Kolodvor Opatija-Matulji od kartona

KAPO

Poznati forumaš
Kolodvor Opatija-Matulji je jako značajno mjesto za mene. Radi toga, prije godinu dana odlučio sam da ću napraviti matuljski štacion u H0 mjerilu. Kontaktirao sam gospodina Slobodana Ilića, koji je izradio kolodvor Opatija-Matulji za DPŽ Štacion. G. Ilić mi je poslao detaljne nacrte kolodvora po kojima ću raditi maketu od kartona. Postupak je bio dosta jednostavan, ali hrpa detalja na kolodvoru je uzimala puno vremena. O detaljima izrade pisati ću u sljedećim postovima.

Za početak, predstavljam više-manje gotovu kolodvorsku zgradu. Moram dovršiti par detalja oko dimnjaka i fiksirati krov. Kolodvor je opituran sa akrilnim bojama i lakiran sa slojem nesjajnog laka.
Čekaonice će uskoro biti gotove. Trenutno montiram vrata i prozore.
DSC_7237.jpg

DSC_7240.jpg

DSC_7242.jpg
Puno stvari sam naučio iz ove izrade. Neke stvari sam mogao riješiti puno bolje ;) , ali ta iskustva dobro dođu za buduće projekte. Kolodvor još nije gotov, tako da će biti još materijala za ovu temu :) .
 
Last edited:

KAPO

Poznati forumaš
A zar nije to uradio Markez?
Da, mislim da je Štacionov štacion radio i Markez, ali u to vrijeme nisam bio na forumima pa ne znam :hmmm: .
To je jedan od najljepših kolodvora, i kao građevina i po smještaju! :slinim::aplauz:
(mogao bi staviti i poneku svoju sliku pravoga?)
Velika je šteta da je tako lijepa građevina, zahvaljujući nebrizi, jako propala, ali to nije tema za ovaj forum :( .
Uskoro ću staviti nekoliko fotografija 1:1 kolodvora :D .
 

KAPO

Poznati forumaš
...
(mogao bi staviti i poneku svoju sliku pravoga?)

A dok čekamo na Kapove slike ...

Nekoliko fotografija kolodvora iz povijesti ;) .
Prvi i originalni oblik kolodvora, fotografiran 18xx. i neke godine.
unnamed.jpg
Izvor fotografije: sa eBaya

Drugi oblik kolodvora. Fotografija je iz 1904.g.
001.jpg
Izvor fotografije: knjiga Tramvaj na starim razglednicama

Dogradnja kolodvora (između 1904. i 1909:hmmm:).
1500877_1096653723685559_8840822511525754795_o.jpg
Izvor fotografije: Fejsbuk/grupa Matuljac si ako

Kolodvor Abbazia-Mattuglie 1909.g.
11751437_1456870237970858_624783745909711313_n.jpg
Izvor fotografije: knjiga Tramvaj na starim razglednicama

Abbazia-Mattuglie za vrijeme Italije. Fotografija je nastala prije 1936.g.
10457689_1024539187563680_4310870109416612530_o.jpg
Izvor fotografije: Fejsbuk/grupa Matuljac si ako
 
Last edited:

KAPO

Poznati forumaš
Odlično, Imam par pitanja. Koliko je debeli karton i kako se on fiksira da se ne savija i da ne upija vlagu ?
Karton je debljine 1mm.
Kratak opis kako sam gradio kolodvor.
Ovo su isprintani bokocrti štaciona, prije rezanja.
DSC_0165.jpg
Prije lijepljenja, na komadu kartona debljine 1mm.
DSC_0166.jpg
Na mjestima gdje se lijepi bokocrt štaciona, treba dobro namazati sa drvofiksom.
DSC_0167.jpg
Nakon toga ide prešanje i sušenje (24h).
DSC_0168.jpg
Kada se karton osuši, kreće detaljiranje. Fuge na zidovima sam "crtao" sa većom iglom, a za ostale detalje (okviri prozora, bokovi zidova,...) sam koristio karton od 0,5mm.
Da bi kartonske stranice bile savršeno ravne, napravio sam konstrukciju od letvica (5mm x 5mm). Tu konstrukciju sam zalijepio sa drvofiksom.
DSC_4554.jpg
Prije bojanja, maketu sam prešpricao sa temeljnom bojom, a nakon bojanja sam vanjske i unutrašnje zidove prešpricao sa akrilnim lakom.
Vjerujem da vlaga neće praviti probleme.
 
Last edited:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh