Klein Modellbahn JŽ 21 72 500 3 291-9 E

nik

Veteran foruma
21 RIV
72 JŽ
500 3 291-9
E


5D853198-D677-4660-B0BC-9BC2A4B81C70.jpg


E5AB9019-FA83-432F-B91E-38679933C87D.jpg


9D79AFCC-63D1-4012-BA81-F6556B7D0C19.jpg


87D72A74-F3BA-4A75-8A89-AA19F641CDFC.jpg


309CF76C-2297-4A72-B54F-A1C75095E34F.jpg


https://www.ebay.de/itm/KLEIN-MODEL...003837?hash=item4b41d4abbd:g:LAoAAOSwmdVa4dv0
 

KAPO

Poznati forumaš
Ovaj rijetki vagončić je stigao u Matulje, šest dana nakon kupnje :D !
Vagon je u savršenom stanju za svoje godine. Ima samo manju ogrebotinu na čelu. Čini mi se da je vagon lagano postaren.
DSC_2785.jpg

DSC_2787.jpg
Revizija:
DSC_2795.jpg
Kutija je u odličnom stanju. Model je rađen za neku trgovinu iz Beča.
DSC_2789.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Vagon nije samo postaran nego je siroti bio puno puta tovaren teškom rudačom!
Vide se brojna oštećenja / bubotci na oplati :hihihi:
 

MarkoZG

Član foruma
Da i to je najveća kretenarija ovog KMB-ovog modela (isprike na izražavanju).
Ako se dobro sjećam KMB je radio ovaj tip vagona u dvije verzije - "potpuno novi" s glatkim stranicama i ovakav "izraubani". Kretenarija je što su kod "izraubanog" modela to gužvanje napravili samo s vanjske strane, dok su unutrašnje stijenke ostale glatke kao i kod "novog". Ako su imali tehnološka ograničenja zbog kojih nisu mogli postići istovjetnu zgužvanost obiju strana, onda se u to nisu trebali ni upuštati, a ako nije bilo ograničenja, onda je netko napravio jako loš i nepromišljen posao.
 

wiggum

Veteran foruma
Da i to je najveća kretenarija ovog KMB-ovog modela (isprike na izražavanju).
Ako se dobro sjećam KMB je radio ovaj tip vagona u dvije verzije - "potpuno novi" s glatkim stranicama i ovakav "izraubani". Kretenarija je što su kod "izraubanog" modela to gužvanje napravili samo s vanjske strane, dok su unutrašnje stijenke ostale glatke kao i kod "novog". Ako su imali tehnološka ograničenja zbog kojih nisu mogli postići istovjetnu zgužvanost obiju strana, onda se u to nisu trebali ni upuštati, a ako nije bilo ograničenja, onda je netko napravio jako loš i nepromišljen posao.
S takvim tipom kalupa, model se nebi mogao skinuti s njega da su napravili udubljenja i s unutarnje strane.
Stavi se rudaca ili neki drugi teret unutra i to se ne vidi.
 

milošjocif

Član foruma
Ne treba još jedan kalup.Na brzinu sam razklopio moj vagon (isti onakav),da sam vidio,kako leži u alatu.Na žalost,sa unutrašnje strane je po mom mjerenju sasvim cilindričan,što vrlo oteškočuje izbacivanje.U praksi treba biti nagib stena 0,5 stepeni.Onda bi se mogle napraviti ogrebotine,kao na vanjskoj strani od prilike 0,01mm dubine,i moglo bi funkcionirati.Mi smo to u praksi zvali "izbacivanje na silu".Nadam se,da sam bio do negde razumljiv.
Inače,najbolje je u te vagone staviti utovar,kako kaže Wigum.
LP Miloš
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ne treba još jedan kalup.Na brzinu sam razklopio moj vagon (isti onakav),da sam vidio,kako leži u alatu.Na žalost,sa unutrašnje strane je po mom mjerenju sasvim cilindričan,što vrlo oteškočuje izbacivanje.U praksi treba biti nagib stena 0,5 stepeni.Onda bi se mogle napraviti ogrebotine,kao na vanjskoj strani od prilike 0,01mm dubine,i moglo bi funkcionirati.Mi smo to u praksi zvali "izbacivanje na silu".Nadam se,da sam bio do negde razumljiv.
Inače,najbolje je u te vagone staviti utovar,kako kaže Wigum.
LP Miloš
Miloš, ovo izbacivanje na silu je jako zanimljiv alatničarski detalj. :)
Možeš li reći u kojim se to slučajevima radilo, na nekom primjeru. Da li je moguće da kut bude manji od 0,5 stupnjeva?
Često sam se pitao zašto se takvo što ne radi na takvim vagonima jer su uglavnom bočne unutrašnje stranice glatke i zšto se barem na naprave linije na mjestu sredine vrata. :)
Ako su mogli pod napraviti (imitacija drveta) onda su mogli bočne stranice barem jako plitko barem naznačiti :)
 

nik

Veteran foruma
Da i to je najveća kretenarija ovog KMB-ovog modela (isprike na izražavanju).
Ako se dobro sjećam KMB je radio ovaj tip vagona u dvije verzije - "potpuno novi" s glatkim stranicama i ovakav "izraubani". Kretenarija je što su kod "izraubanog" modela to gužvanje napravili samo s vanjske strane, dok su unutrašnje stijenke ostale glatke kao i kod "novog". Ako su imali tehnološka ograničenja zbog kojih nisu mogli postići istovjetnu zgužvanost obiju strana, onda se u to nisu trebali ni upuštati, a ako nije bilo ograničenja, onda je netko napravio jako loš i nepromišljen posao.
Problem je što je s jedne strane tehnički zahtjevno napraviti model takav i iznutra a s druge strane nije realno da model vagona građenog 50-ih koji predstavlja epohu 4b ili 5 izvana bude gladak jer takav više nije niti jedan.
Ovaj KMB model je alat od prije 30 godina i za to vrijeme je vrlo dobar, pogotovo što je to PRVI (!) H0 model 'E' vagona napravljen u 1:87 mjerilo; do kasnih 80-ih takav model jednostavno NIJE POSTOJAO.
Danas se to rješava nadgradnjom vagona koja se lijepi iz više dijelova, kao klasični plastični kit, što bi tada predstavljalo problem - preskupa montaža modela u Austriji, danas se to sve radi u Aziji...
 

wiggum

Veteran foruma
Konus mora biti jer bi u suprotnome, zbog stezanje plastike prilikom hladenja predmet bio zacvikan na zig kalupa. Tu niti izbacivala ne pomazu i lako dode do plasticnih deformacija jer plastika nije do kraja stegnula (cak i izbacivala ostave mali trag na jos uvijek mekoj plastici, a kamoli da se uz pomoc nekog alata djeluje na bridove odljevka da se skine iz ziga). Zato se pri konstrukciji kalupa, preferira da se zig radi na pomicnom dijelu s konusom i izbacivalima (ne prevelikim konusom da opet odljevak ne ostane u nepomicnom dijelu kalupa tako sto ce se izuti sa ziga, a opet dovoljan da se odljevak hladenjem plastike stegne na njega i lako izvuce iz nepomicnog dijela kalupa). Jer konstrukcijski je tesko ugurati izbacivala u nepomican dio kalupa (potrebno ih je motorizirati, nema mjesta zbog ubrizgavalice...) i ako slucajno predmet ostane u nepomicnom dijelu kalupa prilikom vadenja istog moze doci do ostecivanja uljevnog usca.

Kalupi koji imaju segmente i omogucuju izradu nekih kompliciranijih kontura (npr. postolja s 2 osovine) su visestruko skuplji i izbjegava se njihova primjena ukoliko se moze i nije cijenovno opravdano. Roco radi Y25 postolja iz jednog dijela (skuplji segmentni kalup), dok ih npr. Rivarossi radi iz nekoliko dijelova koji se spajaju uz pomoc vijaka (jednostavni kalupi).

Za vrijeme u koje je ovaj model napravljen, cisto solidna izvedba s minimalnim kompromisima. Ovi LS i R37 modeli jesu bolji, ali vremenski i cijenovno druga prica.
 

milošjocif

Član foruma
Izbacivanje na silu bi bilo na primjer izrada okruglog plastičnog pokrova za staklenu embalažu,koji ima sa unutrašnje strane negativan rub.
Inače za unutrašnje detajle upotrebljavaju se tako zvani kosi izbacivači (npr. za ležišta za osovine na postoljima),ali to vrlo poskupljuje alat.
LPMiloš
 

MarkoZG

Član foruma
Tehnički je to itekako izvedivo već neko vrijeme. Riječ je o tehnologiji kliznih kalupa koji nemaju klasični rasklop i omogućavaju upravo ovakve stvari. U modelarskoj industriji su u primjeni već barem 20 godina i daju odlične rezultate na modelima aviona, tenkova i brodova. Situacija s ovim vagonom je prava sitnica u odnosu na perverzije koje se takvom tehnologijom izvode u drugim granama modelarstva.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh