Kraj Roco-a ?

Dani

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter 2022
Mon,da li mislis na ovaj magazin sto spekulise oko prodaje Roco/Fleischmann firme?
http://www.manager-magazin.de/unter...schmann-wird-von-kpmg-verkauft-a-1163756.html
Moj prjedlog je da mi to uzmemo po pola,pa onda JZ modele da krenemo stampat :palci_gore:..
salu na stranu ,marginal im nije kao sto su prognozirali, 2015 godine 15 milijona evra smanjena zarada, troskovi prozvodnje visoki, i jos ako su tu i rizik kapitalisti umjesani :harakiri...
Moze tu biti jos svasta...
 
Last edited:

draženzki

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Onda više nebum kupoval nove modele ako roco kihne... :(
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nemojte da brinete...sami cemo da pravimo modele:glup

Mogli bi firmu da prodaju Kiezima i tako prakticki uniste konkurenciju sa kojima su se takmicili......Kinezi bi nam prodavali loxe za 25 eur,koliko vrede sve sa dekoderima:hihihi: :cool_2:


Malo sale,ali nije daleko od istine mozda........

Steta za Roco:(
 

Mon

 
Osoblje foruma
Mon,da li mislis na ovaj magazin sto spekulise oko prodaje Roco/Fleischmann firme?
http://www.manager-magazin.de/unter...schmann-wird-von-kpmg-verkauft-a-1163756.html
Moj prjedlog je da mi to uzmemo po pola,pa onda JZ modele da krenemo stampat :palci_gore:..
salu na stranu ,marginal im nije kao sto su prognozirali, 2015 godine 15 milijona evra smanjena zarada, troskovi prozvodnje visoki, i jos ako su tu i rizik kapitalisti umjesani :harakiri...
Moze tu biti jos svasta...
Jeste Dani, na tu informaciju sam mislio.
A ideja o kupovini pola-pola ti nije loša, jedini je problem taj što ja više volim da sam kolekcionar-hobbysta, a ne proizvođač. :hihihi:

Bogme, šteta ako kresne. :(
.
 

robogovi4

Poznati forumaš
:pozdrav:
na žalost sve već x puta viđeno; sve te firme su nekada nastale kao male obiteljske firme kojima je bilo bitno zaradit dovoljno za radnike i jednog vlasnika no, sa godinama i smjenom generacija (kad se neminovno kroz nasljedstva pojavljuje brdo suvlasnika) te firme prelaze u vlasništvo cjele horde bitangi kojima nikad dosta i onda nastaju problemi jer, ne postoji firma koja može dovoljno zaradit za sve njihove apetite.

Nadajmo se da ovdje neće baš tako završit ali............:hmmm:
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Sta znaci termin "zarada" u ovom kontekstu; prihod ili dobit??

Citao sam clana.. nebi komentirso.. jer nemogu dobro sve prevesti..
Ali termin zarada se odnosi u ovom slucaju a i cesto se koristi kao ekvivalent terminu PRIHOD .. sto mi se cini da je i u ovom clanku..

Sada omjer zaduzenja.. kredita i investiranog dolazi u pitanje padom prihoda.. (pise da mu zato glavni kreditor Raiffeisen okrece ledja i to mi se cini kao glavni problem)..

Nema svih podataka.. klasicno parcijalno novinarsko izvjestavanje.. neznam koliki je ukupan prihod Roca pa je glupo licitirati..
Jer veci je udar nekome kad mu je prihod manji 15 miliona .. nego nekome kad je manji 100 miliona prihoda u godini (ako je prvi imo 30 mil a drugi imo npr 500 miliona ;))
 

SHUCA

Poznati forumaš
Nista novo...

Da citiram sebe iz 2009. g.

Shurashustra.jpg I.....
Nemojte biti preostri prema bankarima i clanovima investicionih fondova..

Pa nemaju svi jos uvek svoje jahte i svoja ostrva...:harakiri

Stvarno, imamo li kojeg ekonomskog maga ovde da nama neukima pojasni nesrazmeru zvanicnog prikaza inflacije i suludog rasta cena nekih roba..
Sve cesce se proizvodnja izmesta gde su jeftinije sirovine i radna snaga, ali i pored toga roba bude sve skuplja...

Jedini logicni odgovor je da ima sve vise parazita ili kamatasa koji opterecuju proizvod..
(Barem u mojem poslu je tako..:plac:)
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Gosp. @SHUCA sve ste u pravu..
I to je srz svega..
Nisu oni to radili radi inflacije.. sami ste dokazali u izlaganju da nema uporista ta teza..

Vjerovatno se u sklopu marketinga preslo na dugorocnu strategiju da iz masovnog hobija prave "elitni hobi" sa visokim cijenama i vecom marzom .. i sada tj vec duze vrijeme imaju probleme tj imaju losu zetvu u startu loseg "sjemena".. ne loseg proizvoda nego lose strategije marketinskog miksa slavno 4 P (gdje je Price /cijena jedan od 4 osnovna elementa)
I to je to.. nema tu velike filozofije.. sve ste rekli i sami
 

nik

Veteran foruma
Nije bitna cijena. Bitno je što se za nju dobije. Ako kupac smatra da dobije premalo onda neće kupiti.
Roco je prije 5-6 godina prodavao 303mm vagone iz 80-ih i 90-ih po 60+ eura a sad ih prodaje po 35-40 ali je imidž lopova ostao.
ACME i LS prodaju i danas vagone po 60+ eura i svi ih rado kupujemo bez puno prigovaranja ali to je viša klasa modela.
Isto je bilo i sa Roco Eanos vagonom koji je sa bezobraznih 30 pao na 20 eura dok sad jedva čekamo LS Gas za 50+.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Nik upravo o tome i pricamo...
Dobar dio istih modela od Roca (iste kvalitete i alata) je danas daleko skuplji nego prije kod Roca..

I ACME je uzeo tu strategiju ekskluzivnih modela .. malih serija.. specificnih uprava i td i td..ali to samo po sebi uz kvalitetu koju je stavio ga stavlja u taj klub i cijena se nekako iako previsoka da ooravdati..

Dakle malo je sire gledao praveci "elitne serije"
A Roco je dobrim dijelo ostao na nekim stvarima isti a puca na masovnos s ekstremnim visokim cijenama..

Btw.. slicno se malo pomalo i sa Herpom dogadja.. neznam dokle misle dizati cijene.. i kod njih postaje ona "nebo je granica"

To je moj dojam ..
 

robogovi4

Poznati forumaš
khm, kad smo već kod podizanja cijena nebu pod oblake;
jel netko zadnjih godina kupovao kućice i dr. bilo od Fallera, Vollmera, Kibra itd., zadnjih 2-3 godine cijene za masu modela dignute za 30,40 pa i 50%. Npr. jedan Kibri model koji mi se sviđao al ga nisam kupio, prije 3 god. koštao 38€ a danas je 5x, dijelovi za FCS (npr. prednje osovine) prije 2-3 god. 7-8€ sada 12-13 pa vi vidite gdje je kraj.
(po mojem skromnom mišljenju; u stečaju al ne mojem a ni Vašem )
 

Bero01

Veteran foruma
To vam je marketing, odnosno marketinško upravljanje firmom. Ništa od stečaja. Kako su cijene digli,
tako će ih i spustiti kada procijene da im je promet pao, jer cijene se dižu kada se proizvodi dobro prodaju,
a snižavaju kada ne idu. Korporacije ne proizvode modele iz zabave, nego zbog zarade.
Koje je prvo pravilo poduzetništva? Pronađi potrebu, i ispuni je. I zaradi pri tome, naravno.
Postoje ljudi koji se vole igrati sa malim vlakićima? Odlično, ajmo im uzeti novce.
Koliko novaca? Što je moguće više, naravno, i uz što manji trošak za nas.
Netko je napravio analizu tržišta i ciljne grupacije koja kupuje modele, i zaključio da bi mogao podignuti cijene.
Zašto? Pa da više ZARADI (no shit Sherlock).
:andjel:
Drugi je par cipela što mi ovdje NISMO dio te ciljne grupacije, i živimo u zemljama sa niskim standardom,
pa nas je to pogodilo više nego njih. Isto tako, usudio bi se reći da članovi ovog foruma predstavljaju manji dio
maketarske i modelarske populacije, i to onaj hard core, kojih je možda 10%, dok široki ostatak kupuje modele
iz sasvim drugačijih pobuda, a to zapravo i je ciljna grupacija za sve proizvođače (sjetite se Mehana u bivšoj Yugi).
:dada:
Naravno, ne mogu reći da se slažem sa marketinškom politikom koju Roco provodi, i osobno mislim da su
bezobrazno preskupi za ono što nude, pa zato uglavnom ni ne kupujem njihove modele NEU in OVP,
nego se snalazim po bayu i slično, ali svatko od nas preferira novi model iz tvornice, i svi bi mi radije tako,
nova loksa je kao i novi auto, zar ne?
Kao primjer navesti ću novu Rocovu S-160 USATC. Kako stvari stoje, biti ću sretan kad nabavim bar jednu,
jer mi je sadašnje cjenovno pozicioniranje tog modela u rangu 400 - 500 Eu bolesno preskupo, i nedostupno,
ali, kada im cijena padne, ili se pojave second hand, nastojat ću ih nabaviti bar nekoliko,tipa 4-5 komada.
Pitanje za Roco glasi - gdje imaju bolju zaradu, ako netko kupi jedan model (jedva) ili 4 - 5 komada, ali,
opet, drugo je pitanje KOLIKO je takvih koji bi kupili više modela iste lokomotive u raznim oznakama?
:usklicnik
Usprkos svemu, ipak se nadam da Roco neće propasti, jer tako bi ostao bez jednog od izvora svojih igračaka,
pardon, modela, ali, dok jednom ne smrkne, drugom ne svane... tko zna, možda se iz ruševina Rocovog Carstva
pojavi neki novi proizvođač, koji će bar u početku imati drugačiji pristup tržištu, at least dok se ne etablira na njemu?
:zarulja
Mojih 5 lp
 

Attachments

  • swot matrix.png
    swot matrix.png
    95.9 KB · Pregleda: 18

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Bero svaka ti je na mestu ali neki put se cene dizu i zbog "manje" potraznje.......

Tako nekom procenom strucnjaka,dodje se da je bolje da naprave 10.000 modela i za to ostvare dobit ravnu proizvodnji 15.000 modela koji kostaju manje novce.

Tako ja pitah tu u pekari sto je poskupela pizza sa 30%
Pekar kaze da proda manje a zaradi isto a pritom utrosi manje struje i moze i da popuši cigaru ,mesto da rmbaci.

Svi oni vise vole da naprave malu seriju a da zarade vise i zato klepeću po ušima sa cenom
Tako skinu sa grbace male platise i klijentela im budu lovatori....

Sto da se muče da naprave 1000 komda kad mogu za 500 kom da uzmu iste novce.
Tu ti dodje ta manja potrznja a zarada ista ako ne i veća.....Trgovina je nauka
Meni se cini da je to razlog poskupljenja modela.

No sada puca i to izgleda...

Nekada na samom pocetku Roco.a je bila slaba potraznja,pa su cene bile manje,da bi omasovili hobi...Tako se trgovina radi i sa drogoma,jer ovo nase hobisanje je nista drugo nego to
Treba da navuces klijentelu ,pa onda kad se pelcuju,dizes polako adrenalin :hihihi:

U medjuvremenu mnoga klijentela je napustila ove vode i otisla na onaj svet,a mladi se slabo pelcuju...

Jednostavno se trziste zasitilo...
Zato ja uzeh za svaki slucaj 3d printer i upisao skolu 3d modeliranja pa pravim sam modele:yes

Jooj kad zacepim cene,ima da bole uši:cool_2:
 

Bero01

Veteran foruma
@Aca 33 ahahahhaaaaa, je potpuno si u pravu, a priča je u biti puno kompleksnija,
i na tragu ove tvoje opaske o manjoj, ali skupljoj seriji proizvoda je još puno faktora,
poput npr. brendiranja proizvoda. Da bi to ostvario, Roco od masovnog, mora postati
''ekskluzivni'' proizvođač modela (poput Brawe?), i zato su i uveli nekoliko serija prozvoda.
:zvizdi:
Sa druge strane, ako rade masovne serije modela, kao što su radili, tržište će se brzo zasititi,
i cijene rabljenih modela pasti će u bescjenje, jer netko kome nije bitno koju varijantu nekog modela ima,
nego da ima taj model, jednostavno će gledati da nabavi najpovoljniju dostupnu verziju.
:palci_gore:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh