Kontaktna mreža

A

Anonymous

Guest
Da, ali na ovoj stranici je sve u H0 i ne vidim da bi bilo neke zapreke da nekome ne posluži. A između ostalog, netko možda i sakuplja britaniju....
;)
 

NClight

Hybernated
nightrain kaže:
A između ostalog, netko možda i sakuplja britaniju....
;)
Je... ja! :plaza:
Britanija je poznatija po Third-rail elektrifikaciji (treća tračnica-šina).
Za one zainteresirane: http://www.southernelectric.org.uk/
Ako netko modelira "domaće", malo će mu biti od pomoći nacrti za npr. SBB-CFF ili Japanski sistem, jer su jednako različiti od našeg kao i Britanski.

Evo i jedan za one sklone Talijanskom prototipu KM (hint: Riječka pruga), na engleskom jeziku:
http://www.blainestrains.org/pdfs/Catenary.pdf
 

jocacar

Član foruma
Evo i ja da napisem nesto prvi put na ovom forumu...tj da pitam! :)
pokusao bi da napravim stub kontaktne mreze-ho model (e sad vidim ima raznih,ja se interesujem za onaj 'resetkasti')...pa me interesuje da li neko ima tehnicki crtez ili nekakvu shemu,dimenzije,mere?
Hvala i veliki pozdrav!
 

Aufle

Član foruma
Fotografije stuba za SŽ i Riječku prugu:
p1060200.jpg

p1060202.jpg

p1060198.jpg

UP,
Aufle
 

NClight

Hybernated
Nije loše, za te novce sigurno nije loše :palac_gore:
Mjerilo je OO tj. 1:76 pretpostavljam :zvizdi:
Primjećujem da je stup malko nakrivljen, kao da je plastika malo deformirana tj. nije se ohladila prije izlaska iz kalupa... kakva je konstrukcija, djeluje li solidno?
kakva je montaža?
Izgleda da bi uz malo boje i dorade bili čisto pristojno riješenje za domaće makete :hmmm
 

Aufle

Član foruma
Mjerilo je H0. Hornby je vlasnik Lime, Rivarrosija, Jouefa i N Arnolda. Stub je nažalost plastičan, i dosta se savija, što mu je minus, gornji dio je čvršći i stabilniji. Donji dio je (vidi se i na slici) imitacija betonske podloge, koja ima u sredini rupu za šaraf. Stubove ću upotrebit na novom djelu makete i tek tad ću vidjet kako će ispast.
 

NClight

Hybernated
Stup je izgleda Limarrosi :) ... možda obnovljena stara proizvodnja?

Šteta što je mekana plastika :mad::
Imaš li ideju kako ga učvrstiti da se ne savija?
Pada mi na pamet mogućnost da se nosivi stup zamijeni metalnim cjevčicama... ili da ga se skrati ispod konzole pa utakne u metalnu cijev?
 
A

Anonymous

Guest
Mislim da bi najbolje bilo od tog stupića ispod konzole napraviti cijev. Znači uz os ga probušiti i u onda utaknuti punu šipku s navojem. Na taj način se može odmah pričvrstiti s maticom na maketu.
 

NClight

Hybernated
Bušiti? Jedino sa svrdlom-borerom koje ide u krivinu >:D:
Da je jednostavno bušiti plastiku malog promjera... pa i nije.. a umetanjem metalne šipke nebi se dobila tražena čvrstoća i krutost, jer bi šipka morala biti malog promjera, dakle podložna savijanju.

:>idea: Mislio sam nešto ovakvo: odvoji se samo gornji segment stupa sa konzolom, stup se stanji i zagura u novi stup od metalnih cijevčica (bakar, mesing) i dobro zalije cijanoakrilnim ljepilom.
U najdoljnju, najširu cijev se montira vijak-šeraf koji služi za montažu na trasu, a podložna pločica-šajbica se lako maskira postojećim plastičnim postoljem (samo ga se probuši) ili nećim drugim.



Druga mogućnost je da se iskoristi samo konzola (odvoje se dijelovi vertikalnog stupa, "obujmice-nosači" se izbuše) i natakne na novi metalni stup. Tako i tako je najpimplaviji dio za odraditi u samogradnji upravo konzola sa izolatorima... kaj ne :?: >:)
 

Attachments

  • p1060200-1.JPG
    p1060200-1.JPG
    82.4 KB · Pregleda: 220
A

Anonymous

Guest
NC zakompliceral si ga. Nabijanje triju cijevi jedne na drugu sam već radio. Evo link. Iz iskustva mi je to loše riješenje...
 

NClight

Hybernated
Nije komplicirano ako uzimaš kvalitetnu cijev i znaš koje su dimenzije... radio i ja sa K&S materijalom dok ga je bilo u HMS-u u ZG. U ostalom, vidi link o 3kV KM ista stvar... spoj se radi na fini dosjed, a učvrsti se lemljenjem ili cijanoakrilatom (superljepilo)

Ako je jednostavnije bušiti iskrivljenu plastičnu šipku (meka plastika koje vjerojatno ima slabi faktor termostabilnosti) - dakle: točno centrirati, koristiti svrdlo malog promjera, na maloj brzini, korigirati usputno iskrivljenost samog obratka, na kraju uvuči tanku (malog promjera a čvrstu!) metalnu šipku (premazanu ljeplom?)... neznam... nisam baš siguran da ta priča pije vodu u ovom slučaju :hmmm
Naime, nisam siguran da bi se moglo dobiti zadovoljavajuću čvrstoću, a i ne zaboravi da postupak treba napraviti na više od jednog stupa.

:>idea: Ono što bi se eventualno još moglo probati (riskiraš jedan stup...) je zagrijati ga u vrućoj/kipućoj vodi i probati izravnati ii na ruku ili na improviziranom kalupu. Naravno... oprezno da nebi bilo opeklina III stupnja :crk:

Usputno, zainteresiranima će biti zanimljivo vidjeti i slijedeće ... ali ne od Lime već od Rivarrosia (ista stvar jer su pod Hornbyem)... naime nude i stup sa napajanjem KM-a, i same vodove/žice!
http://rivarossi.hornby.web15.redantdev ... cessories/

Ista stvar - Lima: http://lima.hornby.web15.redantdev.com/ ... cessories/
 
A

Anonymous

Guest
fini dosjed

Ne postoji fini dosjed. Postoji labavi dosjed (npr. G7/h6), prijelazni dosjed (npr. H7/j6), čvrsti dosjed (npr. H7/r6). To je posebna obrada strojnih dijelova koja je skupa. Ne možeš doći u bauhaus i kupiti cijevi da dosjedaju jedna na drugu. Potrebno je strojno obrađivati da bi lijepo nasjelo, a to je skupo za nas modelare koji radimo male serije. Teka kada je sve lijepo sjelo u dosjed onda se pikne malo lema i stvar drži bogovski!!! Ovako kupiš mjedenu cijev D=4mm i D=3mm, gdje četvorka ima unutarnji promjer veći od 3 mm, ne drži vodu. Sve se klima, ne može se pravilno zalemiti i ostane nakrivljeno. Ljepljene metalnih dijelova se ne preporuča običnim cijanoakrilnim čudima!
 

NClight

Hybernated
Ako je tako (nek ti bude >:) ) onda ti ostaje tokarenje ili kuhanje klopa ... pa ti vidi... :plaza:

Za one sklonije Španjolskim i Francuskim sustavima, Electrotren ih ima u ponudi (nažalost ne i na službenim stranicama) Link na ponudu ON-TRACKS, britanske on-line trgovine (funta je nisko! >:) a u ponudi imaju i Limarrosi KM kao i razvikanija imena) :
http://www.ontracks.co.uk/index.php?pag ... ue&cat=211
 

Zoki

Član foruma
jocacar kaže:
...pokusao bi da napravim stub kontaktne mreze-ho model (e sad vidim ima raznih,ja se interesujem za onaj 'resetkasti')...pa me interesuje da li neko ima tehnicki crtez ili nekakvu shemu,dimenzije,mere?
Hvala i veliki pozdrav!
Izgled se može vidjeti u općem projektu KM za JŽ 25 kV, u katalogu firme "Dalekovod", a u modelu ga vjerno izrađuje talijanska firma Lineamodel
http://www.lineamodel.it/. Meni djeluje odlično. Postoji na stupu i konzola kao naša (sa ovješenjem nosivog užeta ispod) samo bi trebalo staviti izolatore za 25kV umjesto onih za 3kV.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh