ovo je samo ideja, više teoretiziranje, jer nakon tolikog truda, stvarno bi bilo besmisleno sve sad razvaljivati. Uz to, kad si ti to počeo raditi, ovih motora nije bilo u ponudi.

U svakom slučaju, svaka čast na preradi. To ne da graniči s nemogućim, to je već prešlo tu granicu, bar za mene.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh