Littorina Blindata Ansaldo Libli

thomcro

Aktivan član
Staviti ću temu ovdje jer sam vidio da su uglavnom vojne stvari ovdje u nekom neodređenom podforumu. Dakle, prošle godine (2017.) počeo sam na radovima nekoliko "Liblija". Vozila su mi interesantna samo iz perspektive svog izgleda i svrhe. Koliko sam uspio pohvatat podataka po netu, nekoliko ih je bilo stacionirano u Rijeci i krstarili su prema Pivki/Postojni i ganjali su partizane po riječkoj pruzi do Ogulina (našao sam podatak da su otišli i skroz do Splita!?). Dva "Liblija" su spremljena u jednom tršćanskom muzeju ali nisam siguran mogu li se i vidjeti jer u početku su bili vidljivi iz zraka ...





... ali kasnije su ih natkrili i više se nevide.

"Libliji" su postojali u dvije inačice, originalna talijanska sa dva manja topa u turetama (neznam kalibar ali ima podataka o tome na netu), teškim mitraljezom u sredini i po dvije puškarnice na svakoj strani dok je druga inačica, njemačka nakon talijanske kapitulacije imala minobacač umjesto središnjeg mitraljeza i bočne puškarnice (maknute su turete i teški mitraljez).

Da se sad vratim na model, za plastiku nisam htio iskeširati 50€ pa sam se sam uhvatio posla (što je možda bila greška al' sad šta je tu je, sad više nema povratka). Nacrt za to čudo tehnike ... pa to nemam šanse da ćete ga naći! Ima bokocrta obje inačice ...
09c68e10.jpg


s6774510.jpg


Mada sve to naoko izgleda vrlo jednostavno za napraviti ima tu i preveć zamki koje bi mogle iznenaditi ali s obzirom da imam već iskustva sa takvim stvarima dobar dio sam promućkao u glavi i mislim da nebi trebalo bit većih iznenđenja (o ovome što je podvučeno ću u zadnjem postu!). Oba modela će bit, u bazama, duga oko 22 centimetra, široka oko 3 i pol centimetra i max. visina oko 4 cm. Nadam se da ću uspijeti napraviti što više pokretnih djelova (vrata, poklopci na prozorima, turete {vrata na njima} da se okreću, topovi da se miču ...). Što se tiče bojanja jedan "Libli" će biti obojan u krem bojanje a drugi u maskirno ... još nisam odlučio koji u koje.
 

thomcro

Aktivan član
Kako nije bilo tinte u printeru htio sam da mi supruga isprinta originalnu skicu ali nije dobro ispalo pa sam na koncu morao sam sve skicirati ...
DSC_4299.jpg


Ali ... ovo je trebalo bit jednostavno za napraviti no međutim ...nije to baš tako. Prvi nacrt (1) koji sam delal stalno me nešto tlačilo da će ta duljina bit zeru prevelika pa sam nacrtao drugi (2), taj mi je pak bil premalen da bi se istakli sitni detalji i danas sam nacrtal treći (3) nacrt i sad je to to ...

dCwjbrj.jpg


Slijede prva crtanja i rezanja ...
 

thomcro

Aktivan član
Prije prave akcije samo jedan tip; prije kad sam htio dobit efekat zakovica, rupice sam radio sa "prave", vanjske strane a to je onda rezultiralo ububljenim rupicama na krivu stranu. Večeras sam to isto probal ali sam rupice delal na "krivoj", unutarnjoj, strani i rezultat je ovo ...

mHlr51E.jpg


Jc1tz6W.jpg


szOMQ9m.jpg


... rezultat je da su sad ispupčenja na "pravoj strani. Nemojte ovih par fotki gledat kao nešto gotovo, ovo su samo probni komadići kartona i kad budem delal zakovice na "Libli"jima to će bit puno ljepše i pravilnije, suptilnije odrađeno jer ću delat sa tanjim šilom.
 

thomcro

Aktivan član
Podnice za sva tri modela su oblikovane (nisu rezane po bokovima jer mi je u ovoj fazi lakše sa njima manipulirati u jednom komadu), tri frema koji idu odispod su izrezana ali samo je jedan izrezan do kraja ...

6mCHCiy.jpg


Neću ih još ljepiti jer moram na podnicama izrezat rupe gdje će doć motori a moram izrezat i prostor za stepenice na oba kraja pa kad to izrežem onda ću centrirat frem(ove) i sve trajno zaljepiti.

*****
nakon što sam na podnicama izrezao otvore gdje će bit postolja sa motorima sve je spremno za prvo ljepljenje, spajanje frema i podnice
SrBtBpj.jpg


potom je to otišlo na sušenje pod pritiskom (oba djela jedan na drugom , ravnalo preko njih i na to spindl sa 40-tak CD-ova) i dok se to sušilo crtao sam bočne stranice za sva tri "Libli"ja
lyNJCXB.jpg


gotovi fremovi (vide se i rupice gdje će doći svornjaci) sad će čekat ostatak za spajanje
gnaVER8.jpg
 

thomcro

Aktivan član
I da se sad vratim na ovo iz prvog posta:
... s obzirom da imam već iskustva sa takvim stvarima dobar dio sam promućkao u glavi i mislim da nebi trebalo bit većih iznenđenja ...
... slijedeći korak su trebala biti postolja ali sam lupio glavom u zid, ustvari ne u zid nego u betonski bedem! Da bi nastavio dalje trebao bi sad odmah imati rješenje kako staviti postolja u frem jer ono što sam ja u startu zamislio ne fercera. mislim, radilo bi ali "Libli"ji nebi mogli vozit u skretanja nego samo pravo a to nisam htio! I tako sad sve stoji od ožujka prošle godine ali neće još zadugo jer mislim da sam na tragu rješenja samo ću morat napraviti probni model dali sve funkcionira (nije to niš neobično za mene da radim na takav način jer neke stvari baš moram vidjeti uživo da budem siguran da to sve radi).

Eto, nadajmo se skorom nastavku radova na "Liblijima"
1454346377.gif
 

thomcro

Aktivan član
Da ne mislite da sam ja usamljeni primjerak modelara, ima još luđaka poput mene koji su radili papirnatog "Liblija" ...

cdReVqJ.jpg


peSLnum.jpg


LkVJsvr.jpg


TzBNBUI.jpg


Moji bi trebali biti tu negdje kao ovaj, ovo sam našao na jednom talijanskom modelarskom forumu. Ne sjećam se više al mislim da je čovjek to kupio na jednoj poljskoj modelarskoj stranici.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh